Єпископ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Православнийєпископ (Димитрій)

Єпи́скопабобі́скуп(грец.επίσκοπος— «наглядач») — найвищий керівник церковного життя кожноїєпархіїу більшості християнських церков.

Назва походить запостольськихчасів[уточнити]і означає «наглядач»: апостоли ставили єпископів як своїх заступників, і тому їхня церковна влада вважається не залежною ні від кого і обмеженою тільки територією своєї єпархії, поза яку вона не може виходити, щоб не порушувати компетенцій інших єпископів.

Історія

[ред.|ред. код]
Католицькийєпископ
Геральдичнаформа длягербукатолицького єпископа

З часом деякі єпископи почали прибирати, залежно від адміністративної ваги їхніх єпархій,титулимитрополита,архієпископа,патріарха,але всі єпископи, незалежно від різної ваги їхніх адміністративних функцій, уважаються рівними вблагодаті.Вонирукопокладаютьсвящениківідияконів,призначаютьнастоятелівта інших духовників і зміщають їх. Їм належить право нагороджувати за пильну службу і судити підлегле їм духовенство за протиканонічні та неморальні вчинки, єпископам належить виключне право освячуватимиройантимінси.Як зовнішню ознаку єпископи, крімхрестаіжезла,носятьпанагіюна грудях,саккос,омофорімитру.Судити єпископа може тількисоборєпископів. Кандидат на єпископський сан обирається виключно тільки середпресвітерів.Такий кандидат на нового єпископависвячується2-3 кліриками в сані єпископа.[1]


В Україні

[ред.|ред. код]

ВУкраїнідовгий час були тільки «правлячі» єпископи, чиархиєреї,що самі правили єпархією, але вXVIIст. на допомогугреко-католицькимправлячим єпископам прийшли «вікарні» єпископи, чивікарії.В Наддніпрянській Україні вікарії відомі зXVIIIст., а з кінцемXIXст. їх число сильно зростає: київська єпархія мала чотирьох вікаріїв, а херсонська трьох. З1917р. наНаддніпрянщинібуло 10 правлячих єпископів і 22 вікарних.

УПЦУтаУПЦ МПмитрополитмає трохи ширші права ніж єпископ, але по суті залишається тим же єпископом[джерело?].

У Польщі

[ред.|ред. код]

На теренахРечі Посполитої,а пізніше — у сучасній Польщі, вживана назва католицького єпископа «біскуп»[2][3].

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. СОХАНЬ, П.; ПРЕЛОВСЬКА, Ірина; БУРІМ, Д., ред. (2009).ІВАН ТЕОДОРОВИЧ Архієпископ У.А.П.Ц. в Америці й Канаді(PDF)(pdf). Київ: Архангельський глас. с. 147. Архіворигіналу(PDF)за 24 жовтня 2018.Процитовано 28 вересня 2018.
  2. БІСКУП[Архівовано5 березня 2016 уWayback Machine.](від польс. biskup, що в свою чергу походить від лат. та грец. слова «єпископ») — назва єпископа католицького, як правило, в межах Польщі або Речі Посполитої./ Мицик Ю. А. БІСКУП [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. — К.: В-во «Наукова думка», 2003. — 688 с.
  3. БІСКУП//Словник української мови в 11 томах

Джерела та література

[ред.|ред. код]

Посилання

[ред.|ред. код]