Балканський півострів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Балканський півострів
41°50′51″ пн. ш.21°43′45″ сх. д./ 41.84750° пн. ш. 21.72917° сх. д./41.84750; 21.72917Координати:41°50′51″ пн. ш.21°43′45″ сх. д./ 41.84750° пн. ш. 21.72917° сх. д./41.84750; 21.72917
МісцезнаходженняПівденна Європа
Довколишні водиСередземне море,Чорне море,Егейське море,Адріатичне море,Іонічне море,Мармурове море,Критське море
Площаблизько 505 тисячкм²
Мапа

CMNS:Балканський півострівуВікісховищі

Балка́нський піво́стрів,абоБалка́ни(серб.Балканско полуострво,Balkansko poluostrvo,болг.Балкански полуостров,грец.Βαλκανική χερσόνησος,тур.Balkan Yarımadası,хорв.Balkanski poluotok,словен.Balkanski polotok,мак.Балкански Полуостров,алб.Gadishulli Ballkanik,рум.Peninsula Balcanica) —півострівуПівденній Європі.З трьох боків оточенийморями:Адріатичним,Іонічним,Егейським,Критським,МармуровимтаЧорним.Умовною материковою межею єрічкаДунайдогирларічкиСави,потім лінія йде напівнічдоТрієстської затоки.Площаблизько 505 тис. км². Найбільшадовжинаіззаходунасхідблизько 1260 км, з півночі напівдень— 950 км.

Балканські держави

На півострові частково чи повністю розташовані:

НайбільшімістаСофія,Белград,Стамбул,Афіни.

Рельєф

[ред.|ред. код]

Західніберегисильно порізанібухтамийзатоками,часто круті йскелясті,східні — як правило. низькі, прямолінійні.

У Греції — великіпівостровиПелопоннесіХалкідіки.В Адріатичному та Егейському морях поблизу узбережжя багатоостровів.Більшу частину території займають низькі та середнігориДинарське нагір'я,Пінд,Сербське нагір'я,Стара Планина,Родопита інші; найбільша висота 2925 м (гора Мусалав горахРила).

Рівнини розташовані на півночі півострова (південні частиниСередньодунайськоїіНижньодунайської рівнин), в міжгірних пониженнях (Верхньофракійська,Фессалійська низовинита інші), місцями вздовж узбережжя.

Клімат

[ред.|ред. код]

Клімат на півночі Балканського півострова і в центральних областяхпомірнийконтинентальний,з холодною та сніжною зимою і спекотним і сухим літом. Середня температура липня становить 22 °C і середня температура січня −1 °C на рівнині і −5 °C в горах. Клімат на півдні й заходісубтропічнийсередземноморськийзі спекотним літом і прохолодною зимою. Середня температура липня становить 26 °C і середня температура січня 10 °C. Клімат на північному сходіморськийісубтропічний океанічнийз теплим літом і прохолодною зимою. Середня температура липня становить 22 °C і середня температура січня 5 °C. Окрім цих основних типів, спостерігається різний перехідний клімат. Опадів на рік 1000—1500 мм (у районі бухти Котор — близько 5000 мм), у східній і південній частині (за винятком високих гір) — менше ніж 1000 мм, місцями менше ніж 500 мм.

Водойми

[ред.|ред. код]

Річки великого значенняДунайіСава,а такожМариця,Морава,найбільші озера —Шкодер(Скадарське),Охридське,Прєспа.

Рослинність

[ред.|ред. код]

Природнарослинністьна заході та півдні — середземноморськічагарникиіліси,у горах півночі та сходу — широколисті й хвойні ліси і листопадні чагарники. Райони розвиткукарстув Динарському нагір'ї місцями майже не мають рослинного покрову. Рівнини пережвано обробляються.

Див. також

[ред.|ред. код]

Посилання

[ред.|ред. код]