Супутники Марса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Супутники Марса
Зображення
Батьківське небесне тіло Марс
CMNS:Супутники МарсауВікісховищі
Орбіти Фобосу і Деймосу

Супутники Марса— два природні супутники —ФобосіДеймос,що обертаються навколопланети Марс.

Обидва супутника обертаються навколо своїх осей з тим же періодом, що й навколо Марса, тому завжди обернені до планети одним боком.Припливна діяМарса поступово сповільнює рух Фобоса, що врешті-решт призведе до падіння супутника наМарс,або його руйнування при досягненнімежі Роша.Деймос, навпаки, повільно віддаляється від Марса.

Історія

[ред.|ред. код]

Після відкриттяГалілеєму16104супутників Юпітераастрономи вважали, що кількість супутників зростає вдвічі при переході до більш далекої планетиСонячної системи.Оскільки у Землі був відомий один супутник —Місяць,а уЮпітера— 4, вважалося, що у Марса повинно бути 2 супутники. Дивним чином ця безпідставна з наукової точки зору гіпотеза справдилася.

Першим передбачив, що Марс має супутники,Йоганн Кеплеру1610.У спробах розшифрувати анаграму Галілея прокільця Сатурна(«Найвищу планету потрійною спостерігаю») Кеплер вирішив, що Галілей виявив супутники Марса.

У1643монах-капуцинАнтон Марія Ширлстверджував, що бачив «марсіанські місяці».

У1727Джонатан Свіфту «Мандрах Гуллівера» описав два маленьких супутники Марса, які були відомі астрономам островаЛапута.Вони оберталися навколо Марса за 10 і 21,5 годин. Про ці ж супутники в 1750 згадавВольтеру романі«Мікромегас».

10 липня 1744 року німецький капітан Кіндерман повідомив, що обчислив орбітальний період марсіанського супутника, котрий дорівнював 59 годинам 50 хвилинам і 6 секундам.

У1877року американській астрономАсаф Холл,працюючи увійськово-морський обсерваторії СШАз найбільшим у світі 26-дюймовимрефракторомКларка, нарешті виявив Фобос та Деймос — два маленьких супутники Марса. Їх орбітальні періоди виявились близькими до періодів, які передбачав Свіфт за 150 років до того. Їх названо на честьдавньогрецьких міфологічних богів,супутників Марса та війни —Фобоса(Страх) таДеймоса(Жах).

Джерела

[ред.|ред. код]

Література

[ред.|ред. код]
  • Бурба Г.Приёмный сын Марса:[рос.]//Вокруг света.—Молодая гвардия,2011. — № 10.
  • Силкин Б. И.В мире множества лун. — 150000 прим.