Капуста

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Капуста
Brassica rapa
Біологічна класифікаціяредагувати
Царство: Рослини(Plantae)
Клада: Судинні рослини(Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні(Angiosperms)
Клада: Евдикоти(Eudicots)
Клада: Розиди(Rosids)
Порядок: Капустоцвіті(Brassicales)
Родина: Капустяні(Brassicaceae)
Рід: Капуста(Brassica)
L.,1753
Види

дивитись текст

Вікісховище:Brassica

Капу́ста(Brassica) — рід рослин з родиникапустяних(Brassicaceae). Рослини цього роду можуть бути колективно відомі як капустяні або як гірчичні.

До роду входять дикорослі види і культурні форми капусти, деякікоренеплоди(ріпа,брукватощо);олійнітапрянікультури (ріпак,гірчицята ін.).

Цей рід відомий тим, що містить більше важливихсільськогосподарськихта садових культур, ніж будь-який інший рід. Він також містить низкубур'янів,включаючи 30 дикихвидівігібридів.Більшість з них єоднорічнимиабодворічними рослинами,але деякі є малимичагарниками.

Рід походить у дикому виді ізЗахідної Європи,Середземномор'ята регіонівАзіїзпомірним кліматом.На додаток до культурних видів, які вирощують по всьому світі, деякі дикі види ростуть у вигляді бур'янів, особливо вПівнічній Америці,Південній АмерицітаАвстралії.

Майже всі частини тих чи інших видів були пристосовані до вживання у їжу, включаючи коріння (бруква,ріпа), стебла (кольрабі), листя (капуста білоголова,капуста червоноголова,брюссельська капуста), квіти (капуста цвітна,броколі) та насіння (серед інших —гірчицяіріпак). Деякі форми, з білими або пурпуровими квітами, вирощують у декоративних цілях.

Хвороби капусти

[ред.|ред. код]

Чорна ніжка — грибок, який заражає розсаду капусти. Коренева шийка рослини буріє. З'являється гниль, через яку розсада вилягає. Розвитку хвороби сприяють велика вологість землі, повітря, різкі перепади температури, загущення посівів та висока кислотність ґрунту. Аби запобігти розвитку чорної ніжки, треба дезінфікувати насіння для розсади та стежити за поливом рослини.

Кила капусти — грибкове захворювання, що розвивається на коренях розсади та спричиняє неконтрольований поділ клітин, що призводить до утворення наростів на корінцях. Через деформації клітин, саджанці не зможуть отримувати поживні речовини, воду з ґрунту і через деякий час гинуть. Якщо молода рослина повільно росте — треба оглянути її корінці. Якщо є нарости, знищіть таку рослину. Для профілактики, кислий ґрунт вапнують, а у важкий глинистий грунт додають пісок.

Фузаріоз — грибкова хвороба. Заражує рослини, у фазі розсади і протягомвегетаційного періоду.Ознаки — пожовкле й зів'яле листя. На поперечних розрізах стебла з'являються світло-коричневі кільця. Хворе листя скручується й опадає, голівка рослини деформується. Як наслідок, хвора капуста виростає недорозвиненою.

Пероноспороз (несправжня борошниста роса) — грибкове захворювання. На нижньому боці листків з'являється пухкий білий наліт. Частіше хворіє капуста білокачанна, але і червонокачанна також може захворіти. При зберіганні капусти, грибок може проявитися назовні головки у вигляді нечітких сіруватих плямам з білим нальотом і врешті-решт спричинити загнивання.

Біла та сіра гнилі — хвороби, що проявляються під час зберігання плоду. За білої гнилі верхні листки головок стають слизуватими та загнивають. На листках утворюється білий наліт, на якому є плоскі чорні цятки. Засірої гниліналіт на листі буде сірий, з чорними цятками.

Джерела

[ред.|ред. код]

Посилання

[ред.|ред. код]


  1. Вчені вивели новий сорт капусти Дункан F1. 27.12.2023, 21:29