Кюв'єроніус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено зCuvieronius)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кюв'єроніус
Час існування:міоцен-голоцен
10,3-0,0091 млн років тому
Художнє зображення
Художнє зображення
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні(Eukaryota)
Царство: Тварини(Animalia)
Тип: Хордові(Chordata)
Клас: Ссавці(Mammalia)
Надряд: Афротерії(Afrotheria)
Ряд: Хоботні(Proboscidea)
Родина: Гомфотерієві(Gomphotheriidae)
Рід: Кюв'єроніус (Cuvieronius)
Osborn,1923
Mastotherium hyodon
Fischer, 1814 (conserved name)
Види
  • Cuvieronius hyodon
    (Fischer, 1814) (conserved name)
  • C. priestleyi
  • C. tropicus
Синоніми
*MastotheriumFischer, 1814
Посилання
Вікісховище: Cuvieronius
Віківиди: Cuvieronius
EOL: 4454890
Fossilworks: 43244 96384, 43244

Кюв'єроніус(Cuvieronius) — викопний представникхоботнихссавцівродинигомфотерієвих(Gomphotheriidae). Названий на честь французького зоологаЖоржа Кюв'є,мав середній зріст 2,7 м. Зовні був схожий на сучасногослона,відрізняючись від нього спіралеподібними закінченнямибивнів.

Поширення

[ред.|ред. код]

Даний вид тварини виник вПівнічній Америці.Разом з іншими хоботними у Північній Америці кюв'єроніуси існували з пізньогопліоценудо кінцяплейстоцену.Знахідки їх викопних решток в США знаходять у південних штатах (Каліфорнія,Техас,Аризона). Ізольована популяція існувала до кінця плейстоцену уФлоридіМексицікювьероніуси були поширені насамперед на території центральних і південних штатів, з північних областей відомо зовсім небагато знахідок. УЦентральній Америцірід відомий відГватемалидоКоста-Рики.Він зустрічався в пізньому плейстоценіСальвадоруіПанами,можливо присутність на території Гватемали таНікарагуа,був звичайний у плейстоцені Коста-Рики.

УПівденну Америкукюв'єроніуси проникли на початку плейстоцену в результаті«Великого фауністичного обміну»,використовуючи андський географічний коридор на північному заході південноамериканського континенту. Уже в середньому плейстоцені кюв'єроніуси видуC. hyodonшироко поширилися по всьому Андському регіону, їхні скам'янілості знаходять уКолумбії,Еквадорі,Перу,на заходіБразилії,БолівіїтаАргентиний особливо часто — уЧилі.Найраніші південноамериканські знахідки відповідають ранньому плейстоцену, найпізніші — кінцю плейстоцену або навітьголоцену.

Останні кюв'єроніуси вимерли у Південній Америці близько 9100 до н. е.

Спосіб життя

[ред.|ред. код]

Кюв'єроніуси мешкали на рівнинних територіях і в гірських районах півдня північноамериканського континенту. У Південній Америці вони населяли переважно високогірні пасовища з помірно-холодними кліматичними умовами, що тяглися черезАндипо західній околиці континенту; тут ці хоботні підіймалися до 4000 м над рівнем моря. Можливо, їхні, порівняно з іншими американськими гомфотеріями, що мешкали у набагато сприятливіших умовах, відносно невеликі розміри тіла є наслідком адаптації до суворого життя в умовах прохолодних і порівняно бідних їжею андських високогірій. Крім того, не виключено, що внаслідок цьогоCuvieroniusмогли мати довгу шерсть. Тварини були пристосовані до харчування найрізноманітнішими рослинними кормами, від трав до листя дерев і чагарників. Саме здатність переносити холодний клімат високогір'їв Анд і невередливість в їжі по всій видимості вплинули на широке поширення роду у Південній Америці.

  • C. hyodonFischer, 1814 — типовий вид, найвідоміший, добре вивчений і чітко визначений. Мешкав на півдні Північної Америки та у Південній Америці, де його ареал простягався від Колумбії на півночі до Чилі на півдні, включаючи Болівію, Еквадор і, можливо, північно-західну Аргентину. Є єдиним представником роду, які існували на території Південної Америки. Має багато синонімів, включаючиC. tarijensis, C. humboldti, C. andiumта ін.
  • C. oligobunisCope, 1893 — вид, що мешкав у пізньому пліоцені — плейстоцені на півдні Північної Америки. Зокрема, відомий з Мексики. Втім, статус виду остаточно не підтверджений.
  • C. tropicusCope, 1884 — вид, що населяв наприкінці пліоцену — середині плейстоцену південь Північної та Центральну Америку. Відомий з Техасу, Каліфорнії, Мексики та Сальвадору.

Вимирання

[ред.|ред. код]

Неможливо з повною упевненістю стверджувати, що саме послужило причиною зникнення кюв'єроніусів. По всій видимості, вони служили об'єктами полювання палеоіндіанців на півдні Північної Америки, а також в Чилі, Колумбії, Венесуелі. (За деякими даними, на одній зі стоянок людини в Чилі навіть були виявлені муміфіковані в умовах високогір'я фрагменти шкіри та м'язів цих хоботних). Також не виключено, що кліматичні та екологічні зміни, що відбулися наприкінці плейстоцену — початку голоцену, могли призвести до змін у рослинних співтовариствах і зникненню основних рослин, якими харчувалися кюв'єроніуси. Найімовірніше, що на вимирання роду вплинула сукупність різних факторів

Посилання

[ред.|ред. код]