Бурбони

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бурбонський дім
Франція, Наварра, Іспанія, Обидві Сицилії, Бразилія, Люксембург, Парма
Країна: Франція,Італія,Наварра,Іспанія,Люксембург
Материнська династія: Капетинги
Титули:
Засновник: Робер де Клермон,шостий синЛюдовика IX,одружився з Беатрікс Бурбон.
Останній правитель:
Франції і Наварри:
Карл X(1824-1830)
Франції:
Луї-Філіпп I(1830–1848)
Парми:
Роберт I Пармський(1854–1859)
обох Сицилій:
Франциск II(1859–1861)
Іспанії:
Філіп VI(19 червня 2014 року-зараз)
Сучасний голова: Луїс Альфонсо, герцог Анжуйський
Рік заснування: 1268
Дочірні гілки:

Бурбони Іспанії

Дім Орлеана

Бурбо́ни(фр.Bourbon,ісп.Borbón,італ.Borbone) — європейська династія, молодша гілка королівського домуКапетингів,що походить від молодшого синаЛюдовика IX СвятогоРобера де Клермон,який отримав сеньйоріюБурбонякпосагдружини.

Династія Бурбонів є прямими нащадками дочки Великого князя КиївськогоЯрослава МудрогоАнни Ярославнита її чоловіка.

Історія

[ред.|ред. код]

На престолі Франції

[ред.|ред. код]

Бурбони вступили на французький престол1589року з припиненням існування іншої гілки Капетингів —династії Валуа.

Герб герцогів Бурбонів.
Герб Бурбонів — королів Франції й Наварри (1589—1830).

Династія є, ймовірно, не лише найдавнішим, але й найчисленнішим із європейських монарших родів. Ще до проголошенняГенріха Наваррськогокоролем Франції від основного дерева роду Бурбонів відокремились принциКондей кілька інших гілок, з яких тільки гілка Бурбонів-Бюссі існує й до нині.

1697 року представник династії Бурбонів:Француа Луї Бурбон-Контібув обраний наСеймі Речі ПосполитоїКоролем Польщі, Великим князем Литовським, Великим князем Руським, Київським, Волинським, Подільським, Смоленським, Сіверським, Чернігівським та пр.

Проте він програв боротьбу за трон Речі Посполитої іншому претенденту —Августу Фрідріху.

УXXI століттііснує декілька гілок Бурбонів, серед яких основні — гілка королів Іспанії, гілка Великих герцогів Люксембурзьких (Бурбон-Пармська) та Орлеанська гілка.

Іспанська гілка

[ред.|ред. код]

Іспанська гілка бере свій початок від короля ІспаніїФіліпа V(онук короля ФранціїЛюдовика XIV), прямим нащадком якого єФіліп VI (король Іспанії).

Іспанська гілка містить в собі:

  • Карлістська гілка.Нащадкидона Карлоса Старшого(1788—1855) — молодшого брата короляФердинанда (Фернандо) VII,який позбавив його права успадкування престолу на користь своєї дочкиІзабели II,чим порушив салічний, прийнятий в домі Бурбонів. Війни прихильників Карлоса і його нащадків проти Ізабели і її спадкоємців отримали назву «карлістських». Карлісти зазнали поразки, а сама гілка припинила існування в 1936 році.
  • Гілка Ізабели.Нащадки Ізабели II і її двоюрідного брата Франсиско Асісского (також члена династії Бурбонів, сина молодшого брата дона Карлоса Старшого), які правили країною до 1931 року і з 1975 року. Гілка має трьох сучасних представників чоловічої статі —Луїс Альфонсо, герцог Анжуйський(рід. 1974), нащадка старшого брата батька нинішнього короля — глухонімого дона Хайме, герцога Сеговії, (Кадіська гілка) династично старшого у всій династії Бурбонів, вони претендують на верховенство в роді Бурбонів, а також на французький престол;Хуана Карлоса I(відрікся від престолу в 2014 році) і його синаФіліпа VI(зійшов на престол опівночі 19 червня 2014 року і є чинним королем Іспанії).
  • Севільська гілка.Морганатична гілка нащадків брата Франсиско, принца Енріке. Існує дотепер (16 представників).
  • Сицилійська гілка.Нащадки сина короля Карла III, Фердинанда (Фернандо) (1751—1825), який став королем Сицилії. Правили в Сицилії і Неаполі. Гілка існує і зараз, налічує 17 представників.
  • Пармська гілка.Нащадки Феліпе (1720—1765), одного з молодших синів Філіпа V, став герцогом Пармський. Численні представники (нащадки 24 дітей герцога Роберта I Пармского) живуть і зараз.