Тварини
Тварини | |
---|---|
Біологічна класифікація | |
Домен: | Еукаріоти(Eukaryota) |
(без рангу): | Уніконти(Unikonta) |
(без рангу): | Obazoa |
(без рангу): | Опістоконти(Opisthokonta) |
(без рангу): | Holozoa |
(без рангу): | Filozoa |
Царство: | Тварини(Animalia) Linnaeus,1758 |
Підцарства | |
| |
Синоніми | |
Metazoa | |
Вікісховище:Animalia |
Твари́ни(лат.AnimaliaабоMetazoa) —царствопереважнобагатоклітиннихеукаріотичних(ядерних) створінь, однією з найголовніших ознак якого єгетеротрофність(тобто, споживання готовихорганічних речовин) та здатність діяльно рухатись. До царства тварин не належатьрослинитагриби— теж великі (але не єдині) царства еукаріотів. Втім, існує чимало тварин, що ведуть нерухомий спосіб життя, агетеротрофністьвластива також грибам і деяким рослинам-паразитам. Уклітинахтварин (як і інших еукаріотів) міститься утворенеядро.
У побуті, під словом «тварини» часто розуміють лише чотириногих наземних хребетних (ссавці,плазунитаземноводні). У науці за терміном «тварини» (Animalia), закріплено ширше значення (див. вище). Тому кажуть, що до тварин, крім ссавців, належить багато інших істот:риби,птахи,комахи,павукоподібні,молюски,морські зірки,червитощо.Людинатеж належить до царства тварин, але зазвичай її розглядають окремо — навіть професійні біологи вживають звороти «тварини і людина» чи «тварини, зокрема людина».
Водночас, раніше до цього царства відносили багатьох гетеротрофнихнайпростішихі ділили тварин на підцарства: одноклітинніProtozoaі багатоклітинніMetazoa.Зараз назва «тварини» в таксономічному сенсі закріпилася за багатоклітинними. В такому розумінні, тварини яктаксонмають певніші ознаки — для них притаманніоогамія,багатотканинна будова, наявність щонайменше двохзародкових листків,стадійбластулиігаструлив зародковому розвитку. У переважної більшості тварин єм'язиінерви(за виняткомгубок,пластинчастих,мезозоїв,кнідоспоридій ,які, можливо, їх втратили).
Водночас у науці, термін «тварини» іноді пропонується використовувати в ще ширшому значенні, маючи на увазі під тваринами не таксон, а спосіб організації — життєву форму, засновану на рухливості, гетеротрофності і голозойному живленні.
Характерні особливості тварин:
- гетеротрофнеживлення —організми,що потребуютьорганічних сполукяк джерелавуглецюдля росту й розвитку.
- рухливість, активність;
- мінлива форма тіла — зміни уфенотипіорганізму, що у більшості випадків носять пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодіїгенотипуіз навколишнім середовищем. Зміни в організмі та модифікації не успадковуються. У цілому поняття «модифікаційна мінливість» відповідає поняттю «визначена мінливість», яке ввівЧарльз Роберт Дарвін
- зростання, яке обмежене певним періодом життя (до формування дорослого організму);
- подразливістьу виглядітаксисів(у одноклітинних) ірефлексів(у багатоклітинних) — рухова реакція у відповідь на спрямований вплив чинника, що здійснюється клітинами чи організмами. Наприклад, викидання нитки із жалкої клітини гідри при дотику до чутливого виросту є механотаксисом, а рух амебоцитів до поживних речовин чи від шкідливих речовин є позитивним або негативним хемотаксисом
- у клітинах відсутніклітинні стінки,пластиди,великівакуолі;
- запасною речовиною клітин єглікоген—полісахарид,гомополімер α-глюкози,основна форма її зберігання вклітинахтварин, більшостігрибів,багатьохбактерійтаархей.В людському організмі головними місцями накопичення глікогену єпечінкатаскелетні м'язи.
Шляхиеволюціїтваринного світу з'ясовуєфілогенетика,яка безпосередньо пов'язана зпалеозоологією.
Вважається, що тварини походять від одноклітиннихджгутикових,а їх найближчі відомі живі родичі — цехоанофлагеляти,комірцеві джгутиконосці, морфологічно подібні до хоаноцитів деяких губок. Молекулярні дослідження визначили місце тварин в надгрупіOpisthokonta,куди також включаютьхоанофлагелят,справжні гриби і невелику кількість паразитичних найпростіших. Назва Opisthokonta означає заднє розташуванняджгутикав рухомій клітині (як усперматозоїдівбільшості тварин), тоді як іншіеукаріотиздебільшого мають передній джгутик.
Перші викопні рештки тварин належать до кінцядокембрію(близько 610 мільйонів років тому). Вони знані якедіакарська або вендська фауна.Однак їх складно зіставити з пізнішими викопними. Вони могли бути попередниками сучасних груп тварин, незалежними групами або взагалі не тваринами. Найвідоміші типи тварин більш-менш одночасно з'являються під часкембрійського періоду,близько 542 мільйонів років тому. Ця подія, названакембрійським вибухом,була викликана або швидкоюдивергенцієютварин, або такою зміною умов, яка зробила можливим скам'яніння решток.Однак деякіпалеонтологиігеологиприпускають, що тварини з'явилися значно раніше, ніж вважалося раніше, можливо, навіть близько мільярда років тому[джерело?].
На початкутонійського періодублизько 1 мільярда років тому, відзначено скорочення різноманітностістроматолітів,що може свідчити про появу нових тварин протягом цього часу. Крім того, сліди скам'янілостей, що належать до цього ж періоду, такі як відбитки й нори, можуть свідчити про наявність хробаків великих розмірів (близько 5 мм завширшки), побудованих як земляні хробаки[1].Проте дуже схожі відбитки створюються сьогодні велетенськими одноклітинними найпростішимиGromia sphaerica,і це ставить під сумнів подальше тлумачення таких відбитків як доказ ранньої еволюції тварин[2][3].
Зоологія— наука, що вивчає світ тварин та їх взаємозв'язки з навколишнім середовищем. Зоологія являє собою цілу систему наукових дисциплін, кожна з яких має своє завдання і свої об'єкти дослідження.Протозоологіявивчаєодноклітинних тварин,гельмінтологія—паразитичних червів,карцинологія—ракоподібних,арахнологія—павукоподібних,ентомологія—комах,малакологія—молюсків,іхтіологія—риб,батрахологія—земноводних,герпетологія—плазунів,орнітологія—птахів,мамаліологія—ссавців.Сукупність тварин тієї чи іншої території вивчаєфауністика.Морфологіявивчає будову, форму тіла тварин і закономірності формоутворення окремих органів; включаєанатомію,ембріологію,гістологію,цитологію.Умови існування тварин і їхні взаємовідносини з навколишнім середовищем вивчаєекологія,поведінку тварин у порівняльному та еволюційному плані —етологія,закономірності поширення їх на земній кулі —зоогеографія,явищамінливостііспадковості—генетикатварин.
Методи вивчення тваринних організмів:
- порівняльно-описовий метод (мікро-, макроскопічні дослідження)- використовується для порівняння об'єкта дослідження з подібними об'єктами чи процесами. Він дозволяє відкривати нові види живих істот та класифікувати їх, детально аналізуючи схожі та відмінні риси порівняно з близькими до них формами.
- моніторинг- система постійного спостереження за явищами і процесами, що проходять в навколишньому середовищі і суспільстві, результати якого служать для обґрунтування управлінських рішень по забезпеченню безпеки людей та об'єктів економіки. При автоматичному контролі відбувається отримання і обробка інформації про стан об'єкта і зовнішніх умов для виявлення подій, що визначають управлінські дії. Подією може бути будь-який якісний результат: поява деталі з розмірами, що виходять за допустимі межі, коротке замикання, вихід температури за встановлене значення, аварія обладнання та інші.
- моделювання-— цеметоддослідження об'єктів пізнання (явищ, пристроїв, процесів), що ґрунтується на заміні конкретного об'єкта досліджень (оригіналу) іншим, подібним до нього (моделлю).
Результати дослідів обробляють за допомогою математично-статистичного аналізу.
На сьогодні на Землі налічується майже 45 тисяч видівхребетнихі 5-8 мільйонів видівбезхребетних тварин,із яких описано тільки 1,5 млн видів.
- ПідцарствоПервинні багатоклітинні(Prometazoa)
- ТипГубки(Porifera) —типпримітивних воднихбагатоклітиннихтварин,які ведуть прикріплений спосіб життя. Поширені по всійземній кулівідприбережної зониі до майжемаксимальних глибин океану;деякі види також населяють прісноводні водойми. Нараховують близько 8000 видів. Вважається, що перші представники цього типу з'явилися ще впротерозойськуеру. Їхні розміри коливаються, залежно від виду, від 5 см до 3 м. Вирізняються довгою тривалістю життя, до 1500—2000 років. Найдовше живучий вид губок — це Арктична губка віком 2467 років. Губки поширені в прісних і солоних водах усіх кліматичних зон, представлені як поодинокими, так іколоніальнимиформами. Незважаючи на таку різноманітність, усі губки мають спільні риси:
- ТипПластинчасті(Placozoa)-типмікроскопічних багатоклітинних тварин, позбавлених диференційованихтканинтаорганів.Відомо три види:Trichoplax adhaerens,Hoilungia hongkongensisтаPolyplacotoma mediterranea .Описаний раніше видTreptoplax reptansє синонімомTrichoplax adhaerens.
- ПідцарствоСправжні багатоклітинні(Eumetazoa)
- РозділКишковопорожнинні(Coelenterata)- групатваринневизначеноготаксономічногорангу, до якої належать типикнідаріїтареброплави,які мають найпростішу тканинну організацію тіла.
- ТипКнідарії(Cnidaria) —типтварин,що об'єднує приблизно 9 000видів,які мешкають у водних, переважно морських середовищах.
- ТипРеброплави(Ctenophora) —типморськихсправжніх багатоклітиннихтварин. Тіло (довжина 2 мм — 1,5 м) найчастіше мішкоподібне, радіально-симетричне, двопроменеве, драглисте і прозоре. На відміну відкнідарій,реброплави не мають жалких клітин. У більшості видів є пара мацалець з клейкими клітинами, за допомогою яких вони захоплюють їжу (дрібні організми планктону, ікра, іноді мальки риб тощо). Вільноплаваючі, рідше плазуючі або сидячі організми. Пересуваються за допомогою 8 рядів меридіонально розташованих гребних пластинок, що сидять на потовщеннях тіла — так званих ребрах (звідси й назва типу).
- РозділДвобічно-симетричні(Bilateralia)
- ПідрозділПервиннороті(Protostomia) -підрозділдвобічно-симетричнихтварин.Вони протиставляютьсявторинноротим(Deuterostomia), відрізняються своїм ембріональним розвитком, у них первинний отвір (бластопор) стаєротомабо, при щілиноподібному замиканні бластопори, — ротом таанусом.
- ТипАцеломорфи(Acoelomorpha)— типдвобічно-симетричнихтварин,який раніше відносився до типуПлоскі черви.Але після детальних досліджень2004року вчені Jaume Baguñà та Marta Riutort виділили цих тварин в окремий тип.
- ТипПрямоплави(Orthonectida) — типдвобічно-симетричнихтварин,який дуже близький додиціємідів.
- ТипДицієміди(Dicyemida) — тип примітивно влаштованихбезхребетних тварин,щопаразитуютьнаголовоногих молюсках.Містить понад 70видів.Раніше диціємід через простоту їхньої організації об'єднували зпрямоплавамив групумезозоїв,розглядаючи як перехідну групу міжпротистамитабагатоклітинними тваринами.Як наслідок, коли широкої підтримки зазнала гіпотеза про вторинне спрощення у зв'язку з паразитним способом життя, ці погляди відкинули.
- ТипПлоскі черви(Platyhelminthes)
- ТипНемертини(Nemertina)— тип двобічносиметричнихтварин,які за формою нагадують стьожкових червів. Відомо близько 1 тисячі видів у 250 родах.
- ТипЧеревовійчасті черви(Gastrotricha)— тип (раніше клас) двобічно-симетричнихтварин.Дрібні червоподібні тварини до 1 мм довжини, живуть у морі та прісних водоймах. Переважно придонні тварини. Відомо приблизно 350 морських та 250 прісноводних видів.
- ТипГнатостомуліди(Gnathostomulida) — тип двобічно-симетричнихтварин.Дрібні морські червоподібні, розміром 1-4 мм. Відомо 90 видів, що живуть в піску з підвищеним вмістом сірки. Гермафродити. Споріднені зплоскими червами
- ТипМікрощелепні(Micrognathozoa) — тип двобічно-симетричнихтваринсхожих на червів. На сьогодні відомий єдиний вид — лімногнатія (Limnognathia maerski), знайдений на островіДисковҐренландії.Довжина дорослих особин мікрогнатій становить 105—152 мікрон, молодих — 85—107.
- ТипКоловертки(Rotatoria) — один з типівдвобічно-симетричнихтварин. Основною характерною ознакою є наявність так званого навколоротового апарату —війковоїформації на передньому кінці тіла, яка використовується для живлення і руху. Відомо близько 2000 видів коловерток. Здебільшого це прісноводні мешканці, але деякі водяться в морі та вологих ґрунтах. Переважна більшість коловерток є вільноплаваючими, але відомі і прикріплені форми. За розміром коловертки не перевищують 2 мм. До цього типу належитьAscomorpha minima — найдрібніша багатоклітинна тварина, розмір якої становить близько 40 мікрон. У зв'язку з малими розмірами тканини часто набуваютьсинцитійноїбудови. Для типу в цілому характернаевтелія(постійність клітинного складу). Деякі коловертки можуть впадати вкриптобіоз.
- ТипАкантоцефали,або Колючеголові черви (Acanthocephala) — типпаразитичнихтварин.В україномовній літературі акантоцефал також називаютьскребликамиабоскреблянками.Характеризуються присутністю рухливогохобітка,озброєного шипами, що використовується для вбуравлення і утримання в стінцікишківникаїххазяїв.Акантоцефали мають складнийжиттєвий цикл,який включає кількох хазяїв. Як проміжні виступаютьбезхребетні—ракоподібні,комахи,молюски.Кінцевими хазяями виступають хребетні тварини —риби,амфібії,птахиабоссавці.Відомо близько 1150видів.
- ТипГоловохоботні(Cephalorhyncha)— надтипдвобічно-симетричнихтварин, який об'єднує 3 типи. Тіло поділене на тулуб та головний відділ (хобот), який здатний вкручуватись всередину тіла. На кінці інтроверта є ротовий конус, який обмежовуєротовий отвір.Тіло вкрите кутикулою або жпанциром.Центральна нервова система інтраепітеліальна, складається з навкологлоткового кільця та черевного нервового стовбура. Епітеліально-мускульний мішок складається з поздовжніх та кільцевих м'язів. Порожнина тіла не має епітеліальної вистилки, може редукуватись або заповнюватись паренхімою.Кишківникнаскрізний. Видільна система протонефридіального типу або ж відсутня. Ділення рівномірне, не спіральне, в розвитку кишківника спостерігається вторинна порожнина (рот проривається незалежно від бластопори, на місці якого формується анальний отвір)
- ТипВнутрішньопорошицеві(Entoprocta)— типдвобічно-симетричнихтварин. Раніше вважався підкласоммохуваток.Відрізняються від останніх розташуванням анального отвору відносно лофофори. На сьогодні відомо близько 150 видів одного класу та 3 рядів.
- ТипНематоди,або Круглі черви (Nematoda) — типдвобічно-симетричнихчервоподібних тварин, який налічує близько 30 тис. видів. Вони живуть у різних середовищах: морських і прісних водах, ґрунті, органічних речовинах, які гниють або бродять. Багато круглих червів пристосувалось до паразитування, деякі є паразитами людини. У людей нематоди спричинюють найбільшу кількість хвороб з групигельмінтозів,загальна назва таких інвазій —нематодози,зокремааскаридоз,трихоцефальоз,ентеробіоз,трихінельозтощо. Нематоди — паразити комах можуть бути використані для захисту культурних рослин (праціМ. П. Дядечката інших.)
- ТипВолосові(Nematomorpha) —типдвобічно-симетричнихпаразитоїднихтварин. Відомі викопні рештки ще зеоцену.Морфологічно подібні донематодза формою тіла, наявності псевдоцеля, тільки поздовжніх м'язових волокон, за кутикулярним покривом, відсутності сегментації, будовою нервової і репродуктивної систем. Більшість видів завдовжки від 50 до 100 см, але відомі види - до 2 метрів діаметром 1-3 мм. Волосатиків часто можна зустріти у місцях, де накопичується вода — зливні жолоба, канави, калюжі, тощо. За своїм способом життя характеризуються якпаразитоїди,тобто дорослі особини ведуть вільний спосіб життя, алеличинкипаразитуютьукомахіракоподібних.
- ТипЦикліофори(Cycliophora)— тип мікроскопічних тварин без порожнини тіл, що живуть яккоменсалина ротових органах омарів. Характерною ознакою типу, окрім відсутності целома, є надзвичайно складний життєвий цикл, що поділяється на шість стадій.
- ТипМолюски(Mollusca)—типпервинноротихдвобічно-симетричнихцеломічнихтварин зіспіральнимдробленнямзиготи.
- ТипСипункуліди(Sipunculida) — типдвобічно-симетричнихморських червоподібних тварин. Відомо 320 видів в 2 класах. Це червоподібні тварини завдовжки від 2 до 720 міліметрів, при цьому більшість видів має розміри близько 10 сантиметрів. Тіло поділяється на несегментований тулуб та вузьку, висувну передню частину, що називається "інтроверт". Сипункуліди мають стінку тіла, яка трохи подібна доаннелидів(хоч і несегментована), оскільки вона складається з епідермісу вкритого кутикулою та внутрішнім шаром поздовжньої мускулатури. Стінка тіла оточуєцелом,наповнений рідиною, яка діє як гідростатичний скелет, щоб розтягувати або скорочувати тіло тварини. Рот, розташований на передньому кінці інтроверта, оточений 18-24 щупальцями.Щупальцявикористовуються для збору органічногодетритуз води або субстрату, і, ймовірно, також функціонують як зябра. Щупальці на кінчику інтроверта є порожнистими і розтягуються через гідростатичний тиск.
- ТипКільчасті черви(Annelida) — тип відносно високоорганізованих червів, що складається з близько 15 тисяч видів. Вони мешкають в більшості вологих середовищ, включаючи наземні, прісноводні і морські, містять багатопаразитичнихтамутуалістичнихвидів. Мають розміри від менше міліметра до понад 3 метрів (Lamellibrachia ).Целому них поділений перегородками на сегменти, які представлені як зовнішні кільця (звідки і назва типу), відсутній або спрощений у деякихп'явокіпервинних аннелід.Із сегментацією тіла пов'язанаметамерія(сегментація) внутрішніх органів —нервової,видільноїтакровоносноїсистем. Завдяки перегородкам, аннеліда при пошкодженні втрачає лише певні сегменти тіла. Висока здатність до регенерації.
- ТипЕхіури(Echiura)— класдвобічно-симетричнихморських тварин типуКільчасті черви(Annelida). Відомо 240 видів у 2 рядах
- ТипТихоходи(Tardigrada) — типдвобічно-симетричнихтварин.Всесвітньо поширені мікроскопічні (0,05—1,4 мм) мешканці вологихбіотопівсуходолу, прісних та морських водойм. Вони мають малосегментне тіло з нечітко відокремленою головою, яке несе чотири пари непочленованих ніг. Травна система наскрізна. Органів дихання та кровообігу немає. Нервова системаартроподноготипу. Роздільностатеві. Розвиток прямий, ріст супроводжуєтьсялиняннями.Вони мають деякі риси, спільні як ізполіхетамитак ічленистоногими.Проте деякі особливості їхньої будови та ембріонального розвитку свідчать про те, що це самостійний, дуже своєрідний тип тваринного світу. Вперше описані німецьким науковцем і теологомЙоганном Гецеу 1772 році
- ТипПервиннотрахейні(Onychophora)— типдвобічно-симетричнихтварин, схожі на гусінь наземнітвариниз сегментованим тілом, що нагадуютьчленистоногихтакільчастих червів.Відомо близько 110 сучасних видів з одного класу, розділених на 2 родини та 10 родів. Трапляються в багатьох тропічних та субтропічних регіонах в усьому світі, включаючиМексику,ЦентральнутаПівденну Америку,Африку,АвстраліютаНову Зеландію.Сучасні види мають доволі малі розміри, лише один вид сягає 20 см завдовжки.
- ТипЧленистоногі(Arthropoda) —типпервинноротих тварин,що включаєкомах,ракоподібних,павукоподібнихтабагатоніжок.
- ТипФороніди(Phoronida) — типдвобічно-симетричнихморських тварин. Відомо всього 12 видів з 2 родів, уЧорному морі—Phoronis euxinicola .
- ТипМохуватки(Ectoprocta) —типдрібних колоніальних, переважно морськихтварин,що нараховує близько 8 тисячвидів,більшість з яких формують жорсткіскелетизкарбонату кальцію.
- ТипПлечоногі(Brachiopoda) — невеликі одиночні тварини, які ведуть осілий спосіб життя. Зустрічаються найчастіше в місцях без сильних течій та хвиль, часто в холодних водах. Тіло вкрито двостулковою черепашкою, через що плечоногі ззовні нагадуютьдвостулкових молюсків.Довжина черепашки від 5 мм до 8 см; у викопних видів досягала 37,5 см. Забарвлення жовтувате, рожеве або сіре; у деяких видів чорне, помаранчеве чи червоне. Зовнішня поверхня черепашки буває гладкою, ребристою або складчастою; у деяких викопних видів були шипи. Основною мінеральною речовиною черепашки єкальцитабоапатит
- ПідрозділВториннороті(Deuterostomia)
- ТипГолкошкірі(Echinodermata) — другий за кількістю видів (післяхордових) типвторинноротихтварин, що містить близько 6 300 сучасних видів. Усі вони — вільноживучі морські придонні тварини, що дуже чутливо реагують на опріснення. Майже всі, крім кількох батипелагічних (таких, що мешкають у товщі води на великих глибинах)голотурій,являють собою типовібентосніформи. Вбатіальнійтаультраабісальнійзонах на частку голкошкірих може приходитися до 90 % загальноїбіомасибентосу. Деякіморські зіркитаголотуріїзустрічаються лише на глибинах понад 2000 м.
- ТипЩетинкощелепні(Chaetognatha) — типдвобічно-симетричнихтварин. Відомо 115 видів у 15 родах. Це безхребетні морські тварини, тіло яких видовжене (довжина 0,5-10 см), напівпрозоре з хвостовим і бічними плавцями, вкрите багатошаровим епітелієм, як у хордових тварин. Кровоносної, дихальної та видільної систем немає. Особини двостатеві (гермафродити). Нервова система добре розвинута. На голові є два пучки сильних щетинок, здатних захоплювати здобич. Щетинкощелепні є чітко відособленою групою не зовсім ясного систематичного положення. Вони маютьембріологічніознаки, типові длявторинноротих(вторинний рот та ентероцелію — формуванняцеломаз випинів первинної кишки), але низкамолекулярних дослідженьпоказала їх належність допервинноротих(за даними роботи 2019 року, вони потрапляють у групуGnathifera[en]разом ізколовертками,гнатостомулідамитамікрощелепними). У викопному стані відомі зкембрію;дослідження методоммолекулярного годинникапоказує, що вони могли виникнути в пізньомуедіакарії.
- ТипНапівхордові(Hemichordata) — типдвобічно-симетричнихвторинноротихтварин. Одні з найпримітивніших вторинноротих. Відомо 130 сучасних видів у 2 класах (2016). Всі живуть у морях, де ведуть риючий чи прикріплений спосіб життя. Декотрі формуютьколонії.Серед викопних форм відоміпланктонні(частинаграптолітів). Відомі зкембрію.До напівхордових належатьграптоліти— велика палеозойська група тварин, яку відносять до перистозяберних.
- ТипХордові(Chordata) —типвторинноротихтварин,що включаєхребетнихтварин разом із деякою кількістюеволюційноблизьких до нихбезхребетних.Монофілетичністьгрупи доведена за допомогоюмолекулярних даних[⇨].Морфологічніособливості включають наявність на певній стадії життяхорди,порожньоїнервової трубки,зябрових щілин,ендостилютахвостаіз м'язами[⇨].Хордові включають три підтипи:Покривники(Tunicata) іГоловохордові(Cephalochordata) відносяться до нижчих хордових, аЧерепні(Craniata) є вищими хордовими[⇨].Існує майже 42 тис. видів, з яких у фауні України відомо приблизно 750. До хордових також належать ілюди.
- ПідрозділПервиннороті(Protostomia) -підрозділдвобічно-симетричнихтварин.Вони протиставляютьсявторинноротим(Deuterostomia), відрізняються своїм ембріональним розвитком, у них первинний отвір (бластопор) стаєротомабо, при щілиноподібному замиканні бластопори, — ротом таанусом.
- РозділКишковопорожнинні(Coelenterata)- групатваринневизначеноготаксономічногорангу, до якої належать типикнідаріїтареброплави,які мають найпростішу тканинну організацію тіла.
Класифікація царства тварин не є усталеною й існує безліч варіантів.
Іноді до тварин відносятьнайпростішихна підставі того, що вони (у більшості) є гетеротрофними організмами, які активно пересуваються. Але з іншого боку, найпростіші часто в не меншій мірі мають ознаки рослин і займають в деякому сенсі проміжне положення між тваринами і рослинами. Тому їх також виділяють в окреме царство (або розподіляють між кількома царствами). В деяких класифікаціях виділялося підцарство Агнотозої, що включаєплакозоїв,ортонектидідіціємід.
Крім того, кількість і склад типів піддаються різним змінам. Ось лише деякі варіації на тему типів.
- Кнідарійіреброплавівможуть об'єднувати в один типкишковопорожнинні.
- Нематод,черевовійчастих черв'яків,кіноринхів,волосатиків,коловертокі інодіприапулідоб'єднують як класи в одному типі первиннопорожнинні черви або круглі черви (явно застаріла класифікація).
- Нематод, волосатиків ічеревовійчастихвідносять до типу круглі черв'яки (Nemathelminthes).
- Класиголовохоботних—пріапулід,кіноринхів ілоріціферрозглядають як окремі типи.
- Форонід,мохуваток і плечоногих об'єднують в типщупальцевіабо лофофорові з трьома відповідними класами.
- Напівхордовіраніше вважалися підтипомхордових.
- Покривникинерідко розглядалися як окремий тип.
- У багатьох посібниках як окремий тип вторинноротих розглядаютьсяпогонофори.
- Прямоплавиідиціємідиможуть розглядатися як один типмезозої(явно застаріла класифікація).
- До складу Metazoa включається типMyxozoa,який раніше відносили донайпростіших.
Царство ємонофілетичним,тобто всі тварини походять від спільного предка.
Філогенетична кладограма, що показує родинні зв'язки різних груп тварин:[5][6][7][8][9]
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
950 mya |
Група | Зображення | Підгрупа | Кількість описаних видів[10] |
---|---|---|---|
Хребетні | Риби | 32 900 | |
Амфібії | 7302 | ||
Рептилії | 10 038 | ||
Птахи | 10 425 | ||
Ссавці | 5513 | ||
Разом: 66 178
| |||
Безхребетні | Комахи | 1 000 000 | |
Молюски | 85 000 | ||
Ракоподібні | 47 000 | ||
Корали | 2000 | ||
Павукоподібні | 102 248 | ||
Первиннотрахейні | 165 | ||
Мечохвости | 4 | ||
Інші | 68 658 | ||
Разом: 1 305 075
| |||
Разом: 1 371 253
|
Синій кит(Balaenoptera musculus) — найбільша тварина, яка будь-коли жила на Землі, вагою до 190тонні розміром до 33,6метрівзавдовжки.[11][12][13]Найбільша наразі наземна тварина —Саванний слон(Loxodonta africana), вагою до 12,25 тонн[11]and measuring up to 10,67 метра (35,0 фут) long.[11]Найбільшими наземними тваринами, які будь-коли жили на Землі, булидинозаври,такі якАргентинозавр,який, можливо, важив аж 73 тони.[14]Деякі тварин мають мікроскопічні розміри. Окремі видиMyxozoa(паразитичнітварини, поширені у водному середовищі) ніколи не виростають більше 20мкм,[15]а один із найменших видів (Myxobolus shekel) має максимальний розмір, що не перевершує 8,5 мкм.[16]
Тварини заселили різноманітнісередовища існуванняна планетіЗемля:воду,ґрунт,земну поверхню, повітря, а також інші організми і є їх паразитами абосимбіонтами.
Тварини виконують різноманітні ролі в природі та житті людини:
- беруть участь узапиленнірослин (уЄвропі80 %покритонасіннихрослин запилюєтьсякомахами);
- створюють умови життя для зовнішніх та внутрішніхпаразитів;
- беруть участь у поширеннірослин,грибів,бактерійтавірусів;
- джерело їжі,сировини,медикаментів;
- біологічні вороги, що знищуютьшкідниківінших тварин та рослин;
- маютьнауковезначення як об'єкт досліджень;
- використовуються людиною длятранспортних,сторожових,спортивно-оздоровчихта багатьох інших цілей;
- маютьестетичнетаемоційнезначення для людства;
- викопні решткитварин використовують для визначеннявідносного вікушарівгірських порід.
- ↑Архівована копія.Архіворигіналуза 15 березня 2012.Процитовано 20 березня 2012.
{{cite web}}
:Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑Matz та ін. (2008).Giant Deep-Sea Protist Produces Bilaterian-like Traces(PDF).Current Biology.doi:10.1016/j.cub.2008.10.028.ISSN0960-9822.Архіворигіналу(PDF)за 16 грудня 2008.Процитовано 20 березня 2012.
{{cite journal}}
:Явне використання «та ін.» у:|author=
(довідка) - ↑Архівована копія.Архіворигіналуза 18 лютого 2009.Процитовано 20 березня 2012.
{{cite web}}
:Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑Загороднюк І.,Головачов О.Кладогенез хордових тварин (Chordozoa). Частина 1. Поняття та ознаки типу, взаємини з іншими групами[Архівовано3 вересня 2017 уWayback Machine.]//Науковий вісник Ужгородського університету.Серія Біологія. — 2005. — Випуск 16. — С. 5-21.
- ↑Peterson, Kevin J.; Cotton, James A.; Gehling, James G.; Pisani, Davide (27 квітня 2008).The Ediacaran emergence of bilaterians: congruence between the genetic and the geological fossil records.Philosophical Transactions of the Royal Society of London B: Biological Sciences.363(1496): 1435—1443.doi:10.1098/rstb.2007.2233.PMC2614224.PMID18192191.Архіворигіналуза 19 листопада 2018.Процитовано 20 квітня 2019.
- ↑Parfrey, Laura Wegener; Lahr, Daniel J.G.; Knoll, Andrew H.; Katz, Laura A. (16 серпня 2011).Estimating the timing of early eukaryotic diversification with multigene molecular clocks.Proceedings of the National Academy of Sciences.108(33): 13624—13629.Bibcode:2011PNAS..10813624P.doi:10.1073/pnas.1110633108.PMC3158185.PMID21810989.Архіворигіналуза 18 вересня 2019.Процитовано 20 квітня 2019.
- ↑Raising the Standard in Fossil Calibration.Fossil Calibration Database.Архіворигіналуза 7 березня 2018.Процитовано 3 березня 2018.
- ↑Laumer, Christopher E.; Gruber-Vodicka, Harald; Hadfield, Michael G.; Pearse, Vicki B.; Riesgo, Ana; Marioni, John C.; Giribet, Gonzalo (17 березня 2018).Placozoa and Cnidaria are sister taxa.bioRxiv:200972.doi:10.1101/200972.Архіворигіналуза 22 травня 2018.Процитовано 20 квітня 2019.
- ↑Adl, Sina M.; Bass, David; Lane, Christopher E.; Lukeš, Julius; Schoch, Conrad L.; Smirnov, Alexey; Agatha, Sabine; Berney, Cedric; Brown, Matthew W. (2018). Revisions to the Classification, Nomenclature, and Diversity of Eukaryotes.Journal of Eukaryotic Microbiology.66(1): 4—119.doi:10.1111/jeu.12691.PMID30257078.
- ↑The World Conservation Union. 2014.IUCN Red List of Threatened Species,2014.3. Summary Statistics for Globally Threatened Species.Table 1: Numbers of threatened species by major groups of organisms (1996—2014)[Архівовано24 лютого 2015 уWayback Machine.].
- ↑абвWood, Gerald (1983).The Guinness Book of Animal Facts and Feats.ISBN978-0-85112-235-9.
- ↑Davies, Ella (20.04.2016).The longest animal alive may be one you never thought of.BBC Earth.Архіворигіналу за 19.03.2018.Процитовано 25.07.2019.
- ↑Largest mammal.Guinness World Records.Архіворигіналу за 31.01.2018.Процитовано 25.07.2019.
- ↑Mazzetta, Gerardo V.; Christiansen, Per; Fariña, Richard A. (2004). Giants and Bizarres: Body Size of Some Southern South American Cretaceous Dinosaurs.Historical Biology.16(2–4): 71—83.doi:10.1080/08912960410001715132.
- ↑Fiala, Ivan (10.07.2008).Myxozoa.Tree of Life Web Project.Архіворигіналу за 01.03.2018.Процитовано 25.07.2019.
- ↑Kaur, H.; Singh, R. (2011).Two new species of Myxobolus (Myxozoa: Myxosporea: Bivalvulida) infecting an Indian major carp and a cat fish in wetlands of Punjab, India.Journal of Parasitic Diseases.35(2): 169—176.doi:10.1007/s12639-011-0061-4.PMC3235390.PMID23024499.
- Биологический энциклопедический словарь под редакциейМ. С. Гиляроваи др., М., изд. Советская Энциклопедия, 1989.
- (рос.)Ілюстрована енциклопедія тварин[Архівовано26 червня 2016 уWayback Machine.]— безхребетні, земноводні, амфібії, риби, птахи, ссавці.
- (рос.)У світі тварин[Архівовано16 березня 2022 уWayback Machine.]— довідник з біології тварин.