Єрмоленко Андрій Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Андрій Єрмоленко
Народження24 січня1974(1974-01-24)(50 років)
УРСРКиїв, УРСР
НаціональністьУкраїнаукраїнець
КраїнаСРСРСРСР →
УкраїнаУкраїна
Навчання
Діяльністьхудожник,ілюстратор,дизайнер
НапрямокЖлоб-арт
ВпливШевченко Тарас Григорович
ПрацівникУкраїнський тиждень
Твори

Серії робіт:
«MAMA-ANARHIYA»,
«Жлобологія»,
«Шевченкініана»,
«Зоряна Україна»,
«United colors of Ukraine»

та інші окремі арти.
Нагороди
орден «За заслуги» III ступеня
Національна премія України імені Тараса Шевченка
Сайт

CMNS:Єрмоленко Андрій ІвановичуВікісховищі

Єрмоленко Андрій Іванович[2](нар.24 січня 1974Київ,УРСР) — український художник, ілюстратор і дизайнер[3],артдиректор «Українського тижня»[4].ЛауреатНаціональної премії України імені Тараса Шевченка(2024). Широко відомий в Україні завдяки нашивкам для сотеньЄвромайдануівоїнів АТО(зокрема,«Укроп») та серії неофіційних логотипів для найбільших міст України «United Colours of Ukraine»[5].

Життєпис

[ред.|ред. код]

Дитинство та юність

[ред.|ред. код]

Андрій Єрмоленко народився 24 січня 1974 року в місті Києві в родині науковців[6].Малювати почав у три роки, і першим шедевром виявилася собака з лапами-ковбасами[7].У п'ять років намалював п'ятиногу собаку за яку отримав м'яку іграшку на конкурсі[3].

Як на мене, проблеми починаються там, де немає освіти. Там, де люди не знають своєї історії, не знають своєї літератури, там починається біда. Неосвіченими легше маніпулювати.

— Андрій Єрмоленко,[8]

З дитинства захоплювавсяТарасом Шевченком,слухав розповіді своєї бабусі проНестора Махна,якого та знала особисто[9].Навчався у школі № 200 м. Києва[10],яку закінчив у 1991 році[6]

Зовнішні зображення
Фото 1Андрій Єрмоленко у дитинстві з батьком збирає гриби.
Фото 2Андрій Єрмоленко у 7 класі.
Фото 3Андрій Єрмоленко на 2 курсіКиївського національного університету ім. Т.Шевченка.

Закінчення школи та початок мистецької кар'єри

[ред.|ред. код]

Після закінчення школи вступив уКиївський національний університет ім. Т.Шевченкана факультет «Хімія»[6].У студентські роки, коли Андрій Єрмоленко писав дисертацію і ставив експерименти, він мав багато вільного часу, який присвятив своєму хобі. Після закінчення університету почав учителювати у школі № 200 м. Києва за фахом, де пропрацював 3 роки. Про це він сам казав:

Я закінчив університет, пішов на роботу за фахом. Мені було цікаво спробувати вийде в мене чи ні. До речі, мені дуже подобалось. Учитель – це одна з найцікавіших професій із-поміж усіх, які можуть бути в світі.

— Андрій Єрмоленко,[3]

За словами Андрія, він покинув свою роботу через малий прибуток. Коли малювання стало приносити йому більше грошей, воно з хобі перетворилося на професію[3].З 2000 р. до 2004 р. був головним дизайнером компанії «Lucky.net». Пізніше, у період з 2004 р. до 2006 р. Андрій — головний дизайнер журналу «Час.ua». У 2006—2007 рр. — головний дизайнер журналу «Профіль». Вже з 2007 р. по теперішній час артдиректор журналу «Український тиждень»[6].

Мистецький шлях

[ред.|ред. код]

Потяг до малювання

[ред.|ред. код]

Малювати почав рано, з трьох років. У п'ять років отримав першу нагороду за свій малюнок. Багато часу присвятив малюванню у студентські роки. Малювавмультиплікаційні фільми[11].Незважаючи на потяг до мистецтва, Андрій вибрав факультет «Хімія». Тільки потім він зрозумів, що йде хибним шляхом:

Зовнішні відеофайли
"Історія про магічний камінь".
(рос."История о магическом камне")
Відео
В один прекрасний момент, коли сидів у лабораторії i дивився на самописець, а поруч у реакторі ковбасились бактерії, я зрозумів, що так і пройде моє життя. І я усвідомив, що це мені не подобається. Наступного ж дня я написав заяву на звільнення і пішов малювати.

— Андрій Єрмоленко,[8]

Андрій Єрмоленко спробував малювати різними стилями, але найбільше захопився технікоюдиджитал-арт.Як стверджував сам Андрій, першим джерелом натхнення для нього були гроші. Спочатку у нього замовляли оформлення книг і брошур[2].За замовлення Мухарського, він створив серію робіт про анархію, яку й сам давно мріяв зробити[3].

Серія «MAMA-ANARHIYA»

[ред.|ред. код]

Натхнення створення серії робіт про анархію отримав від розповідей своєї бабусі проНестора Махна.З роботою «Не за горами кари час» пов'язаний скандал.Партія «Свобода»використала козака з оригінального арту Андрія Єрмоленка у своїй рекламній кампанії[12].У відповідь Андрій Єрмоленко не подав до суду на партію:

Не судився, бо «Свобода» повелася дуже чемно: зателефонувала мені, перепросила і сказала, що все відшкодує. А я сказав, що мені не потрібні їхні прилюдні вибачення.

— Андрій Єрмоленко,[8]

Серія «Шевченкініана»

[ред.|ред. код]

Андрій Єрмоленко створив серію робіт «Шевченкініана», де Шевченко був виставлений у роліБудди,рок-зірки, міліціонера. Ідею створення диджитал-артів про Тараса Григоровича Шевченка виношував давно. Поштовхом до зображення видатного українського поета була книга Олеся Бузини:

Крім того була ганебна книга Олеся Бузини, який брудними руками заліз до «білизни» поета i почав копирсатися. Так, багато з того, що написав Бузина, є правдою i я її знав. Так, Шевченко був гульвісою, випивав, та попри це він був і залишається генієм.

— Андрій Єрмоленко,[8]

Завершена серія картин зберігалася півроку, до її показу на Майдані Незалежності[8].

Каталог «Жлобологія»

[ред.|ред. код]

У 2004 році художник Іван Семесюк почав свої дослідження зі «жлобства». До нього долучились Ніна Мурашкіна, Олекса Ман, Сергій Коляда, Сергій Хохол, Андрій Єрмоленко та багато інших митців. Їх зібрав і очолив проєктАнтін Мухарський.Завданням місії було зафіксувати те, що не подобалось у суспільстві. Про дослідження Андрій Єрмоленко казав:

Перед тим, як почати лікування, хворого треба визнати хворим. Те саме відбувалось i з нашим суспільством, яке серйозно було вражене недугом — жлобством. Симптоматика спостерігалась на усіх щаблях: від самого верху до самого низу.

— Андрій Єрмоленко,[8]

Роботи були презентовані уМистецькому Арсеналі[8],але за умови дотримання цензури: деякі фрагменти артів мали бути закриті[3].

Серія «United colors of Ukraine»

[ред.|ред. код]

Серія «United colors of Ukraine» — серія логотипів українських міст створена Андрієм Єрмоленком на замовлення українського бренду одягуChapaev Street[13].Серія включає у собі 24 логотипи міст центрів областей та АР Крим. Також до серії включено український тризуб та логотип України. Разом з компанією Chapaev Street були виготовлені футболки Yürek з кримськотатарськими орнаментами. Зібрані кошти від продажу збираються для родини хлопця, який постраждав у Криму[14].Над створення логотипів Андрій Єрмоленко працював більше року[15].

Серія «Зоряна Україна»

[ред.|ред. код]

Серія «Зоряна Україна» включає в собі 8 робіт, головними героями яких виступають знайомі зі світу «Зоряних війн» персонажі, стилізовані під український мотив. Про цю серію автор казав:

Я побачив на стіні напис: «Йода, проснись, ситхи ху*ют». Побачив і уявив Йоду з бандурою, такого собі мамая-джедая. Це автентика, сучасна й весела.

— Андрій Єрмоленко,[4]

Нагороди і відзнаки

[ред.|ред. код]

2024:

  • лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2024) за серію художніх робіт «Ukrainian resistance // Український опір»[16].

Критика

[ред.|ред. код]
Зовнішні зображення
"Welcome"— арт Андрія Єрмоленка (MAMA-ANARHIYA). Робота була виставленя на"Just Art",оціненаСабіною Фогель.

Ярослава Куцай, один з авторів статей на сайтіGazeta.zn.ua[Архівовано12 травня 2017 уWayback Machine.],пише про Андрія Єрмоленка:

Він — один з засновників жлоб-арту — мистецтва більш ніж актуального. Саме з його легкої руки "вистрибнули" на вітчизняну анімаційну арену Гопуня та Повійка. Андрій не погодився з офіційними Гарнюнєю та Спритком і намалював власні символи України.

— Ярослава Куцай,[6]

Деякі роботи сучасних українських художників, а зокрема й Андрія Єрмоленка, потрапили на виставку «Just Art» на Kunstmarkt, що відбулася в Женеві. Авторитетний критикСабіна Фогель(Sabine B. Vogel) описала одну з робіт Андрія Єрмоленка з серії «MAMA-ANARHIYA»:

Андрій Єрмоленко не робить секрету зі свого ставлення до російської окупації Криму: скелет, що тримає у руках хліб та сіль, традиційний дарунок при в'їзді в новий будинок. Навколо розташовані криваво-червоні троянди і пістолети, а на банері нижче написано: "Ласкаво просимо — смерть загрожує вам".
Оригінальний текст(нім.)
Andrew Ermolenko macht aus seiner Meinung zur russischen Annektion der Krim kein Geheimnis: Ein Skelett trägt Brot und Salz, die typischen Geschenke beim Einzug in ein neues Haus. Rundherum sind blutrote Rosen und Pistolen angeordnet, unten steht auf einem Spruchband „Willkommen – der Tod droht “.

— Сабіна Фогель,[17].

Громадська позиція

[ред.|ред. код]

У червні 2018 року записав відеозвернення на підтримку ув'язненого у Росії українського режисераОлега Сенцова[18].

Андрій Єромоленко є співзасновникомАрмії Громад України(англ. Communities Army Of Ukraine, скорочено CAU) — спільноти, що об'єднує свідомих громадян різних країн світу в громадському русі на підтримку України, її боротьби за незалежність та сталий розвиток[19].

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Указ президента України 39/2019.Архіворигіналуза 13 червня 2021.Процитовано 14 червня 2021.
  2. абСтаттяМАМА АНАРХІЯ[Архівовано7 березня 2016 уWayback Machine.]на сайтіEtoday.ru[Архівовано2 лютого 2016 уWayback Machine.].
  3. абвгдеСтаттяХудожник Андрій Єрмоленко: «Наша країна тоне в несмаку і безкультур'ї»[Архівовано8 березня 2016 уWayback Machine.]на сайтіTheinsider.ua[Архівовано29 січня 2015 уWayback Machine.].
  4. абСтаттяАндрій Єрмоленко: Гопники набридли, хочеться героя[Архівовано3 березня 2016 уWayback Machine.]на сайтіZaxid.net[Архівовано2 червня 2011 уWayback Machine.]
  5. Художник Андрій Єрмоленко: Не треба українців плутати з вишиватниками.Архіворигіналуза 1 лютого 2016.Процитовано 7 вересня 2015.
  6. абвгдЄрмоленко Андрій[Архівовано10 серпня 2016 уWayback Machine.]на сайті1576.ua[Архівовано3 жовтня 2019 уWayback Machine.]
  7. Єрмоленко Андрій | Простір української дитячої книги[Архівовано9 квітня 2017 уWayback Machine.]
  8. абвгдежСтаттяХУДОЖНИК АНДРІЙ ЄРМОЛЕНКО: «НЕ ТРЕБА СОРОМИТИСЬ БУТИ СОБОЮ»[Архівовано2016-03-10 уWayback Machine.]на сайтіStyleinsider.ua[Архівовано2016-01-10 уWayback Machine.]
  9. СтаттяВиставка робіт Андрія Єрмоленка з серії «Шевченкіана» та «Анархія»[Архівовано7 вересня 2015 уWayback Machine.]на сайтіGorod.dp.ua[Архівовано3 вересня 2015 уWayback Machine.].
  10. Андрій Єрмоленко[Архівовано6 лютого 2016 уWayback Machine.]у соціальній мережіFacebook.
  11. Мультфільм Андрія Єрмоленка найого сторінціу соціальній мережіFacebook
  12. СКАНДАЛ: партія «Свобода» вкрала чужу графічну роботу для своєї політичної реклами, а автора обізвала провокатором
  13. СтаттяUnited Colors of Ukraine: логотипи українських міст[Архівовано24 березня 2016 уWayback Machine.]наInspired.ua[Архівовано10 лютого 2012 уWayback Machine.]
  14. СтаттяUnited colors of Ukraine[Архівовано7 березня 2016 уWayback Machine.]наZaxid.net
  15. Статтяпро логотипи міст[Архівовано6 лютого 2016 уWayback Machine.]наPortal.lviv.ua[Архівовано6 лютого 2016 уWayback Machine.]
  16. Указ Президента України № 143/2024 Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка
  17. Статтяпро виставку «Just Art»наSabinevogel.at
  18. Sentsov 87.YouTube.Free Sentsov. 15 червня 2018.Архіворигіналу за 26 листопада 2021.Процитовано 4 травня 2021.
  19. Communities Army Of Ukraine

Література

[ред.|ред. код]

Посилання

[ред.|ред. код]