Ельбасанська фортеця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ельбасанська фортеця

41°06′47″ пн. ш.20°04′55″ сх. д./ 41.113131° пн. ш. 20.081809° сх. д./41.113131; 20.081809
Типпам'ятка історії
Статус спадщиниCultural Monument of Albaniad[1]
КраїнаАлбанія
РозташуванняЕльбасан
Будівництво1466
ВласникМехмед II Фатіх
Ельбасанська фортеця. Карта розташування: Албанія
Ельбасанська фортеця
Ельбасанська фортеця (Албанія)
Мапа

CMNS:Ельбасанська фортецяуВікісховищі

Ельбасанська фортеця(замок Ельбасан,алб.Kalaja e Elbasanit) — фортифікаційна спорудаXV століттяу містіЕльбасанвАлбанії,збудована султаномМехмедом II Фатіхом.

Замок має прямокутну форму і розміри 308x48 м. Він має чотири входи, які захищені вежами. Головні, «торгові», ворота — південні. 8 веж у мурах фортеці — ті, що залишилися з початкових 26-ти, кожна 9 м заввишки. Відносно цілою залишилась південна стіна, що дає уявлення про міцність фортеці.

Усередині фортеці розташована частина Via Egnatia, традиційні будівлі з характерною міською архітектурою, важливі ісламські та християнські об'єкти. У стінах замку розміщенатурецька лазняСінан Паша — збудована на початку 19 століття, вона дуже добре збереглася.

У замку і зараз є мешканці.

Історія

[ред.|ред. код]

У період античності Скамп(ін), місто на території сучасного Ельбасану, було центромVia Egnatia— дороги, що сполучалаРиміКонстантинополь.Для її охорони було побудовано військовий замок на початкуIII століттянашої ери, за часів римського імператора Діоклетіана. Під час варварських воєн у IV-V століттях замок було зруйновано.

На старому фундаменті візантійський імператорЮстиніанпобудував новий замок. Його було оточено ровом, що заповнювався водою з потоку Зараніка. Всередині замку розташовувались католицька й православна церкви, школа Святої Марії, годинникова вежа. Згодом замок було зруйновано.

У1466,під час облоги містаКруя,турки за 25 днів побудували замок на руїнах старого міста, назвавши нове «аль-Басан», правитель країни і повністю перебудували місто (давши йому назву «Ельбасан») і замок для стратегічних потреб. Для будівництва фортеці були використані матеріали руїн давніх римських і візантійських будівель. Ці матеріали особливо помітні в основі південно-західної вежі. Після завершення замку Ельбасан, Мехмет II залишив там гарнізон, що складався з 400 яничарів, а інша частина армії відійшла вЕдірне.

Замок пізніше перетворився на одну з найважливіших військових базОсманської імперіїв Центральній Албанії.

Згадки і дослідження

[ред.|ред. код]

Уперше фортецю згадує Крістобель, історик Мехмета II.

УXVIII століттімісто відвідав османський хроністЕвлія Челебій детально описав замок.

Під час австрійського володіння, замок детально вивчали. Австрійські археологиКаміло ПрашнікертаАрнольд Шобер[2],які приїхали у місто1916року, під часПершої світової війни,виявили стародавні фортифікації під середньовічними стінами.[3]До того часу слідів рову з водою уже не збереглося.

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Wiki Loves Monuments monuments database— 2017.
  2. Kamilo Prashniker, Arnold Schober
  3. William N. Bates ((Oct. - Dec., 1920),).Archaeological Discussions.American Journal of Archaeology.Archaeological Institute of America. Vol. 24 (No. 4): 371—403. Архіворигіналуза 25 березня 2016.Процитовано 2 квітня 2015.(англ.)

Джерела

[ред.|ред. код]