Свята земля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Свята Земля. Церковні діоцезії бл. 400 року.

Свята́ земля́(лат.Terra Sancta) — територія уЗахідній Азії,розташована між річкоюЙордантаСередземним морем.Традиційно позначаєПалестину,особливоземлю Ізраїльську,якуБогдарував своємуобраному народу.Займає терени сучасногоІзраїля,Палестини,західноїЙорданії,південногоЛіванута південно-західноїСирії.Вважається священною у трьохавраамічних релігіях:юдаїзмі,християнствійісламі.Центральне місто —Єрусалим,місце розташування колишньогоЄрусалимського храму;місцестражданьівоскресінняГосподаІсуса Христа;місцемолитви Магометаз пророками у храмі. Впродовж історії входила до складу різних держав —Юдеї(до 586 до н. е.),Селевкідів(до 63),РимуіВізантії(63—638),Арабського халіфату(638—1099),держав хрестоносців(1099—1291),Єгипту(1291—1516),Османської імперії(1516—1917),Великої Британії(1917—1948), Ізраїля (з 1948). За володіння Святою землею ведуться постійні війни:візантійсько-арабські(VII—XI ст.);християно-мусульманські(XI—XV ст.),арабо-ізраїльські(з XX ст.).

  • В юдаїзмі:івр.‏ארץ הקודש‎,Éreẓ haQodeš;
  • У християнстві:лат.Terra Sancta;грец.Άγιοι Τόποι,Agioi Topoi;
  • В ісламі:араб.‏الأرض المقدسة‎,al-Arḍu l-Muqaddasa.
  • У міжнародном праві:англ.Holy Land,

Історія

[ред.|ред. код]
Єрусалим— центр Святої Землі.

Історія Святої Землі, Землі Христа і Троїці тісно пов'язана як з історією народу Божого, народу праотців Авраама, Ісаака і Якова так і з історією Церкви Христової, Кафоличної тобто Вселенської і Східної тобто Православної, Грецької і Української(Руської).

Інтерес до Святої Землі на латинському Заході, у Першому Королівстві і Святому Римському цісарстві посилився у зв’язку зхрестовими походами,які здійснювались від імені Отців Риму з метою утвердження військової і господарської опіки латинян сиріч представників країн Заходу над загальнохристиянськими святинями.

До початку хрестових походів Святі Місця століттями перебували під опікою громад Східної Церкви -греко-православної,вірменської,сирійсько-якобітської,коптськоїйабіссинської.Після завершення хрестових походів Святі Місця перейшли під формальний, військовий і господарський контроль прихильників Отців Риму,латинян.

Коли у 1187 роціЄрусалимзнову був зайнятиймагометанами,султанСаладдінзаволодів як ключами Гробу Господнього, так і іншими Святими Місцями, й лише у подальшому поступово, користуючись сприятливими обставинами, латинянам і православним, в тч грекам і русинам вдалось повернути собі право користування Святими Місцями, але уже у межах правового поля Магометанського, Арабського і Отаманського, Турецького господарства.

У 1230 році папаГригорій IXпризначивфранцисканціввартовими Святих місць. З XVI століття захисницею римо-католицької церкви на Сході сталаФранціяй домоглась від Порти підтвердження правфранцисканцівна володіння Святими Місцями. Між латинянами і православними здавна відбувалось суперництво з приводу різних пільг і переваг, якими користувались послідовники обох віросповідань під час відвідання Святих Місць. Їхні суперечки спричиняли незручності дляПорти,яка вирішувала справи то на користь однієї, то на користь іншої сторони й часто викликала невдоволення обох.

У 1740 роціФранціядомоглась від султана дляРимо-Католицької Церквинових привілеїв на збитокправослав'ю;але потім, за байдужості французів до релігійних справ, східним християнам вдалось отримати відвізирівбільшу частинуцеркви Св. Гробу,церкву у Вифлеємій один з трьох ключів відпечери, де народився Ісус.

Коли у 1808 році церква надГробом Господнімзгоріла, греки взяли на себе спорудження нового храму та стали одноосібними володарями більшої його частини.

До початку XX століття права на храмГробу Господньоговиглядали таким чином: Отаманське господарство в особі свого керівника,султаназ роду Отаманів вважалося власником землі під храмом та повітря над нею; ключі від церкви знаходились в руках мусульман; вони ж охороняли будівлю церкви та спостерігали за порядком всередині. Церква утворювала спільну власність (condomimum) шести віросповідань; головними власниками були три привілейованих віросповідання в Єрусалимі — православні, латиняни івірмени;менше прав маликопти,якобітитаефіопи.Церква уВифлеєміналежала православним; стосовно ж печери, то на неї висували претензії як Східна Церква, так і латиняни.

Починаючи з 1960-х роківXX століттятериторія Святої землі є предметомарабо-ізраїльського конфлікту.

Джерела

[ред.|ред. код]

Посилання

[ред.|ред. код]

Вікісховищемає мультимедійні дані за темою:Свята земля