Парменід

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Парменід
дав.-гр.Παρμενίδης
Західна філософія
Παρμενίδης
Народженняне раніше515 до н. е.і не пізніше510 до н. е.
Елея,Ашеа,Провінція Салерно,Кампанія,Італія[1]
Смерть470 до н. е.[2]
Знання мов
  • давньогрецька мова
  • Діяльність
  • письменник,поет,законодавець
  • Школа/ ТрадиціяЕлейська школа
    Основні інтересиметафізика,онтологія
    Значніідеїбуття є, вічне повторення,детермінізм,монотеїзм
    ВплинувЗенон Елейський,Melissus of Samos,Сократ,Платон,Арістотель,Спіноза,Ніцше,Гайдеґґер
    Літературний напрямДосократикиіЕлейська школа
    Зазнав впливу
  • Amenias,Піфагор,Ксенофан
  • ВчителіКсенофан
    Відомі студентиЗенон Елейський,Евклід МегарськийіЕмпедокл[3]
    Історичний періодАнтична філософія

    CMNS:ПарменідуВікісховищі
    Q:ВисловлюванняуВікіцитатах

    Пармені́дабоПармені́д Еле́йський(грец.Παρμενίδες;515 — 480 р. до н. е.) —давньогрецькийфілософі політичний діяч; вважається творцемонтологіїу філософії, що вперше чітко розвів два різні поняття —істинута суб'єктивні погляди і думки. Був учителемЗенона,здійснив значний вплив на філософіюПлатона.

    Біографія

    [ред.|ред. код]

    Народився в грецькій колоніїЕлеяв 515 році до н. е. Походив з багатої та впливової родини. Імовірно, навчався уКсенофана,пізніше упіфагорейцяАмінія. За твердженнямПлатонау віці 65-и років Парменід спілкувався з юнимСократом.

    Парменід брав активну участь у політичному житті рідного міста, заПлутархомввів численні закони.

    Філософське вчення Парменіда викладене у поемі «Про природу», написанійгекзаметром.До нашого часу збереглися її «Пролог», більшість першої частини і фрагменти другої. В поемі мислитель описував свої погляди, подаючи їх через подорож юнака (під яким розуміється сам Парменід) на небо у володіння богині, котра відкриває йому знання про істинне і хибне.

    Пролог описує подорож до богині, що супроводжується метафоричними образами, такими як колісниця, якою керують «доньки сонця», брама на шляху і Правда, котра охороняє її. У першій частині богиня розповідає юнаку про істину, що пізнається розумом. Друга ж частина присвячена оповіді про хибні уявлення, що походять із почуттів.

    Філософські погляди

    [ред.|ред. код]
    Парменід, деталь картини«Афінська школа»Рафаеля.

    Парменід вперше в історії філософії зробив предметом аналізу самебуття,а не окремі його аспекти. Мислитель обґрунтовував, що буттям є все, що можна пізнати розумом. Навіть вигадка реальна, адже існує в розумі та цілком чи різними своїми частинами повторює реальне. Таким чином,небуттянемає і не може бути. З цього можна зробити висновок, що буття нізвідки не виникало і не може зникнути, воно вічне і крім нього не існує нічого. Якби ж існувало й інакше буття, то їх розділяло б небуття. Парменід вважав, що позаяк буття цілісне та довершене, то світ має форму досконалої фігури — сфери. Невідомо чи займався він пошуками відповіді що знаходиться за межами світу і як узгодити такий погляд з його визначенням буття.

    Почуттямбуття недоступне, оскільки вони обмежені та ненадійні. У такому твердженні Парменіда підкреслюється тотожність буття ймислення.Мислення — це здатність осягати єдність у несуперечливих формах, результатом якого єзнання(episteme). Людина може мати також гадку, погляд (doxa) — звичайне, повсякденне уявлення, що протистоїть знанню як наслідку осягнення єдиного буття. Прагнучи віднайти першооснову всього існуючого, Парменід зауважує: ніщо із безпосередньо цього в чуттєвому досвіді не може задовольнити його через явно минущий і скінченний характер.

    Філософ заперечував множинність та змінність речей, вважаючи їх оманою відчуттів. Якби існували різні речі, здатні змінюватися, то буття перестало б бути єдиним. Він критикував поглядиатомістівна існування найменших часток матерії, розділених порожнечею, стверджуючи неподільність всієї матерії. Також його авторству приписують вислів "Нічого не виникає з нічого".

    Погляди Парменіда на світобудову подібні на поглядиАнаксімандра.У його вченні Земля міститься в центрі світобудови, оточена трьома кільцями. В першому міститься світло, в середньому в певних пропорціях світло й темрява, в третьому — лише темрява. Їх взаємодія породжує небесні світила. Парменіду належить думка про те, що Місяць належить кільцю темряви і не світить сам, а лиш відбиває світло.

    Вчення Парменіда про вічність, цілісність і довершеність буття розвинуте в сучасній філософії в доктрині неопарменідизму (зокрема, у працях італійського філософаЕмануеле Северіно).

    Див. також

    [ред.|ред. код]

    Примітки

    [ред.|ред. код]

    Джерела

    [ред.|ред. код]

    Посилання

    [ред.|ред. код]