Юстиніан I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юстиніан I
лат.Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus
грец.Φλάβιος Πέτρος Σαββάτιος Ιουστινιανός
лат.Flāvius Petrus Sabbatius Jūstīniānus
Римський Імператор
1 серпня52714 листопада565
Попередник: Юстин I
Наступник: Юстин II
Август
1 квітня52714 листопада565
Цезар
Rex
Ім'я при народженні: лат.Petrus Sabbatius
Народження: 11 травня482[1][2]або11 травня483[3]
Taurision (Serbia)d,Дарданія,Візантійська імперія[2]
Смерть: 14 листопада565[1][2][3]
Константинополь[4]
Поховання: Церква Дванадцяти апостолівіКонстантинополь
Країна: Візантійська імперія[5]
Релігія: східне християнство,Халкедонські церквиіхристиянство
Рід: Justinian dynastyd
Батько: невідомоабоЮстин I
Мати: Vigilantiad
Шлюб: Феодора[2][6][7]
Діти: Theodoros Tzirosd

CMNS:МедіафайлиуВікісховищі

Висловлюванняу Вікіцитатах

Імперія часів Юстиніана І
Юстиніан I. Сучасна мозаїка в церкві Сан-Вітале,Равенна,Італія

Фла́вій Петро Савва́тій Юстиніа́н(лат.Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus,грец.Φλάβιος Πέτρος Σαββάτιος Ιουστινιανός;відомий якЮстиніан Iгрец.Ιουστινιανός Α';483/482,Таврезій,Верхня Македонія— 13 чи 14 листопада 565,Константинополь) —імператорВізантійської імперіїз 1 серпня 527 року до своєї смерті в 565 році.

Титулував себеЦезаремі мавтитули перемоги:Великий переможець Аламанський, Готський, Франкський, Германський, Антський, Аланський, Вандальський, Африканський. За його правління багато земельРимської імперіїбуло приєднано (відновлено контроль) доСхідної Римської імперії.Зокрема, знищенікоролівство вандалів і аланівв Африці,королівство остготівв Італії, приєднана частина земелькоролівства вестготівв Іспанії, аготи,франки,алемани,антивизнали себевасаламиімператора.

За легендами Юстиніан мав слов'янське коріння, і вже за часів правління свого дядькаЮстина Іграв ключову роль у політичному житті Візантії[8].Святийблаговірний.Шанується християнами14 листопада.

Життєпис

[ред.|ред. код]

Швидше за все бувіллірійцем,народився у сім'ї селян у Таврезії (Македонія), проте завдяки дядьку Юстину І отримав освіту в Константинополі. Бездітний Юстин І швидко прив'язався до розумного племінника, котрий, за сприяння впливового родича, зробив стрімку кар'єру до звання командувача столичного військового гарнізону (magister equitum et peditum praesentalis). Згодом Юстин І усиновив хлопця та зробив його своїм правонаступником[9].

Як іНаполеон,Юстиніан І мало спав, був надзвичайно енергійним та уважним до дрібниць. Крім того, Юстиніан І був чудовим уособленням «візантійської політики». Нещирий, лицемірний, зверхній та підступний, він легко нехтував укладеними договорами та обіцянками заради досягнення власних цілей. На нього справляла сильний вплив його дружинаФеодора,колишня танцівниця такуртизанка[9].Після її смерті він став менш рішучим як правитель.

Зовнішня політика

[ред.|ред. код]

Одразу ж започаткував загальну програму відродження величіРиму.Цією ідеєю була підпорядкована вся політика імператора. Саме тому проводились адміністративні, релігійні, військові, податкові реформи, а також кодифікація права. Оточений виключно місцевими найталановитішими радниками Юстиніан І майже не відчував іноземного впливу, він повністю опирався на ідею єдиної та непохитної візантійської держави.

Для початку слід було вирішити перське питання, щоб уладнати конфлікт на східних кордонах імперії. Давня ворожнеча між персами та греками вилилась у 527 році у війну за контроль над кавказьким регіоном. Спочатку візантійський полководецьВелізарійздобув перемогу над персами вМесопотамії530 року, але вже через рік зазнав поразки вСирії.Після вступу на перський трон новогошахиншаха,Хосрова І,Юстиніан І 531 року владнав ситуацію на Сході: підписав «Вічний мир» 532 року між Візантією таПерсією,за умовами якого візантійський імператор виплачував Персії 4000фунтівзолота на утримання кавказьких фортець, а також відмовлявся від контролю надІберією[9].

Вже у вересні 533 року Юстиніан І впевнено виступив протикоролівства вандалівв Африці, користуючись вдалою ситуацією. Саме в той час королівство вандалів було як ніколи слабке через послаблення стосунків зостготамив VI ст., котрі поступово ще більше занепадали за активного сприяння візантійської дипломатії. Крім того, планам Юстиніана І сприяли внутрішній неспокій у державі та занепад вандальського флоту. 534 року Юстиніан І здолав короля вандалів Гелімера, котрий попередньо узурпував владу, що стало офіційною причиною для початку бойових дій зі сторони Візантії. Проте колишнє королівство вандалів стало для імператора значною проблемою, адже там постійно відбувались заколоти та повстання, попри активну реформаторську політику в регіоні, яка лягла на плечі євнуха Соломона (539—544 рр.)[10].

Наступним етапом у зовнішній політиці Юстиніана І став Захід, в першу чергу остготи. Остготський корольТеодатвбив Амаласунту, дочкуТеодоріха Великого,що фактично стало причиною для початку війни. Велізарій, полководець Юстиніана І, котрий, до речі, ніколи сам особисто не брав участі у військових кампаніях, провів ряд успішних походів — поступово було окупованоДалмацію,Сицилію,Неаполь,Рим,Піцен,Мілан,останньою впалаРавенна540 року, а Італія була названа римською провінцією. Проте до 551 готський король Тотіла відвоював значні території, залишивши Візантії лише декілька плацдармів на узбережжі Італії, проте цього виявилось достатньо, щоб молодий талановитий полководець-євнухНарсесрозбив готів у вирішальній битві біля підніжжя гориВезувій(533 року), відновивши візантійський вплив у регіоні та знищивши остготське королівство.

Також Юстиніан І захопив західне узбережжя Іспанії та південні береги Галлії. Проте головні інтереси імператора все-таки були на Сході, уФракіїта Малій Азії.

Активна зовнішня політика на Заході зумовила послаблення позицій на східних кордонах Візантії, що зумовило початок нової війни з Персією в 540 році. Бої велися відКолхидина узбережжі Чорного моря до Месопотамії таАссирії.Одразу ж персам вдалось розграбуватиАнтіохіюта ряд інших міст, проте грекам вдалось відкупитись. 545 року Юстиніану І довелось виплатити 2000 фунтів золота за мир, але ця подія не торкнулась Колхіди, де бойові дії продовжувались до 562 року. Врешті-решт, питання було врегульоване шляхом виплати Юстиніаном І 30 000ауреусівщорічно, а Персія зобов'язувалась захищати Кавказ і дати християнам спокій[9].

551 року, у зв'язку з небезпекою для Константинополя від племенікутригурівпід проводом князяКініалона,Юстиніан I направив послів на північ Чорного моря до вождя утигурів (оногурів)Санділа,які були сусідами кутригурів. Посли зробили багаті дари грошима і зброєю, і переконали Санділа напасти на столицю кутригурів на західному березіДону.Оскільки армія кутригурів була у Фракії, війська Санділа легко перейшли Дон і розбили загони супротивника. Дізнавшись про напад, війська кутригурів відступили з Фракії, й небезпека минула.

На Заході йому вдалося поставити під свій контроль велику частину земель Римської імперії, яка розпалася післяВеликого переселення народів,де варварські правителі визнавали владу імператорів Константинополя тільки номінально, в тому числі Апеннінський півострів, південно-східну частину Піренейського півострова і частину Північної Африки. Також він вів успішну боротьбу проти слов'янських племен склавінів та антів на Північному Причорномор'ї та в Південній Європі.

Юстиніан прагнув відновити всю Римську імперію, однак йому не вдалося здійснити її повну реставрацію (лат.Renovatio imperii) та відновити межі її кордонів на Заході та Півночі Європи, які існували до Великого переселення народів.

Правління Юстиніана І ознаменувалось активною дипломатією, котра була направлена на створення союзів з одними державами чи то племенами проти інших. Це допомагало підтримувати необхідний баланс сил на кордонах імперії, а також сприяло проведенню успішних воєнних кампаній. Проте подібні дії мали й негативні наслідки для Візантії: чимраз більші виплати союзним племенам лягли важким тягарем на державну казну[9].

Внутрішня політика

[ред.|ред. код]

З самого початку свого правління Юстиніан І почав проводити політику, спрямовану на укріплення та централізацію своєї влади. У своїй політиці він прагнув спиратися на армію, бюрократичний апарат та церкву. Новий імператор активно збільшував податки та боровся зєресями,в першу чергу - знесторианамитамонофізитами.Податковий тиск та релігійні утиски призвели до масштабного повстання"Ніка"532 року у Константинополі, яке мало не призвело до втечі імератора зі столиці.

За правління Юстиніана І особливого розмаху набуло будівництво. За словами Прокопія будь-яке земельне володіння було укріплене фортецею або ж поблизу нього був військовий пост[10].Бажаючи перевершити самогоСоломонаі його легендарнийЄрусалимський храм,Юстиніан наказує побудувати в Константинополі, на місці зруйнованого пожежею старого храму, найграндіозніший собор Візантії — соборСвятої Софії.[11]А мозаїки церквиСан-ВіталевРавеннімістять унікальні зображення Юстиніана І, Феодори та найвідоміших вельмож[10].

Зовнішньополітичні амбіції Юстиніана І змушували його проводити внутрішні реформи. Найбільш вдалою та популярною вважається кодифікація права. Імператор прагне централізації влади, запровадження єдиної форми суспільного устрою та непохитного авторитету монарха. Таким чином, у світ вийшов«Кодекс Юстиніана»в 12 томах (529—534 рр.)[12],доповнений «Інституціями» та «Дигестами», що стало основою імперського права та державного устрою до падіння Візантії. Ці творі частково створили основу сучасного права.

Прагматичним рішенням554року Юстиніан запровадив застосування своїх законів в Італії. Саме тоді копії його кодифікації римського права потрапили до Італії. Хоча вони й не мали негайного впливу, принаймні один рукописний примірник Дигестів (його знайшли пізніше вПізі,а згодом зберігали уФлоренції) був використаний наприкінці XI століття для відродження досліджень римського права в Болоньї.

Юстиніан І був ревним християнином, а також вважав себебогословом.Тому боровся з іновірцями та єретиками. За його сприяння було закрито Афінську школу — останній навчальний заклад античності. Монофізитів переслідував, але зважаючи на те, що їхні погляди розділяла його дружина Феодора, загалом ставлення імператора до цієї секти відрізнялося двоїстістю. Активно полемізував з ними у своїх богословських творах[13],водночас намагаючись знайти релігійний компроміс. Виступив де-факто ініціаторомп'ятого Вселенського собору553 року в Константинополі, який став ареною суперечок між монофізитами та несторіанами.

Пандемія чуми

[ред.|ред. код]

За часів правління Юстиніана I у Середземномор'ї виникла першапандеміячуми,яку зрештою назвали його ім'ям —чума Юстиніана.Вона почалася в 541 році та тривала за одними даними до 574 року (при цьому були три хвилі її), за іншими аж до 750 року. Сам імператор перехворів успішно на чуму в 543 році. У 549 році виданий указ Юстиніана про перешкоджання пересуванню та затримання людей, які прибули з місцевостей, де вирувала чума, по суті, прообраз майбутньогокарантину.За приблизними оцінками померло від 20 до 50 млн. людей в Європі на південь від Альп, у країнах по берегах Середземного моря, хоча окремі автори пишуть про 100 млн. загиблих[14].

Канонізація

[ред.|ред. код]

Святийблаговірний.Шанується усіма християнами14 листопада.

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. абautori variEnciclopedia Dantesca/U. BoscoIstituto dell'Enciclopedia Italiana,1970.
  2. абвгЛюбкер Ф.Iustinianus//Реальный словарь классических древностей по Любкеру/ под ред.Ф. Ф. Зелинский,А. И. Георгиевский,М. С. Куторгаи др. —СПб:Общество классической филологии и педагогики,1885. — С. 707–708.
  3. абJustinian I.//Encyclopædia Britannica:a dictionary of arts, sciences, literature and general information/H. Chisholm— 11 —New York,Cambridge, England:University Press,1911. — Vol. 15. — P. 596–602.
  4. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1468-0025.2008.00486.x/full
  5. http://www.nndb.com/lists/501/000063312/
  6. Ив. Гр.Феодора//Энциклопедический словарьСПб:Брокгауз — Ефрон,1904. — Т. XLIа. — С. 894–895.
  7. J. Br.Theodora//Encyclopædia Britannica:a dictionary of arts, sciences, literature and general information/H. Chisholm— 11 —New York,Cambridge, England:University Press,1911. — Vol. 26. — P. 761–762.
  8. Историк.руЮстиниан I Великий[Архівовано27 вересня 2009 уWayback Machine.]
  9. абвгдЮСТИНИАН I ВЕЛИКИЙ
  10. абвИстория Византии. Том І
  11. Собор святої Софії в Константинополі.Архіворигіналуза 8 квітня 2009.Процитовано 1 квітня 2011.
  12. Юстиниан. Краткая биография
  13. Лозінський, Костянтин (протоієрей).Богословська система святого Юстиніана й основні проблеми візантійського богослів’я 6 ст. Богослов'я(PDF).Василевс. Українська візантиністика.Процитовано 02 грудня 2023.
  14. Plague. Last Updated: October 2009

Джерела та література

[ред.|ред. код]

Посилання

[ред.|ред. код]