Шах (титул)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мохаммед Реза Пехлеві,останнійшахіншахІрану
Імператорський герб шаха Ірану з династії Пехлеві.
Фетх Алі-шах— другий шах Персії з династіїКаджарів(1797—1834).

Шах(перс.شاه‎ /shah) — титулмонархав деяких країнахБлизькоготаСереднього Сходу,Делійськомусултанатітадержаві Великих Моголів(у формі «падишах»).

Похідні титули

[ред.|ред. код]

Похідними від титулушахє титулипадишахішахиншах.

Падишах

[ред.|ред. код]

Падишах(перс.«پادشاه»‎ [pādšāh] черезпехл.«pādšāh»‎ віддавньоперс.«pati-xšāyaθiya-»— «правитель, цар») —іранськиймонархічний титул, також використовувався в деяких країнах Азії. Попередником титулу «падишах» був перський титул«шахіншах»,який означає «цар царів».

Титул «падишах» (варіанти: «Падшах» або «Бадшах») носили монархи декількох держав Євразії, зокрема,Османської імперії(XV1922),Дурранійської імперії(17471823) з центром вАфганістані,імперії Великих Моголів(15261858) та Афганістану (1926— липень1973). Короткочасно титул падишаха брали собі правителі деяких інших держав. Останнім офіційним носієм титулу бувМухаммед Захір-шах(1914—2007).

Європейцями титул падишаха вважався аналогомімператорськоготитулу. У деяких тюркських мовах слово «падишах» (патьша, патша) означає «цар», «імператор» та вживається переважно щодо російських імператорів.

Шахиншах

[ред.|ред. код]

Шахиншах(давньоперс.xšāyaθiya xšāyaθiyānām,перс.شاهنشاه‎ —цар царів) — древній перський (мідійського походження, запозичений Ахеменідами), пізніше іранський монархічний титул. Титул вперше прийнятий правителями Ірану з династіїСасанідів,однак походить він від титулу епохиАхеменідів«xšāyaθiya xšāyaθiyānām», тому першим шаханшахом в Ірані називають ахеменідського царяКіра II Великого.Титул використовувався з перервами протягом 2500 років. Останнім шаханшахомІранубувМохаммед Реза Пехлаві,повалений у1979під часісламської революції.Син Мохаммеда РезиКір Реза Пехлевівважається іранськими монархістами законним шаханшахом.

В україномовній літературі титул шахиншах зазвичай перекладається як «цар царів», коли мова йде про стародавню Персію, і не перекладається, коли мова йде про сучасний Іран. Аналогічний грецький титул Basileos Basileon прийняв візантійський імператор Іраклій після перемоги над Сасанідами.

Титули в різних країнах

[ред.|ред. код]

Титул шаха існував в деяких країнах Близького та Середнього Сходу. Останні шахи вXX століттіповалені в Афганістані в1973і в Ірані в1979.

Сасанідська імперія

[ред.|ред. код]

Вперше (у формі «шаханшах») став вживатися в державіСасанидів.Походить від титулуАхеменідів«xšāyaθiya xšāyaθiyānām» — «цар царів» (подібні титули відомі і з більш ранніх часів; першим відомим «царем царів» (šar šarrāni) був царАссиріїТукульті-Нінурта I, правил близько 1244—1207 до н. е.).

Османська імперія

[ред.|ред. код]

Титул «падишах Найвищої Османської держави» був офіційним титуломправителя Османської імперіїпочинаючи зМехмеда II(1432—1481) до скасування султанату приМехмеді VIу1922.

Туркменістан

[ред.|ред. код]

У19941995уТуркменістанірозглядалося питання про перетворення займаноїСапармуратом Ніязовим «Туркменбаші»найвищої посадипрезидентав шаха і оголошенні Туркменістану шахством. З назви держави «Республіка Туркменистан» було виключено словоРеспубліка,і офіційною назвою країни стало «Туркменістан». Однак на нараді старійшин, що пройшла у1994вБалканському велаяті,ця ідея не була одностайно підтримана старійшинами, які представляли кілька кланів Туркменістану[1]та ін. У зв'язку з цим, а також у більшій мірі враховуючи висловлену під час негласних консультацій негативне ставлення до цієї ідеї керівництв сусідніх Ірану,Узбекистану,Росіїта враховуючи напружені відносини Ніязова з можливим спадкоємцем — синомМурадом,Ніязов шахом оголошений не був. (Пізніше, у грудні1999,Сапармурат Ніязов оголошений довічним президентом).

Примітки

[ред.|ред. код]

Посилання

[ред.|ред. код]