Киріє елейсон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено зKyrie eleison)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Kýrie eléison»(грец.Κύριε ελέησονКиріє елейсон) — християнське молитовне звернення, що означає «Господи, помилуй» (також «Господи, спаси», «Спаси, Боже», звідки укр. спасибі). У цій формі молитва трапляється уПсалтирі(напр.Пс.40:5,Пс.40:11)

В церквах східного обряду, зокремаправославнихтасхідних католицьких церквахзавершує собою під час богослужінь головним чином проханняєктенії.Крім того, богослужбовий устав передбачає троєкратне, дванадцятикратне, а в ряді випадків і 40-кратне повторення цього призивання (наприклад, навечірній). В українських православних та греко-католицькій церкві як правило вимовляється українською мовою.

В церквах західного обряду (зокремаримо-католицькій церкві,а такожлютеранськійтаангліканській) «Киріє елейсон» є літургічним піснеспівом, що входить до ординарія меси і виконується післяінтройтута безпосередньо перед «Глорією». Хоча мовою богослужінь західної церкви традиційно була латинська, «Киріє елейсон» не перекладався, а лише транслітерувався з грецької.

Становлення жанру

[ред.|ред. код]

Як жанрлітаній,«Киріє» бере свої початки у східній богослужбовій практиці, де вживається і досьогодні як відповідь прихожан на воззваннядиякона.Найімовірніше жанр зародився вАнтіохії,потім був адаптованийКонстантинополем,а потім вГалліїтаРимі.Офіційне затвердження використання «Kyrie eleison» було прийнято на соборі у Вейзоні526року.

Сучасну форму і місце «Kyrie eleison» в літургії визначив папаГригорій I Великий(590—604), додавши виголошення «Christe eleison» («Христе, помилуй», вживається лише у церквах західного обряду), а також окресливши спосіб виконання у звичайні та святкові дні. Триразове повторення «Kyrie eleison», «Christe eleison» i «Kyrie eleison» імовірно закріпилося за часів династіїКаролінгів.

Завдяки компактній формі й короткому тексту, «Kyrie eleison» мало тенденції до значної автономії і вільного розвитку мелодії. Спочатку прості структури форми (напр.: AAA, ABA) імелодикауможливлювали виконання «Kyrie eleison» всім учасникам літургії, але пізніше з ускладненням форми (напр.: aba cbc dcd) і мелодії піснеспів виконували лише підготовлені співаки. У часи першого «Ordo Romanum» (VI / VII ст.) «Kyrie eleison» виконував хор, a в XII століття 9 строф «Kyrie eleison» виконувалися двома невеликими групами семінаристів, одна з яких виконувала функції хору. Перші записи «Киріє елейсон», нотовані невменною нотацією можна знайти в збірках IX–X століть.

Композиція

[ред.|ред. код]
Григоріанський спів Киріє елейсон

На текст «Киріє елейсон» існує багато мелодій. Із 226 каталогізованихгригоріанських хоралів,що включають піснеспіви і для «Киріє елейсон», 30 представлено у збірці «Liber Usualis». Початково мотив піснеспів «Киріє елейсон» являв собою 9-разове повторення одного й того ж мотиву, лише кінцеве його повторення було дещо видозмінене (тобто, формально, AAA AAA AAA). Повторення у нотах позначалися римськими цифрами «iij» (тричі) або «ij» (двічі). Саме такий вигляд мають «Киріє елейсон» для реквієму в збірці «Liber Usualis». Пізніше «Kýrie» мали складніші форми, наприклад AAA AAA AAA BBB «BBB CCC», або ABA CDC ВСО. В останньому рядку мелодія майже завжди видозмінювалася, в деяких випадках задля ліпшого переходу до наступної «Глорії». У формі так і без повторів буквальне Kýries моста в «Liber Usualis» мати закриває фраза, яка використовується практично у всі рядки тексту.

Оскільки текст «Киріє елейсон» дуже короткий, його мелодія рясніламелізматикою.Це спонукало пізніших композиторів створюватитропи,або шляхом додавання слів у мелізму, або шляхом розширення мелізму. Перші відомості про існування тропів містяться в роботі Амаларі з Меццу (близько 750—850) «De officiis ecclesiasticis». В рукописах такі тропи називалися як «laudes preces», «prosulae», «prosae» або «versus ad Kyrie eleison». У деяких випадках тропи могли розміщуватися між словами «kyrie» та «eleison». Практика додавання набула найбільшого розквіту у XII–XIII століттях і тривала доТридентського собору(1546 р.)

Починаючи зепохи Відродженнядо «Киріє елейсон» звертались багато композиторів, включаючи його як перший номер мес, або другий номерреквіємів.Серед перших авторів —Йоганнес Окегем,Жоскен Депре,Джованні да Палестрина,серед авторів XVIII–XIX століть —Й. Бах,Й. Гайдн,Моцарт,Бетховен,Г. Форе,Г. Берліоз,Ш. уно,Дж. Верді,І. Стравінський,А. Шніткета інші. Слова «kyrie eleison» зустрічаються також і в окремих піснях естрадних виконавців, наприклад вокальної групиThe Association(1967), рок-гуртуThe Electric Prunes(1969),Mr. Mister(1985) та інші.

Література

[ред.|ред. код]
  • Hoppin, Richard.Medieval Music.New York: W. W. Norton and Co., 1978.ISBN 0-393-09090-6.Pages 133–134 (Gregorian chants), 150 (tropes).