Перейти до вмісту

BBC World Service

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
BBC World Service
Типрадіомовна станціяdіміжнародне телерадіомовлення
Засновано19 грудня1932
Засновник(и)BBC
Штаб-квартираBroadcasting Housed
Керівник(и)Liliane Landord
Власник(и)BBC
bbcworldservice.com(англ.)
CMNS:BBC World ServiceуВікісховищі

Всесвітня служба BBC(англ.BBC World Service) — міжнародна телерадіокомпанія, що належить і управляєтьсяBBC.Це найбільший у світі мовник з точки зору зони прийому, вибору мов та охоплення аудиторії[1][2].Вона транслює радіо новини, виступи та дискусії більш ніж 40 мовами[3]у багатьох частинах світу нааналоговихта цифрових короткохвильових платформах, а також черезінтернет,подкастинг,супутникове мовлення(інші мови),DAB(інші мови),FMтаMWретрансляції. У 2015 році Всесвітня служба охоплювала в середньому 210 мільйонів людей на тиждень (через телебачення, радіо та онлайн)[4].У листопаді 2016 року BBC оголосила, що почне мовлення додатковими мовами, включаючиамхарськутаігбо,що є найбільшим розширенням з 1940-х років[5].

Всесвітня служба BBC веде вісім регіональних каналів з кількома варіаціями програм, які охоплюють, відповідно,СхіднутаПівденну Африку,ЗахіднутаЦентральну Африку,ЄвропутаБлизький Схід,АмерикутаКарибський басейн,Східну Азію,Південну Азію,АвстралазіютаСполучене Королівство.Існують також два окремі онлайн-потоки, один з яких більш орієнтований на новини, відомий як News Internet. Сервіс мовить 24 години на добу.

Всесвітня служба заявляє, що її мета — бути «найвідомішим і найповажнішим у світі голосом міжнародного мовлення»[6],зберігаючи при цьому «збалансований британський погляд» на міжнародні події[7].Колишній директорПітер Хоррокс(інші мови)бачив організацію як таку, що веде «інформаційну війну»м'якої силипроти російських і китайських міжнароднихдержавних ЗМІ,зокремаRT[8][9].Як така, BBC була заборонена як уРосії,так і вКитаї,причому в першому випадку — післявторгнення Росії в Українуу 2022 році[10][11].

Історія

[ред.|ред. код]

Ранні роки

[ред.|ред. код]

Служба World Service розпочала своє мовлення під назвоюBBC Empire Serviceу 1932 році на коротких хвилях[12]і була націлена переважно наангломовнихжителівБританської імперії.Про це заявив корольГеорг П'ятийв його першомуКоролівському Різдвяному зверненні(інші мови)1932 року: «Чоловіки і жінки розділені снігом, пустелею, або морем, так що голоси їхні можуть долинути тільки повітрям.»[13]Очікування від мовлення спершу були не великі.Генеральний директор BBC(інші мови),Сер Джон Рейт(інші мови)сказав у першій передачі:

«Не очікуйте багато чого в перші роки; протягом деякого часу ми транслюватимемо порівняно прості передачі, щоб домогтися гарного прийому та зібрати відомості щодо типу матеріалу, придатного для мовлення в кожному регіоні. Програми не будуть ні дуже цікавими, ні дуже гарними»[14][К 1].

Цей текст було зачитано вголос п'ять разів, оскільки він передавався в різні частини світу.

3 січня 1938 року з'явилася перша служба іноземною мовою —арабською,14 березня 1938 року було запущено радіоблокиіспанськоюв напрямкуЛатинської Америкиіпортугальськоюв напрямкуБразилії,27 вересня —німецькою,французькоютаіталійськоюмовами, з 1939-го —турецькою.До кінця 1942 року радіомовлення тривало всіма головними європейськими мовами і деякими азійськими:фарсі(1940),бірманською(1940),хінді(1940),китайською(1941),бенгальською(1941),тамільською(1941),сингальською(1942).

Друга світова війна

[ред.|ред. код]

Під час війни BBC продовжувала заявляти про свою незалежність від уряду,[15]але, як зазначив Аса Бріггс, повна картина роботи BBC у воєнний час повинна включати «постійні посилання» на різні пов'язані з урядом агенції[16].Головним чином, Виконавчий комітет політичної війни, відповідальний за всі трансляції на Європу[17].

В листопаді 1939 року Empire Service було перейменовано наBBC Overseas Service(Закордонна Служба BBC), а в 1941 році було запущеноBBC European Service.Ці мовленнєві служби фінансувалися не з ліцензійних зборів, а дотувалися урядом із бюджетуМіністерства закордонних справ,і адміністративно були відомі якExternal Services of the BBC(Зовнішні Служби BBC).

«Зовнішні Служби BBC» відігравали особливу роль у міжнародному радіомовленні під часДругої світової війнияк альтернативне джерело новин для широкого кола слухачів, особливо для тих, що опинилися на окупованих територіях, причому їм часто доводилося слухати радіо потайки. Зовнішня служба транслювала пропаганду на німецькомовнійLondoner Rundfunk(інші мови),особливо протинацистського правління,яке, як вважалося в перші дні війни, мало принаймні слабку підтримку[18].Французька службаRadio Londres(інші мови)також надсилала закодовані повідомленняфранцузькому Опору.Джордж Орвеллпід час Другої світової війни, працюючи на BBC, створював багато новин на Східній службі[19][20].Бельгійський уряд у вигнанні(інші мови)вів мовлення наRadio Belgique(інші мови).До кінця 1940-х років було розширено аудиторію: радіопередачі стали вестисяурдутаіндонезійською(з 1949),в'єтнамською(з 1952).

Холодна війна

[ред.|ред. код]

Угорське повстання 1956 рокумало величезні наслідки для міжнародного радіомовлення, оскільки воно було пов'язане із зовнішньою політикою Заходу під час холодної війни. Західні радіостанції (особливоРадіо Свобода) розпалювали сподівання на підтримку, від якої вже відмовився президентЕйзенхауер.BBC, на відміну від інших мовників, не втратила довіри до себе під час кризи. Вона проявила чутливість і діяла як власний цензор, коли дипломатія могла опинитися під загрозою в іншому випадку.

Різким контрастом було висвітлення BBCСуецької кризитого ж року. Хоча британський уряд намагався цензурувати BBC, вона продовжувала неупереджено висвітлювати події як для внутрішньої, так і для всієї іноземної аудиторії. Конфлікт змусив уряд серйозно замислитися над тим, щоб взяти під контроль службу, коли тодішній прем'єр-міністрЕнтоні Іденхотів гарантувати, що лише урядова лінія — що британці та французи вторглися до Єгипту лише заради збереження миру і тому, що йогопрезидент Насерпорушував міжнародне право — буде доноситися до внутрішньої (та міжнародної) аудиторії.

До кінця 1940-х років кількість мов мовлення розширилася, а прийом покращився після відкриття ретрансляції вМалайїтастанції в Лімасолі(інші мови)наКіпрів 1957 році. У 1957 році було припинено або скорочено низку іншомовних служб.

У 1962 роціМіністерство закордонних справстверджувало, що філософія«Голосу Америки»,яку представив йому тодішній директорГенрі Луміс(інші мови),— не вести мовлення на повністю розвинені країни-союзники їхніми мовами — має бути прийнята BBC. Небажання BBC відмовитися від цих послуг також було передбачуваним.

У другій половині 1950-х — 1960-х рр. BBC припинила мовлення низки радіоблоків мовами капіталістичних розвинених країн: 10 серпня 1957 року — норвезькою та португальською, 30 серпня — нідерландською та данською, 4 березня 1961 року — шведською, 28 жовтня 1968 року — івритом. (Мовлення ісландською було припинено ще 26 червня 1944 року). Натомість було розпочато мовлення мовами країн Африки та Азії: 13 березня 1957 року —хауса,18 липня — сомалійською, 27 червня —суахілі,20 червня 1960 року — французькою в напрямку Африки, 7 червня 1969 року — непальською[21].

1 травня 1965 року служба отримала свою поточну назвуBBC World Service,територія мовлення збільшилася з відкриттям ретранслятора наОстрові Вознесіння1966 року (покращилося мовлення на Африку), пізніше запустили передавач на ОстровіМасіра[21].

У серпні 1985 року служба вперше вийшла з ефіру, коли робітники оголосили страйк на знак протесту проти рішення британського уряду заборонити показ документального фільму з інтерв'ю зМартіном МакГіннесом(інші мови)ізШинн Фейн.

21 століття

[ред.|ред. код]

25 жовтня 2005 року BBC оголосила, що мовленняболгарською,хорватською,чеською,грецькою,угорською,казахською,польською,словацькою,словенськоютатайськоюмовами буде припинено до березня 2006 року, щоб профінансувати запуск у 2007 році телевізійних служб новинарабськоютаперськоюмовами. Крім того,румунськемовлення припинилося 1 серпня 2008 року. У 2007 році остання FM-трансляція«BBC Росія»була припинена за розпорядженням російського уряду[22].Ця подія розглядалася в контексті критики російського уряду за обмеження свободи ЗМІ напередодніпрезидентських виборів 2008 року.«Репортери без кордонів»засудили цей крок як цензуру[23].

У 2011 році диктор і продюсер киргизької служби BBC Арслан Койчієв подав у відставку після викриттів і заяв про причетність докиргизької революції у квітні 2010 року[24].

У жовтні 2010 рокууряд Великої Британіїоголосив, що до 2017 року скорочує фінансування служби на 16 %, а її капітальне фінансування — на 52 %. Фінансування з боку Міністерства закордонних справ та у справах Співдружності припинилося у квітні 2014 року; фінансування відбуватиметься переважно за рахунок ліцензійних зборів на телебачення. З 2010 року служба почала трансформуватися з переважно радіостанції в мультимедійну. У рамках скорочення бюджету на 16 % було ліквідовано 650 робочих місць[25][26].

У січні 2011 року було оголошено про закриттяалбанської,македонськоїтасербськоїслужб, а також англійської для Карибського басейну тапортугальськоїдля Африки[27].Британський уряд оголосив, що три балканські країни мають широкий доступ до міжнародної інформації, тому мовлення місцевими мовами стало непотрібним.. Російська, українська, китайська, турецька, в'єтнамська та іспанська служби для Куби припинили радіомовлення, а служби гінді, індонезійська, киргизька, непальська, суахілі, кіньяруанда і кірунді припинили передачу на коротких хвилях.

У 2012 році лондонські співробітники переїхали зБуш-хаусудоБродкастинг-хаусу(інші мови),де вони розмістилися разом з іншими відділами новин BBC. Близько 35 % з 1 518 штатних співробітників в еквіваленті повної зайнятості в 2014 році працювали за кордоном у 115 місцях. З 2014 року служба стала частиноюWorld Service Groupпід керівництвом директора BBC News and Current Affairs[28].

З 2016 року в рамках розширення Всесвітньої служби було найнято 1100 додаткових співробітників, що становить приблизно 70 % збільшення, яке фінансується Міністерством закордонних справ, Співдружності та розвитку, яке виділяє 254 млн фунтів стерлінгів на рік протягом п'яти років, що частково скасовує рішення уряду про те, що з 2014 року плата за телевізійну ліцензію фінансуватиме службу[29].Це було найбільшим розширенням служби з часів Другої світової війни[30].

У 2022 році в Лондоні було створено новий підрозділ з питань Китаю, який уряд описав як «зосереджений на висвітленні викликів і реалій, з якими наразі стикається Китай та його боротьба за глобальний вплив».

2008–2019
2019–2022

У цій таблиці перераховані різні мовні служби Всесвітньої служби BBC із зазначенням дат запуску та закриття, якщо вони відомі/застосовні.[31][32]

Чинне мовлення

[ред.|ред. код]
Мова Початок Кінець Сайт/примітки Радіо ТБ Онлайн
Оромо 18 вересня 2017 BBC Afaan Oromoo Так Так
Амхарська 18 вересня 2017 BBC Amharic Так Так
Арабська 3 січня 1938 27 січня 2023 (радіо) BBC Arabic Ні Так Так
Азербайджанська 30 листопада 1994 BBC Azeri Так Так
Бенгальська 11 жовтня 1941 BBC Bangla Ні Так
Бірманська 2 вересня 1940 BBC Burmese Так Так
Кантонська 5 травня 1941 BBC Chinese Так
Мандаринська 19 травня 1941 BBC Chinese Так
Англійська 25 грудня 1936 BBC World Service Так Так Так
Африканська французька(інші мови) 20 червня 1960 BBC French Так Так
Гуджараті 1 березня 1942
2 жовтня 2017
3 вересня 1944 BBC Gujarati Так
Хауса 13 березня 1957 BBC Hausa Так Так
Гінді 11 травня 1940 BBC Hindi Ні Так Так
Ігбо 19 лютого 2018[33] BBC Igbo
Індонезійська 30 жовтня 1949 BBC Indonesian Ні Так
Японська 4 липня 1943
17 жовтня 2015 (перезапуск)[34]
31 березня 1991 BBC Japanese Так Так[35] Так
РуандійськатаКірунді 8 вересня 1994 BBC Gahuza Так Так
Корейська 26 вересня 2017 BBC Korean Так Так
Киргизька 1 квітня 1995 BBC Kyrgyz Ні Так
Маратхі 1 березня 1942
31 грудня 1944
2 жовтня 2017
3 вересня 1944
25 грудня 1958
BBC Marathi Так
Непальська 7 червня 1969 BBC Nepali Так Так
Нігерійський піджин 21 серпня 2017 BBC Pidgin Так
Пушту 15 серпня 1981 BBC Pashto Так Так
Перська 28 грудня 1940 BBC Persian Ні Так Так
Бразильська португальська 14 березня 1938 BBC Brasil Так Так
Пенджабі 2 жовтня 2017 BBC Punjabi Так Так Так
Російська 7 жовтня 1942
24 березня 1946
BBC Russian Так Так
Сербська 29 вересня 1991
26 березня 2018
25 лютого 2011 BBC Serbian Так Так
Сінхала 10 березня 1942
11 березня 1990
BBC Sinhala Ні Так
Сомалійська 18 липня 1957 BBC Somali Так Так
Іспанська мова в Америках(інші мови) 14 березня 1938 BBC Mundo Так
Суахілі 27 червня 1957 BBC Swahili Так Так
Тамільська 3 травня 1941 BBC Tamil Ні Так
Телугу 2 жовтня 2017 BBC Telugu Так
Тайська 27 квітня 1941
3 червня 1962
10 липня 2014[36]16 листопада 2016
5 березня 1960
13 січня 2006
BBC Thai Так Так
Тигринья 18 вересня 2017 BBC Tigrinya Так Так
Турецька 20 листопада 1939 BBC Turkish Так Так
Українська 1 червня 1992 BBC Ukrainian Так Так
Урду 3 квітня 1949 BBC Urdu Ні Так
Узбецька 30 листопада 1994 BBC Uzbek Ні Так
В'єтнамська 6 лютого 1952 26 березня 2011 (радіо) BBC Vietnamese Ні Так
Йоруба 19 лютого 2018[33] BBC Yoruba Так
Головний офіс більшості радіостанцій, Ріджент-стріт, Лондон

Закрите мовлення

[ред.|ред. код]
Мова Початок Кінець Сайт/примітки Радіо ТВ Онлайн
Африкаанс 14 травень 1939 8 вересня 1957 Так
Албанська 12 листопада 1940
20 лютого 1993
20 січня 1967
28 лютого 2011
BBC Albanian Archive Так
Бельгійська французька(інші мови)тафламандська 28 вересня 1940 30 березня 1952 Так
Болгарська 7 лютого 1940 23 грудня 2005 BBC Bulgarian Archive Так Так
Хорватська 29 вересня 1991 31 січня 2006 BBC Croatian Archive Так Так
Хоккен(інші мови) 1 жовтня 1942 7 лютого 1948
Чеська 31 грудня 1939 28 лютого 2006 BBC Czech Archive Так Так
Данська 9 квітня 1940 10 серпня 1957 Так
Нідерландська 11 квітня 1940 10 серпня 1957 Так
Нідерландська дляІндонезії 28 серпня 1944
25 травня 1946
2 квітня 1945
13 травня 1951
Так
Карибська англійська 25 грудня 1976 25 березня 2011 BBC Caribbean Archive Так Так
Фінська 18 березня 1940 31 грудня 1997[37] BBC Finnish archived Так
Канадська французька(інші мови) 2 листопада 1942 8 травня 1980 Так
Французька 27 вересня 1938 31 березня 1995 Так
Французька мова для Південно-Східної Азії 28 серпня 1944 3 квітня 1955 Так
Німецька 27 вересня 1938 26 березня 1999[38] BBC German archived Так
Австрійська німецька 29 березня 1943 15 вересня 1957 Так
Грецька 30 вересня 1939 31 грудня 2005 BBC Greek Archive Так Так
Кіпрська грецька 16 вересня 1940 3 червня 1951 Так
Іврит 30 жовтня 1949 28 жовтня 1968 Так
Угорська 5 вересня 1939 31 грудня 2005 BBC Hungarian Archive Так Так
Ісландська 1 грудня 1940 26 червня 1944 Так
Італійська 27 вересня 1938 31 грудня 1981 Так
Казахська 1 квітня 1995 16 грудня 2005 BBC Kazakh Archive Так Так
Люксембурзька 29 травня 1943 30 травня 1952 Так
Македонська 6 січня 1996 4 березня 2011 BBC Macedonian Archive Так
Малайська 2 травня 1941 31 березня 1991 Так
Мальтійська 10 серпня 1940 31 грудня 1981 Так
Норвезька 9 квітня 1940 10 серпня 1957 Так
Польська 7 вересня 1939 23 грудня 2005 BBC Polish Archive Так Так
Португальська для Африки 4 червня 1939 25 лютого 2011 BBC Portuguese for Africa Archive Так Так
Португальська 4 червня 1939 10 серпня 1957 Так
Румунська 15 вересня 1939 1 серпня 2008 BBC Romanian Archive Так Так
Словацька 31 грудня 1941 31 грудня 2005 BBC Slovak Archive Так Так
Словенська 22 квітня 1941 23 грудня 2005 BBC Slovene Archive Так Так
Шведська 12 лютого 1940 4 березня 1961 Так
Патагонська валлійська(інші мови) 1945 1946 Так
Сербохорватська 15 вересня 1939 28 вересня 1991 Так

Організація та аудиторія

[ред.|ред. код]

BBC World Service наразі мовить зРадіотелевізійного центру[en]вЛондоні,який також є штабом корпорації. Сама служба розташована в нових корпусах будівлі, де знаходяться радіо- і телевізійні студії для використання кількома мовними службами.

Буш-хаус,був «домівкою» World Service з 1941 до 2012 року.

Спочатку служба перебувала в тому ж Broadcasting House. Однак, після вибуху парашутної бомби поблизу будівлі 8 грудня 1940 року служба переїхала[39].«Overseas service» розташувалося наОксфорд-стріт,в той час як «European service» — вБуш-хаус,до якого 1958 року перемістився також і «Overseas service»[40].Буш-хаус відтоді став «будинком Бі-бі-сі», з цієї причини глобальну популярність здобула і сама будівля[40][41].Пізніше, у 2012 році World Service переїхала назад у Broadcasting House[40].

BBC World Service в даний час мовить англійською (цілодобово) і 27 іншими мовами. Новини та інформація доступні всіма цими мовами на сайті BBC. Англійською та 18 іншими мовами мовлення передається «традиційним» радіо, тобто на коротких хвилях або в діапазонах AM і FM. Ці програми також доступні для прослуховування черезІнтернетнаживо або в записі — зазвичай вони доступні протягом семи днів після виходу в ефір. 16 мовами є відеорепортажі. Двома мовами ведуть мовлення телевізійні канали — арабською та перською.

Традиційно BBC World Service покладалося на короткохвильові радіопередачі через їхню властивість поширюватися на велику відстань. З цією метою Бі-бі-сі мала цілу мережу короткохвильових ретрансляторів по всьому світу, головним чином у колишніх британських колоніях.

На додаток до радіомовлення BBC World Service також веде проектBBC Learning English— це програма для допомоги слухачам у вивченні англійської мови[42].

До 2014 року World Service фінансувалося грантами Міністерства закордонних справ Уряду Її Величності[43],однак із 1 квітня 2014 року почало фінансуватися з податкових надходжень (з обов'язкових внесків за телебачення, які сплачують домогосподарства в Сполученому Королівстві, що використовують телевізор для перегляду телепередач)[44].

World Service — патрон британськоїРадіоакадемії[en][45].

У червні 2009 року аудиторія BBC World Service становила близько 188 мільйонів осіб на тиждень[46].

У 2021 аудиторія BBC World Service становила вже близько 465 мільйонів осіб на тиждень[47]Це було збільшення на 18 мільйонів, або 4 %, порівняно з 2020 роком.

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Microsoft Word - The Work of the BBC World Service 2008-09 HC 334 FINAL.doc(PDF).Архів(PDF)оригіналу за 8 квітня 2013.Процитовано 16 лютого 2011.
  2. World s largest international broadcaster visits city.Coal Valley News. Архіворигіналуза 8 квітня 2013.Процитовано 16 лютого 2011.[Архівовано2012-03-15 уWayback Machine.]
  3. News in your language - BBC News.web.archive.org.22 травня 2019. Архів оригіналу за 22 травня 2019.Процитовано 31 липня 2024.{{cite web}}:Обслуговування CS1: bot: Сторінки з посиланнями на джерела, де статус оригінального URL невідомий (посилання)
  4. BBC’s combined global audience revealed at 308 million.www.bbc.co.uk(англ.).Процитовано 31 липня 2024.
  5. BBC World Service announces biggest expansion 'since the 1940s'.BBC News(брит.).16 листопада 2016.Процитовано 31 липня 2024.
  6. BBC World Service - Institutional - Our aims.www.bbc.co.uk(брит.).Процитовано 31 липня 2024.
  7. BBC protocol.archive.ph.22 липня 2012. Архів оригіналу за 22 липня 2012.Процитовано 31 липня 2024.{{cite web}}:Обслуговування CS1: bot: Сторінки з посиланнями на джерела, де статус оригінального URL невідомий (посилання)
  8. Gavin, Lewis (1 квітня 2016).Monthly Review | The Broken BBC.Monthly Review(амер.).Процитовано 31 липня 2024.
  9. Halliday, Josh (21 грудня 2014).BBC World Service fears losing information war as Russia Today ramps up pressure.The Guardian(брит.).ISSN0261-3077.Процитовано 31 липня 2024.
  10. China bans BBC World News from broadcasting inside the country.South China Morning Post(англ.).12 лютого 2021.Процитовано 31 липня 2024.
  11. Darcy, Oliver (5 березня 2022).CNN, BBC, and others suspend broadcasting from Russia after Putin signs law limiting press | CNN Business.CNN(англ.).Процитовано 31 липня 2024.
  12. Repa, Jan (25 жовтня 2005).stm Analysis.BBC News(англ.).Архіворигіналу за 27 липня 2008.Процитовано 16 липня 2012.{{cite web}}:Проігноровано невідомий параметр|subtitle=(довідка)
  13. {Historic moments from the 1930s(англ.).BBC World Service. Архіворигіналуза 8 квітня 2013.Процитовано 26 липня 2012.
  14. WebCite query result.webcitation.org.Архіворигіналуза 2 травня 2013.Процитовано 24 травня 2024.
  15. Plock, Vike Martina (2021).The BBC German Service during the Second World War: broadcasting to the enemy.Palgrave studies in the history of the media. Cham: Palgrave Macmillan.ISBN978-3-030-74091-7.
  16. Briggs, Asa (1961).The history of broadcasting in the United Kingdom.London, New York: Oxford University Press.ISBN978-0-19-212956-7.
  17. Milland, Gabriel (1998-08).The BBC Hungarian service and the final solution in Hungary.Historical Journal of Film, Radio and Television.Т. 18, № 3. с. 353—373.doi:10.1080/01439689800260231.ISSN0143-9685.Процитовано 4 серпня 2024.
  18. Seul, Stephanie (2 березня 2015).‘Plain, unvarnished news’?.Media History.Т. 21, № 4. с. 378—396.doi:10.1080/13688804.2015.1011108.ISSN1368-8804.Процитовано 4 серпня 2024.
  19. Orwell, George; West, William J. (1985). West, William John (ред.).Orwell: the war broadcasts(вид. 1. publ). London: Duckworth [u.a.]ISBN978-0-563-20327-8.
  20. BBC World Service | 75 Years.www.bbc.co.uk.Процитовано 4 серпня 2024.
  21. абBBC World Service | FAQ | The 1960s.www.bbc.co.uk.Процитовано 24 травня 2024.
  22. BBC radio ordered off Russian FM(брит.).17 серпня 2007.Процитовано 4 серпня 2024.
  23. Reporters sans frontières - Russia.web.archive.org.30 жовтня 2007. Архів оригіналу за 30 жовтня 2007.Процитовано 4 серпня 2024.{{cite web}}:Обслуговування CS1: bot: Сторінки з посиланнями на джерела, де статус оригінального URL невідомий (посилання)
  24. BBC man quits after claims he helped to topple president in Kyrgyzstan.Evening Standard(англ.).12 квітня 2012.Процитовано 4 серпня 2024.
  25. Plunkett, John (26 січня 2011).BBC World Service to 'cut up to 650 jobs'.The Guardian(брит.).ISSN0261-3077.Процитовано 4 серпня 2024.
  26. BBC World Service cuts outlined to staff.BBC News(брит.).26 січня 2011.Процитовано 4 серпня 2024.
  27. BBC World Service to cut five language services.BBC News(брит.).25 січня 2011.Процитовано 4 серпня 2024.
  28. Report by the Comptroller and Auditor General presented to the BBC Trust Value for Money Committee, 14 June 2016(PDF).
  29. BBC World Service: Soft power and funding challenges.
  30. Written evidence submitted by BBC World Service (TFP0035).
  31. 75 Years – BBC World Service | Multi-lingual audio | BBC World Service.BBC.Архіворигіналу за 8 листопада 2011.Процитовано 16 лютого 2011.
  32. History of International Broadcasting (IEEE), Volume I.
  33. абBBC Igbo and Yoruba launched in Nigeria.BBC News Online.19 лютого 2018.Архіворигіналу за 24 червня 2018.Процитовано 20 червня 2018.
  34. Russell, Jon (17 October 2015).BBC Launches Japanese Language News Site To Extend Its Global Advertising Reach.TechCrunch.Архіворигіналу за 29 July 2020.Процитовано 29 July 2020.
  35. BBC News launches new streaming service on Yahoo! JAPAN.Japan Today.19 July 2018.Архіворигіналу за 29 July 2020.Процитовано 29 July 2020.
  36. BBC launches first social media-only news service – for Thailand.BBC.Архіворигіналу за 6 жовтня 2014.Процитовано 13 жовтня 2014.
  37. BBC World Service Europe.Архів оригіналу за 23 січня 1998.Процитовано 17 квітня 2013.{{cite web}}:Обслуговування CS1: bot: Сторінки з посиланнями на джерела, де статус оригінального URL невідомий (посилання).BBC. 23 January 1998. Retrieved 17 April 2013. «Unfortunately, the Finnish Service was closed on the 31st December 1997.»
  38. Kremer, Guntram.Epilog.Архів оригіналу за 22 квітня 1999.Процитовано 17 квітня 2013.{{cite web}}:Обслуговування CS1: bot: Сторінки з посиланнями на джерела, де статус оригінального URL невідомий (посилання)[Архівовано1999-04-22 уWayback Machine.].BBC World Service German. 22 April 1999. Retrieved 17 April 2013. «G.K. Der Deutsche Dienst der BBC wurde am 26 März 1999 geschlossen.»
  39. Thomas, Ronan.BBC Broadcasting House(англ.).West End At War. Архіворигіналуза 8 квітня 2013.Процитовано 18 липня 2012.[Архівовано2012-06-06 уWayback Machine.]
  40. абв{Why is the HQ called Bush House?(англ.).BBC World Service. Архіворигіналуза 8 квітня 2013.Процитовано 18 липня 2012.{{cite web}}:Проігноровано невідомий параметр|subtitle=(довідка)
  41. {BBC Buildings.The BBC Story(англ.).BBC. Архіворигіналуза 8 квітня 2013.Процитовано 18 липня 2012.{{cite web}}:Проігноровано невідомий параметр|subtitle=(довідка)
  42. {BBC Learning English.BBC(англ.).Архіворигіналуза 8 квітня 2013.Процитовано 3 жовтня 2008.
  43. BBC World Service (BBCWS), The UK's Voice around the World(англ.).BBC. Архіворигіналуза 1 листопада 2006.Процитовано 16 січня 2016.{{cite web}}:Недійсний|deadlink=dead(довідка)[Архівовано2006-11-01 уWayback Machine.]
  44. [http: //www. fco.gov.uk/en/about-us/what-we-do/public-diplomacy/world-service About Us]. British Foreign & Commonwealth Office. 22 жовтня 2010.Архіворигіналу за 31 грудня 2010.Процитовано 9 січня 2011.{{cite web}}:Проігноровано невідомий параметр|subtitle=(довідка)
  45. {Patrons.The Radio Academy(англ.).Архіворигіналуза 7 січня 2010.
  46. {BBC's international news services attract record global audience of 238 million(англ.).BBC. Архіворигіналуза 8 квітня 2013.Процитовано 16 березня 2013.
  47. Tobitt, Charlotte (24 листопада 2021).BBC's international services reach record global audience of 489m people every week.Press Gazette(амер.).Процитовано 24 травня 2024.

Виноски

[ред.|ред. код]
  1. Транскрибовано із запису на DVD, присвяченому 75-річчю Всесвітньої служби; повний уривок транслювався як частина програми відкриття - Глобальні дебати Рейта - 75-го ювілейного сезону "Свободи слова".

Посилання

[ред.|ред. код]