Зоологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зоологія
Ця стаття є частиною тематичної серії статей із зоології
КатегоріяКатегоріяПорталПортал

Зооло́гія(дав.-гр.ζωοтаλογος) — розділбіології,що вивчаєтваринта їхні взаємозв'язки здовкіллям[1].Наука зоологія досліджуєрізноманітністьтварин,систематизуєїх, вивчає їхнюзовнішню та внутрішню будову,закономірності їхньогоіндивідуальноготаісторичного розвитку,їхнюеволюцію,поведінку,географічне поширення,функціональнубіогеоценотичнуйбіосфернуроль,взаємозв'язкиіз середовищем та іншими організмами, питання практичного використання іохорони вразливих видів,засобиконтролю шкідниківіпаразитівтощо[1].

Розділи зоології та суміжні дисципліни

[ред.|ред. код]

Базовою зоологічною дисципліною єсистематикатварин, її складовими зокрема єтаксономія(іноді вважається синонімом систематики) тазоологічна номенклатура(інші мови)(регулюєтьсяМіжнародним кодексом зоологічної номенклатури).

За систематичним положенням тварин виділяють наступні розділи зоології, що у різні способи вивчають окремі групи тварин:теріологія,орнітологія,герпетологія,іхтіологія,малакологія,ентомологія,карцинологія,акарологія,арахнологія,гельмінтологіятощо.

Також виділяють зоологіюбезхребетнихі зоологіюхребетних.

Основними розділами зоології за підходами та методами вивчення тварин є наступні:морфологіятварин (зокремаанатомія),порівняльна анатоміятварин,еволюційна біологіятварин,етологія,екологія тварин,зоогеографія,фауністика,палеозоологіятощо.

Класично, до початку 21 століття, в складі зоології розглядалася такожпротозоологія,однакнайпростішіне є тваринами за сучасними уявленнями і в сучасних зоологічних підручниках вони не розглядаються, цих істот вивчаєпротистологія.

Суміжними дисциплінами або міждисциплінарними з зоологією напрямками єекологія,охорона природи(консерваційна біологія[en],созологія),паразитологія,епідеміологія,протистологія,гідробіологія,морська біологія,біогеографія,біоспелеологія,палеонтологія,антропологія,популяційна генетика,біомеханіка,фізіологія,цитологія,гістологія,ембріологія,біологія розвитку,генетика,космічна біологія,ветеринарія,захист рослин,мисливствознавствотощо.

Важливою частиною сучасної зоології, перш за все зоологічноїтаксономії,є застосування методівмолекулярної біології,відповідний напрямок часто розглядають як складовумолекулярної екології[en].

У більшості зоологічних досліджень застосовуються методистатистики.

Історія зоології

[ред.|ред. код]

Провідні установи

[ред.|ред. код]
Центральний корпусВідділення зоології[en]Оксфордського університету(«БудівляТінбергена»)

В Україні провідною науковою установою загально-зоологічного профілю єІнститут зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України.

Аналогічні фундаментальні науково-дослідні зоологічні заклади існують також в багатьох інших країнах світу, наприклад,Музей та інститут зоології Польської академії наук у Варшаві[pl],Зоологічний інститут Російської академії наук,Інститут зоології Китайської академії наук у Куньміні[en],Інститут зоології Зоологічного товариства Лондона[en],Академія природничих наук Дрексельського університету[en](Філадельфія,США),Мадагаскарський центр біорізноманіття[en]тощо.

Одним з найбільших зоологічних центрів у світі єВідділення зоології Оксфордського університету[en],що включає зокрема три науково-дослідних інститути.

Одними з найбільш відомих зоологічних установ у світі єМузей природознавства у ЛондонітаНаціональний музей природознавства у Парижі,що не лише зберігають та експонують колекції тварин, але є і великими науково-дослідними центрами. Так само в більшості великих природознавчих музеїв світу містяться науково-дослідні відділи, що проводять дослідження у галузі зоології.

Зоологічні товариства та нагороди

[ред.|ред. код]

Найдавнішим зоологічним товариством є засноване1788рокуЛондонське Ліннеївське товариство,членство в якому отримують найвидатніші зоологи та ботаніки. Однією з нагород товариства єМедаль Ліннея,найпрестижніша міжнародна наукова нагорода у галузях зоології та ботаніки.

Серед найстаріших і найавторитетніших зоологічних товариств такожЗоологічне товариство Лондона[en](засноване1826року). Щорічно товариство вручаєМедаль Фрінк[en],нагороду за видатний внесок у розвиток зоології (тільки британським вченим).

Престижною нагородою у галузі зоології є такожМедаль Даніеля Жиро ЕлліотаНаціональної академії наук США(за рідкісними виключеннями нагороджуються науковці, що працюють в установах США, зокрема у 1941 році — українецьФеодосій Добжанський).

Переважна більшість зоологічних нагород є регіональними і вручаються лише представникам однієї країни або регіону. Наприклад, престижною науковою нагородою у галузі зоології (а також ботаніки і геології) єМедаль Кларка[en],яка однак вручається лише за дослідження що стосуються Австралії.

В Україні не існує загально-зоологічного товариства, проте існують товариства по окремим розділам зоології:Українське ентомологічне товариство,Українське наукове товариство паразитологів,Українське орнітологічне товариство імені К. Ф. Кесслера,Українське теріологічне товариство НАН Українитощо.

Найвищою нагородою у галузі зоології в Україні єПремія НАН України імені І. І. Шмальгаузена.До 1993 року, коли було запроваджено цю премію, за видатні здобутки у галузі зоології (серед інших дисциплін) українським науковцям вручаласяПремія імені Д. К. Заболотного АН УРСР.

Деякі найвідоміші зоологи України

[ред.|ред. код]

Деякі найвідоміші закордонні зоологи

[ред.|ред. код]

Сучасні підручники та довідники англійською

[ред.|ред. код]

Наведені книжки можна знайти вLibrary Genesis.

Загальнозоологічні підручники
Підручники з зоології безхребетних
Підручники з зоології хребетних
Підручники з ентомології
Підручники з іхтіології
Підручники з герпетології
Підручники з орнітології
Підручники з теріології
Підручники з поведінки тварин
Інше

Підручники українською

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]

Посилання та джерела

[ред.|ред. код]