Сонгп'єн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сонгп'єн
ТипТток
ПоходженняПівденна Корея
Необхідні компонентиКлейкий рис
220ккал(921кДж)

Сонгп'єн(кор.송편) — традиційна корейська страва зрисового борошна.Його форма нагадує півмісяць й є символічною стравою корейських свят. Це різновидттеок,невеликих рисових пиріжків з різноманітними начинками, деякі включають пасту з червоноїквасолі,підсмажене насіннякунжутутакаштанів.Сонгп'єн традиційно їдять під часкорейськогоосіннього свята врожаюЧхосок,для родинних частувань. Це популярний символ традиційноїкорейської культури.Найдавніші записи про сонгп'єн датуються періодомГорьо[1].

Сонгп'єн — це рисові пиріжки з начинкою у формі півмісяця. Начинка може бути солодкою або напівсолодкою. Для начинки використовуютьсясоєві боби,коров'ячийгорох,каштани,зизифус,фініки,червона квасоля,насіння кунжуту тамед.Їх пропарюють над шаромхвої,що надає їм характерного смаку та ароматного запаху свіжої сосни. Кольором сонгп'єн бувають білим, зеленим, червоним і жовтим[2].

Сонгп'єн зазвичай вживають під час корейського святаЧхусок,на якому ним пригощають родичів, друзів та сусідів. Сонгп'єн їдять з алкоголем[3].

Культура

[ред.|ред. код]
Сонгп'єн

Традиційно корейські родини готували сонгп'єн із свіжозібраного рису, а потім пропонували своїм предкам вранці на Чхусок як подяку за щедрий урожай під час чарі, ритуалу пам'яті предків[2].Сонпхьон, яким пригощають, сприймається як знак поваги та побажання уникнути нещастя в родині[4][5].

Сонгп'єн розміщують на столі з щойно зібраними фруктами татаро,для того щоб висловити вдячність за врожай року. Ці три страви символізують, відповідно, плоди небес, плоди землі та плоди підземні[3].

Кажуть, що сонгп'єн символізує місяць і бажання, тому люди вимовляють свої бажання під час його приготування та споживання[2].Багато історій описують, чому сонгп'єн має форму півмісяця, а не повного. Найпоширеніша думка полягає в тому, що корейські предки вважали, що повний місяць круглої форми може лише зменшуватися, а півмісяць може зростати. Це вважається ознакою достатку і процвітання[3].Сонпхьон нагадує форму повного місяця перед тим, як його скласти, і перетворюється на півмісяць, коли його згортають із начинкою[1].

Одне з пояснень форми півмісяця сонгп'єн походить з історичної притчі часів правління короля Ульї. В анекдоті черепаха одного разу прийшла до палацу з різьбленням на спині з написом «Сілла — півмісяць», що символізувало перспективне майбутнє для королівства[1].

Інша корейська історія говорить, що людина, яка робить гарний сонгп'єн, зустріне хорошу дружину або народить гарну дитину[6].

Приготування

[ред.|ред. код]
Створення сонгп'єн

Тісто для сонгп'єн готується шляхом замішування рисового борошна з сіллю та гарячою водою, поки воно не стане однорідним. Невеликі шматочки тіста відривають, скачують у кульки, а потім великим пальцем роблять поглиблення в центрі. Вибрану начинку поміщають всередину порожнистого центру, а потім кульку запечатують і формують.

Рисові пиріжки готують на пару поверх соснових голок приблизно 20-30 хвилин, а потім промивають холодною водою, щоб зберегти їх жувальну текстуру, та змащують кунжутною олією[2].

Пропарювання рисових коржів на хвої надає їм неповторний смак і аромат, а також допомагає запобігти злипанню під час приготування на пару[2].Оскільки сосни також виробляють велику кількістьфітонцидів,це ефективно вбиває мікроби та допомагає уникнути псування через наявністьтерпену[3].Соснова хвоя також має лікувальний вплив на їжу[4].

Регіональні відмінності

[ред.|ред. код]

Незважаючи на те, що культурне значення сонгп'єн залишається незмінним, по всій Кореї можна знайти відмінності в кольорі, формі, інгредієнтах і навіть розмірах сонгп'єн.

Провінція Чхунчхон

[ред.|ред. код]

Оскільки в цьому регіоні широко вирощують гарбуз,провінція Чхунчхонвідома своїм гарбузовим сонгп'єн. Гарбузи сушать і подрібнюють у порошок, який потім змішують з рисовим борошном для приготування тіста[2].В результаті виходить солодкий рисовий пиріг яскравого кольору. Сонгп'єн провінції Чхунчхон часто мають форму маленьких гарбузів.

Провінція Канвон

[ред.|ред. код]

Провінція Канвонвідома своїми картоплею іжолудями.Сонгп'єн у цьому регіоні виготовляються зкартопляного крохмалюта жолудів, зазвичай мають плоску форму хвилястими краями, які зроблені пальцями[3].Такі сонгп'єн рідкісні, бо зазвичай відбитки пальців не залишають на рисових коржах[7].

Провінція Кьонсан

[ред.|ред. код]

Сонгп'єн, виготовлений упровінції Кьонсан,зазвичай більший за сонгп'єн, який зустрічається в інших регіонах. Популярний тут сонгп'єн зрамі,який складається з відварених листківрамі,які додають до рисових коржів, щоб зробити їх кориснішими[2].

Провінція Чеджу

[ред.|ред. код]

Традиційною начинкою для сонгп'єн, виготовленого наострові Чеджу,єсолодкий горошок.Сонгп'єн іноді мають форму, що нагадує вулканічний кратер, і їх часто смажать на сковороді після приготування на пару[3].

Провінція Чолла

[ред.|ред. код]

Сонгп'єн, виготовлений упровінції Чолла,іноді містить крохмальманіоки,який поєднується з рисовим борошном для приготування рисового тіста. Провінція Чолла також відома своїми квітковими сонгп'єн, виготовленими з натуральних барвників, з прикрасами у формі квітів[3].

Сеул відомий своїм маленьким п'ятиколірним сонгп'єн. П'ять кольорів — білий, коричневий, рожевий, зелений і жовтий — уособлюють гармонію природи. У білому сонгп'єн відсутні будь-які барвні добавки, але інші кольори отримані з використанням натуральних інгредієнтів. Коричневий створюється з використанням кориці; рожевий, з використанням сиропу полуниці аболимонника китайського;зелений — за допомогоюполину;і жовтий — з насіннягарденії[2].

Північна Корея

[ред.|ред. код]

Традиційний сонгп'єн, виготовлений упровінції ПхьонгануПівнічній Кореї,— це сонгп'єн у формі черепашки. Його начинка складається з кунжуту, цукру тасоєвого соусу[4].

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. абв한식진흥원: Where does this Songpyeon come from?.한식진흥원(кор.).Процитовано 16 березня 2023.
  2. абвгдежиGarcia, C. R. A. (1 жовтня 2009).Enjoy Flavors of Songpyeon.The Korea Times.Процитовано 8 грудня 2019.
  3. абвгдежRegional Variances of Songpyeon, a Chuseok Staple.MICHELIN Guide(en-KR).Процитовано 16 березня 2023.
  4. абвYoon, S. (13 вересня 2016).Korean recipes: Songpyeon varieties across Korea, part 1.Процитовано 8 грудня 2019.
  5. 10 Secrets About Korean Thanksgiving Food.Chuseok.org.
  6. Traditional Korean Holiday, Chuseok.Korea Tourism Organization. 7 серпня 2016. Архіворигіналуза 17 серпня 2019.Процитовано 2 липня 2017.
  7. Yoon, S. (15 вересня 2016).Korean recipes: Songpyeon varieties across Korea, part 2.Процитовано 8 грудня 2019.

Посилання

[ред.|ред. код]