Очікує на перевірку

Mathis

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Mathis
ТипАкціонерне товариство
Організаційно-правова форма господарюванняанонімне товариство
ГалузьАвтомобілебудування
Гасло"Вага - ворог"
Доля1954 - компанію купує фірма Citroën
Наступник(и)
(спадкоємці)
Matford ‎
Засновано1905
Засновник(и)Еміль Матіс
Закриття (ліквідація)1950
Штаб-квартираСтрасбург,Франція
ПродукціяТранспортні засоби
CMNS:MathisуВікісховищі

Mathis(Матіс) — з1905рокуфранцузькийвиробник автомобілів. Штаб-квартира розташована вСтрасбурзі1954році компанію купує фірмаCitroën1934році компанія припинила виробництвоавтомобілів.

Еміль Матіс

[ред.|ред. код]

Еміль Матіснародився в1880році вЕльзасі,містіСтрасбурзі.Освіту він отримав уЛондоні.1898року він повертається вСтрасбургі вирішує зайнятися бізнесом. До початку століття він вже продававFiat,через кілька років розширив свій дилершип марками«Мінерва»,«Де Дітріх»і«Паннар-Левассор»,причому на деякі марки у нього було ексклюзивне право, тобто фактично монополія на продаж.

У1901році Матіс почав захоплюватися гонками і взяв участь в автопробігуПариж-Берліні гонках на кубок Принца Генрі. Ганяв він на«Де Дітріх»і«Фіатах».

Заснування компанії. Початок виробництва автомобілів

[ред.|ред. код]
Mathis-Hermes Simplex

У1904році Матіс вкладає свої гроші у відкриття нового підприємства, а саме — він хоче вироблятиавтомобілі.Матіс просить свого земляка зЕльзасу,молодого співробітника фірми«Де Дітріх»,—Етторе Бугатті,спроектувати йомуавтомобіль.Етторебереться за роботу і незабаром, в1905році, представляєавтомобілі,які були дуже схожі на«Мерседес».Матісстав продавати машини під маркоюMathis-Hermes,модель носила ім'яSimplex,мотори були на машині немаленькі — 7.4 л на40/50НР,8.5 л і 9.0 л носили індекс50/60,а 12-літровий варіант називався80/90НР.

Mathis 1В

Однак молоді люди щось не поділили, іЕтторейде з фірмиМатіса1910роціМатіскупує ліцензію відStoewerна випуск 2 л і 2.2 л моделей, які він назвав1В 8/20НРі2В 9/22НР.Їх тільки трохи допрацював Драгутин Ессер. Першу модельМатісвипускав лише протягом року, а друга протрималася у виробництві до1914року.

Mathis Babylette 5/14PS

НезабаромМатісдобудував свій завод і почав випускати першіавтомобілівласної розробки, які носили заводський індексX-60,але більше відомі під ім'ям«Babylette».

Цейавтомобільчикмав мотор об'ємом 1.1 л.

X-65,абоBebe,— мотор 1.3 л.

XUUX— спортивна машина на базі цих маляток, мала об'єм 1.9 л і відома якRacebaby.

Крім того в серію йдуть машини, які повинні замінити ліцензійні«Штевер»,це:BM-65 Populaireз 1.5 л мотором і 18силами,ВМ-70 Doctorз 1.8 л і 20силами.

А також більшіавтомобілі,зі збільшеною на 25смбазою —OOUO,відомі більше якStandart,мотор на них був такий же, як і на«Докторі».

Перед початкомвійнив серію запускаються великіавтомобіліз 4-циліндровими моторами «системи Найта»:ZYZZз 2.6 л і 28к.с.,Zз 3.4 л з 35силами.

А також модельZMз 4.4 л та 45к.с.,всі вони були побудовані на одномушасі,базою в 3.1.

Під часвійнизавод будуєвантажні машиниі карети швидкої допомоги. КолифранцузизахоплюютьЕльзас,Еміль Матісдезертирує знімецькоїармії і переходить на бікфранцузів.Післявійнивін так само, як іЕтторе Бугатті,отримуєфранцузькегромадянство.

Матісвирішує тепер скласти конкуренцію масовимфранцузькимвиробникам:«Сітроену»і«Рено».Так як він непоганий бізнесмен, то він прекрасно знає, що піде на ринку. Він відновлює виробництво довоєнної моделі«Зет»з 3.4 л мотором, з'являються нові моделіОВ 12CVз 1.8 л,S 8CVз 1.05 л, і серіяSB 10CVзі збільшеним до 1.1 л моторчиком. В серіїSBбуло 3шасіз довжиною 2.4, 2.6 і 2.75 м.

Всі післявоєнніавтомобіліотримали 4-ступінчастікоробки передач.Машини вийшли настільки популярними, що їх почали виробляти за ліцензією вАнглії,ГолландіїтаШвеції.

У1921роціМатісвирішує взяти участь в гонках, і виставляє на гонкиЛе-Ман1.5 л «Матіс» потужністю 48к.с..

Однак машинка не змогла протистояти більш потужним і швидким«Тальбо»,«Бугатті»і«Дюзенберг».Однак машина стала рекордсменом по споживанню палива, всього 4.48 л на 100км.

Mathis P 6cv

В цей час на ринку з'являється економічний«Сітроен 5CV»з 850см3мотором,Еміль Матісвирішує вивести на ринок конкурента цього малюка, і в світлі чого з'являється модельР,який був оснащений 760-кубовиммотором, машина не мала панелі приладів, але при цьому мала електричне освітлення і 4-ступінчастукоробку передач.На цій серійній машині був поставлений рекорд економічності, ця машинка проїхала 100кмна 2.38 л.

Через рікМатісвипустив ще більш дрібну модель —Т 5cv,машинка оснащувалася 630-кубовиммотором. При рівній базі в 1.1 м з моделлюР,модельТбула на 10смкоротшою, і її довжина становила 2.3м.

«Те»продалася всього рік, а«Пе»протрималася до1925року.

Натхнений гоночними успіхами,Матісвирішує побудувати малолітражний 6-циліндровийавтомобіль— модельL,тим більше, такий був вже у«Тальбо»«Уолслі»,і навіть«Даймлер»мав 6-циліндровий малолітражний гоночний мотор. В1923році він будує 6-циліндровий спортивнийавтомобільз мотором об'ємом 1140кубів.

У тому ж році нашасімоделіРотримують більш великий 1 л мотор, машина стала називатисяРМ,правда через рік її перейменували вМ.А також нашасіРставлять 6-циліндровий моторчик об'ємом 1.1 л, і модель називаєтьсяPS.

Mathis GM Sports

В1924році для конкуренції з«Сітроеном»з'являється серіяGз 1.4 л мотором. У цієї моделі були різні варіації:GMмав однаковішасіз моделлюG,але мотор був 1.6 л, модельGPмала 1.4 л мотор, але база була коротшою на 6см,модельGMCмала 1.6 л мотор, база була на 12смдовшою базової, і оснащувалася тільки 4-двернимкузовомторпедо,GMGтеж був 1.6 л, і найчастіше поставлявся у вигляді голихшасі,грузовичків і таксі. З них модельGMпротрималася у виробничій гамі до1929року.

В середині20-хМатісмає 400 дилер-шипів по країні, він випускає по 100 машин в день, стаючи 4-м виробникомавтомобілівуФранції— післяCitroen,RenaultіPeugeot.Також марка завоювала спортивну славу в1923році: «Матіс» зайняв 2 перших місця у своєму класі наGrand Prix de Tourisme.А в1924році модельRRBзавойовує всі місця п'єдесталу на гонкахGrand Prix de Tourisme,влаштованих ACF (автоклубомФранції). У1925році машини зійшли з дистанції через механічні проблеми, але тим не менш, це не позначилося на рекламі і продажах. ВодночасМатісвиводить на ринок рідини, які, як він стверджує, тільки вони підходять для йогоавтомобілів,так з'являється бренд «Huiles Mathis», тобто «Масла Матіс».

Mathis SMY 12cv

Наприкінці1925рокуМатісвирішує випускати більші, 6- і 8-циліндрові,автомобілі.8-циліндровіавтомобілісеріїLHз мотором 1.7 л особливої популярності не здобув, тому їх виробництво припиняється за рік. Але 6-циліндрові моделі, які отримали загальну назвуEmySix,випускалися до1934року. Моделі до1930року:SMY,SGM,FO— всі вони відрізнялися довжиною бази і об'ємом моторів, які мали ємність в 1.7 л, 1.8 л, 1.95 л, 2.0 л, 2.4 л, 3.0 л і 4.0 л.

У1926році оновлюють модельМ,яка була побудована ще нашасімоделіР,машинка отримує 1.2 л мотор потужністю 22сили,з'явилося дві моделі —МВіМY.У першої моделі було 2 типикузова,а у другої — аж 14. Обидві випускалися з1926року, алеМВзникла з каталогів вже в1928році, а«Ем Ігрек»продавали до1930року. Відмінності були в тому, що«МБ»була дешева модель з гальмами на задніх колесах, аMYмалагальмавсіх коліс і дорожчу обробку.MYконкурував з«Citroën B12»,і був на 1000франківдешевшим його.

Наприкінці20-х— на початку30-хна зміну серіїGприходить нова серіяQMз новимишасіі мотором 1.6 л. МодельMYNотримує новішасі,і приходить на замінуMY,правда мотор залишається тим же самим. НашасіMYN,встановивши мотор 1.6 л, отримують модельQMN.Також в цей час з'являється перша машинаPз гідравлічними гальмами —PY.Машинка оснащувалася моторами 1.1 л і 1.2 л —PYC.Автомобільчикбув настільки вдалий, що«Дюрант»вирішує випускати по 100 000 таких машин в рік на своїх виробничих потужностях вАмериці,і навіть рекламується цейавтомобіль,як«Автомобільякий здивувавАмерику!». Але планам«Дюранта»не судилося здійснитися, у нього гроші скінчилися раніше, ніж встигли здійснити наладку обладнання.

Знову виводиться 8-циліндрова модель —EmyHuit:KFON— 5.3 л,HYP/HYM/FOHз 3-літровимимоторами. Базою для них послужили новішасі6-циліндрової моделіFON,які прийшли на замінуFO,крім того вдосконаленаSMNзамінюєSMY.НашасіSMNставлять 2-літрову4-ку, і отримують модельQGN.Крім того на дрібну серіюPYтакож ставлять 6-циліндровий мотор об'ємом 1.8 л, і виходитьPYS.Еміль Матіс,маючи цілу купушасіі моторів, комбінував їх, і отримував таким чином купу моделей. Найдрібнішим з них виявиться 900-кубовийTY.

1932року з'являються новішасі,і всі 4-циліндрові машини тепер носять префіксEmy,як і більші моделі, тобто тепер цеEmyquatre.Крім іншого,«Емікватре»отримують нові мотори, об'ємом 1.4 і 1.5 л. Також по тенденції того часу передняпідвіскастає незалежною, і більш того,Матісв обмеженій серії виробляє варіант з незалежноюпідвіскоювсіх коліс —Quadruflex(була доступна тільки в1934році).

Mathis Emy-4S

У1933році всі моделі піддаються зовнішнім змінам, натомість квадратній решітцірадіатораприходить V-подібна решітка, форми стають більш обтічними.

6-циліндрові моделі отримують новий мотор, об'ємом 2.3 л і потужністю в 56сил.Моделі носять назвуSYіFOS.ПричомуFOS,мабуть, для консервативних клієнтів залишається зі старим дизайном передка, в той час якSYмає вже більш обтічні форми.

В1934році нашасісеріїFставлять 4-циліндровий мотор 2.2 л, тим самим модельFO4стає найбільшою за габаритами 4-циліндровою машиною марки «Матіс». У серпні того ж року представляють нову восьмициліндрову модель —HO.Машина оснащена вперше мотором V8, до цього всі мотори булирядними.Однак мотор об'ємом 3.6 л була не власний, а марки«Форд».Це стала остання модель, яка випускалася під маркоюMathis.

Припинення виробництва автомобілів Mathis. Компанія Matford

[ред.|ред. код]

Увересні1934року «Матіс» і фірма«Форд»підписують угоду, за якою 60% акцій фірми належить фірмі«Форд»,і 40% — «Матісу», реорганізована фірма отримує назвуMatford.

У«Форда»вже були складальні підприємства уФранції,але справа в тому, що в30-тіпомінялася податкова політикаРеспубліки,а 42% комплектуючих приходило зСША,тому«Форд»шукав партнерів уФранції,а «Матіс» в цей час вже не мав достатніх коштів для кардинального оновлення свого модельного ряду. Крім того, через дилершип колишнього «Матіса» розпочинається продажавтомобілівмаркиMercuryіLincoln,а такожвантажних автомобілівмарки«Форд»Матіс», виходячи з угод, до початку1935року випускає свої моделі«Емі4»під маркою«Матфорд».

Логотип Matford
Matford Alsace V8

На початку1935року завод «Матіса» вСтрасбурзімодернізували і підготували до випускуFord V8-48,який отримав назвуAlsace V8 21cv.Машина малаамериканськуначинку, але дизайнавтомобілябув переглянутийфранцузами,тому передня і задня частини відрізняються відамериканськогопобратима.

Трохи пізніше з'явилася модель з більш короткою базою, побудована на шасіFord V8-62Alsace 13cv.Зовні вона повторювала дизайн21cv,технічно відмінності малися на моторах, перший мав мотор 3.6 л, а другий — 2.2 л, обидва були V8.

Matford Alsace V8

У1937році машини отримали новий дизайн — фари тепер вбудовувалися в передні крила. Дрібна модель була побудована нашасіFord V8-72,а більш велика — на базіV8-76.Крім того,автомобілі«Мерк'юрі»і«Лінкольн»теж продавалися із позначкою«Матфорд»,але випускалися вСША.

Ще через рік відбувається чергова модернізація, і«Матфорди»вже будуються нашасі«Фордів»серії 81/82 і 91/92. На базі 81-ї моделі«Матфорд»почне випускатиуніверсаліз дерев'янимкузовомвересні1939року почнетьсявійна,завод зіСтрасбургаевакуюють вПуассі,виробництво«Матфордів»на ньому зупиниться в1940році, колинімецьківійська ввійдуть доПарижа.

Закриття компанії Matford. Відновлення фірми Mathis. Виробництво авіаційних двигунів

[ред.|ред. код]

Тим часом на території заводу «Матіса» вСтрасбурзінімці починають виготовляти снаряди.Матіс,як колишній перебіжчик і дезертирнімецькоїармії, біжить ізФранціївСША,де і перечікуєвійну1946році він повертається доФранції,де намагається відновити виробництво «Матісів». Оскільки марка«Матфорд»припинила своє існування ще в1940році, а завод вПуассіпродовжив післявійнивиробництво машин під маркою«Форд»,тому до «Матіса» ніякого відношення вже не мали.

Жан Андрю проектує в1946році для «Матіса» економічний 3-коліснийавтомобільз переднім приводом, мотор — «боксер» з 2-мациліндрамиоб'ємом 700кубів,проте цейавтомобільне знайшов підтримку Пол-Марі Понса, який вирішував у той час, які виробники отримувати держпідтримку.

Так що цейавтомобільзалюмінієвимкузовом,який мав коефіцієнт опору в 0,22 Сх і що споживав 2.5 л на 100км,не йде в серію. Всього було побудовано 7 прототипів, з яких 1 зберігся.

Тоді в1948роціМатіспредставляє публіці передньопривіднийавтомобільз мотором 2.8 л і 6-мациліндрами.Автомобільмає незвичайний дизайн з панорамним склом, але і він нікого не зацікавив, тодіМатісунічого не залишається робити, як продовжити випускати авіаційнідвигунидля легкихлітаківі деталі для«Рено».

Закриття компанії Mathis

[ред.|ред. код]

У1950роціМатісзакриває свій завод, а через 4 роки фірму купує давній і головний конкурент —«Сітроен».СамЕміль Матісвиїжджає доШвейцарії,де і помирає через 2 роки.

Список автомобілів Mathis

[ред.|ред. код]

Список автомобілів Matford

[ред.|ред. код]

Джерела

[ред.|ред. код]
  • Harald Linz, Halwart Schrader:Die Internationale Automobil-Enzyklopädie.United Soft Media Verlag, München 2008,ISBN 978-3-8032-9876-8.
  • George Nick Georgano (Chefredakteur):The Beaulieu Encyclopedia of the Automobile.Volume 2:G–O.Fitzroy Dearborn Publishers, Chicago 2001,ISBN 1-57958-293-1.
  • George Nick Georgano:Autos. Encyclopédie complète. 1885 à nos jours.Courtille, Paris 1975.