Авангардизм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кохання нуля,авангардна стрічкаРоберта Флорі[en],1927

Авангарди́зм(відфр.avant— попереду таgarde— охорона) — узагальнююча характеристика течій у світовомумистецтві,що виникли наприкінці XIX - початку XX століть, скерованих на руйнування традиційних художніх законів і форм заради створення нових. На відміну відмодернізму,як періоду розвитку мистецтва, терміномАвангардизмозначають будь-які течії, які демонструють крайній радикалізм та епатажність.

Комплекс явищ умистецтві1-ї третиниXX ст., якому притаманне прагнення до радикального оновлення змістовних та формальнихпринципівтворчості,і як наслідок, відмова відканонівмистецтваепох,що передували йому. Авангардистськітенденціївиявились умистецтвіЗахідної Європи,США,Росії,Латинської Америки,хоча в кожномурегіонімали свої специфічні найхарактерніші особливості (наприклад, український авангардизм початку століття, який помилково називають російським). Авангардизм проявився в цілій низці течій та шкіл (фовізм,кубізм,футуризм,абстракціонізм,дадаїзм,сюрреалізм,експресіонізм,конструктивізм,імажизм) — торкнувся різних царинмистецтва(живопис,скульптура,архітектура,література,музика,кіно).

Мистецтвоавангардизму складне і суперечливе, воно містить у собі продуктивні пошуки нових художніх форм і бачення світу. Серед йогоекспериментівє невдалі «одноднівки», данина швидкоплинній моді, але залишається й те, що визначило нові імпульси в культурі нашого часу.[джерело?]

Загальними рисами авангардизму є:

  • атмосфера бунту;
  • настанова на постійне оновлення та творчий експеримент;
  • зовнішньо-формальна новизна;
  • епатаж;
  • аморалізм;
  • принцип деструкції цілого та монтажу його уламків;
  • колажування;
  • мозаїчність;
  • потік свідомості;
  • ігрові перевтілення.

Основні положення авангардного руху задекларовано в його маніфестах (починаючи з 1909—1910). Базовою ідеєю є свобода від традицій і соціальних обмежень. Способом пізнання навколишньої дійсності обрано нераціональну форму духовного досвіду (вольову, почуттєву, інтуїтивну та підсвідому). З погляду авангардистів, людина у процесі пізнання має спиратися на первісне світобачення, позбавлене негативного впливу цивілізації та культурних норм. Лише позбувшись умовних обмежень, вона може сприяти вільному творенню нової епохи.

Відмінні особливості авангардизму

[ред.|ред. код]

Авангардизм — сміливий новаторський напрям, що не має страху до великих експериментів, слідуючи істині. У пошуках правди він проникає в підсвідоме, в містичний стан, подібне сну (сюрреалізм, який використовує алюзії і парадокси), розкриває форми психологічного (ірраціональний дадаїзм), соціального мистецтва (футуризм, неоавангард), трансформує стандартні поняття, які виявляються безглуздими (абсурдизм), задіює художні рішення за допомогою підкреслено геометричних умовних форм (кубізм).

Незважаючи на багатство незвичайних естетичних прийомів, насиченість художніми техніками, авангардизм не позбавляється принципу розвінчання міфічної реальності — деміфологізації, виявлення її природних складових, які завуальовані системою художніх принципів, в крайньому відбувається повне відхилення естетичного ефекту заради безпосередності, «слова на свободі», «мистецтва прямого впливу» (Едвард Естлін Каммінгс, Ернст Толлер).

Замість властивої реалізму і модернізму теорії твори як закінченою цільної системи, в якій логічно виражений естетичний зміст, авангардизм вводить ідею вільного тексту, передбаченого для інтерпретацій і імпровізацій, участі читача в створенні сюжету, який до кінця не пізнається (поділ понять «твір» і «текст», рекомендований в 1950-х рр. Роланом Бартом, спочатку відштовхується від авангардизму).

Поняття «розпливчастого сенсу» переважає в літературі неоавангарда, що суперечить модерністському «концентрованому глузду», що належить автору твору.

На відміну від класичного модернізму авангардизм розглядається як не елітарне і відкрите мистецтво, однак окремі його школи користувалися прихованими теоріями створення естетичного простору, концепціями «чистої поезії», теорією «незацікавленого творчості», яка не визнає зв'язку мистецтва з історією.

Передумови та історія виникнення

[ред.|ред. код]
«Фонтан»,авангардний артоб'єктДюшана,1917. Фото:Альфреда Стіґліца

Поява авангардизму була зумовлена низкою історико-політичних, філософських і соціо-культурних причин. За російською версією, найбільші соціальні зміни у світі на початкуXX століття,що виникли під впливом соціалістичних та комуністичних теорій, в підґрунті яких лежалаідеядокорінної перебудови світу, і як її реальний прояв —російська революція1917p., спричинили й аналогічні прагнення до перетвореннямистецтва.

Спростовує російську версію один із провідних дослідників авангарду і творчості Малевича, французький мистецтвознавець Жан-Клод Маркаде: «Відомо, що термін „російський авангард “був введений в обіг в Європі в 1960-х роках під впливом європейських марксистських або навколо марксистських колах, які створили тоді міф 1920-х років, мовляв велика Жовтнева революція породила велике мистецтво авангарду. Новатори 1910-1920-х років в Російській імперії і потім Радянському Союзі виступали за „ліве мистецтво “до революції 1917 року — не в політичному його розумінні, а в сенсі боротьби проти консервативності художніх шкіл і академій. Повальну участь „української школи “всередині „російського “авангарду замовкнути неможливо. Нагадаю, що „російський футуризм “(ще одна неадекватна назва!) виник в Україні у Бурлюків. Багато протагоністів лівого мистецтва виявляють в своїй творчості імпульси, що йдуть з території, яку за царату називали Малоросією — найяскравіші приклади — Бурлюки, Малевич, Татлін, Ларіонов, Олександра Екстер, Архипенко, Соня Делоне.»

До речі, самеУкраїна,Білорусь,Росіядали світові видатнихтеоретиківіпрактиківавангардизму (Д. Д. Бурлюк,В. В. Кандінський,К. С. Малевич,М. Шагал,В. Є. Татлін,В. В. Маяковський,М. Ф. Ларіонов,Н. С. Гончарова,П. М. Філонов.О. П. Архипенко,Е. Ворголта ін.). З іншого боку великий вплив на авангардистів малаІ світова війна,яка зумовила їхнє трагічнесвітовідчуття.

Інтенсивний період розвитку авангардизму 1905—1930 рік тісно пов'язаний з модернізмом, його риси відбилися в таких найбільш великих модерністських напрямках як: імпресіонізм, експресіонізм, фовізм, кубізм, футуризм, абстрактне мистецтво, дадаїзм, сюрреалізм, оскільки, незважаючи на широку поширеність авангардистських концепцій, жоден рух або школа не позначали приналежність до авангарду в своїй назві. Творчі групи почали іменуватися авангардистськими після їх розпаду.

Через небезпечну політичну ситуацію в Європі в кінці 1930-х років бунтарський характер творчості авангардистів змінюється політично-пропагандистським змістом, що призводить до зникнення екстремальності.

Авангардизм відродився в європейській літературі післявоєнного періоду 1950—1960 роках, його екстремальні ідеї втілилися в новому русі «неоавангард», який проклав основу такими напрямками як концептуалізм і гіпперреалізм. Але неоавангардістскіе тенденції, на відміну від авангардизму початку ХХ століття, протистоять не концепціям буржуазного суспільства, а мистецтву і культурі так званогосоціалістичного реалізму.

З соціокультурного погляду, кардинальні зміни внауці(теорія відносності,квантова теорія,розщеплення атомного ядра),техніцітапобуті(нові засоби пересування та зв'язку), прискорений темп і напруженість життя вимагали адекватного відображення вмистецтві.

У філософських та психологічнихаспектахтеоріїавангардуШопенгауера,Ф. Ніцше,А. Бергсона,К. Маркса,З. Фрейда,К. Г. Юнгасуттєво змінили погляд на природу, сутність і призначення людини, а також роль та функціїмистецтвавсуспільстві.Ці теорії парадоксально сполучалися в маніфестах авангардистів. У зв'язку з цим слід відзначити, що авангардизм став не тільки естетичнимфеноменом,але й значною мірою був політично ангажований.Анархізм,підкресленаантибуржуазністьавангардистів, їх прагнення доепатажу,скандалу,шоку,«сюрпризу»об'єдналимитців,які пізніше опинились у різних політичних таборахФ. Марінеттіпримкнув доБ. Муссоліні,Е. Паундвсіляко вихваляв італійськийфашизм,Г. Беннбув лояльний доА. Гітлера.Л. Арагон,Елюар,А. Зегерс,Й.-Р. Бехер,В. Незвалсталикомуністами.

«Гондольєр»О. П. Архипенка

В естетичному плані найближчими попередниками авангардистів були так звані проклятіпоетиXIX ст.—Ш. Бодлер,Ж. Лотреамон,А. Рембо,П. Верлен,О. Вайльд,а також художники-імпресіоністи, надтоПоль Сезанн,який вважається попередником усього авангардистськогообразотворчого мистецтва.Глибокі коріння злучають авангардизм ізтворчістюІ. Босха,умовнимсередньовічним мистецтвом,руськоюіконографією,первісним мистецтвом.

Основним естетичним принципом авангардизму стала відмова від так званого традиційногомистецтва,що розвивалось з добиВідродженнядо кінцяXIX ст., в якому домінували засади наслідуванняприроди,відображення дійсності й більш-менш виражена моральнаідея.Це виявилось у навмисній формотворчості, нежиттєподібності,епатажі(геппенінгидадаїстів).

У відмові від усталених норметикийестетики,відвертомуаморалізмілітературіце яскравіше виявилось утворчостіЛ. Селіна,А. Бретона.А. Міллера). На думку авангардистів, мистецтво повинно перестати бути чимось допоміжним стосовно дійсності, «засобом» на зразокфотографіїта новим моральнимєвангелієм,воно повинно перетворитись у самодостатнюцінність.На думку німецького теоретикаК. Фідлерамистецтво аж ніяк не покликане проникати у низьку дійсність, яка є дійсністю всіх людей, а також не володіє сумнівним покликанням рятувати людей від дійсності, спускаючись із казкового царства. Якщо здавна сперечаються між собою за право виражати сутність художньої діяльності два принципи: наслідування та перетворення дійсності, то, думається, розв'язання цієї суперечки можливе лише завдяки висуванню на їх місце третього принципу — утворення нової дійсності».

Інакше кажучи, в авангардизмі переважають умовні форми, в яких несхожість з життям набуває самодостатнього характеру.Символита іномовлення стають самоцінними, амистецтвопочасти перетворюється наміфотворчість.ТакДж. Джойсв«Уліссі»прагне створити всеосяжний міф про людинуXX ст.На відміну від соціалістичного реалізму, який теж не відтворював існуючуреальність,авангардизм був мистецтвом елітарним і чесним, та, попри галасливість деяких його представників, мав серйозну мету — піти далі традиційного мистецтва. Найкращіхудожникитаписьменникиавангардисти прагнули проникнути в глибинні, непізнані та неусвідомлені сфери буття. Так само як наука розклала атом, так художники-абстракціоністи намагалися зобразити на своїх полотнах первні Всесвіту, виділити чистийколірі чисту форму (П. Мондріан,Кандінський). Так само, яктеорія відносності А. Ейнштейназаперечила зовнішню ясність та простотуньютонівської механіки,так і художники-кубісти (П. Пікассо,Ж. Брак) відходили від видимої реальності, показували її не такою, якою ми її «бачимо», а такою, якою ми її «знаємо» (звідси накладання простору). Письменники-авангардисти, зокремасюрреалісти,намагались проникнути в «потаємну»реальність,відкрити, так би мовити,вимірнашогобуття,відобразити світснів,марень,видінь,прозрінь,інакше кажучи, світпідсвідомості(вплив ідейФрейда). З іншого боку, авангардисти прагнули відтворити новийритмжиття,стрімкуурбанізаціюітехнізаціюсуспільства(Г.Аполлінер,Ф. Леже,Павло Філонов,футуристи). Важливим досягненням авангардистів стало своєрідне втілення в їхніхтворахжаху,трагічності існування людиниXX ст., їївідчуженості,абсурдностібуття,прибитостітоталітарно-бюрократичною системою,бездушноютехнічною цивілізацією.Цейаспектособливо характерний дляживописунімецькогоекспресіонізму,картинПікассо(«Ґерніка»),С. Далі(«Передчуття громадянської війни»),притчФ. КафкиіА. П. Платонова.романівД. Г. Лоуренса.

Український авангард,будучи тісно пов'язаним із загальноєвропейським, при цьому не наслідував його, більше того, породив різноманітні стильові напрями та розвивався паралельно з європейськими авангардними течіями. Вітчизняні митці-авангардисти, пропустивши крізь себе новації західних колег, створили власні естетичні концепції, обґрунтувавши нові авангардні напрями у мистецтві (архипентураО. Архипенка,кубофутуризмО. Богомазова,неовізантинізмМ. Бойчука,супрематизмК. Малевича,конструктивізмА. Петрицького)[1].

Відмінність між авангардом та модернізмом

[ред.|ред. код]

Модернізм, що почався в кінці XIX століття, є раннім періодом авангардизму, основний період розвитку якого припадає на першу третину ХХ століття. Модернізм з авангардизмом пов'язані спільною утопічною метою неприйняття реалізму, перетворення свідомості за допомогою мистецтва. Але авангардистам притаманні більш радикальні ідеї перебудови не тільки свідомості, а й суспільства за допомогою мистецтва.

Модернізм був спрямований на художній переворот, зміни всередині творчих традицій, не заперечуючи їх, авангардизм ж радикально виступав проти всіх попередніх звичаїв.

На відміну від модернізму, авангардизм не є чітко визначеною і сформованої системою філософських і художніх умов, основні якості, якими він керується: нестійкість кордонів, еклектика теорій, відсутність консерватизму.

Різнопланові школи авангардизму існували недовго, що обумовлено їх протистоянням між собою в суперництві за першість і унікальність їх ідеології.

Проте, новаторські оригінальні ідеї втілюють спільну рису авангардистського мистецтва в цілому, що дає можливість визначити його як єдиний напрямок, багате своїми художніми формами протягом ХХ століття. Поява цього руху обумовлено як руйнуванням основ світового порядку, який проголосив ліберальність і гуманізм гарантіями соціального прогресу, так і нерозривно пов'язане з відсутністю відповідних форм мистецтва, овіяних новими пріоритетами.

Перш за все, були спростовані естетичні аспекти мистецтва класичного реалізму, які опинилися віджилими і не пристосованими для революційного періоду ХХ століття. Авангардисти вважали, що дійсність зруйнувала філософські та моральні концепції, надзвичайно необхідні для мистецтва цього часу. Наприклад, авангардизм втручається в аналогію між поняттями образності і виразності, віддаючи перевагу останньому. У порівнянні з реалізмом, який вважав за краще повністю і всебічно зображати світ у всіх його гранях, переданих художником, авангардизм дотримувався протилежних принципів, вважаючи таке органічне і багатопланове зображення неприпустимим в обставинах, при яких зруйновано світоустрій, сучасне життя людства охоплена хаосом, безладом, відбуваються важкі революційні події. Мистецтво авангардизму відмовляється від репрезентативності — відтворення дійсності в звичних і точних видах. На зміну приходить ідея художнього деформування реальності, яка прокладе шлях для створення таких важливих стилістичних прийомів, як гіпербола, алогізм, гротеск, в окремих своїх формах спонукає відкинути класичний творчий акт на користь образного жесту, який служить відчаєм перед жорстоким світом, незгоду з його засадами.

Відчуваючи час як період кардинальної зміни життєвого порядку, падіння стійких, незламних переконань, авангардисти явно примикають до радикально лівим ідеологічним силам, що пов'язує його школи (футуризм, експресіонізм) з комуністичними концепціями, так само як і творчість майстрів слова Володимира Володимировича Маяковського, Бертольда Брехта, Луї Арагона, Поля Елюара. Теорії комунізму суперечили незамінною авангардистської мети про повну свободу і незалежність мистецтва, непоєднуване з канонами. Таким же неприпустимим було розбіжність між теорією підпорядкування мистецтва політиці комунізму і авангардистських неконсерватізмом, супутнім безперервному творчому процесу

Авангардизм у мистецтві

[ред.|ред. код]
Казимир Малевич,Супрематизм
ЕкспресіоністЕміль Нольде«Танець навколо Золотого тельця», 1910

Авангардизм в образотворчому мистецтві

[ред.|ред. код]

Нові теми та проблеми примусили шукати й відповідні засоби висловлення. Уживописіреволюціюздійсниликубісти,а довели її до логічного завершенняабстракціоністи,які створили так званенефігуративне мистецтво,цілком відмовились від традиційних способів відображення дійсності. Іншим шляхом пішлихудожники-сюрреалісти,які сполучали майже фотографічну натуралістичність мазка з фантастичністю, фантасмагоричністю і навіть кошмарністюсюжетівсвоїхкартин.

Російське мистецтво 1-ї чвертіXX ст.зробило значний внесок у розвиток авангардизму. Російськіхудожникита театральні оформлювачі, які згуртувались навколо товариства«Світ мистецтв»(рос.«Мир искусств») оновили в дусі авангардизму мистецтво театральнихдекораційта книжковихілюстрацій(О.Бенуа,Л.Бакст,К.Сомов).М.ЛаріоновіН.Гончаровабули творцями однієї з течій в абстрактномуобразотворчому мистецтві«лучизму».

Світовий художник родом з УкраїниК.Малевичзапочаткувавсупрематизм.Загальновизнаним теоретиком абстракціонізму бувВ.Кандінський.КиянкаО.Екстері уродженець ХарковаВ.Татлінбули засновникамиконструктивізму,який проявився в різних сферах:архітектурі,дизайні,мистецтвіплакату,оформленні вуличнихпроцесійта майданів.

Своєрідно відбились авангардистські тенденції вМексиці,поєднавшись з традиціями індіанської культури в монументальнихпанноіфрескахРіверитаСікейроса.

Кераміка 1930х з роботамиМусієнка Пантелеймона,Баранівського порцелянового заводуумузеї українського народного декоративного мистецтва

Вобразотворчому мистецтві,авангардизм тісно переплітається з такими поняттями:

Авангардизм у літературі

[ред.|ред. код]

Термін «авангардизм» щодолітературивперше був використаний1845Г. Д. Лаверданом,який у роботі«Про місію мистецтва та роль художника»відводивтворцеві«авангардну» роль. Досі остаточно не з'ясовано співвідношення понять «авангардизм» —«модернізм».Одні дослідники використовують їх як адекватні, інші — чітко розрізняють ці поняття, ще інші включають авангардизм домодернізму,ширшого поняття. Найобґрунтованішим є погляд, згідно з яким авангардизмом зветься художнє явище 1-ї третини XX століття.

У літературі сформувавсяпринцип мозаїчності,колажу,монтажу,багато в чому зобов'язаний кінематографічній техніці (Аполлінера).Сюрреалістиввели поняття«автоматичного письма»,сенс якого полягає у спробах відокремити творчий процес від контролю розуму. У тому ж напрямкові йшли пошуки творців потоку свідомості (М. Пруст,Джойс,В. Вулф), які прагнули відтворити засобами літератури складний процесасоціативного мислення,репродукувати роботу механізмівпам'яті.Певною мірою подібні прийоми пропагувалиС. Далів мистецтві,Л. Бунюель— вкінематографі,І. Ф. СтравінськийіА. Шьонберг— вмузиці,для яких характерне прагнення до поєднання такого, що не поєднується, до злучення раціонального та інтуїтивно-підсвідомого, відмова від закономірних логічних зв'язків, від законів традиційної музичноїгармонії,від класичних літературнихканонів,від традиційного розуміннясюжету,композиції,характеруперсонажа.

Упоезіїавангардистські тенденції найяскравіше проявились у творчостіГ. Аполлінера,Л. Арагона.П. Елюара,В. В. Маяковського,В. Хлєбникова,та ін. Поезії притаманна незвична епатуюча метафоризація (АполлінерІрреальне шампанське піниться, наче равлик або як мозок поета»), гразначеннями,образами,звуками,багаторазовеповторення,прагнення відокремитиЗвукову формантувіршавід змістовної, виділити «чисту музику» вірша, знайти графічнуформувірша, адекватнузмістові(калліграмиАполлінера). Логічною була відмова від традиційногорозміру,рими,ритму,розділових знаків.

В основних тенденціях авангардизм був явищем наднаціональнимкосмополітичним,про що свідчить інтернаціональний склад його головних представників (французиА. МатісстаА. Бретон,іспанці, точніше — каталонціПікассоіДалі,полякАполлінер,румунТ. Тцара,австрієцьО. Кокошка,німціЕ. Л. КірхнертаЕ. Нольде,голландецьМондріан,норвежецьЕ. Мунк,італієцьМарінетті,росіяниКандінськийіФілонов,українецьАрхипенкотаВорхол,мексиканціХ. РівератаД. Сікейрос,євреїШагалтаМалевич). Духовною батьківщиною для більшості з них бувПариж,де сформувалась переважна частина авангардистських течій.Німеччинабула центромекспресіонізму,Італіяфутуризму.

У поезії авангардизм проявився у творчостісимволістів(В. Брюсов.К. Д. Бальмонт,І. Ф. Анненський,О. О. Блок,А. Бєлий),акмеїстів(М.Гумільов,А. А. Ахматова,О. Мандельштам),кубо- таегофутуристів(Хлєбников,Кручоних,брати Бурлюки,Маяковський),імажиністів(С. О. Єсєнін,А. Б. Марієнгоф). В українській поезії в1920-хpp. існували авангардистські групи«Аспанфут»і«Авангард»(В. Л. Поліщук,О. Левада,Г. Чернов,В. Ярина), які орієнтувались на стиль «конструктивного динамізму» індустріальної доби. УПольщів міжвоєнні роки функціонувала група«Краківських авангардистів»,які проголосилигасло«місто-маса-машина», відмову від «стихійності» лірики на користь раціоналістичногоконструктивізмуметафоризації(Ю. Пшибось,Т. Пейпер). Учеській літературів середині1920-х pp.була висунута авангардистська програмапоетизму,яка передбачала розділ сфер революційної боротьби та вільної пролетарської поезії (Незвал). Серед авторів«Збірника молодої словацької літератури»(1924) були помітні відгукифутуризму,експресіонізмута інших авангардистських течійЯ. Смрек,Я. Грушевський.Т. Гашпар). Група літераторівУгорщини,близьких до західно-європейського авангардизму, згуртувалась навколочасопису«Нігат»:«Захід» (Е. Аді.М. Бабич,А. Тоот,Ж. Моріц,Л. Сабо). Розлога течія німецькогоекспресіонізмув 1910—1920 pp. об'єднала літературні групи«активістів»,неопатетиків,футуристів,абстракціоністів(Ф. Велекінл,Г. Кайзер,Е. Толлер,Г. Гайм,П. Цех,Й. Бехер). Не отримавши широко розвитку вРумунії,європейський авангардизм сприяв формальним пошукамТ. Аргезі,Л. Благи, Й. Мінулеску.

За межами європейськогоконтинентуавангардизм зробив певний вплив налітературу США(В. Фолкнер,Е. Хемінгвей). А в тім, вСШАне був органічним явищем, всі його представники пройшли паризьку школу і сприйняли авангардистськіноваціїдосить критично. УЛатинській Америціавангардизм проявився в основному впоезії,найяскравішими його представниками булиВ. Уйдобро,П. Неруда(Чилі),Х. Л. Борхес(Аргентина).

Авангард за сучасних умов набув виглядунеоавангарду.Породжений недолугими стереотипами імітат-літератури періодусоцреалізму,він спромігся розкрити потворні, нежиттєздатні її аспекти, цілком очевидну творчу безплідність. У цьому напрямі епатажна функція представників«Бу-Ба-Бу»,«ЛуГоСаду»,«нової літератури» та ін. досягла своєї мети. Однак невдовзі перетворилася на словесну, зумисне заземлену звульгаризовану гру, яка привертає увагу своїми парадоксальними формами.

Авангардизм у музиці

[ред.|ред. код]

Музичний авангардизм бере свій початок у 1920-х роках, ґрунтуючись на концепціяхфутуризму,брюїтизму,дадаїзмуісюрреалізму.Авангардизм відрізняє радикальний відхід від загальноприйнятих канонів, пошук нетрадиційних виражальних засобів, форм, жанрів для втілення нових творчих та естетичних ідей. Авангардизм значно розширив межі виражальних засобів, увівши до їх кола використання шумових ефектів, математичних методів композиції, електрозвукового синтезу за допомогою комп'ютерної техніки тощо. В 1940-х роках авангардизм став відправною точкоюконкретноїістохастичної музикиісеріалізму,в 1950-х дляалеаторикиісонористики,авангард вважається витоком і для таких специфічних жанрів якінструментальний театрігеппенінг.

Найважливішими центрами авангардної музики стали місця проведення традиційних міжнародних семінарів,колоквіумів,фестивалів нової музики — Берлін, Варшава, Донауешінген, Заґреб, Київ, Краніхштайн, Париж, Стокгольм та інші міста. Представниками повоєнного музичного авангардизму є композитори різних художніх і естетичних переконань:Л. Беріо,Б. Мадерна,Л. Ноно(Італія), А. Пуссер (Бельгія),П. Булез,П. Шеффер(Франція),Д. Кейдж(США),Я. Ксенакіс(Греція),К. Пендерецький,Б. Шеффер (Польща),К. Штокгаузен,М. Каґель(Німеччина) та інші.

В українській музиці XX ст. вирізняються 2 періоди активного захоплення ідеями авангардизму; 1920-ті — поч.1930-х та1960-ті.Характерними особливостями музичної творчості стало поглиблене освоєння нових естетичних і творчих ідей, запозичених із західно-європейської практики, а також використання нових виражальних засобів і технік компонування. Представниками міжвоєнного авангардизму в Україні вважаютьсяБ. Лятошинський,Ю. Кофлер,С. Туркевич-Лукіянович,3. Лисько,К. Шипович. В 1930-х — 1950-х роках музичний авангардизм в Україні не мав можливостей для розвитку, будучи несумісним з естетичною платформою методусоцреалізму— єдиного офіційно дозволеного художнього напряму в СРСР. Лише в середині 1960-х років українські композитори отримують можливість вивчати авангардні здобутки західно-єворопейських композиторів. В цей час у Києві виникає групаКиївський авангард,до якої входилиЛ. Грабовський,В. Годзяцький,В. Сильвестров,Євген Станкович,Іван Карабиць,Володимир Загорцев,Володимир Губа,Святослав Крутиков.Саме в їх творах вперше в українській музиці з'явилися авангардні прийоми, що в Європі були опановані ще в першій половині століття. Серед композиторів-авангардистів кінця XX — початку XXI століття —В. Рунчак,К. Цепколенко,О. Щетинський,Л. Юріна,С. Зажитько,В. Польова,Св. Луньов,С. Пілютіков,А. Карнак,С. Ярунський,Г. Немировський,Д. Перцов,О. Безбородько,О. Шимкота інші.

Авангард у драматургії

[ред.|ред. код]

Першовідкривачів авангардної символістської драми став бельгійський франкомовний драматург Моріс Метерлінк. Слідом за ним символістська поетика і світовідчуття закріплюється в драмах Г. Гауптмана, пізнього Г. Ібсена, Л. Н. Андрєєва, Г. фон Гофмансталя. У XX столітті авангардна драма збагачується прийомами літератури абсурду. У п'єсах пізнього А. Стріндберга, Д. І. Хармса, В. Гомбровича, С. І. Віткевича зображується абсурдна реальність, поступки персонажів найчастіше алогічні. Закінчене вираження абсурдистские мотиви отримали в творчості франкомовних авторів т. Н. драми абсурду — Е. Іонеско, С. Беккета, Ж. Жене, А. Адамова. Слідом за ними абсурдистскі мотиви розвивав в своїх драмах Ф. Дюрренматт, Т. Стоппард, Г. Пінтер, Е. Олбі, M.Волохов, В. Гавел.

Протоавангард

[ред.|ред. код]

Початку епохи авангарду, яке більшість дослідників відносять до 1905—1907 років, передував період протоавангарда — коли поетика авангарду проявляла себе на рівні тенденцій в символізмі в маніфестаціях, подібних «Крику» (1893) Едварда Мунка.

Період протоавангарда рубежу XIX—XX століть характеризується як злам, перехід від класичної естетики Аристотеля, мимесиса, до некласичної, антиарістотелевскій традиції.

Свідок і учасник цього зламу, ірландський англомовний поет Вільям Батлер Єйтс в 1897 році писав про те, що відбувається:

Реакція на раціоналізм вісімнадцятого століття змішалася з реакцією на матеріалізм дев'ятнадцятого століття, і символістське рух, яке досягло досконалості у Вагнера в Німеччині, у прерафаелітів в Англії, у Вільє де Ліль-Адана, Малларме і Метерлінка у Франції і пробудило уяву Ібсена і Д ' Аннунціо — безумовно єдине рух, що говорить нові речі.


Посилання

[ред.|ред. код]

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Сморжевська О. О. Філософсько-естетичні засади українського авангардного мистецтва. Вісник СевНТУ. Вип. 103:Філософія: зб. наук. пр. — Севастополь: Вид-во СевНТУ, 2010. — С. 166(PDF).Архіворигіналу(PDF)за 2 квітня 2015.Процитовано 28 лютого 2015.

Література

[ред.|ред. код]

Авангардизм у музиці

[ред.|ред. код]
  • Теодор В. Адорно. Избранное: Социология музыки: пер. с нем. — Москва: Университетская книга, 1999. — 445 с.(рос.)
  • Теодор В. Адорно. Философия новой музыки: пер. с нем. — Москва: Логос, 2001. — 343 с.(рос.)
  • Цтирад Когоутек. Техника композиции в музыке XX века / Пер. с чеш. — Москва: «Музыка», 1976. — 365 с.(рос.)
  • О. Костюк. Риси сучасного авангардизму // Музика. — 1971. — № 1.
  • Даниэль Житомирский, Оксана Леонтьева и Ксения Мяло. Западный музыкальный авангард после второй мировой войньї. — Москва: «Музыка», 1989. — 303 с.(рос.)
  • Стефания Павлишин. Зарубежная музыка XX века. Пути развития. Тенденции. — Киев, 1980. — 212 с.(рос.)
  • Роман Піщалов,Андрій Орелта інші. Аутсайдер. Збірка статей про сучасну музику. — Київ: Бихун В.Ю., 2023. — 183 с., іл.
  • Татьяна Чередниченко. Кризис общества — кризис искусства. Музыкальный авангард и поп-музыка в системе буржуазной идеологии. — Москва: «Музыка», 1985. — 191 с. (2-е изд. — 1987).(рос.)
  • Татьяна Чередниченко. Музыка в истории культуры. Монография. В двух томах. — Долгопрудный: «Аллегро-пресс», 1994 (2-е изд.: однотомник (344 с.), Бишкек: «Фонд Сорос—Кыргызстан», Фирма «Айбек»,1996).(рос.)
  • Татьяна Чередниченко. Музыкальный запас. 1970-е. Проблемы. Портреты. Случаи. — Москва. «Издательство НЛО», 2001.(рос.)
  • Paul Griffiths,Modern Music and After: Directions since 1945,3rd ed., Oxford University Press, 2010.(англ.)
  • Alex Ross,The Rest Is Noise: Listening to the Twentieth Century,Farrar, Straus and Giroux, 2007.(англ.)
  • Rob Young (ed.),The Wire Primers: A Guide to Modern Music,London: Verso, 2009.(англ.)

Авангардизм у літературі

[ред.|ред. код]

Посилання

[ред.|ред. код]