Жито посівне

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено зЖито)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Жито посівне
Біологічна класифікаціяредагувати
Царство: Рослини(Plantae)
Клада: Судинні рослини(Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні(Angiosperms)
Клада: Однодольні(Monocotyledon)
Клада: Комелініди(Commelinids)
Порядок: Тонконогоцвіті(Poales)
Родина: Злакові(Poaceae)
Підродина: Мітлицевидні(Pooideae)
Рід: Жито(Secale)
Вид:
Жито посівне (S. cereale)
Біноміальна назва
Secale cereale
Підвиди
  • S. cerealesubsp.afghanicum
  • S. cerealesubsp.ancestrale
  • S. cerealesubsp.dighoricum
  • S. cerealesubsp.rigidum
  • S. cerealesubsp.segetale
  • S. cerealesubsp.tetraploidum
Синоніми

Secale montanumGuss.
Triticum cereale(L.) Salisb.

Жито посівне(Secale cereale) — рослина родинитонконогових,близько пов'язана зячменемтапшеницею,що широко вирощується людиною для отримання зерна та як кормова культура. Зерно посівного жита використовується для виготовлення певних сортівхліба,пива,віскі,горілкита інших продуктів, також часом споживається в їжу цільне зерно, приготовлене у виглядікаші.

Посівне жито є одним з близько 5 видів родужито(Secale). Воно може матидиплоїднийаботетраплоїднийнабірхромосом(2n=14, 2n=28). Вид об'єднує понад 40 різновидностей. Також вирощується гібрид посівного жита, отриманий при схрещуванні його зпшеницеютритикале.

Етимологія

[ред.|ред. код]

Українське словожитопоходить відпрасл.*žito(«хліб на корені», «збіжжя»), спорідненого зпрусськ.geitan(«хліб»),сер.-в.-нім.kītідавн-англ.cīdh(«пагін», «паросток»)[1].У праслов'янській мові жито називалося словом*rъžь,від якого утворені назви злаку в багатьох слов'янських мовах (рос.рожь,болг.ръж,серб.раж/raž,словац.raž,словен.ŕž),українські діалектнісловарож, ріж, ржина, иржище(«житня стерня»), а також поширене слово«суржик»(первісно — мішані посіви жита з іншими злаками). Воно вважається похідним відпра-і.є.*rughis[2].

Ботанічна характеристика

[ред.|ред. код]

Посівне жито —однорічнатрав'янистарослина. Як кормове вирощують також культурнебагаторічнежито, одержане А. І. Державіним при схрещуванні дикого багаторічного жита з однорічним культурним посівним житом.

Посівне жито в природі є диплоїдною формою (2n=14). В останні десятиріччя селекціонерами шляхом подвоєння кількості хромосом було створене тетраплоїдне жито (4x=28), сорти якого формують велике зерно (маса 1000 зерен досягає 50–55 г) та міцну, стійку до вилягання соломину.

Основи листків посівного жита

Посівне жито відзначається добре розвиненою кореневою системою, яка проникає уґрунтна глибину до 1,5–2 м і завдяки високій фізіологічній активності легко засвоює з ґрунту поживні речовини з важкорозчинних сполук.

Вузол кущіння у жита формується на трохи меншій глибині від поверхні ґрунту (1,7–2 см), ніж у пшениці (2–3 см). Коли насіння загортається глибоко, жито закладає два вузли кущіння: перший — глибоко, а пізніше другий — близько до поверхні ґрунту, який стає головним. Інтенсивність кущіння у жита досить висока — кожна рослина утворює 4–8 пагонів, а за сприятливих умов — до 50–90.

Стебло— порожниста соломина, гнучке, вкрите восковим нальотом, утворює 5–7 міжвузлів. Верхівка останнього міжвузля опушена. Висота стебла залежно від умов вирощування та сорту коливається від 70 до 180—200 см (у середньому 80–100 см).

Колос посівного жита
Secale cereale-Тулузький музей

Листкишорсткі, покриті восковим нальотом. Довжина листкової пластинки — 15–30, ширина — 1,5–2,5 см. В основі пластинки міститься короткий язичок і короткі голі або слабоопушені вушка.

Колосу жита остистий, незакінченого типу — на верхівці стрижня немає кінцевого верхівкового колоска. Стрижень колоса сплюснутий, опушений, членики опушені. Колоски в основному двоквіткові, рідко три-, чотириквіткові. У колосі міститься 30–40 колосків. Колоскові луски вузькі, шилоподібні; зовнішня квіткова луска має війчастий кіль, який закінчується остюком завдовжки 3–4 см. Остюки притиснуті до колоса або розходяться в боки. Середня довжина колоса 7–14 см. За формою він залежно від сорту буває призматичним, веретеноподібним, видовженоеліптичним. У призматичного колоса лицьова і бічна сторони однакової ширини по всій довжині; веретеноподібного — бічна у нижній третині колоса ширша за лицьову; видовженоеліптичного — лицьова вужча від бічної, колос від середини звужується до основи і верхівки. Колос у посівного жита залежно від сорту різної щільності. За кількістю колосків на 10 см довжини колосового стрижня розрізняють жито з дуже щільним колосом — при наявності понад 40 колосків на 10 см, з колосом вище середньої щільності — 36–39 колосків, середньої — 32–35 та нещільним колосом — менш як 32 колосків.

Зерно жита
Файл:Rye
зерно жита
жито посівне

Зерно жита різне за розміром, формою, забарвленням. Довжина його — 5–10 мм, ширина — 1,5–3,5, товщина — 1,5–3 мм. Маса 1000 зерен у диплоїдного жита — 20–35, тетраплоїдного — 35–50 г. Форма зерен видовжена (з відношенням довжини до ширини більш як 3,3) або овальна (з відношенням довжини до ширини 3,3 і менше) з помітною поперечною зморшкуватістю на поверхні. За забарвленням розрізняють зерно біле, зеленувате, сіре, жовте, темно-коричневе.

Хімічний склад

[ред.|ред. код]

Вмісткрохмалюв зернах 72 %[3].

Історичні відомості

[ред.|ред. код]

Предком культурного жита, вважається його дикий різновид, що раніше класифікувався як гірське жито (Secale montanumабоSecale strictum) та росте в горахМалої Азіїі подекуди наБлизькому сході.Перші спроби вирощування жита відносяться до 3-го тисячоліття до н. е. Воно вирощувалося у невеликих обсягах у багатьох місцях на територіях сучасноїТуреччини,ВірменіїтаІрану.Після цього жито було невідомо протягом довгого часу, поки в 1500—1800 роках до н. е. його не почали вирощувати вЦентральній Європі[4].На територіїСхідної Європив межах розселенняслов'янськихта балтійських народів жито спочатку було відоме як бур'ян на посівахпшениціі лише пізніше, на межі нашої ери, воно почало вирощуватись як самостійна культура. ЗСередніх віківжито почало вирощуватися у великих обсягах як головна хлібна культура як в Центральній, так і у Східній Європі.

З усіх злакових культурне жито є найбільш морозостійким — росте на півдніҐренландії,на півночіСкандинавії,та вГімалаяхдо висоти 4250 метрів. Тому вважають, що входження жита в культуру пов'язане з розповсюдженнямземлеробствана північ Європи.

Агротехніка

[ред.|ред. код]

Озиме жито — типоваперехреснозапильнарослина. Щоб не допустити перехрещування, необхідно дотримуватися просторової ізоляції: для диплоїдних сортів вона повинна бути не менше 200—300, тетраплоїдних — 500—1000 м.

В окремих регіонахСНДіз суворими умовами зимівлі (Забайкалля) вирощуютьяре жито.

З рекомендованих сортів диплоїдного озимого жита вУкраїніпоширені такі: "Богуславка", "Боротьба", "Воля", "Київське 93", "Київське 90", "Ніка", "Харківське 95", "Хакада" та ін., тетраплоїдного — "Верасень", "Древлянське", "Пуховчанка", "Харківське 98" та ін.

На початку2022року, селекціонерами Волинської державної сільськогосподарської дослідної станціїІнституту картоплярства НААН Українибуло виведено новий сорт озимого жита "Серпанок". Новий, стійкий до хвороб, сорт озимого жита "Серпанок", який пройшов сортовипробування в усіх сортодільничних станціях України та отримав сертифікат, має властивість пізнього висівання, аж до 20-х чисел жовтня включно[5][6].

Статистика вирощування та споживання

[ред.|ред. код]
Найбільші 10 виробників жита
(тонн, 2014 рік)
НімеччинаНімеччина 3.854.400
РосіяРосія 3.280.759
ПольщаПольща 2.792.593
БілорусьБілорусь 867.075
ДаніяДанія 677.800
КНРКНР 520.000
УкраїнаУкраїна 478.000
ТуреччинаТуреччина 300.000
ІспаніяІспанія 290.970
АвстріяАвстрія 232.530
У світі 15.242.551
Джерело:FAO[7]

Жито вирощується переважно вЦентральній,СхіднійтаПівнічнійЄвропі.Район вирощування простягнувся від півночіНімеччиничерезПольщу,Україну,Білорусь,Литвудо центральних районівРосії.Також жито вирощується вКанаді,США,Аргентині,Туреччині,КазахстанітаКитаї.

Переважно кожна країна вирощує його для власних потреб, оскільки споживання жита у світі знижується і міжнародна торгівля ним майже відсутня. Навіть у разі експорту жито вивозиться в незначних обсягах лише до сусідніх країн. Так, лише в Росії виробництво жита знизилося з 13,9 млн тонн в 1992 році до 3,4 млн тонн в 2005 році, в Польщі з 5,9 до 3,4 млн тонн тощо.

У квітні 2017 року повідомлено про розшифрування науковцями Технічного університету Мюнхена та Інституту імені Лейбніцагеномужита[8].

Хвороби

[ред.|ред. код]

Жито є дуже вразливим до грибів роду ріжки, зокремаріжків пурпурових.Ураження цими грибами викликає хворобу зоднойменною назвою.Завдяки сучасним методам культивації можливий вплив хвороби на здоров'я людей зведено до мінімуму.

Шкідники

[ред.|ред. код]

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Етимологічний словник української мови:в 7 т. / редкол.:О. С. Мельничук(гол. ред.) та ін. —К.:Наукова думка,1985. — Т. 2: Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР; укл.: Н. С. Родзевич та ін. — 572 с.
  2. Етимологічний словник української мови:в 7 т. / редкол.:О. С. Мельничук(гол. ред.) та ін. —К.:Наукова думка,2006. — Т. 5: Р — Т / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 704 с. —ISBN 966-00-0785-X.
  3. Artikel Starch und Starch, Composition. In: Hans Zoebelein (Hrsg.): Dictionary of Renewable Ressources. 2. Auflage, Wiley-VCH, Weinheim und New York 1996; Seiten 265—266, 267.ISBN 3-527-30114-3.
  4. Daniel Zohary and Maria Hopf,Domestication of plants in the Old World,third edition (Oxford: University Press, 2000), p. 75
  5. Селекціонерами з Волині виведено новий врожайний сорт озимого жита. 28.01.2022.Архіворигіналуза 31 січня 2022.Процитовано 31 січня 2022.
  6. Науковці вивели новий сорт озимого жита, стійкого до хвороб та призначеного для випічки. 26.01.2022, 11:45.Архіворигіналуза 31 січня 2022.Процитовано 31 січня 2022.
  7. Major Food And Agricultural Commodities And Producers — Countries By Commodity.Архіворигіналуза 19 жовтня 2016.Процитовано 5 липня 2015.
  8. Німецькі вчені повністю розшифрували геном жита.kurkul. 10.04.2017. Архіворигіналуза 18 січня 2021.Процитовано 10.04.2017.(англ.)

Посилання

[ред.|ред. код]

Література

[ред.|ред. код]

Зінченко О. І. та ін. Рослинництво: Підручник / О. І. Зінченко, В. Н. Салатенко, М. А. Білоножко; За ред. О. І. Зінченка. — К.: Аграрна освіта, 2001. — 591 с.: іл.