Флуоридна кислота

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Флуоридна кислота

Модель флуоридної кислоти
Інші назви плавикова кислота
Ідентифікатори
Номер CAS 7664-39-3
DrugBank DB11072
НазваMeSH D01.029.260.328іD01.303.350
ChEBI 29228
RTECS MW7875000
SMILES F
InChI InChI=1S/FH/h1H
Властивості
Молекулярна формула HF
Молярна маса 20 г/моль
Зовнішній вигляд безбарвна рідина
Густина 1,070 г/см³ (20 %)

1,123 г/см³ (40 %)

Небезпеки
Індекс ЄС 009-003-00-1
Класифікація ЄС Дуже токсичноT+Їдка речовинаC
Якщо не зазначено інше, дані наведено для речовин устандартному стані (за 25 °C, 100 кПа)
Інструкція з використання шаблону
Примітки картки

Флуори́дна кислота, фто́ристоводне́ва кислота́(також технічнепла́викова кислота́) — розчинфтороводнюу воді. Назва «плавикова кислота» походить відплавикового шпату,з якого зазвичай добувають фтороводень дією концентрованоїсульфатної кислоти.

Кислота контактно-отруйна: при контакті зі шкірою спочатку утворюються безболісні опіки, з пізнішим омертвінням тканин. Також може викликати системнутоксичність,зупинки серця та навіть смерть.

Фізичні властивості

[ред.|ред. код]

Безбарвнарідина.Розчинення фтористого водню у воді супроводжується досить значним виділенням тепла (59,1 кДж/моль). При низьких температурахфтористий воденьутворює нестійкігідратискладу Н2O·HF, Н2O·2HF і Н2O·4HF. Найстійкіший з них перший (Tпл−35 °С), його слід розглядати як фторидгідроксонію— [Н3O]F. Другий є гідрофторидом гідроксонію [Н3O][HF2].

Хімічні властивості

[ред.|ред. код]

Розчинфтористоводневої кислоти, яка є у продажу, зазвичай містить 40 % HF (1,123 г/см3[1]). Вона добре реагує з багатьма металами, основними оксидами, основами та солями. Фтористоводнева кислота реагує з більшістю металів, але у багатьох випадках сіль, що утворюється, малорозчинна, внаслідок чого на поверхні металу утворюється захисна плівка. Так поводить себе, зокрема, свинець, що і дає змогу використати його для виготовлення апаратури, стійкої проти дії HF. На відміну від інших галогеноводневих кислот, плавикова кислота належить до кислот середньої сили.

Солі фтористоводневої кислоти називаютьсяфторидами.Більшість їх мало розчиняється у воді; добре розчиняються лише фторидинатрію,калію,срібла,алюмінію,олова.Всі солі плавикової кислоти отруйні.

Плавикова кислота — єдина одноосновна кислота, здатна утворюватикислі солі.Це обумовлено дуже сильнимводневим зв'язком.

Взаємодія зі склом

[ред.|ред. код]

Це кислота середньої сили (константа дисоціації становить 6,8·10−4,ступінь дисоціації0,1 н. розчину 9 %) Чудовою властивістю фтороводню і фтористоводневої кислоти є їхня здатність взаємодіяти здіоксидом кремніюSiO2,що входить до складу скла; в результаті утворюється газоподібнийфторид кремніюSiF4:

.

У розчині плавикової кислоти фторид кремнію не виділяється, бо він взаємодіє з молекулами HF з утворенням добре розчинної комплексної кислоти:

Зберігання

[ред.|ред. код]

Оскільки фтористоводнева кислота руйнуєскло,у лабораторії її зберігають у посудинах зсвинцю,парафінучи деяких пластмас. Міцна плавикова кислота (більш 60 % HF) може зберігатися і транспортуватися всталевихємностях.

Використання

[ред.|ред. код]

На взаємодії HF з діоксидом кремнію ґрунтується застосування плавикової кислоти для витравлювання на склі різних поміток, написів і візерунків, які мають матову текстуру. Застосування фтороводню досить різноманітне. Безводний HF використовують, в основному, приорганічному синтезі,а плавикову кислоту — для добування фторидів, травлення скла, видалення піску з металевих відливків, при аналізах мінералів тощо. Пари фтороводню дуже отруйні.

Токсичні властивості

[ред.|ред. код]
Опіки від фторводневої кислоти

Плавикова кислота доситьотруйна.Має слабкунаркотичнудію. Можливі гострі і хронічніотруєннязі зміною крові ікровотворних органів,органівтравної системи,набряклегенів.

Має виражену інгаляційню дію, подразнюєшкіруіслизові оболонкиочей (викликає хворобливіопікиі виразки). Їй присвоєно другийклас небезпекидля довкілля, в той час, як чистий фтороводень належить до першого класу небезпеки[2]

При потраплянні на шкіру в перший момент не викликає сильного болю, легко і непомітно всмоктується, але через короткий час викликаєнабряк,біль,хімічний опікі загальнотоксичну дію. Симптоми від впливу слабо концентрованих розчинів можуть з'явитися через добу і навіть більше після попадання їх на шкіру.

При потраплянні в кров через шкіру зв'язуєкальційв крові і може викликати порушення серцевої діяльності. Опіки площею більш ніж 160 см² небезпечні можливими системними токсичними проявами.

Токсичність плавикової кислоти та її розчиннихсолейімовірно пояснюється здатністю вільних іонівфторузв'язувати біологічно важливііоникальціютамагніюв нерозчинні солі. Тому для лікування наслідків впливу плавикової кислоти часто використовуютьглюконат кальцію,як джерело іонів Са2+.Постраждалі ділянки при опіках плавикової кислотою промиваються водою і обробляються 2,5 % гелемглюконату кальцію.

В фільмах

[ред.|ред. код]

В епізодах «Кіт у мішку...» та «Різка коробок» кримінального драматичного телесеріалу «Пуститися берега»Волтер ВайтіДжессі Пінкманвикористовують фтористоводневу кислоту для хімічної дезкорпорації тіл гангстерів, яких вони вбивають.[3][4]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Рабинович, В. А.; Хавин, З. Я. (1978).Краткий химический справочник(вид. Изд. 2-е, испр. и доп.). Л.: Химия. с. с. 269.{{cite book}}:|pages=має зайвий текст (довідка)
  2. ГОСТ 12.1.007-76. — Система стандартів безпеки праці. Шкідливі речовини.Архіворигіналуза 14 травня 2006.Процитовано 27 листопада 2011.
  3. How much of the science in Breaking Bad is real?.BBC News.BBC. 16 серпня 2013.Процитовано 16 серпня 2023.
  4. Hare, Jonathan (1 травня 2011).Breaking Bad II – acid bath disposal of bodies.education in chemistry.Royal Society of Chemistry.Процитовано 16 серпня 2023.

Джерела

[ред.|ред. код]
  • Глінка М. Л.Загальна хімія: підручник. — 2-ге вид., перероб. і доп. — Київ: Вища школа, 1982. — 608 с.
  • Справочник по элементарной химии. А. Т. Пилипенко. В.Я Починок. Издательство «Наукова думка», 1985, 560 с.(рос.)