Абсолют

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Абсолют,абсолютизм(відлат.absolutus— безумовний, необмежений, незалежний) — відеалістичній філософіїірелігійнихтлумаченнях — вічна, незмінна нескінченна першоосноваВсесвіту(бог,абсолютна ідеятощо). Те, що нічим не зумовлене, ні від чого не залежне.[1][2]

Абсолютнезавжди визначене собою, те, що існує через себе, а отже самостійне і незалежне. Разом з тим категорія «абсолютне» означає й «досконале», «повне». Абсолютне розкривається у своїх визначеннях, відрізняє себе в своїхвластивостяхі проявляється самим собою у всіхвідношеннях.Поняття метафізики, що позначає те, що не піддане законам народження й смерті, становлення, а тому вічне, незмінне й досконале. Абсолют — це «позамежне» стосовно людської спроможності почуттєвого сприйняття. Поняття «абсолют» передбачає безумовне існування досконалої першооснови буття (Бог,Дух,Ідея,Слово,і т. д.).

Як синоніми абсолюту наводяться[1]:абсолютний дух[3][1],абсолютна ідея[4][5],Безмежність[5],Абсолютний Розум[5],Мудрість[5],абсолютна свідомість[5]і абсолютне буття[5].

Матеріалістична філософіявідкидає ідеалістичне поняття абсолюту і визнає єдиною основою Всесвітуматерію,яка існує вічно в русі і розвитку.

Основні відомості

[ред.|ред. код]

Термін вперше з'явився в давньоримській філософії, але набув широкого поширення тільки в XVIII столітті завдякиМозесу МендельсонуіФрідріху Генріху Якобі,які їм позначали категорію «Бога, або Природи» в пантеїстичної філософіїБенедикта Спінози[1].Вічна незмінна першооснова світу, першооснова всього сущого, яке мислиться єдиним, загальним, безначальним, нескінченним і протистоїть всякому відносному і зумовленому буттям. Абсолют є результатом узагальнення понять. Абсолютна протиставляється відносному (аборелятивному) — умовному, залежному від тих чи інших умов, минущого, тимчасового. У давньогрецькій філософії абсолютне витлумачувалося як сторона досконалості, завершеності, самодостатності і виражалося поняттями «за своєю природою», «саме по собі», «в чистому вигляді»; йому протиставлялося відносне як залежне від іншого або таке, що належить до іншого.

Поняття в філософії

[ред.|ред. код]

ДляПіфагораабсолют — це Одиниця; дляПлатона— Єдине або Благо; уАрістотеля— "ПерводвигательКонфуційрозумів під абсолютом —Піднебесну;ШанкараБрахманаЙоганна Готліба Фіхте— абсолютне «Я»;Лао Цзидао(чисте небуття, природний порядок всіх речей);Георг Фрідріх Вільгельм Гегель— абсолютну ідею[1][2].

Особливо широко термін «абсолютне» використовувався всередньовічній філософії,причому в різних сенсах. Під абсолютним розумілося, зокрема: вільний від матеріальних умов, від випадковості; застосувати до всякого буття; необумовлене; не пов'язане з якимись причинами; вільний від розумових обмежень. У сучасній філософії багатозначність абсолютного збереглася. Абсолютна може означати вчинене, завершене, універсальне, необумовлене, вільний від обмежень, а також невимовне, не здатне бути предметом думки, суворе, буквальне, беззастережне, яка не є символічним або метафоричним. Наприклад: «абсолютна істина», «абсолютний простір», «абсолютна Его», «абсолютна Необумовлене» і т. П.

Поняття в релігії

[ред.|ред. код]

Вмонотеїстичнихрелігіях поняття абсолюту співвідноситься з уявленнями проБога[2]:юдаїзмікаббалаЕйн соф,християнствоБог Отець;ісламАллах;в індуїстських релігіях:індуїзмБрахман;буддизмАді-Будда;даосизмДао.[1]

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. абвгдеЧто такое АБСОЛЮТ - Новейший философский словарь - Словари - Словопедия.Архіворигіналуза 16 листопада 2016.Процитовано 23 серпня 2016.
  2. абвЭнциклопедия.iphras.ru.Архіворигіналуза 21 серпня 2016.Процитовано 23 серпня 2016.
  3. Энциклопедия.iphras.ru.Архіворигіналуза 7 вересня 2016.Процитовано 23 серпня 2016.
  4. Энциклопедия.iphras.ru.Архіворигіналуза 26 серпня 2016.Процитовано 23 серпня 2016.
  5. абвгдеЧто такое АБСОЛЮТ - Новейший философский словарь - Словари - Словопедия.Архіворигіналуза 16 листопада 2016.Процитовано 23 серпня 2016.

Література

[ред.|ред. код]

Посилання

[ред.|ред. код]