Франсіско Тарреґа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Франсіско Тарреґа
Francisco Tárrega
Зображення
Зображення
Основна інформація
Дата народження21 листопада1852(1852-11-21)
Місце народженняВіла-Реал
Дата смерті15 грудня1909(1909-12-15)(57 років)
Місце смертіБарселона
Роки активності18741909
ГромадянствоІспаніяІспанія
Професіякомпозитор,гітарист, педагог
ОсвітаМадридська консерваторія
ВчителіJulián Arcasd
Відомі учніSalvador García "Pancha Verda"d,Rita Brondid,Daniel Fortead,Emilio Pujold,Miguel LlobetdіJosefina Robledo Gallegod
Інструментикласична гітара
Жанримузика епохи романтизму
ЧленствоCatalan guitar schoold
CMNS:ФайлиуВікісховищі

Франсі́ско Та́рреґа(ісп.Francisco Tárrega;повне ім'я —Франсіско Тарреґа-і-Ешеа;кат.Francesc d'Assís Tàrrega i Eixea;21 листопада1852,Віла-Реал,провінція Кастельйон15 грудня1909,Барселона) — видатний валенсійський (іспанський)класичний гітаристікомпозитор,один із засновників сучасного виконавського мистецтва на цьому інструменті.

Біографія

[ред.|ред. код]
Пам'ятник Франсіско Тарреґи у Віла-Реалі

Франсіско Тарреґа охрещений21 листопада1852року в парафіяльній церквіВіла-Реалаєпархії Тортоса. Його батько гравфламенкоі кілька іншихгітарнихстилів. Коли він пішов працювати сторожем у монастирі Сан-Паскуаль, дитина почала робити спроби гри на батьківській гітарі.

Ноти «Danza Mora»

У дитинстві Франсіско втік від своєї няні й упав у зрошувальний канал, де пошкодив собі око. Побоюючись, що син може повністю втратити зір, його батько перевіз сім'ю вКастельйон-де-ла-Планавідвідувати музичні заняття, тому що як музикант він зможе заробити собі на життя, навіть якщо осліпне. Обидва перших учителі музики, Еухеніо Руїс і Мануель Гонсалес, були незрячими.1862року продовжив учитися грі на гітарі в Хуліана Аркаса й водночас — нафортепіано.

1874року Тарреґа вступив доМадридської консерваторії,завдяки допомозі свого друга, багатого купця Антоніо Канеса. Із собою він привіз нещодавно куплену гітару роботи майстраАнтоніо Торреса.У консерваторії Тарреґа навчався у педагога Еміліо Арріета, який переконав його зосередитися на гітарі й відмовитися від удосконалення гри на фортепіано.

1880року після закінчення консерваторії Тарреґа займається педагогічною, концертною і композиторською діяльністю.

Протягом зими1880року Тарреґа виступав уНовельді,де після концерту відома у місті людина запросила виконавця послухати його дочку Марію Хосе Різо, яка навчалася грати на гітарі. Незабаром вони заручилися.

1881року Тарреґа виступав уЛіонійПарижі,де відбувалися ювілейні урочистості з нагоди 200-річчя з дня смертіПедро Кальдерона.Він також грав уЛондоні,але він не злюбив ані мови, ані погоди. Існує байка про його візит доАнглії.Після концерту дехто помітив, що музикант був не в дусі. «У чому справа, маестро?», — запитали його. — «Ви сумуєте по дому? Вашій родині?» Йому порадили закарбувати цей момент смутку в музиці. Так народилась тема одного з найвизначніших його творів «Lágrima» (буквальносльози). Після гри в Лондоні він повернувся до Новельди і наРіздво1882року одружився з Марією Хосе Різо.

Тарреґа і його дружина переїхали доМадрида,але після смерті їхньої маленької доньки Марії Жозефи де лос Анхелес Тарреґа Різо вони1885року назавжди переселяються доБарселони.У них народилося ще троє дітей: Пакіто (Франсіско), Марія Розатіа (Марія Розалія, більше відома як Марієтта) і Консепсьйон. Незабаром на гастролях уВаленсіїТарреґа зустрівся з багатою вдовою Кончею Мартінес, яка стала його покровителем. Вона дозволила йому і його родині використовувати свій будинок у Барселоні, де маестро написав велику частину своїх найпопулярніших творів. Пізніше вона взяла його доГранади,де гітарист задумав тему«Спогадів про Альгамбру».

З кінця 1880-х років до1903року Тарреґа продовжував писати твори, але обмежив свою концертну діяльністьІспанією.1900року Тарреґа відвідавАлжир,де почув ритми арабського барабана. Наступного ранку на основі цього ритму він написав «Danza Mora». Приблизно1902року він підстриг собі нігті і створив звук, який стане типовим для гітаристів його школи. Наступного року він вирушив на гастролі доІталії,давши вельми успішні концертів уРимі,НеаполітаМілані.

1906року післяінсультув нього наступивпаралічправої половини тіла. Але, попри те, що він повернувся до концертної діяльності, повністю одужати йому так і не вдалося.2 грудня1909року він закінчив свій останній твір«Оремус»[en].Франсіско Тарреґа помер1909року в Барселоні й був похований у містіКастельйон-де-ла-Плана.

Творчість

[ред.|ред. код]

Віртуоз Франсіско Тарреґа — один з найвидатніших гітаристів і гітарних композиторів кінця XIX — початку XX ст., якого називали«Сарасатена гітарі».

Тарреґа, як його другІсаак Альбенісі багато інших іспанських сучасників, у своїх творах об'єднував романтичні тенденції в класичній музиці з іспанськими елементамифольклору.Найбільш яскраво це проявилось у «Спогадах про Альгамбру» та перекладень для гітари кількох фортепіанних творів Альбеніса, зокрема«Asturias (Leyenda)».

Його репертуар складається з 78 оригінальних творів для гітари (Спогади про Альгамбру,Арабське капричіо,Danza Moraтощо) і 120 аранжувань творів, написаних для інших інструментів, таких композиторів, якЛюдвіг ван Бетховен,Фредерік ШопеніФелікс Мендельсон.

Серед його учнів булиЕміліо Пухоль[ru],Міґель Льобет[ru],Даніель Фортеа.

Високо цінував майстерність ТарреґиАндрес Сеґовія,який часто виконував його твори і використав у своїй роботі його педагогічні методи.

Саме з його твору«Gran Vals»фірмаNokiaвзяла свою «фірмову» мелодію для дзвінка стільникового телефону.

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Lutz D. Schmadel.Dictionary of Minor Planet Names.— 5-th Edition. — Berlin, Heidelberg: Springer-Verlag, 2003. — 992 (XVI) с. —ISBN 3-540-00238-3.

Джерела

[ред.|ред. код]

Посилання

[ред.|ред. код]