Хрестові походи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хрестові походи
Еміль Сіньйоль "Здобуття Єрусалиму хрестоносцями 15 листопада 1099 року", картина ХІХ ст.
ДатаXI — XV (XVI) століття
МісцеЄвропа,Західна Азія,Північна Африка
Результат християнізація Європи; розквіт і занепаддержав хрестоносців;приборкання єретичних рухів
Сторони
Християни Мусульмани
Язичники
Єретики
Юдеї
Відлучені від церкви

Хресто́ві похо́ди(лат.expeditiones sacrae, cruciatae) — серіїрелігійних війнусередньовіччіініційованих, підтримуваних, а іноді й керованихРимо-католицькою церквою.[1]

У вузькому значенні — військові експедиції християн, для відвоюванняСвятої Земліумусульман,що тривали з 1095 (початокпершого хрестового походу) по 1291 рік (втрата хрестоносцями Акри).[2]Походи оголошувалися через проповідь і передбачали єднання усіх християнських правителів і народів під егідоюСвятого Престолу.Кожен учасник-доброволець складавобітницюі отримував знак хреста на одяг з рукпапиабо йоголегатів.Хрестоносці мали право наіндульгенціїта тимчасові привілеї: непідсудність світській владі, недоторканість особи та майна тощо[3].

У широкому значенні — усі військові кампанії християн, які заприсяглися боротися проти «невірних»: мусульман, язичників, єретиків тощо. Найбільш значні:Реконкіста— військові кампанії християнПіренейського півостровапротимаврів(XI—XVI ст.),північні хрестові походипроти балтійських язичників (пруссів,литовців),гуситські війни,походи проти альбігойців.У ХІІІ столітті Римські Папи закликали на проповідях до хрестових походів противідлучених від Церквикороля АнгліїІоанна Безземельногота імператора Священної Римської імперіїФрідріха ІІ.У християнській літературі пізніших століть хрестовими походами інколи переносно називали будь-яківійни релігійного характеру,як тоірано-візантійська війна (602—628)чисаксонські війниКарла Великого[3].

Історичні обставини

[ред.|ред. код]

ІсторичнаЮдеяабоСвята землядляхристиянмає дуже важливе релігійне значення, як місце народженняІсуса Христа,його діяльності,розп'яття,смерті таВоскресіння.

У 63 р. до н.римськівійська під командуваннямПомпея ВеликогозахопилиЮдею.У 380 році за імператораФеодосіяхристиянствопроголосили офіційною релігієюРимської імперії.Юдея стає переважнохристиянською[4][5].Після її розділення у 395 році на Західну і Східну частини,Свята земля,лишилася у складі Східної Римської імперії, в історіографії відому, якВізантія.У 634—638 під часарабо-візантійських воєнвідбулосямусульманське завоювання Левантувключно іззахопленням Єрусалимау 637 році.

У 1009 роціхаліффатимідівАль-Хакім бі-Амар Алахнаказав зруйнуватиХрам Гробу Господнього.В 1039 р. його наступник після отримання великої суми дозволив візантійцям відбудувати його[6].Прочанвпускали до Святої Землі до і після відбудування храму, але іноді їх захоплювали і деяких священників вбивали. Мусульманські правителі з часом зрозуміли, щоЄрусалимбагатіє від золота паломників, після цього факти переслідування припинилися[7].

У 1073 роцітурки-сельджукизахоплюють Єрусалим.Після здобуття міста відбулася різня та пограбування християнського та юдейського населення міста. Більшість палацової архітектури Єрусалима знищили[8].Страти і руйнування міста, тривали до 1077 року, коли проти їхнього панування спалахнуло повстання[9]Результатом цих подій стало зростання ненависті досельджуківсеред християн, зокрема в Європі.[10].

Ситуація у християнському світі

[ред.|ред. код]
Малюнок XV століття. ПапаУрбан IIуКлермонтському соборічитає проповідь про необхідність повернення Святої Землі

Витоки Хрестових походів сягають подій ранньогоСередньовіччявЗахідній Європіі в погіршенні становищаВізантійської імперіїна сході, що спричинило нову хвилювізантійсько-сельджуцьких війн.ПадінняІмперії Карлонгівнаприкінці IX ст. і стабілізування кордонів вЄвропіпісля християнізаціївікінгів,мадярівіслов'янсприяли появі великої кількості озброєних воїнів, які вбивали одне одного і тероризували місцеве населення. Церква намагалася стримувати насильство, інколи це вдавалося, але треновані воїни все одно шукали виходу для своєї агресії.

У 1063 р. Папа РимськийОлександр IIблагословив християн на відвоюванняІспанії,а також гарантував тим, хто загине,відпущення всіх гріхів.Проханнями візантійських імператорів, яким загрожувалисельджуки,почали цікавитися. Прохання приходило від імператораМихайла VIIПапі РимськомуГригорію VIIв 1074 р. і в 1095 р. від імператораОлексія I КомнінаПапі РимськомуУрбану II.

Ще 1074 року папа Григорій VII виступив із закликом розпочати на сході війну проти сельджуків. Він навіть збирався особисто очолити військо й вирушити з ним за море, однак, втягнувшись у виснажливуборотьбу за інвеституруз імператоромСвященної Римської імперіїГенріхом IV,не встиг здійснити свої грандіозні плани.

Середньовічна картина:Петро Пустинникведе лицарів, солдат і жінок на Єрусалим під час першого хрестового походу

Передвісники хрестових походів

[ред.|ред. код]

З середини XI ст. відбулось кілька успішних військових виправ армій християнської Європи проти мусульман, які надали європейцям впевненості у своїх силах і розглядаються багатьма істориками як передвісники хрестових походів. Одним з найважливіших з них був успішнийнапад на Махдію у 1087 р.— атака об'єднаної флотилії морських республікПізитаГенуїнапівнічноафриканськемістоМахдія,столицюІфрікії(сучаснийТуніс) під владою берберської династіїЗірідів.Історик хрестових походів Карл Ердманн вважає напад на Махдію прямим попередником Першого хрестового походу ( "ganz als Kreuzzug ausgeführt")[11],який відбувся через вісім років після цієї події, оскільки:

Хрестові походи

[ред.|ред. код]

Перший хрестовий похід

[ред.|ред. код]

1095 року — наКлермонському соборіРимський ПапаУрбан ІІзакликав воїнів-християн здійснювати похід у Святу Землю, щоб відвоюватиГріб Господнійі захистити паломників та визволити Палестину.

Селяни-паломники

[ред.|ред. код]

Перший ешелон хрестоносців склали селяни й бідні містяни. Заклик Папи знайшов у них досить гарячий відгук. З вигуками«Deus vult»(латиною «Господня воля») тисячі хрестоносців вирушили у тривалий похід на Схід. Найпершими рушили на Єрусалим юрми погано озброєних простолюдинів під керівництвомПетра Ам'єнського(на прізвисько Пустельник) таВальтера Незаможного.

Весною1096року, не дочекавшись лицарів, у похід рушили загони селянФранції,НімеччинитаІталії.Вони були погано озброєні й недосвідчені у військовій справі. Зазнавши на шляху втрат, у першому ж бою під столицеюНікейського султанатуїхню армію знищили турки. Тільки десята частина врятувалася втечею.

Похід лицарів

[ред.|ред. код]

Весною 1097 року в столиці Візантії зосередилися загони лицарів-хрестоносців. Головну роль у Першому Хрестовому поході грали феодали Франції — графРаймонд Тулузький,графРоберт Фландрський,Роберт Нормандський(синВільгельма Завойовника), єпископ Адемар. У поході також брали участь графГотфрід Буйонський— герцогНижньої Лотарингії,його братиБалдуїніЄвстахій,графБоемунд Тарентськийз племінникомТанкредом ТарентськимтаГуго Великий (граф Вермандуа)— син французького короляГенріха IтаАнни Ярославни,доньки Великого князя КиївськогоЯрослава І Мудрого.

Готфрід Бульйонський,французький лицар, головапершого хрестового походуі засновникЄрусалимського королівства.

Лицарі під проводом досвідченого нормана Боемунда Тарентського зібралися восени1097року та наступного року захопилиНікею,Едесу,а пізнішеКілікіюі у1099 році Єрусалим.

Після взяття Єрусалиму хрестоносці створили чотири держави:Єрусалимське королівство,Князівство Антіохії,Триполійське графствоіГрафство Едеса.Крім того, тут були організованідуховно-лицарські орденигоспітальєрів,тамплієрівітевтонців.

Другий хрестовий похід

[ред.|ред. код]

Спочатку мусульмани не становили загрози для держав хрестоносців через внутрішні конфлікти, але згодом вони об'єдналися навколоІмада ед Дін Зенгі.Використовуючи ідеї священної війни проти невірних («джихаду»),мосульськийемір Імад ед Дін Зенгі 1137 року розгромив військаТриполійського графстваі почав загрожувати захопленням прикордонних держав королівства, зокрема Едесського графства. Його тодішній правитель — Жослен ІІ не мав достатньо військ, щоб захистити свої землі та місто. Провівши розвідку, 1144 року Зенґі розпочав облогу Едесси. Облога міста тривала 28 днів іЕдессабула захоплена 25 грудня 1144 року. Антіохійський князьРаймунд де Пуатьєне лише відмовився допомогти в біді своєму сусідові, але під різними приводами затримував загони, які йшли на допомогу Жослену. Він розпочав із захоплення Едеси у 1144 році. Це було перше місто, покорене хрестоносцями, та перше місто, відвойоване мусульманами. Це змусило Папу Римського оголосити Другий хрестовий похід.

Успіх джихаду становив загрозу існуванню всіх держав хрестоносців. Після смерті свого батька Зенгі МахмудНур ад-Дін(Нуреддін) об'єднав сирійських емірів на боротьбу проти хрестоносців, також використовуючи гасла джихаду.

Третій хрестовий похід

[ред.|ред. код]
Близький Схід в 1190

В1187р. султанСалах ад-Дінрозбив хрестоносців і захопив Єрусалим. Відбивати святе місто у третьому поході вирушили зі своїми військамикороль ФранціїФіліп II Август,король НімеччиниФрідріх I Барбароссаікороль АнгліїРічард I Левине Серце.

У березні 1190 року війська Фрідріха I Барбаросса переправилися в Азію, рушили на південний схід і, після страшних втрат, пробилися через усюМалу Азію,але несподівано після переходу черезТаврімператор потонув у річціСалефе.Частина його війська розійшлася, багато загинули, іншихгерцог Швабії Фрідріх VIпривів в Антіохію, а потім доАкри.У січні 1191 р. він помер від морової виразки. Навесні прибули французький король Філіп II Август, англійський король Річард I Левине Серце і герцогЛеопольд Австрійський.По дорозі Річард I Левине Серце переміг імператора КіпруІсака Комніна,який змушений був здатися. Його ув'язнили в сирійському замку, де тримали майже до самої смерті, а Кіпр потрапив під владу хрестоносців. Облога Акри йшла погано внаслідок розбрату між французьким і англійським королями, а також міжГі де ЛузіньяномімаркграфомКонрадом Монферратським,який заявив по смерті дружини Гі претензії на єрусалимську корону й одружився зІзабеллою Єрусалимською,сестрою й спадкоємницею померлоїСибілли.Тільки 12 липня 1191 року Акра здалася після майже дворічної облоги. Конрад і Гі примирилися вже після узяття Акри; перший був визнаний спадкоємцем Гі й одержавТір,БейрутіСидон.Незабаром після цього відплив на батьківщинуФіліп IIіз частиною французьких лицарів, але Гуго Бургундський,Генріх Шампанськийі багато інших знатних хрестоносців залишилися вСирії.Після взяття Акри хрестоносці діяли в'яло й не наважилися рішуче напасти на Єрусалим, хоча й робили слабкі спроби. Нарешті, у вересні 1192 р., після переможної битви при Яффо, Річард Левове Серце уклав із Салах ад-ДіномЯффську угоду:Єрусалим залишився у владі мусульман, а неозброєним християнам дозволили відвідувати святе місто. Після цього Річард відплив у Європу.

Обставиною, що трохи полегшила положення хрестоносців, була смерть Саладіна в березні 1193 р., розділ його володінь між його численними синами стало джерелом міжусобиць серед мусульман. Незабаром висунувся брат Саладіна,Аль-Аділь,який завоював Єгипет, південну Сирію,Месопотаміюй прийняв титулсултана.Після невдачі третього хрестового походу у Святу Землю став збиратися імператорГенріх VI,що прийняв хрест у травні 1195 року, але він помер у вересні 1197 року. Деякі загони хрестоносців, що вирушили раніше, все-таки прибули в Акру. Трохи раніше імператора вмерГенріх Шампанський,який був одружений з вдовою Конрада Монферратського і тому носив єрусалимську корону. Королем обраний був теперАморі II(брат Гі де Лузиньяна), що одружився з вдовою Генріха. Тим часом воєнні дії в Сирії йшли невдало, значна частина хрестоносців повернулася на батьківщину. В цей час німецькегоспітальне братство св. Марії,засноване під час 3-го хрестового походу, перетворили втевтонський духовно-лицарський орден.

Саладін та Річардуклали мирну угоду щодо розділу Святої Землі включно з Єрусалимом. Хрестоносці заснувалиДруге Королівствозі столицею вАккрі(заразАкко). Проте фактично єдиним успіхом походу було завоювання Кіпру, який згодом був проданийтамплієрам.

Четвертий хрестовий похід

[ред.|ред. код]
Хрестоносці штурмують Константинополь(Ежен Делакруа)

Четвертий хрестовий похідбув організований не проти турків-мусульман, а проти православноїВізантійської імперії.Результатом четвертого походу (12021204) булиузурпаціявлади імператора уКонстантинополіта заснуванняЛатинської імперії.

На початку XIII ст. стало зрозумілим, що вирішальне значення для долі Святої Землі маєЄгипет,султан якого постійно загрожував володінням хрестоносців. ПапаІннокентій IIIпочав готуватися до нового хрестового походу, однак до Єгипту хрестоносці так і не дійшли.

Щоб потрапити в Єгипет, керівники походу звернулися доВенеції,яка мала найкращий флот, із проханням переправити їхні війська.ДожЕнріко Дандоло— голова Венеціанської республіки — погодився перевезти хрестоносців за велику суму — 85 тис. марок сріблом. У червні 1202 p., коли кораблі були вже готові, на острові Лідо зібралася тільки третина хрестоносців. Керівники походу змогли зібрати лише частину необхідної суми. Тоді Дож запропонував відкласти плату за умови, що хрестоносці допоможуть йому знищити торгового суперника — містоЗадарна східному узбережжіАдріатичного моря.Незважаючи на заборону папи воювати проти християн, керівники походу згодилися. У листопаді 1202 р. вони захопили і пограбували Задар.Інокентій IIIвідлучив Венецію і хрестоносців від церкви, але, бажаючи знищити єгиптян, пообіцяв зняти відлучення, якщо похід відбудеться.

ПротедожВенеції намовив хрестоносців на похід проти ще одного свого суперника — християнського Константинополя. Приводом до війни стало бажання сина імператораІсаака II Ангелавідібрати у дядька Олексія престол, який він захопив, осліпивши брата. Імператорський син пообіцяв за це щедру винагороду, вкрай необхідну хрестоносцям, — 200 тис. марок сріблом.

Влітку 1203 р. хрестоносці розпочали облогу Константинополя. Невдовзі вони захопили місто і повернули престол Ісааку II. Далі належало розрахуватися з «визволителями», але в імператорській скарбниці не знайшлося такої кількості грошей. Коли їх почали силою стягувати з населення, вибухнуло повстання, у результаті якого новим імператором проголосили ворога хрестоносцівОлексія Дуку.Він спробував захистити місто від «визволителів». Хрестоносці почали новий штурм Константинополя, 13 квітня взяли місто і по-варварськи його пограбували, вбивши тисячі мешканців.

Після перемоги хрестоносці поділили між собою землі імперії.Латиняни(так називали хрестоносців візантійці) заснували на руїнах імперії свої володіння, що їх на Заході називали Латинською Романією, а історики згодом назвали Латинською імперією. Про продовження походу, ясна річ, вже не йшлося.

Решта походів

[ред.|ред. код]

У1212році окремо був організованийпохід дітей,що, як безгрішні, мали відвоювати Єрусалим. До Палестини з Франції та Німеччини вирушило загалом близько 50 000 дітей. Похід закінчився ганебно. Діти частково не витримали труднощів походу, а частково були продані в рабство шахраями, які обіцяли їм переправити їх на кораблях до Єрусалиму, а насправді відвезли до Африки. Відбулося ще чотири хрестові походи — усі невдалі (1217—1221, 1228—1229, 1248—1254, 1270). А 1291 року Палестина булазавойована султаном Єгипту.

В часи правління папиГригорія IXвідбулось два хрестові походи проти селян, які протестували проти феодального закріпачення — так званий Стедінгерський хрестовий похід (1233—1234) та Дрентерський хрестовий похід (1228—1232).[12]

НаПершомутаДругому Ліонському соборіза ініціативи Папи Римського активно обговорювалось питання організації Дев'ятого хрестового походу протимонголо-татар.На Першому Ліонському соборі (1245 р.) був присутніймитрополит Київський(Архієпископ Руський)Петро Акерович,що розповів промонгольську навалута закликав європейських князів до організації походу. За рішенням Собору до Києва таЗолотої Ордивідправили посольствоДжованні Да Плано Карпіні.

На Другому Ліонському соборі знову порушили питання щодо організації хрестового походу проти монголо-татар. Проте розмови щодо Дев'ятого хрестового походу, незважаючи на всі зусилля папиГригорія X,не втілилися в життя. Похід передбачалося здійснити протиЗолотої Ордив союзі з ільханідомАбаком,представник якого на соборі в знак серйозності намірів хана прийняв хрещення.

Наприкінці 1253 року уДорогочиніДанило Галицькийприймає титул«Короля Русі».Того ж року Папа РимськийІннокентій IVоголошує «хрестовий похід» проти Орди і закликаєПольщу,Чехію,ПомераніютаСербіювзяти участь у ньому. Саме на цю допомогу і розраховував король Данило. Проте християнські держави Європи не мали зайвих ресурсів для ведення боротьби проти ординців, а ті сили, що мали, віддавали на боротьбу за австрійський спадок. Так і не дочекавшись допомоги із Заходу, король Данило розпочинає військові дії проти монголів

Підсумки і значення хрестових походів

[ред.|ред. код]

Хрестові походи як військові експедиції з метою визволення Святої Землі зазнали краху. Вони спричинили значні людські втрати як серед населення країн Сходу, так і серед самих учасників. Під час походів знищили багато пам'яток культури, бібліотек, палаців. ВнаслідокЧетвертого Хрестового походузруйнованоКонстантинополь— центр східної християнської культури.Хрестові походиспричинилися до погіршення відносин між Європою і країнами Сходу, християнським та ісламським світами.

Проте епоха хрестових походів для Європи не минула безслідно. Значно пожвавилася торгівля наСередземному морі.Особливо помітну перевагу отримали італійськіморські республікиВенеція,ГенуятаПіза,до яких перейшла першість у торгівлі з країнами Сходу.Візантія,як торговельний суперник італійських міст-держав, після Четвертого Хрестового походу перестала ним бути.

Хрестові походисприяли ознайомленню європейців з новими рільницькими рослинами і започаткуванню їх вирощування в Європі. Саме тоді потрапили в Європу рис, гречка, лимони, абрикоси, кавуни. Хрестоносці познайомилися з виробництвом цукру, шовкових тканин і скляних дзеркал, запозичили зі Сходу голубину пошту і вітряки. Знайомство зі Сходом вплинуло і на побут європейців. Лицарі засвоїли східні манери, придворну ввічливість, почали стежити за своїм тілом та обличчям. Саме відтоді на Заході призвичаїлися мити руки перед їдою, приймати ванни і митись у гарячих лазнях. У лицарських замках з'явилася нова захоплива гра —шахи.

УЗахідній Європіпосилився потяг до вишуканих страв, солодких вин, прянощів. У моду ввійшли гарний одяг, предмети східного побуту, ковдри, рідкісні речі, коштовна зброя. Щоб купувати все це, потрібні були кошти, і феодали почали частіше вимагати від залежних селян платити їм податки грішми, а не давати харчами, як раніше. Відтак у Європі пожвавилася торгівля, руйнувалося старе натуральне господарство.

У мистецтві

[ред.|ред. код]

Серед численних фільмів 2010 року знято фентезійний телевізійний фільм жахів«Темна реліквія»режисера Лоренцо Сени з Джеймсом Фрейном у головній ролі.

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Релігійна політика стародавніх і середньовічних держав//Омельчук Володимир Васильович,Ліснича Вікторія Миколаївна,ББК 67.2я73 0-57 УДК 322(091)
  2. Хрестові походи і їх наслідки // Дистанційна підтримка освіти школярів
  3. аб(англ.)
  4. Shaye I.D. Cohen.Legitimization Under Constantine.PBS.Архіворигіналу за 23 червня 2013.Процитовано 11 серпня 2007.
  5. «HISTORY: Foreign Domination[Архівовано2011-08-05 уWayback Machine.]»
  6. Denys Pringle «Architecture in Latin East» inThe Oxford History of the Crusadesed. Jonathan Riley-Smith (New York: Oxford University Press,1999) 157
  7. Madden, p. 5
  8. The History of Jerusalem…1996, p. 73.
  9. The History of Jerusalem…1996, p. 34.
  10. Madden, p. 8
  11. Erdmann 1977 (1935).
  12. Maier, Christoph T. (2006). «Drenthe Crusade (1228—1232)». In A. V. Murray (ed.). The Crusades: An Encyclopedia. Vol. 4 vols. ABC-CLIO. vol. 2, p. 365.

Джерела

[ред.|ред. код]
  • Bréhier, Louis.Crusades[Архівовано17 вересня 2014 уWayback Machine.]//The Catholic Encyclopedia.Vol. 4. New York: Robert Appleton Company, 1908.
  • Carl ErdmannThe Origin of the Idea of Crusade,trans. M. W. Baldwin & Walter Goffart, in English (Princeton, 1977). Original work in German,Die Enstehung des Kreuzzugsgedanken,Forschungen zur Kirchen- und Geistesgeschichte 6 (Stuttgart, 1935).

Посилання

[ред.|ред. код]

Вікісховищемає мультимедійні дані за темою:Хрестові походи