Шлюб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Міжособові стосунки
Огляд[en]
КатегоріяКатегоріяПорталПортал

Шлюб— як історично зумовленаузаконенадержавоюй регульованасуспільствомформа людських взаємин, яка визначає їхніправатаобов'язкищодо одне одного тадітей,тісно пов'язана зсім'єю,весільноюобрядовістю.У більшості країн світу шлюб реєструютьРАЦСипо досягненню людьмишлюбного віку[en]з видачеюсвідоцтва про шлюб.Шлюб укладається для утворення сім'ї, народження дітей, спільного проживання і створення спільної власності.

Шлюбні права та обов'язки включаютьмайнові(як-от спільно набутемайно),батьківські(право наматеринствотабатьківство,право опіки,утримання та догляд за дітьми,аліменти) та особисті немайнові (право нарозлучення). В Україні найпоширенішим ємоногамнийгетеросексуальнийцивільнийшлюб. Інші форми:церковний,одностатевий,полігамний,відкритий (вільний),бостонський,фактичний.Примусові,особливодитячі,шлюби є однією з глобальних загрозздоров'ю жінок та дівчат.

В Україні вступити в шлюб можуть двінеспорідненіміж собою неодруженідієздатнілюдини (чоловіктажінка), які досягли 18 років, виявили взаємну добровільну згоду на шлюб та подализаявувРАЦС.Ведеться також робота щодо впровадженняцивільних партнерствдляпар незалежно від статі.

Укладення шлюбу називаютьодруженням,одруженужінкудружиною,особу чоловічої статіу шлюбі —чоловікомподружнюпару —подружжям[1][2].

Питання шлюбу регулюютьсяСімейним кодексом України.

Етимологія

[ред.|ред. код]

Етимологічний словник української мовинадає походження відпол.ślub«обітниця»[3]абодав-рус.слюб«з'єднання за любов'ю»[4].Між тим, у польській слово має лише значення «складення шлюбної присяги», та спільнокореневеzaślubiny«шлюбна церемонія[5]абозаручини» (другі частішепереносно), тоді як в українській «шлюб» — «родинний союз, співжиття чоловіка й жінки за взаємною згодою» і лише потім «клятвена обітниця, присяга».[6]

Водночас в українській здавна побутує слово «слюб»[4],як і спільнокореневе «злюбитися»[7].Вираз «дати слюб» означає «повінчати»[8](у Грінченка «дати шлюб»[9]), а не «дати обітницю» чи «дати клятву».

Історія

[ред.|ред. код]

В історичному розвитку шлюбу виділяють кілька етапів:

1) Запервіснообщинного ладушлюбу не існувало.

2) Стосункиекзогаміїйгрупового шлюбу,

3) З яких поступово виник спочаткупарний шлюб(об'єднує лише одну пару),

4) Потімпатріархальна сім'яі з неюмоногамний шлюб,що став економічним осередком суспільства.

Шлюб, захищений державою та суспільством, є основою сім'ї, тому він є предметом законодавства (адружба,наприклад, ні).

Укладення шлюбу (Франція)

Шлюб —сімейнийсоюз двохлюдей(моногамний), абополігамний,який має два види: союз одного чоловіка і двох або кількохжінок(полігінний), однієї жінки і двох чи кількох чоловіків (поліандричний), закріпленийзакономабо культурнимитрадиціями.

Існують поняттяцерковного шлюбуйцивільного шлюбу.Хоча здебільшого люди, які вступають у церковний шлюб у сучасну епоху, вступають також уцивільний шлюб,але історично це було не обов'язковим. Церковний шлюб здійснюється за ритуалами відповідноїрелігії,цивільний — реєструють у державних установах.

Моногамія — одношлюбність, форма шлюбу і сім'ї, в якій людина має тільки одного*-у) партнера(-ку) під час свого життя або в будь-який момент часу (послідовна моногамія), в порівнянні з багатоженством, багатомузтвом і поліаморією.

Шлюбна (сімейна) моногамія належить до шлюбних союзів, що складаються тільки з двох людей. Шлюбна моногамія може бути:

  • шлюб один раз в житті,
  • шлюб тільки з однією людиною одночасно (послідовна моногамія).
Полігамія дозволена
Полігамія дозволена тільки мусульманам
Полігамія заборонена
Полігамія заборонена та карається

В деяких суспільствах була дозволенаполігінія— шлюб між одним чоловіком і кількома жінками. Протилежна ситуація, коли одна жінка має кількох чоловіків, називаєтьсяполіандрією.

Полігінія(багатоженство) — одночасний стан чоловіка в шлюбі з декількома жінками. Зазвичай такий шлюб укладається чоловіком з кожною з жінок окремо, причому можливі обмеження. Ушаріатіє обмеження на кількість дружин — не більше чотирьох. Всі інші мешканкигаремудружинами не рахуються, проте у них є певні гарантії (від господаря гарему) визнання дитини в разі її народження. У сучасному світі багатоженство офіційно дозволено в декількох десятках державмусульманського світуі деяких немусульманських країнах Африки (наприклад,ПАР).

Поліандрія— одночасний стан жінки в шлюбі з декількома чоловіками. Зустрічається рідко, наприклад, у народівТибету,Гавайських островів.Сліди поліандрії помічені в«Магабгараті».

Цивільний шлюб

[ред.|ред. код]

Зареєстрованийцивільний шлюб— шлюб, оформлений у відповідних органах державної влади без участі церкви. В Україні єдино можливий вид шлюбу, на який поширюєтьсяцивільне право.Не слід плутати з незареєстрованим шлюбом, який у розмовній мові часто помилково називається громадянським.

Найважливіші питання шлюбних і сімейних відносин регулюються законом —Сімейним кодексом,який визначає поняття шлюбу як сімейного союзужінкитачоловіка,зареєстрованого у державному органі реєстрації актів цивільного стану (РАЦС). В Україні не вважається укладеним шлюб, який не зареєстрований в РАЦС, зокрема, з точки зору законодавства не є одруженими особи, які уклали шлюб в церковних установах — до його реєстрації в РАЦС.

Церковний шлюб

[ред.|ред. код]

У багатьох країнахвінчання (церковний шлюб)має юридичну силу, в деяких є єдиною легальною формою шлюбу. Інші держави (в тому числі і Україна) не визнають юридичної сили вінчання, тому священики перед його здійсненням вимагають провести реєстрацію вРАЦС.

Ніках— шлюб за законами ісламу, і в ньому часто дозволенебагатоженство.

Статус одностатевих шлюбів і союзів у Європі:
Нереєстровані союзи де-факто
Одностатеві шлюби законодавчо не передбачені

Фактичний шлюб (співжиття)

[ред.|ред. код]
Докладніше:Конкубінат

Люди можуть проживати разом, утворюючи сім'ю, але не вступаючи в шлюб (фактичний шлюб). Незареєстрований шлюб (фактичні шлюбні відносини), часто званий «цивільним» — відносини між партнерами, не оформлені у встановленому законом порядку. Навіть при веденні спільного господарства та/або наявності спільних дітей (див.Цивільний шлюб) визнається не всіма релігійними напрямками. ВСРСРюридично визнавався в 1926—1944 рр.

Сімейним кодексом Українивід 10 січня 2002 року сімейні відносини між чоловіком і жінкою без укладання шлюбу значною мірою прирівняні до укладеного шлюбу (стаття 74). В Україні вільні сімейні стосунки, що не закріплені ані державою, ані релігійною спільнотою, часто помилково називають «цивільним шлюбом».Сімейний кодекс Українивід 10 січня 2002 року містить вираз «жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою, або в будь-якому іншому шлюбі». Терміни «цивільний шлюб», «фактичний шлюб», «співжиття» вСімейному кодексі Українивідсутні.

Одностатеві шлюби

[ред.|ред. код]

Одностатевий шлюб— шлюб між людьмиоднієї статі.Першою країною світу, що легалізувала в 2001 році одностатеві шлюби, стали Нідерланди. Одностатеві шлюби є повністю юридично визнаними вАргентині,Бельгії,Канаді,Ісландії,Нідерландах,Норвегії,Португалії,Південній Африці,Іспанії,Швеції,Франції,США,Новій Зеландії,Данії,Бразилії,Уругваї,Люксембурзі,Фінляндії,Словенії,Ірландії,НімеччиніМексиціодностатеві пари можуть одружитися уКінтана-Роо,Коауїлі,ЧіуауаіГерреро,а також вМехіко,але ці шлюби визнаються всімамексиканськими штатами[10].

Бостонський шлюб

[ред.|ред. код]
Докладніше:Бостонський шлюб

Цивільні партнерства

[ред.|ред. код]

Цивільні партнерстваі союзи, що існують у багатьох країнах, не є шлюбом, але являють собою проміжну форму між зареєстрованим і фактичним шлюбом (співжиттям). Цивільні партнер(к)и, як правило, мають деякий перелік прав і обов'язків одне щодо одного, але їх правовий статус не зрівняний з подружжям. Цивільні партнерства зазвичай доступні якрізностатевим,так іодностатевимпарам, або тільки одностатевим, в цьому випадку вони є паралельною для звичайного гетеросексуального шлюбу формою реєстрації відносин.

Шлюби викраденням

[ред.|ред. код]

Дитячі шлюби

[ред.|ред. код]

Дитячий шлюб,згідно з визначеннямЮНІСЕФ— офіційно укладений шлюб або неофіційний союз з особою, яка не досягла 18 років. МОЗСШАі деякі дослідники відносять до дитячого шлюбу також заручення малолітніх і їх одруження за рішенням суду припідлітковійвагітності.

При цьому в різних культурах і релігіях, у різних народів і в різні часи можна знайти несхожі уявлення про те, який шлюб слід вважати занадто рано і чому. Протягом багатьох століть ранні за сучасними уявленнями шлюби були цілком звичайною справою, допускалися релігією, законами і звичаями. І зараз в окремих країнах і регіонах мінімальний вік вступу в шлюб, встановлений законом, становить менше 18 років; в інших — вступ в шлюб до 18 років допускається за згодою батьків, у зв'язку з вагітністю або іншими особливими обставинами; по-третє — культурні традиції та релігійні встановлення можуть виявитися сильніше офіційних правових норм.

Законодавства сучасної ери, зокрема, українське, здебільшого передбачають рівні права та обов'язки подружжя. Однак права чоловіка та жінки у шлюбах світу дуже різняится. Навіть у державах, де проголошена рівність у шлюбі, суспільнаморальчасто встановлює відмінні від закону норми поведінки одружених людей. Зазвичай мораль засуджуєпозашлюбний сексінащадки,однакподружня зрадасхвалюється для жінок, а сексуальність жінок контролюється (вимогицноти,обряд комори,убивства честі,жіноче обрізання). В деяких суспільствах закон суворо карає дружин за зраду (особливо вшаріаті).

На шлюб впливають,мораль,політико-правовіінститути та ін.

Шлюбний процес

[ред.|ред. код]
Докладніше:Шлюбний вік

Згідно зСімейним кодексом України(стаття 23) шлюбний вік для жінок та чоловіків — 18 років, однак за заявою особи, яка досягла 16 років, за рішеннямсудуможе отримати право на шлюб, якщо встановлено, що це відповідає її інтересам[11].Органдержавної реєстрації актів цивільного станузобов'язаний ознайомити осіб, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, з їхніми як майбутніх подружжя ібатьківобов'язками та попередити про відповідальність за приховування перешкод до реєстрації шлюбу.

Так, Перший і ДругийЛитовські статутивизначали віком громадянськогоповноліттядля чоловіків — 18, а для дівчат — 15 років, а Третій Статут знижує повноліття для дівчат до 13 років[12].Про дуже ранні шлюби, коли дівчата вступали в шлюб у 10 — 11 років, згадує Ян Ласицький. Його повідомлення, очевидно, більше стосується одного із пережитків давньої традиції — так званих змовин малолітніх, коли батькизісватувалисвоїх дітей з перспективою майбутнього шлюбу, укладаючи при цьому формальні договори. Іноді такі змовини завершувалисявінчанням.

Підготовка до подружнього життя

[ред.|ред. код]

Існує, зокрема, в Україні, як світська, так і релігійна. Завдання програми — підготувати молодих людей до сімейного життя, навчити їх будувати здорові стосунки, щоб зменшити кількість розлучень та рівеньдомашнього насильства.Наречені можуть безкоштовно відбути спеціалізований курс після подання заяви вРАЦС.Програму проводять психологи, соціальні працівники та лікарі. Теми курсу стосуються сутності подружнього життя і взаємовідносин у сім'ї, психологічних проблем та їх подолання, криз у подружжі,планування родини.Передбачено зустрічі з батьками наречених. На тренінгах-курсах люди можуть краще пізнатися, з'ясувати важливі питання спільного життя (обов'язки у сім'ї, народження та кількість дітей, ставлення до кар'єри, розподілрепродуктивної роботи.На релігійних шлюбних підготовках розглядаються питання віри, покликання до подружжя, суті та змісту таїнства шлюбу, етики сексуального життя, дітонародження.

Сватання, заручини

[ред.|ред. код]
Докладніше:СватаннятаЗаручини

Вінчання (церковний шлюб)

[ред.|ред. код]
Докладніше:Вінчання

Реєстрація шлюбу

[ред.|ред. код]
Щойно одружена пара

Умовами дійсності шлюбу в Україні є:

  1. Шлюб може бути укладений лише міжчоловікомтажінкою(ведеться робота щодо впровадженняцивільних партнерствдляпар незалежно від статі).
  2. Досягнення обома людьмишлюбного віку(18 роківдля чоловіків та жінок) на день реєстрації шлюбу[13].
  3. Цивільна дієздатністьобох осіб.
  4. Добровільністьчоловіка і жінки на укладання шлюбу.
  5. Одна людина може перебувати лише водному шлюбіодночасно: для укладання нового шлюбу необхідно припинити будь-який раніше укладений шлюб.
  6. У шлюбі між собою не можуть перебувати родичі прямої лініїспоріднення(від яких людина безпосередньо походить), рідні (повнорідні, неповнорідні) брат і сестра,двоюрідні брат та сестра,ріднітітка,дядькота племінник, племінниця, усиновлювач таусиновленаним дитина.

Весілля

[ред.|ред. код]

Юридично-звичаєвим актом, який скріплював шлюб, буловесілля«з піснями й танцями», котре остаточно узаконювало подружжя в очах громади. До кінця XVI ст.традиційне українське весіллямайже повністю зникає, однак релікти його ще довго зберігалися і в наступних століттях[12].(Див.Притули).

Кількість укладених шлюбів дуже чутлива до різних віянь і традицій. Шлюб може бути приурочений до круглої дати, наприклад, 07.07.2007, днів (День Валентина),високосного рокутощо.

Права та обов'язки у шлюбі

[ред.|ред. код]

Основа шлюбу варіює в залежності від суспільства (романтичнекоханняна Заході, розрахунок у бідніших суспільствах), але більшість шлюбних церемоній,контрактіві звичаїв включають набір прав і обов'язків, таких як турбота і захист, що полягають впродовженні родуі створенні спільноївласності.

Дошлюбне та шлюбне прізвище

[ред.|ред. код]

ВУкраїні,як і багатьох інших країнах, існує традиція змінипрізвища при вступі в шлюб.Здебільшого дружина бере прізвище чоловіка, чоловік також може взяти прізвище дружини, іноді утворюються подвійні прізвища. Особливим питанням є те, якепрізвищеспадкують діти.

Майнові права

[ред.|ред. код]

В економічному значенні шлюб ємайновою угодою.Майнові праваподружжя встановлюються законом і значно відрізняються навіть у різних областях однієї країни. В деяких країнах при вступі у шлюб укладаютьшлюбний договір,який конкретно визначає права у шлюбі та прирозлученні.У деяких країнах майно, придбане за час шлюбу, вважається спільним і при розлученні ділиться між колишнім подружжям, в інших країнах такого правила немає. У випадку розлученнясудможе призначити виплатуаліментівстороні, яка потрапляє при розлученні вскруту.

Материнські та батьківські права

[ред.|ред. код]

Дружинамає право наматеринство,чоловікнататівство:небажаннячинеспроможністьяк чоловіка, так і дружини, мати дитину може бути причиною розірвання шлюбу.Вагітнійдружині мають бути створені у сім’ї умови для збереження її здоров’я та народження здорової дитини, а дружині-матері— для поєднання материнства з реалізацією інших її прав та обов’язків.

Подружня вірність

[ред.|ред. код]

Розірвання шлюбу

[ред.|ред. код]

Розлучення

[ред.|ред. код]
Докладніше:Розлучення

В Україні незалежно від того, ділить подружжя майно чи ні, за розлученням належить звернутись до відділуРАЦС(Сімейний кодекс України, прийнятий 10.01.2004). Реєстрація розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя у випадку, передбаченому статтею 106 Сімейного кодексу України, провадиться на підставі їх письмової заяви, у якій повинно бути зазначено про відсутність у подружжя спільних дітей. У цих випадках оформлення розлучення і видача подружжю свідоцтва про розірвання шлюбу провадиться на підставі Постанови про розірвання шлюбу, що виноситься відділом реєстрації актів цивільного стану після закінчення одного місяця з дня подання подружжям заяви про розлучення, якщо вона не була відкликана.

Вдівство

[ред.|ред. код]
Докладніше:Вдівство

Шлюб припиняється або внаслідокрозлученняабо внаслідоксмертічоловіка або жінки. Після смерті чоловіка дружину називаютьвдовою,після смерті дружини чоловіка називаютьвдівцем.

Шлюб у релігіях та епохах

[ред.|ред. код]

Див.Шлюб у Стародавньому Єгипті,Шлюб у Стародавній Греції,Шлюб у Стародавньому Римі.

Юдейськашлюбна церемонія
Шлюб вІндії

Юдаїзм

[ред.|ред. код]

Основна стаття:Шлюб в юдаїзмі

Юдаїзмрозглядає шлюб як найбільш бажаний статус людини і бачить в ньому соціальну інституцію, створену Богом за часів творіння. За біблійними переказами, метою шлюбу є взаємодопомога між чоловіком і жінкою (Бут. 2:18), їх плотська близькість (Бут. 2:24) і продовження і збільшення роду людського (Бут. 1:28). Хоча в біблійні часи і була поширена полігамія, численні згадки однієї дружини дозволяють вважати, що моногамія була основною формою шлюбу. Неодноразово зустрічається в книгах пророків метафоричне порівняння відносин Бога і Ізраїлю (або Єрусалиму) з відносинами між нареченим і нареченою (Іс. 61:10, 62: 5) або чоловіком і дружиною (Іех. 16; Хош. 2) також мало у своїй основі моногамний шлюб, бо лише йому могла бути уподібнюючи зв'язок між Богом і єдиним обраним Їм народом.

Християнство

[ред.|ред. код]

Основна стаття:Церковний шлюб

Християнствовважає шлюб довічним союзом чоловіка і жінки.

Основна стаття:Шлюб в ісламі

Шлюбні відносини в ісламі засновані на принципах гласності, добровільності та обов'язковості сплати чоловіком подарунка (махр).

Буддизм

[ред.|ред. код]

Основна стаття:Буддизм

Порушення подружньої вірності є порушенням одного з принципів Вчення. В той же час шлюб як такий є виключно світським.

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Подружжя//Словник української мови:у 20 т. —К.:Наукова думка,2010—2022.
  2. Подружжя, шлюб //Українська мала енциклопедія:16 кн.: у 8 т. / проф.Є. Онацький.— Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1963. — Т. 6,кн. XI: Літери Пере — По.— С. 1410. —1000 екз.Шлюб //Українська мала енциклопедія:16 кн.: у 8 т. / проф.Є. Онацький.— Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1967. — Т. 8,кн. XVI: Літери Уш — Я.— С. 2088. —1000 екз.
  3. Етимологічний словник української мови:в 7 т. / редкол.:О. С. Мельничук(гол. ред.) та ін. —К.:Наукова думка,2012. — Т. 6: У — Я / укл.: Г. П. Півторак та ін. — 568 с. —ISBN 978-966-00-0197-8.
  4. абЧугуєнко М. В., 2006.
  5. Сайт[Архівовано22 грудня 2021 уWayback Machine.]PWN
  6. ukrlit.org.Архіворигіналуза 22 грудня 2021.Процитовано 13 квітня 2022.
  7. злюбитися//Словник української мови:в 11 т. — Київ:Наукова думка,1970—1980.
  8. Любов через десятиліття: історії трьох пар, які прожили разом більше 60 років.Архіворигіналуза 22 грудня 2021.Процитовано 22 грудня 2021.
  9. Словарь української мови / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко: в 4-х т. — К.: Вид-во Академії наук Української РСР, 1958. Том 4, ст. 504.
  10. All Mexican states must recognize gay marriages// The Associated Press, 5.08.2010
  11. В Україні набуває чинності закон про підвищення мінімального шлюбного віку для жінок.УНІАН.7 квітня 2012.Архіворигіналу за 15 квітня 2012.Процитовано 5 квітня 2022.
  12. абІсторія української культури.Архіворигіналуза 29 травня 2013.Процитовано 18 листопада 2013.
  13. Сімейний кодекс України (витяг).minjust.gov.ua(рос.).Процитовано 26 серпня 2023.

Література

[ред.|ред. код]