Катопума Темінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено зPardofelis temminckii)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Катопума Темінка
Біологічна класифікаціяредагувати
Царство: Тварини(Animalia)
Тип: Хордові(Chordata)
Клада: Синапсиди(Synapsida)
Клас: Ссавці(Mammalia)
Ряд: Хижі(Carnivora)
Підряд: Котовиді(Feliformia)
Родина: Котові(Felidae)
Підродина: Малі кішки(Felinae)
Рід: Катопума(Catopuma)
Вид:
Катопума Темінка (C. temminckii)
Біноміальна назва
Catopuma temminckii
Мапа поширення
Синоніми

Felis temminckiiVigors & Horsfield, 1827
Pardofelis temminckii(Vigors & Horsfield, 1827)

Катопума Темінка(Catopuma temminckii) — видссавцівз підродинималих кішок(Felinae), який мешкає втропічних лісахПівденно-Східної Азії.Раніше цей вид відносили до нині скасованого родузолотих кішокчерез зовнішню схожість. Сьогодні вважається, що її схожість із золотою кішкою, що зустрічається вАфриці,заснована наконвергентній еволюції.Нещодавнігенетичнідослідження (O'Brien & Johnson, 2006) виявили найбільшу спорідненістьP. temminckiiзмармуровою кішкоютагнідою кішкою.

Етимологія

[ред.|ред. код]

Вид названо на честь нідерландського зоологаКонрада Якоба Темінка,який дав описафриканській золотій кішці(Caracal aurata), та багатьом іншим видам тварин.

Еволюція

[ред.|ред. код]

Проведені генетичні дослідження показали, щофілогенетична лініяродуPardofelisвідділилася від лінії спільного предка 9.4 млн років тому, видиPardofelis temminckiiіPardofelis badiaрозділилися приблизно 4 млн років тому, задовго до поділуЗондських островів[1].Ці два види були представниками родуCatopuma,поки у 2008 році не були переміщеніМСОПдо родуPardofelis.

Філогенетичне деревородівPardofelisіCatopuma

Pardofelis marmorata

Catopuma temmincki

Catopuma badia


Зовнішність

[ред.|ред. код]

P. temminckiiбільш ніж удвічі більша, ніж звичайнадомашня кішка[2].Її довжина становить 90 см, не враховуючихвоста,довжина якого становить 50 см. Висота в холці близько 56 см. Вага від 9 до 16 кг, самці більші за самиць. Густехутрояк правило золотого або бурого кольору, але зустрічаються й сірі чи чорні екземпляри. У деяких регіонах уP. temminckiiбільш-менш добре помітні плями на хутрі. На мордочці має чорно-білі смужки. Боки і живіт світліші. У всіх підвидів задня поверхня коротких, округлих вух чорна, в центрі злегка блідіша. Низ периферійної третини хвоста білий, а верх коричневий.

Розповсюдження

[ред.|ред. код]

Біосферою виду є виключноліси,які можуть бути як тропічними, так і посушливими, і підніжжя гір південногоКитаю,Бірми,Таїланду,В'єтнамуіКамбоджі[3].Зустрічаються ці кішки також вНепалі,ТибеттаСуматрі.Кішка проживає від низовин до висот 3 000 метрів, інколи її бачать у відкритіших, скелястих областях.

Розрізняють три підвидиP. temminckii[4]:

Поведінка

[ред.|ред. код]

P. temminckiiживутьпоодинціі є досить полохливими тваринами. Вони ведуть нічний спосіб життя, вміють добре лазити деревами, проте пересуваються переважно по землі. До їхньої здобичі відносятьсямиші,зайці,молодіоленііптахи.

Полюючи,P. temminckiiвбивають меншу здобич укусом у потилицю, як це типово длякотових.Птахів, які є більшими за голубів обскубують перед тим як почати їх їсти.

Вокальний репертуарP. temminckiiвключають свист, пирхання, муркотіння, гарчання, нявкання, булькання і можливо інші. Інші форми комунікації включають маркування запахом, мічення самцями територією сечею, тертя головою об'єктів і залишення відміток від кігтів.

Цикл життя

[ред.|ред. код]

Самиців неволі показують суттєве збільшення в частоті запахового маркування протягоместруса.Водночас, вони часто труться шиєю і головою об неживі об'єкти. Кількість маркування запахом у самців також збільшується. Під час спарювання поведінка самців включала потиличний укус, але на відміну від інших дрібних котячих, укус був не безперервний.

Вважається, що періодвагітностістановить 78-80 днів. Потомство народжується раз на рік і зазвичай складається з єдиного кошеняти, хоча є записи народження до трьох дитинчат. Пара в зоопаркуВеллінгтонанародила десять виводків, кожен з яких складався з одного кошеняти; два виводки по одному кошеняті народилися уВассенарському зоопаркувНідерландах.Два виводки по двоє кошенят кожний народилося в приватному котячому розпліднику вКаліфорнії,але жоден з них не вижив.

Вага новонароджених від 220 до 250 грамів. Хутро розмальоване так само як і у батьків. Розплющують очі на 6-12 день. Вага подвоюється за три тижні від народження і потроюється за вісім. Пари, що злучаються, зазвичай відокремлюються, коли є підозра на вагітність, оскільки самці інколи вбивають кошенят; хоча спостерігався випадок одного самця-батька, який лизав своє кошеня, коли тому було дев'ять діб, і з того часу брав активну роль у його вихованні. Кошеня добре ходило у два тижні від народження, коли важило 650 грамів. У дев'ять із половиною тижнів від народження важило 1,3 кг.

P. temminckiiдосягаєстатевої зрілостіу 18-24 місяці, а народжена в неволі самиця здатна народити, коли їй виповнюється 25 місяців.P. temminckiiживуть у неволі приблизно 17 років, але середня тривалість життя в дикій природі, ймовірно, буде набагато меншою.

P. temminckiiу місцевих культурах

[ред.|ред. код]

УТаїландінавколо азійської дикої кішки існує маса легенд. Там її знають під ім'ям «вогненний тигр», а люди лісів вважають, щоP. temminckiiсприяє удачі. У одній з байок вона описується як дика і хоробра, і виявляється переможницею в битві з тигром. Вважається, що спалювання хутраP. temminckiiпроганяє тигрів з околиць, а носіння при собі хоча б одного волоса з її хутра, згідно з місцевими прикметами, захищає від нападутигра.У КитаїP. temminckiiвважається видомпардусаі відома як скельна кішка або жовтий пардус. Різні види забарвлення мають різні імена: ті, що з чорним хутром називають чорнильними пардусами, а з плямистим хутром називають кунжутовими пардусами.

Загрози та збереження

[ред.|ред. код]

Через вирубку лісів[5]іполюваннянаP. temminckiiвид став рідкісним. У Китаї її м'ясо вважають делікатесом, а кістки використовуються в традиційній китайській медицині. Селяни вважають її шкідником і через це вбивають; мисливці ж убивають заради хутра.

ДоЧервоного спискуМіжнародного союзу охорони природи (МСОП)P. temminckiiвнесена як вид, що перебуває вблизькому до загрозливого стані.

Внесена до Додатка IСІТЕС.Вона повністю захищена протягом більшої частини діапазону національним законодавством. Полювання заборонене вБангладеш,Камбоджі,Китаї,Індії,Індонезії,на півостровіМалайзіяМ'янмі,Непалі,ТаїландітаВ'єтнамі,регулюється вЛаосі.Немає ніякої правового захисту за межами охоронних районів вБутані.Ареал кішки охоплює багатоприродоохоронних територій.

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Stephen J. O'Brien and Warren E. JohnsonThe Evolution of Cats — Scientific American. 08/2007; 297(1):68–75PDF[Архівовано2 грудня 2013 уWayback Machine.](англ.)
  2. Sunquist, Mel; Sunquist, Fiona (2002).Wild cats of the World.Chicago: University of Chicago Press. с.52–56.ISBN0-226-77999-8.
  3. Nowell, K.; Jackson, P. (1996).'Wild Cats: status survey and conservation action plan.IUCN/SSC Cat Specialist Group, Gland, Switzerland. Архіворигіналуза 10 червня 2016.Процитовано 11 березня 2017.
  4. Don E. Wilson & DeeAnn M. Reeder(editors). 2005. Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed)[Архівовано13 грудня 2013 уWayback Machine.](англ.)
  5. McCarthy, J. (2015)Catopuma temminckii:інформація на сайтіМСОП (версія 2016-3)(англ.)

Джерела

[ред.|ред. код]

Галерея

[ред.|ред. код]