Очікує на перевірку

The Rolling Stones

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The Rolling Stones
фотографія
Основна інформація
Жанррок
блюз
Рок-н-рол
ритм-енд-блюз
Роки1962— дотепер
КраїнаВелика БританіяВелика Британія
МістоЛондон,Англія
ЛейблDecca,Rolling Stones
СкладМік Джаггер
Кіт Річардс
Ронні Вуд
Колишні
учасники
Браян Джонс(1962—1969) †
Білл Ваймен(1962—1993)
Мік Тейлор[en](1969—1974)
Йен Стюарт[en](1962—1963)†
Чарлі Воттс(1963—2021)†
rollingstones.com

The Rolling Stonesу Вікісховищі
The Rolling Stones 1965: Brian Jones, Charlie Watts, Mick Jagger, Keith Richards, Bill Wyman
Білл Уаймен та Браян Джонс, 1964 рік

«The Rolling Stones»(укр.Ро́ллінг Сто́унз)[1]англійськийрок-гурт,утворений1962року вЛондоні.Творчість гурту ґрунтується наблюзійрок-н-ролі1950-х.Здобувши успіх у Великій Британії,«The Rolling Stones»стали популярними уСШАпід час«британського вторгнення»у 1960-х, і у всьому світі.

Гурт випустив 22студійні альбоми(британські версії; у США видано 24 альбоми), 8концертних альбомів(9 у США) і численні збірники[2][3].

У1989гурт включено доЗали слави рок-н-ролу.Зайняв 4 місце в рейтингу найкращих музичних виконавців за версією журналу«Rolling Stone»2004року[4]і друге місце у подібному рейтингу сайту Acclaimedmusic.net[5].

Історія

[ред.|ред. код]

Заснування

[ред.|ред. код]

ВокалістМік Джаггерта гітаристКіт Річардсзналися ще з початкової школи і згодом разом зі спільним другомДіком Тейлором[en]створили гурт«Little Boy Blue and the Blue Boys».Гурт гравблюзі американськийритм-енд-блюз1962-у до них приєднались ритм-гітаристБраян Джонста клавішникЙен Стюарт[en]і в червні гурт змінив назву на«The Rolling Stones»,дарма що усталеного складу ще не було (група довго шукала ударника). Перший виступ «Роллінг Стоунз» відбувся12 липня1962року влондонськомуклубіMarquee.Джонснамагався грати блюз, аДжаггерзРічардсомпринесли в гуртрок-н-ролЧака БеррітаБо Дідлі.Перший сингл випущено в червні1963,це була пісняЧака Беррі«Come On».

1964—1969

[ред.|ред. код]

Першою платівкою гурту була«The Rolling Stones»,що вийшла в1964році. У травні 1965 року гурт презентував уСШАпісню«(I Can't Get No) Satisfaction»,яка відразу стала і візитною карткою гурту, і класикою рок-музики. Улітку сингл вийшов уВеликій Британії.Пісня з'явилася і в новій платівці«Out of Our Heads»,що було незвичним для Великої Британії, де синглів переважно не додавали до повноцінних платівок.

Альбом1966року«Aftermath»став першим, у якому гурт грав лише власний матеріал — всі слова і музику написали самі «Роллінг Стоунз» (переважно дует Джаггер/Річардс). Часто імідж гурту, який ніби протиставлявся «чемним»The Beatlesне вміщався в рамки цензури — в 1967 на«Шоу Еда Саллівана»(англ.Ed Sullivan Show)виконуючи пісню«Let's Spend The Night Together»(Проведімо цю ніч разом)Мік Джаггер просто бурмотів ці слова і дехто заявляв, що замість них лунало невинне«…Let's Spend Some Time Together…»(…Проведімо трохи часу разом…).

У1967році у гурту почалися проблеми з правосуддям — у травні за зберіганнямарихуанитагероїнузаарештували Браяна Джонса, а згодом затримали Джаггера зРічардсом.Справа набула розголосу, на захист «роллінгів» виступили, зокремаДжон Леннонз«The Beatles»іПіт Тауншендз«The Who».Перебування у в'язниці спонукало членів гурту до написання пісні«We Love You»,яка мала бути подякою для шанувальників — і відповіддю журналістам та судовій владіБританії.У композиції виразно чути чиюсь ходу і грюкання дверима в'язничної камери. Також у записуванні (бек-вокал)взяли участьДжон ЛенноніПол Маккартні.Після виходу платівки «Бітлз»«Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band»,яка дуже вплинула на всю подальшу історіюрок-музики,гурт записує власнийпсиходелічнийальбом —«Their Satanic Majesties Request»,у якому багато інструментальних партій і чимало експериментаторства (особливо у виконанні Браяна Джонса). Наркотична залежність Джонса спричиняла непорозуміння в гурті і, зрештою,9 червня1969року він заявив про вихід зі складу «Роллінг Стоунз». Новим гітаристом став 21-річнийМік Тейлор.ПланиДжонсастворити власний гурт перервала смерть:3 липня1969тіло знайшли у басейні перед його будинком. Музиканти присвятили концерт загиблому:5 липнягурт виступав на відкритому повітрі улондонськомуГайд-парку— послухати «Роллінг Стоунз» прийшло понад 200 000 осіб. Джаггер прочитав уривок з елегіїПерсі Біш Шеллі«Adonais»,яку поет написав, коли дізнався про смерть друга. Добре показав себе новий гітарист (в2004році журнал«Guitarplayer Magazine»назвав пару Річардс/Тейлор«найкращим гітарним дуетом в історії»).

Заохочений таким успіхом гурт вирішив виступити на відкритому повітрі і вСША.Після закінчення американського турне, що тривало весь листопад1969року, гурт влаштував безкоштовний виступ в північнійКаліфорнії,70 кілометрів відСан-Франциско.Концерт закінчився трагедією: чомусь для підтримання порядку найняли представників угрупування мото-клубу «Ангели пекла» (англ.Hells Angels), але вони не зуміли контролювати 300-тисячний натовп і почалися сутички — під час виконання пісні«Under My Thumb»було забито насмерть 18-річного Мередіта Ганта.«The Rolling Stones»просто втекли зі сцени і якнайшвидше покинулиСполучені Штати.Фестиваль мав затьмаритиВудсток,але насправді лише сколихнув ідеали поколіннядітей квітів.

1970—1993

[ред.|ред. код]

Записи з концертів 27-28 листопада1969року у Нью-Йорку видали на платівці«Get Yer Ya-Ya's Out!»;це була остання платівка записана спільно з«Decca».У 1970 році, коли вигас контракт з«Decca Records»,гурт створює власнийлейбл звукозапису«Rolling Stones Records».Пісня «Sticky Fingers», видана вже під власнимлейблом,піднялася на перше місце хіт-параду, і вБританії,і вСША.

Стосунки між членами гурту ускладнились: Мік Джаггер одружився знікарагуанськоюмоделлю Бьянкою Перес Морена де Масьяс; у Кейт Річардса були проблеми з наркотиками, — іМік Тейлорзавжди залишався у тіні дуетуДжаггер/Річардс.Зазнавши податковий тиск,«The Rolling Stones»переїхали жити на південь Франції, де й записалиподвійний альбом«Exile On Main Street».Критики визнали його високий рівень і допрацьованість. На той час свої сольні альбоми вже мали Чарлі Воттс іВаймен.У грудні1974року Тейлор покинув гурт — і на його місце прийшов знайомий Річардса, колишній учасникThe Birds, The FacesРон Вуд.

Кінець 1970-х рр. став кризовим в музиці The Rolling Stones. Найвдалішою платівкою була«Some Girls»(1978), яка вшестеро перевищила норму на платинову платівку (тобто продали 6 мнл. екземплярів). На ній хлопці експериментували з музикоюдиско,зокрема, пісню«Miss You»крутили на дискотеках. Платівки 80-х не були успішними. Джаггер сконцентрувався на виданні сольних платівок, те ж робив і Річардс. В 1986 році«The Rolling Stones»отримали преміюГремміза вклад в розвиток музики.

1993 — дотепер

[ред.|ред. код]

У 1993 роціБіл Ваймен,котрий грав у гурті понад 30 років, залишив «The Rolling Stones». Видання кількох платівок(Voodoo Lounge, 1994;Stripped,1995(концертний); Bridges to Babylon, 1997)відновило славу рок-гурту. У2002році«Decca Records»нарешті погодилася включити до збірника найкращі пісні-композиції періоду до 1969 року. Результатом став подвійний альбом«Forty Licks»— 40 найбільших хітів на двох дисках. Музиканти і досі збирають повні стадіони, а їхніми шанувальниками є люди з кількох різних поколінь, оскільки«The Rolling Stones»граютьрок-н-ролуже понад 40 років.

У 2005 році на підтримку альбому«A Bigger Bang»«The Rolling Stones»організували світовий концертний тур, який на момент його закінчення ставнайприбутковішим за всю історію музики.

25 липня 2007 року«The Rolling Stones»мали виступати в Києві наНСК Олімпійському,але концерт скасували, ймовірно, через політичну кризу в Україні. В цей день вони виступили уВаршаві.

У 2016 році«The Rolling Stones»вперше виступили наКубі,де рок-музика близько пів-століття була забороненою. Концерт відвідали 1 мільйон 200 тисяч глядачів.

15 липня2022року на концерті уВідні,на знак підтримки України під часросійського вторгнення,пісняYou Can't Always Get What You Wantпрозвучала в супроводі двох українських хорів — дитячого хору «Дзвіночок» та жіночого хору «Вогник», після чого Мік Джаггер сказав: «Вони пройшли довгий шлях, щоб бути тут сьогодні ввечері». На екрані в глибині сцени демонструвались відеофрагменти з українським прапором на тлі українських міст, логотип гурту на футболках учасників хору також був розфарбованим у кольориукраїнського прапора[6][7].

На початку вересня2023року, телерадіомовна компаніяВВСповідомила, що англійський рок-гурт«The Rolling Stones»,вперше за 18 років, готується до випуску нового альбому, який вже отримав назву«Hackney Diamonds».Він стане першим альбомом гурту після альбому«Blue and Lonesome»(2016), що складався з кавер-версій таких виконавців, як Хоулін Вулф та Літл Уолтер, які вперше надихнули їх на створення групи у 1960-ті роки. До цього їх останнім альбомом з оригінальними композиціями був«A Bigger Bang»(2005)[8].

Мік Джаггервокал,гармоніка
Кіт Річардсгітара
Ронні Вудгітара,бас-гітара
та концертні/студійні музиканти.

Дискографія

[ред.|ред. код]

До 1967 року гурт видавав дві різні версії платівок: для США і для Великої Британії — вони могли мати різні назви, обкладинки та дещо інший список пісень.

Студійні платівки

[ред.|ред. код]

Велика Британія (1964 — 1967)

[ред.|ред. код]

Сполучені Штати (1964 — 1967)

[ред.|ред. код]

від 1967 року

[ред.|ред. код]

Збірки

[ред.|ред. код]

Велика Британія (1964 — 1967)

[ред.|ред. код]
  • Big Hits (High Tide and Green Grass)(листопад1966)

Сполучені Штати (1964 — 1967)

[ред.|ред. код]
  • Big Hits (High Tide and Green Grass)(березень1966)

від 1967 року

[ред.|ред. код]

Концертні платівки

[ред.|ред. код]

Сполучені Штати (1964 — 1967)

[ред.|ред. код]
  • Got Live If You Want It!(листопад1966)

від 1967 року

[ред.|ред. код]
  • Get Yer Ya-Ya's Out! The Rolling Stones in Concert(вересень1970)
  • Love You Live(вересень1977)
  • «Still Life» (American Concert 1981)(червень1982)
  • Flashpoint(+ 2 нові пісні, квітень1991)
  • Stripped(концертний і акустичний, листопад1995)
  • No Security(листопад1998)
  • Live Licks(листопад2004)

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Виразrolling stonesбуквально перекладається, як «камені, що котяться». Але ця розповсюджена в англійській мові ідіома також означаєбродягу, блукача, непосидючу людину, мандрівника.Входить у приказки та прислів'я: наприклад,a rolling stone gathers no moss— камінь, що котиться, не заростає мохом
  2. Ієн Макферсон. Повна дискографія «Роллінг Стоунз».Архіворигіналуза 29 квітня 2008.Процитовано 5 липня 2008.
  3. Повна дискографія «Роллінг Стоунз»[недоступне посилання]на сайтіAll Music Guide
  4. 100 Greatest Artists of All Time.Архіворигіналуза 20 червня 2008.Процитовано 5 липня 2008.
  5. The Top 1000 Artists of All Time.Архіворигіналуза 31 травня 2012.Процитовано 5 липня 2008.
  6. Легендарний The Rolling Stones у Відні заспівав з українцями.ТСН.ua(укр.).17 липня 2022.Процитовано 17 липня 2022.
  7. You Can’t Always Get What You Want - Ukrainian Choir / The Rolling Stones - Vienna - 15th July 2022(укр.),процитовано 17 липня 2022
  8. The Rolling Stones випустять альбом з новими піснями. (рос.) 06.09.2023, 22:16

Див. також

[ред.|ред. код]

Джерела

[ред.|ред. код]

Література

[ред.|ред. код]
  • М. Виленский. Куда катятся камни… [Rolling Stones] // «Крокодил». — 1973. — №6 (2052). — С. 12-13.(рос.)
  • Дмитро Гальона. Каміння, Вежі та Мости //«Галас» (Київ).— 1997. — №5-6. — С. 50-51.
  • В. Ган. Укрощённые «Стоунз» // «Советская Россия» (Москва). — 6 сентября 1981.(рос.)
  • Стивен Дэйвис. Rolling Stones. Время собирать камни. Самая полная биография живой легенды рока. — Москва, Эксмо, 2003.(рос.)
  • Энтони де Кюртис. Кейт Ричардс: с пристрастием о себе, “Rolling Stones” и Мике Джеггере // «УР лайт» (Москва). — №6 (24), 1989. — С. 144-149.(рос.)
  • Бела Лугози. Rolling Stones: 30 лет удовлетворения // «Hi-Fi & Music» (Москва). — 1995. — №2 (октябрь). — С. 54-67.(рос.)
  • Сєва Новгородцев.Из-под глыб. Краткая биография ранних The Rolling Stones // «O! Magazine». — Ноябрь 1995.(рос.)
  • Ю. Светов. Майк Джеггер: миф и реальность // «Знамя юности» (Минск). — 18 декабря 1985.(рос.)
  • Артём Троицкий,Дмитрий Ухов. Ансамбль, переживший свой миф // «Клуб и художественная самодеятельность» (Москва). — №12 (1977). — С. 38-40.(рос.)
  • Джеймс Хектор. Полный путеводитель по музыке Rolling Stones. — Москва: Локид, 1997.(рос.)
  • И. Щеголев, М. Монахов. Новая жизнь ритм энд блюза // «Студенческий меридиан» (Москва). — 1979. — № 3 (март).(рос.)
  • Rolling Stones: ті, хто живуть за законами рок-н-ролу // «Аут» (Київ). — 1995. — №3 (14). — С. 9.
  • The Rolling Stones. Роллинг Стоунз // «Популярная музыка: проблемы, факты, суждения» (Минск). — №1-2 (1992).(рос.)
  • Stanley Booth,Dance with the Devil: The Rolling Stones & Their Times,New York: Random House, 1984.(англ.)
  • Roy Carr,The Rolling Stones: An Illustrated Record,London: New English Library, 1976.(англ.)
  • Stephen Davis,Old Gods Almost Dead: The 40-Year Odyssey of the Rolling Stones,New York: Crown Archetype, 2001.(англ.)
  • Sean Egan,The Rough Guide to The Rolling Stones 1,London: Rough Guides, 2006.(англ.)
  • Murry R. Nelson,The Rolling Stones: A Musical Biography,Santa Barbara: ABC-CLIO, 2010.(англ.)

Посилання

[ред.|ред. код]

Офіційні ресурси

[ред.|ред. код]

Матеріали про гурт

[ред.|ред. код]