Очікує на перевірку

Тетіс (океан)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тетіс, розділяєПангеюна два континенти —ЛавразіюіГондвану.

Те́тіс(лат.Tethys,дав.-гр.Τηθύς;від імені грецької богині моряТефіди) — давній океан (хоч часто вживають назвуморе Тетіс), Середземний океан, система давніхморськихбасейнів, що простягалась через Північно-Західну Африку, Південну Європу, Малу Азію, Кавказ, Індокитай і існувала вмезозоїіпалеогеновомуперіодікайнозою[1].Вважають, щоСередземне,ЧорнеіКаспійськеморя є залишками Тетісу[1].Близько 25 мільйонів років тому, унеогеновомуперіоді кайнозою, на місці океану Тетіс виникАльпійсько-Гімалайський гірський пояс,утворилисяКарпатськігори.

Інші назви —Сарма́тське море,Понті́йське море.

Історична теорія

[ред.|ред. код]
Останці Сарматського моря, Галущинецький кар'єр

Скам'янілості, що знаходять в Європі від Альп до Карпат, а також на територіїТуреччинийІрануі доГімалаївв Азії з давніх часів пояснювалися Всесвітнім потопом. Розвиток геології дав змогу датувати морські залишки, що поставило під сумнів таке пояснення. У 1893 році австрійський геолог Едуард Зюс запропонував теорію існування внутрішнього моря міжЛавразієюіГондваною.Він назвав його Тетіс. Пізніше теорія тектоніки літосферних плит заперечила чи змусила сформулювати по-новому чималі частини теорії Зюса. Однак загальна концепція Зюса все ж таки відносно точна для його часу, тому його вважають відкривачем Тетісу.

Сучасна теорія

[ред.|ред. код]
Скелясте оголення верхньої крейди на Донбасі,що утворилося на дні океану Тетіс близько 90 млн років тому

Тетіс існував за часів від пізньогопалеозоюдомезозою,тобто в період від 320 до 66,5 млн років тому, розділяючи стародавні континентиГондвануіЛавразію.Близько 280 млн років тому від Гондвани відокремився так званийКімерійський материк,який, повільно перетинаючи Тетіс, зрештою зіткнувся з Лавразією близько 200 млн років тому. У зв'язку з цим доречно говорити про два океани Тетіс:Палеотетіс320—260 млн років тому іНеотетіс(або просто Тетіс) 200-66,5 млн років тому.

ЗбільшенняАтлантичногойІндійськогоокеанів і подальший зсув плит призвели до поступового скорочення розмірів Неотетісу. Зрештою, близько 66,5 млн років тому залишки Гондвани зіткнулися з Лавразією, утворившиАльпійсько-Гімалайський гірський пояс,до якого належатьПіренеї,Альпи,КарпатиіГімалаї.Після зіткнення континентів Тетіс ще деякий час був водоймою невеликої глибини, що покривав велику частину південноїЄвразії.Східна частинаСередземного моря,ЧорнеіКаспійське моря,Перська затока,а також моряМалайського архіпелагує залишками Тетіса.

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. абСтойко Степан Михайлович,Ермоленко Юрий Афанасьевич. Карпати очима допитливих. — Львів: Каменяр, 1976. — 96с.

Посилання

[ред.|ред. код]