Сексуальні меншини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сексуальні меншини
Зображення
Названо на честь сексуальність[d]іменшина
Протилежне сексуальна більшістьd

Сексуальні меншини— збірний термін, який об'єднує осіб обох статей з мінорними за статистикою варіантами сексуальної орієнтації абогендерної ідентичності.До них відносятьгомосексуалів,бісексуалів,а також трансгендерних людей, для позначення яких є ширший термінЛГБТ+ спільнота.У поняття «сексуальні меншини» не включаються групи осіб, чиї сексуальні пристрасті визначаютьсямедициноюякдевіантніабопатологічні,або реалізація сексуальних пристрастей яких відбувається не за взаємною згодою двох дорослих дієздатних осіб і тим самим порушує права інших людей, праватварин,абокримінальне законодавство.Зокрема, до сексуальних меншин не відносятьсяпедофіли,зоофіли,некрофіли.

Водночас слід розрізнятигомосексуальність,бісексуальністьта трансгендерність як соціальні, сексуальні та культурні явища минулих епох та феномен сексуальних меншин як чітко оформленої соціальної групи. Якщо перші існували в усі часи, то як соціальна група сексуальні меншини оформились тільки з др. пол. XIX — сер. XX ст. унаслідок зростання самосвідомостіЛГБТреакції на юридичне та психіатричнестигматування.

Виділення сексуальних меншин як соціальної групи

[ред.|ред. код]

Про початок процесу виділення сексуальних меншин як окремої і соціальної групи можна говорити лише у зв'язку із впровадженням офіційного переслідування гомосексуальних стосунків з боку держави. До цього існували окремі субкультури, вирізнення яких здійснювалось не стільки за принципом сексуальної орієнтації, скільки за тією соціокультурною нішею, в яку їх поміщало традиційне суспільство.

До XVI—XVII ст. у західних країнах (у Франції до ХІІІ ст.) гомосексуальність розглядалась як варіант сексуальної поведінки, нехай ігріховний,і засуджувалась суспільством. Буденна свідомість її розглядала як різновид пригоди або зіпсованості, а всі, хто вступав у подібні стосунки,апріорівважались за гетеросексуалів.

Унаслідок юридичної криміналізації гомосексуальності у XVI—XVII ст. розпочалося відчуженняЛГБТвідсуспільства,дорелігійногостигматуваннядодалось юридичне — вона стала розглядатись якзлочинпротидержавитасуспільства.Переслідування гомосексуалів стало елементом сексуальної політики.

До кінця XVIII ст. розуміння законного та незаконного в сексуальності в країнах Європи остаточно центрувалось на матримоніальних (шлюбних) відносинах. Перше місце у них відігравали подружній обов'язок, здатність його виконувати, відповідні нагляд, вимоги та примус, які сприяли його виконанню. Емоційні складові — еротизм, естетизм, кохання та ін. — були підпорядковані цій системі відносин. Звідси під протиприродним стали розуміти все, що не відповідає раціоналізованим матримоніальним відносинам. Як наслідок цього розпочався інтенсивнийдискурсз приводу гомо-, бісексуальної поведінки та транссексуальності як протиприродних явищ, котрий призвів до суспільного оприявлення та класифікації різних форм статевої поведінки. Психіатричнестигматуванняпризвело до того, що гомосексуальна поведінка, яка до цього існувала як периферійна і мало відрефлектована форма сексуальності, була виведена з тіні. А оскільки явище залишалось стабільно поширеним, було зроблено висновок щодо зумовленості гомосексуальної поведінки якимись психологічними та медичними особливостями, котрі почали намагатись ототожнити з різного роду відхиленнями від нормального стану психіки (божевілля,дегенерація,сексуальнапсихопатіяі т. ін.). Так було видумано патологічну «особистість гомосексуала», яка перетворилася на соціального персонажа із власним минулим, дитинством і характером, формою та морфологією життя і навіть фізіологією. Гомосексуальність стала розглядатися не тільки якгріх,але і як особлива природа, нехай і збочена. Якщо содоміти попередньої епохи були лише злочинцями, гомосексуали були перетворені на патологічний різновид людини. Однак, психіатрична специфікація різних форм сексуальності парадоксальним способом вивела їх назовні, оприявнила; здійснюючи соціальнестигматування— помножила різнорідні сексуальності та імплантувала їх у соціальну структуру; способом переслідування — сегрегувала носіїв периферійної сексуальності у нові соціальні групи[1].

Юридичне та психіатричнестигматуванняпризвело до формування внутрішньої відповіді представниківЛГБТ— тепер більшості з них доводилося здійснювати свідомий вибір між моральністю, яку їм нав'язує право та психіатрія, та прийняттям своєї власної природи. Тож у дедалі більшої кількості індивідів це призвело до поглибленнясамосвідомості,ототожнення себе із дискримінованою соціальною групою та сприяло набуттю активної громадянської позиції (ЛГБТ-активісти, правозахисники та ін.). Це спричинило зростання артикуляції інтересівЛГБТта боротьбу за визнання за ними права на відмінність.

Наукові дослідження, що проводилися після Другої Світової війни, а також правозахисна діяльність призвели до признання за ЛГБТ-особами статусу меншини. З одного боку, як і будь-яка меншина,лесбійки,ґеї,бісексуалита трансгендерні індивіди змогли претендувати на дотримання щодо себе загальних прав людини як до рівноправних членів громадян та націй. Також це сприяло відчуттю упевненості у собі, зростанню самоприйняття, більшій відкритості інформації, зростанню способів самовираження та розвитку ЛГБТ-субкультур.З іншого боку, закріплення статусуменшиниутруднило визнання того, що гомосексуальність — аспект сексуальності майже кожної людини; крім того, чим помітнішими і вимогливішими ставали ЛГБТ-особи, тим більше ворожості до них виявлялося. Тому не випадково, що зі зростанням ЛГБТ-руху зростає і антигомосексуальний рух. Тож для успішної інтеграції ЛГБТ-осіб оптимальним є не стільки визнання їхньої відмінності від гетеросексуальної більшості, скільки поширення у суспільстві свідомої байдужості досексуальної орієнтаціїта гендерної ідентичності.

Так західне суспільство протягом декількох століть перейшло від умовчування спочатку досегрегаціїтастигматуваннягомосексуальності, а потім — до об'єктивної поінформованості та легітимації сексуальних меншин. Більше того, змінився спосіб наукового аналізу природи та динаміки сексуальних імпульсів — від матримоніального підходу він еволював до власнесексологічного,сексуальністьстала розглядатися як автономне утворення, вона відділилася від репродуктивної функції та шлюбних відносин.

Джерела і посилання

[ред.|ред. код]
  1. Фуко М. Воля к истине: по ту сторону знания, власти и сексуальности. Работы разных лет / Пер. с франц. — М., 1996.Архіворигіналуза 30 січня 2012.Процитовано 20 листопада 2010.