Добра стаття
Перевірена версія

Ten

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ten
Студійний альбом
ВиконавецьPearl Jam
Дата випуску27 серпня1991
Записанийберезень-квітень 1991, студія London Bridge,СШАСіетл;червень 1991, студія Ridge Farm,Велика БританіяДоркінг
Жанрграндж
Тривалість53:24
Моваанглійська
ЛейблEpic Records
ПродюсерРік Парашар, Pearl Jam
ХронологіяPearl Jam
Попередній
←
Vs.
(1993)
Наступний
→

Ten(укр.Десять) — дебютнийстудійний альбомамериканського рок-гуртуPearl Jam,що вийшов у1991році.

Музику до більшості пісень написалисієтльськімузикантиСтоун ҐоссардтаДжеф Амент,колишні учасники гуртуMother Love Bone,що розпався після смерті фронтменаЕндрю Вуда.Автором текстів та вокалістом був невідомий музикант ізСан-ДієгоЕдді Веддер.Уже через тиждень після знайомства вони почали разом виступати вСіетлі,згодом отримавши контракт на випуск альбому на лейбліEpic Records.

Tenвийшов 1991 року, за місяць до іншого визначного гранджового альбомуNirvanaNevermind.Успішним він став лише через рік після випуску, посівши 1992 року друге місце в хіт-парадіBillboard 200,завдяки хітовим синглам«Alive»,«Even Flow»та«Jeremy».Платівка стала одним з визначних елементівгранджовоїекспансії, започаткованої гуртами зіСіетлу,а пісні з неї були найприйнятніші для ротації на радіо завдяки близькості до класичного року, на відміну від творчості інших гуртів «великої четвірки гранджу» —Nirvana,Alice in ChainsтаSoundgarden.Показники продажівTenзростали набагато швидше, аніж в інших сіетлських гуртів, і згодом платівка сталамультиплатиновою.Станом на 2009 рік тільки в США продано понад 13 млн примірниківTen.

Завдяки приголомшливому комерційному успіху та величезному впливу на молоде покоління початку 1990-х років, а також визначному внеску в жанр альтернативного року,Tenчасто називають найвпливовішим альбомомґранджу.Платівка посідає 160 сходинку всписку 500 найкращих альбомів усіх часів за версією журналу «Rolling Stone».

Історія створення

[ред.|ред. код]

Розпад Mother Love Bone

[ред.|ред. код]

Історія одного з визначних музичних альбомів 1990-х років розпочалася з трагічної події. У березні 1990 року вСіетлівід передозування наркотиків загинув місцевий музикантЕндрю Вуд,фронтмен рок-гуртуMother Love Bone.Це сталося незадовго до виходу на лейбліPolyGramїхньої дебютної платівки, яка мала отримати назвуApple[1].Захоплення Вудагероїномне було несподіванкою для решти музикантів гурту, бо ще за рік до цього вони намагалися допомогти товаришу позбутися цієї звички, але безрезультатно[2].Несподівана смерть харизматичного фронтмена поставила хрест на майбутньому колективу. Попри вихід альбому, концертне турне було скасовано, музиканти перебували в депресії та гурт швидко розвалився[1].

Колишні учасники Mother Love Bone гітаристСтоун Ґоссардта бас-гітаристДжеф Аментзнали один одного багато років і грали разом у місцевому гуртіGreen Riverще в середині 1980-х років. Після смерті Ендрю Вуда Ґоссард ціле літо писав нові пісні, а Амент грав в інших місцевих рок-гуртах. У червні 1990 року Ґоссард запросивподжемуватишкільного знайомогоМайка Маккріді,який до цього грав у психоделічному гурті Love Chile. Вони збиралися на горищі в батьків Ґоссарда та грали разом, а пізніше вирішили залучити бас-гітариста Джефа Амента. Коли трійця музикантів зрозуміла, що в них непогано виходить, вони вирушили до студії, щоб зробити демозапис нових пісень. Тимчасово долучивши знайомих барабанщиків —Метта КемероназіSoundgardenта Кріса Фріела зGreen River— разом вони записали декілька композицій. Як пізніше згадував Джеф Амент, «не було жодного тиску, тому що це були не пісні, а просто ідеї для пісень, записи джем-сесій та таке інше»[1].Найкраще з результатів студійної роботи було записано на касету, яка отримала назвуStone Gossard Demos ’91,що містила п'ять інструментальних композицій без тексту, з робочими назвами «Dollar Short», «Agytian Crave», «Footsteps», «Richard's ‘E’» та «‘E’ Ballad»[2].

Ґоссард, Амент та Маккріді почали розповсюджувати демо-запис серед знайомих, намагаючись знайти постійного співака та барабанщика. Один з примірників потрапив в руки колишнього барабанщикаRed Hot Chili PeppersДжека Айронса[3],а той передав її знайомому зСан-Дієгона ім'яЕдді Веддер.Юнак вже чотири роки співав в місцевому колективі Bad Radio, але залишив гурт, який не відповідав його амбіціям[1].Веддер працював на заправці, у вільний час захоплювавсясерфінгом,і після прослуховування пісень насправді зацікавився ними. Він швидко написав тексти до трьох пісень — «Dollar Short», «Agytian Crave» та «Footsteps», — об'єднавши у трилогію про хлопця, що божеволіє після смерті батька. Веддер записав вокал до цих інструментальних композицій та повернув касету до Сіетлу[1].

Тоді колишні учасники Mother Love Bone працювали над музичним проєктом, присвяченим Ендрю Вуду. Його давній друг, фронтменSoundgardenКріс Корнелл,написав декілька пісень на честь загиблого музиканта. Було вирішено записати їх з музикантами Mother Love Bone, що залишилися в живих, об'єднавшися у триб'ют-гуртTemple of the Dog.Посеред студійних сесій Ґоссард та Амент отримали касету від Веддера і були вражені тим, що почули. Їм сподобалися тексти та низький голос Веддера, нетиповий для тогочасних вокалістів, що найчастіше співали у високому регістрі, тому Веддера запросили прилетіти до Сіетлу на прослуховування[4].

Створення Pearl Jam

[ред.|ред. код]

13 жовтня 1990 року Едді Веддер вперше зустрівся з іншими музикантами гурту у Сіетлі. Окрім Ґоссарда, Амента та Маккріді, до новоствореного колективу приєднався барабанщикДейв Крузен.На доданок до трьох пісень, для яких Веддер написав тексти раніше (тепер вони називалися «Alive», «Once» та «Footsteps»), він закінчив ще одну — баладу «‘E’ Ballad», яка отримала назву «Black». Гурт одразу вирушив до репетиційного приміщення, що знаходилося в підвалі артгалереї Galleria Potatohead, і через тиждень насиченої спільної роботи в них було вже одинадцять майже готових пісень, серед яких «Oceans», «Even Flow» та «Release»[1].

Маючи достатньо матеріалу, музиканти вирішили презентувати його публіці. Вони обрали для гурту назву Mookie Blaylock, на честь відомогоамериканського баскетболіста,та 22 жовтня виступили в сіетлському клубі «Off Ramp». Вже наступного дня вони вирушили до студії London Bridge Studios, де почали записувати власні пісні на плівку. Ще одна демо-сесія, протягом якої було зроблено якісніші версії пісень, відбулася в січні 1991 року. До того моменту Едді Веддер вже переїхав до Сіетлу, а гурт зміг підписати контракт на видання альбому з лейбломEpic Records[2].Окрім цього, назва гурту змінилася: з «Mookie Blaylock» вони перейменувалися на «Pearl Jam». Едді Веддер розповідав в інтерв'ю, що назва відсилала до галюциногенного варення (англ.jam), яке готувала його бабуся Перл (англ.Pearl)[2][5].

Запис альбому

[ред.|ред. код]
Учасники запису

Pearl Jam:

Інші музиканти:


Продюсери: Pearl Jam, Рік Парашар.
Звукоінженери: Адріан Мур, Дейв Гіллз, Дон Ґілмор.
Менеджмент: Келлі Кертіс.
Мастеринг: Боб Людвіг.
Зведення: Тім Палмер.
A&R: Майкл Ґолдстоун.
Агент: Дон Мюллер.
Адвокат: Річард Легер.


Записано в студії London Bridge Studios,Сіетл,США— березень-квітень 1991 р.

Зведено в студії Ridge Farm Studios,Доркінг,Англія— червень 1991 р.

Мастеринг в студії Masterdisk,Нью-Йорк,США[6].

Повноцінний запис альбому тривав з 27 березня по 26 квітня 1991 року в студії London Bridge під керівництвом Ріка Парашара, який став продюсером альбому. Більшість пісень було написано заздалегідь, і лише чотири було написано або закінчено під час перебування в студії: «Porch», «Deep», «Why Go» та «Garden». Музику для більшості пісень писали Стоун Ґоссард та Джефф Амент, а Маккріді та Веддер їм лише допомогали, в той час, як всі тексти створював Веддер самотужки. Музиканти важко працювали, щоб досягнути якомога кращого звучання. Зокрема, для запису пісні «Even Flow» знадобилося близько 50-70 дублів. «Ми грали її до тих пір, поки не зненавиділи один одного» — згадував Маккріді. Показово, що навіть кінцевий результат, який потрапив до альбому, так і не задовольнив гурт, і для саундтреку до фільму«Одинаки»у 1992 році «Even Flow» було перезаписано з новим барабанщикомДейвом Абруццезе[7].Окрім цього, музикантам не сподобалася інструментальна частина «Alive», і було вирішено взяти той зразок, що було записано ще під час січневих демосесій, додавши до нього нове соло Маккріді, натхненне творчістюЕйса ФрейлізKiss[7].

В червні 1991 року для зведення альбому музиканти вирушили доВеликої Британії,де в студії Ridge Farm Studio в невеличкому місті Доркінг в графствіСуррейпрацювали під керівництвом Тіма Палмера[2].Якщо запис пісень обійшовся музикантам приблизно у 25 тис. доларів, то зведення коштувало втричі більше. Разом з цим, загальний бюджет платівки Pearl Jam був меншим, аніж у дебютного альбому Mother Love Bone[7].Студія знаходилася далеко від великих міст, тому коли для пісні «Oceans» знадобилося додати ефектиперкусії,замість їхати в музичний магазин, музиканти використали перечницю тавогнегасник[7].

Одразу після закінчення запису альбому гурт втратив барабанщика. Дейв Крузен бувалкоголіком,і попри безліч шансів, що йому надавали інші музиканти, не міг впоратися зі шкідливою звичкою[2].Врешті решт, він вирушив до реабілітаційної клініки, а для концертного турне Pearl Jam довелося шукати нового виконавця. Тимчасовою заміною Крузену став сесійний барабанщикМетт Чемберлен,який потім порекомендувавДейва Абруццезе,що став постійним барабанщиком Pearl Jam на декілька наступних років[8].

Зміст альбому

[ред.|ред. код]

Назва та обкладинка

[ред.|ред. код]

Назва альбомуTenстала своєрідним присвяченням баскетболісту«Нью-Джерсі Нетс»Мукі Блейлоку,на честь якого було названо гурт з самого початку. Хоча від назви «Mookie Blaylock» після підписання контракту зEpic Recordsдовелося відмовитися, платівку було названо «Десяткою» на честь номера, під яким виступав Блейлок[9][5].

На обкладинці альбому музиканти зображені впятьох, на червоно-рожевому фоні, об'єднавши руки в повітрі, ніби спортивна команда під час святкування. На задньому фоні світлини, зробленої фотографом Ленсом Мерсером, можна побачити величезні літери: це напис «Pearl Jam», який викладено з дерев'яних літер в натуральну величину бас-гітаристом Джефом Аментом, що виступав в ролі артдиректора з оформлення платівки[7].За словами Амента, обкладинка мала показати, що Pearl Jam є справжнім згуртованим колективом, в якому, нібитри мушкетериодин за всіх, і всі за одного». Не всі ідеї Амента було втілено в життя, зокрема, фон обкладинки мав мати більш бургундовий відтінок, а зображення музикантів мало б бути повністю чорно-білим[9].

Обкладинка компакт-дисків, яка зображала руки музикантів на тлі назви «Pearl Jam», була частиною більшого зображення учасників гурту у повний зріст[9].Повне зображення можна було побачити, розгорнувши обкладинку компакт-диска[10].Окрім цього, деякі оригінальні виданняTenмістили повне фото на обкладинці[11].

Тексти

[ред.|ред. код]
Едді Веддер, 1991 рік

Автором всіх текстів на платівці став солістЕдді Веддер.Ключове місце в альбомі посідає так звана трилогія «Momma-Son», що складається з пісень «Alive», «Once» та «Footsteps» (остання не потрапила до альбому, але вийшлабі-сайдомдо синглу «Jeremy» в Великобританії), бо саме до них Веддер першими написав тексти першими, отримавши демо-запис від Джека Айронса. В першій частині трилогії йдеться про юнака, який опинився в скрутній ситуації: спочатку втратив батька, потім дізнався, що його справжнім батьком була інша людина, а в кінці до нього звертається мати та каже, що готова йому віддатися. В Збентежений герой пісні повторює: «Я все ще живий» («Alive»). В другій частині герой розуміє, що його життя зруйноване, стає серійним вбивцею і згадує ті часи, коли він був здатний контролювати себе («Once»). В третій, завершальній частині, він знаходиться у в'язниці та чекає на страту («Footsteps»). Пізніше Веддер зізнався, що текст «Alive» був частково автобіографічним, бо він в сімнадцять років дізнався від матері, що його справжнім батьком була інша людина[1].

Визначальними темами пісень стали самотність, депресія, вбивство або самогубство, а також соціально важливі теми, на кшталт використання психіатричних лікарень або проблематики безхатьків. Щира та відверта лірика Веддера резонувала з емоційним станом колишніх музикантів Mother Love Bone, які ледве оговталися після трагічної загибелі фронтмена[2].Текст до балади «Black», головний герой якої звертається до коханої, Веддер написав ще перед тим, як приїхати до Сіетлу. Під час першого тижня спільної роботи з гуртом, Веддер написав тексти «Oceans», «Even Flow» та «Release»[1].Слова для «Oceans» — улюбленої теми співака, який захоплювався серфінгом, — він придумав, коли під час репетиції випадково залишився за замкненими дверима на вулиці під час дощу[7].В «Even Flow» він розказував історію знайомого безхатька, а в «Release» звертався до батька, якого, як виявилося, ніколи не знав[1].

Музика

[ред.|ред. код]

В той час, як тематика пісень була повністю визначена Едді Веддером, на їхню музичну складову вплинули вподобання інших музикантів гурту, зокрема, тріоАмент-Ґоссард-Маккріді.Майк Маккріді та Стоун Ґоссард знали один одного зі шкільних років, разом захоплюючисяметал-гуртами, відвідуючи концертиJudas PriestтаIron Maiden.На відміну від них, Джеф Амент надавав перевагупанк-роковимгуртам, таким якMinor ThreatабоRamones.Пізніше Маккріді відкрив для себеRolling Stones,а також блюзових виконавців, як тоСтіві Рей ВонтаБі Бі Кінг.Разом зі Стоуном вони захоплювалисяЕлісом КуперомтаAerosmith.Через це, музикаTenстала поєднанням трьох музичних стилів —класичного року,металутапанк-року,— із додаваннямблюзу[12].

Альбом вирізнявся великою кількістю гітарних соло, через що, зокрема, його критикувавКурт Кобейн.Соло-гітарист Майк Маккріді виправдовувався, що в альбомі було набагато менше соло, аніж, наприклад, п'ять років тому, коли він надмірно захоплювався ефектними гітарними техніками, накшталт «дайв-бомб». Він обожнював віртуозну груРенді РоадсаабоЕдді Ван Галена,але відмовився від занадто технічних партій, бо вони не підходили гуртові. Замість цього він дотримувався принципу «краще менше, та ліпше», віддаючи перевагу якісному та красивому звучанню, наповненому емоціями, беручи приклад зіСтіві Рей ВонаабоДжимі Гендрікса[12].

До складу альбому увійшло 11 пісень. Попри те, що весь альбом було побудовано навколо трилогії «Momma-Son» (укр.Мати-син), лише дві пісні з трьох — «Alive» та «Once» — потрапили до альбому, а завершальна «Footsteps» вийшла лише якбі-сайддо синглу «Jeremy»[13].

Платівка розпочинається з композиції «Once» (укр.Колись), яка співається від імені серійного вбивці, через що її порівнювали із«L.A. Woman»The Doors.Наступна «Even Flow» (укр.Рівномірний потік) розповідає про безхатька, вважаючись одним з перших прикладів соціальної тематики у творчості Pearl Jam; фанковий гітарний риф Ґоссарда поєднується з класичним гітарним соло Маккріді, що нагадує творчістьСтіві Рея Вона.Автобіографічна «Alive» (укр.Живий) відображає похмурі думки Веддера, який дізнався, що його справжнім батьком була інша людина: хоча він намагався розповісти про власні страждання, фанати сприйняли пісню протилежним чином — як оптимістичну та піднесену. «Why Go» (укр.Навіщо йти) також заснована на реальних подіях, розповідаючи про тринадцятирічну дівчинку зЧикаго,яка два роки провела в психіатричній лікарні після того, як батьки побачили, що вона курить маріхуану. «Black» (укр.Чорний) — більш традиційна рок-балада, персонаж якої звертається до колишньої коханої[13].

«Jeremy» (укр.Джеремі) — чи не найвідоміша пісня гурту, присвячена шкільній стрілянині вТехасі,чим нагадує«I Don't Like Mondays»The Boomtown Rats.«Oceans» (укр.Океани) — її повна протилежність, спокійна композиція з перкусійними елементами, яка описувала пристрасть Едді Веддера досерфінгу.«Porch» (укр.Паперть) — повільна композиція, під час виконання якої на концертах гурт часто виконував інструментальний програш, а Веддер з ризиком для життя влізав на конструкції, що підтримували апаратуру, або пірнав у натовп. «Garden» (укр.Сад) — загадкова пісня, яку можна інтерпретувати по-різному, наприклад, як розчарування в сучасному світі. «Deep» (укр.Глибоко) розповідає про людину, яка вживаєгероїнв сонячний день у зазвичай похмуромуСіетлі[13].

Закінчується альбом піснею «Release» (укр.Звільнення), ще одною персональною для Едді Веддер композицією, в якій він визнає, що ніколи не побачить свого батька. Слідом за нею йдеприхованийінструментальний трек «Master/Slave» (укр.Господар/раб), та звучить сама мелодія, що й на початку альбому, тим самим «замикаючи коло»[13].

Вихід альбому

[ред.|ред. код]

Перше видання (1991)

[ред.|ред. код]

АльбомTenбуло випущено 27 серпня 1991 року. На початку дев'яностих провідні американські лейбли поступово відмовлялися від випускуграмофонних платівок,бо виробництвокомпакт-дисківбуло набагато прибутковішим, і видання на вінілі отримували лише альбоми вже відомих виконавців, в популярності яких не було жодних сумнівів. Нікому не відомий колектив Pearl Jam до таких не відносився, томуTenвийшов в США лише на компакт-дисках. Джеф Амент був роздратований рішенням лейблу, бо в нього навіть не булоCD-програвача.Разом з тим, в деяких інших країнахTenбуло одразу видано і на грамофонних платівках. Вже після того, як альбом ставмультиплатиновимв США, було випущено його версію на вінілі. Хоча на платівках було зазначено, що авторські права на альбом відносяться до 1991 року, перше американське виданняTenна вінілі вийшло лише 22 листопада 1994 року, разом з третім альбомом Pearl JamVitalogy[7].

Ten
#НазваАвтор слівАвтор музикиТривалість
1.«Once»ВеддерҐоссард3:51
2.«Even Flow»ВеддерҐоссард4:53
3.«Alive»ВеддерҐоссард5:40
4.«Why Go»ВеддерАмент3:19
5.«Black»ВеддерҐоссард5:44
6.«Jeremy»ВеддерАмент5:18
7.«Oceans»ВеддерҐоссард, Амент, Веддер2:41
8.«Porch»ВеддерҐоссард3:30
9.«Garden»ВеддерҐоссард, Амент4:59
10.«Deep»ВеддерҐоссард, Амент4:18
11.«Release»ВеддерҐоссард, Амент, Крузен, Маккріді, Веддер5:05
53:24

Перевидання (2009)

[ред.|ред. код]

Наприкінці 2008 року гурт повідомив про перевидання своєї дебютної платівки, продажі якої з 1991 року перевищували 12 млн примірників. Цей реліз започаткував дворічну кампанію по випуску старих альбомів гурту, присвячену його 20-річчю, яке святкувалося 2011 року. Окрім оригінальних пісень гурт випустив версії, зведені заново продюсером Бренданом О'Браєном, відомим своєю співпрацею зPearl Jam,AC/DC,Audioslave,Брюсом Спрінгстіном,а також шість бонус-треків: «Brother», «Just a Girl», «State of Love and Trust», «Breath and a Scream», «2,000 Mile Blues» та «Evil Little Goat». Оформлення альбому також було змінено, щоб краще відповідати концепції, яку створив бас-гітарист Джеф Амент на початку дев'яностих, але свого часу не зміг втілити в життя[14].

24 березня 2009 року вийшло перевиданняTen,яке розповсюджувалося у чотирьох версіях. Найповнішим бувбокс-сетSuper Deluxe Edition(укр.Суперлюксове видання), який містив два компакт-дискиTenтаTen Reduxз бонус-треками, DVD-диск із записом концерту 1992 рокуMTV Unplugged,дві грамофонні платівкиTenтаTen Redux,дві грамофонні платівки із записом концерту на фестиваліDrop in the Parkв 1992 році в Сіетлі 20 вересня 1992 року, а також репліку оригінальноїкасетиMamma-Sonіз демо-версіями пісень «Alive», «Once» та «Footsteps». Три інших видання містили лише окремі елементи цього колекційного видання:Legacy Edition(укр.Старе видання) — компакт-дискиTenтаTen Redux,та шість бонус-треків;Deluxe Edition(укр.Люксове видання) — ті ж компакт-диски та DVDMTV Unplugged;Vinyl Collection(укр.Вінілова колекція) — дві грамофонні платівкиTenтаTen Redux[15][16][17].

Ten
#НазваТривалість
1.«Once»
2.«Even Flow»
3.«Alive»
4.«Why Go»
5.«Black»
6.«Jeremy»
7.«Oceans»
8.«Porch»
9.«Garden»
10.«Deep»
11.«Release»


Ten Redux
#НазваТривалість
1.«Once»
2.«Even Flow»
3.«Alive»
4.«Why Go»
5.«Black»
6.«Jeremy»
7.«Oceans»
8.«Porch»
9.«Garden»
10.«Deep»
11.«Release»
12.«Brother»
13.«Just A Girl»
14.«Breath And A Scream»
15.«State Of Love And Trust»
16.«2,000 Mile Blues»
17.«Evil Little Goat»
MTV Unplugged
#НазваТривалість
1.«Oceans»
2.«State Of Love And Trust»
3.«Alive»
4.«Black»
5.«Jeremy»
6.«Even Flow»
7.«Porch»


Drop In The Park
#НазваТривалість
1.«Even Flow»
2.«Once»
3.«State Of Love And Trust»
4.«Why Go»
5.«Deep»
6.«Jeremy»
7.«Black»
8.«Alive»
9.«Garden»
10.«Porch»


Momma-Son
#НазваТривалість
1.«Alive»
2.«Once»
3.«Footsteps»

Сингли та відеокліпи

[ред.|ред. код]
Зовнішні відеофайли
«Alive»наYouTube
«Even Flow»наYouTube
«Jeremy»наYouTube
«Oceans»наYouTube

Першим синглом з альбому стала пісня«Alive»,яка вийшла 7 липня 1991 року, за півтора місяця до релізу платівки. Попри те, що Едді Веддерові було важко виконувати цю напівавтобіографічну композицію, слухачі сприйняли її як позитивну та надихаючу пісню, головний герой якої радіє тому, що залишається живим. Відеокліп містив запис концертного виступу гурту в сіетлському клубі RKCNDY 3 серпня 1991 року, і був знятий старим знайомцем Стоуна Ґоссарда режисером Джошем Тафтом. Звукову доріжку до чорно-білого кліпу було взято з того ж живого виступу, а не зі студійного запису, як це робиться зазвичай, бо на цьому наполягли учасники гурту[18].

Другий сингл«Even Flow»вийшов у квітні 1992 року. Фільмування відеокліпу відбулося 31 січня 1992 року в лос-анджелеськомузоопарку.Режисер Рокі Шенк відзняв багато нічних кадрів з дикими тваринами, а також музикантами Pearl Jam, окремо та у складі гурту. Під час знімання барабанщик Дейв Абруццезе пошкодив кінцівки та опинився у лікарні; йому заборонили напружуватизап'ястки,тому протягом концертів був змушений грати ізшиною.Страждання музиканта виявилися марними, бо відзнятий Шенком матеріал визнали незадовільним, і його версію кліпу так ніколи та не було опубліковано. Замість цього офіційним кліпом на пісню «Even Flow» стало концертне відео, зняте Джошем Тафтом в сіетлському Театрі Мура 17 січня 1992 року. Повна версія кліпу починається зі звернення Едді Веддера до Джоша Тафта («Це не телевізійна студія, Джош. Вимкни ці ліхтарі, це рок-концерт»), а також містить епізод, в якому співак видирається на балкон театру тастрибаєз нього у натовп. Звукову доріжку до відеокліпу було взято не зі студійної версії композиції, що потрапила доTen,а з оновленого варіанту, записаного для саундтреку до фільму«Одинаки»з новим барабанщиком Дейвом Абруццезе[18].

Третім синглом стала пісня«Jeremy»,що розповідала історію 15-річного Джеремі Вейда Делла, який 8 січня 1991 року застрелився втехаськійсередній школі на очах однокласників. Едді Веддер був вражений тим, що після самопожертвування від людини залишається лише невеличка новина в газеті, тому закликав бути сильним та продовжувати жити. Над першою версію кліпу працював фотограф Кріс Каффаро: лейбл дозволив йому обрати будь-яку пісню для кліпу, але не виділив грошей, тому режисеру довелося інвестувати 20 тис. доларів, продавши частину власної колекції гітар. Згодом популярність Pearl Jam стала настільки великою, що вEpic Recordsвідмовилися від проєкту Каффаро, виділивши бюджет в 400 тис. доларів для більш професійного кліпу відомому режисеру Марку Пелінгтону. Концептуальний відеокліп Пелінгтона, в якому було зображено трагічні шкільні події, транслювався наMTVпочинаючи з вересня 1992 року та став великим хітом. Попри низку нагород, кліп вийшов дуже суперечливим: за вимоги MTV з нього прибрали кадр, в якому юнак встромляє собі в рота пістолет, залишивши наступний — із заплямованими кров'ю однокласниками; через це багато хто вважав, що в кульмінаційний момент хлопець вбиває не себе, а інших. Музиканти Pearl Jam були настільки засмучені тим, що відеоряд відвертає від музики та призводить до неправильної інтерпретації пісні («шкільна стрілянина»замістьсамогубства), що протягом наступних років принципово відмовлялися від випуску відеокліпів на нові пісні[18].

Після комерційного успіху синглів «Alive», «Even Flow» та «Jeremy» лейбл наполягав на тому, щоб четвертим синглом стала балада«Black».Проте музиканти відмовилися від випуску синглу, вважаючи тематику пісні занадто особистою для ротації на радіо серед інших популярних хітів. Попри небажання музикантів, представники радіостанцій все ж додали пісню до своїх плейлистів, бо відчували велику зацікавленість з боку слухачів. Через це, навіть за відсутності офіційного синглу, «Black» піднялась на третє місце в хіт-параді рок-композиційBillboard[7].Четвертим офіційним синглом зTenзамість «Black» стала пісня«Oceans»[19].У вересні 1992 року наГаваяхна неї було знято кліп, але він вийшов лише за межами США[20].Чорно-біле відео, зрежисоване Джошем Тафтом, переважно показує музикантів, які насолоджуються серфінгом та відпочинком на березі океану, і лише невелика частина містить фрагменти виступу гурту на сцені[18].

Сприйняття

[ред.|ред. код]

Критичні відгуки

[ред.|ред. код]
Рейтинги альбомуTen(1991)
Оцінки оглядів
Джерело Рейтинг
Chicago Tribune 3/4 зірки
Entertainment Weekly B-
NME 5/10

Одразу після виходу альбому він зазнав нищівної критики від музичних оглядачів, які скептично ставилися до так званого «сіетлського звучання» (на той момент ще не використовуючи термін«ґрандж»). В журналіNew Musical Expressзауважили, що гурт «намагається вкрасти гроші з кишень дітей, що захоплюються альтернативним роком»[21][22].Девід Брауні (Entertainment Weekly) звинувативTenу вторинності, бо звучання з гітарними рифами в стиліLed Zeppelin,задумливими текстами та наркотичною атмосферою «всі вже чули раніше на записах таких північно-західних рокерів, якSoundgarden,Alice in Chainsта неіснуючоїMother Love Bone»[23].В газетіChicago Tribuneальбом назвали поверненням до 1970-х років, коли на музичній сцені панувалиейсид-рокта металеві балади, «часом перевтомленим та невпинно позбавленим гумору»[24].ОглядачRolling StoneДевід Фріке був більш прихильним до дебютного альбому Pearl Jam, оглянувши його разом з новими платівкамиSoundgardenтаTemple of the Dog;він виділив вокалЕдді Веддера,порівнявши його зРобертом ПлантомтаДжеймсом Гетфілдом,та похвалив «дивовижну, освіжаючу, мелодійну стриманість» гурту[25].

Рейтинги перевиданняTen(2009)
Сукупні оцінки
Джерело Рейтинг
Metacritic 84[26]
Оцінки оглядів
Джерело Рейтинг
AllMusic 5/5 зірок
Austin Chronicle 3/5 зірок
Billboard 4/5 зірок
Blender 5/5 зірок
Drowned in Sound 7/10
Filter 2/5 зірок
Mojo 4/5 зірок
NOW Magazine 3/5 зірок
Pitchfork 6.7/10
Q 4/5 зірок
Rolling Stone 4/5 зірок
Uncut 2.5/5 зірок

На відміну від оригінального видання 1991 року, перевидання 2009 року отримало переважно позитивні відгуки оглядачів[26].На сайтахAllMusicтаBlenderновий релізTenотримав найвищу оцінку з можливих — п'ять зірок з п'яти. Стів Г'юї зазначив, що роль альбому у становленні гранджу є не меншою, аніж у нірванівськогоNevermind,а своїм успіхомTenзавдячує найбільшій близькості до класичного року серед усіх гуртів «великої четвірки гранджу», на відміну від більш панківської Nirvana та металевих Alice in Chans або Soundgarden[27].Своєю чергою, Джона Вайнер зауважив, що платівка призвела до виникнення числених імітаторів, на кшталт Live абоCreed,що виконували не найкращу музику, але це лише підкреслювало значущість досягнення Pearl Jam, їхню щирість та віртуозність[28].У виданніMojoплатівку назвали класикою гранджової ери, а в журналіQвідзначили бонус-треки, які стали частиною перевидання[26].Джесіка Леткеман (Billboard) зауважила, що перезведена Бренданом О'Браєном версія дозволяє краще почути голос Едді Веддера та гітарні партії Госсарда та Маккріді[29],а Пі Ві Стамп (Rolling Stone) припустив, що нове видання зацікавить переважно завзятих фанатів гурту та аудіофілів[30].З іншого боку, на сайтіPitchforkвизнали, щоTen«заслуговує на краще, ніжTen Reduxі жалюгідні бонус-треки», а у виданнях Austine Chronicle та NOW Magazine залишилися незадоволеними роботою О'Браєна, який зробив звучання чистішим, але прибрав ту неідеальність, яка стала однією з характерних рис Pearl Jam[26].

Місця в чартах

[ред.|ред. код]

ВихідTenне приніс Pearl Jam миттєвої популярності. Спочатку музиканти навіть і не мріяли про високі показники продажів, радіючи можливості просто гастролювати та виступати перед публікою по всій країні. Кількість шанувальників гурту поступово збільшувалася протягом року, і під час виступу на фестиваліLollapaloozaу 1992 році Pearl Jam грали вже перед 30-тисячним натовпом[12].Найвищої сходинки вамериканськомучарті альбом досягнув в серпні 1992 року, посівши друге місце і поступившись лише дебютному альбомовіБіллі Рея СайрусаSome Gave All,який утримував першу сходинку протягом 17 тижнів[7].Загалом,Tenпровів на другій сходинціBillboard 200чотири тижні в серпні, вересні та жовтні 1992 року, але так і не досягнув першого місця. УВеликій Британіїальбом потрапив доальбомного чартуу березні 1992 року, піднявшись на 18 позицію, та загалом залишався в ньому майже 100 тижнів[2].

МісцяTenв тижневих чартах
Хіт-парад Найвища
позиція
АвстраліяАвстраліяAustralian Albums (ARIA)[31] 11
АвстріяАвстріяAustrian Albums (Ö3 Austria)[32] 31
КанадаКанадаCanadian Albums (RPM)[33] 2
НідерландиНідерландиDutch Albums (MegaCharts)[34] 14
ФінляндіяФінляндіяFinnish AlbumsThe Official Finnish Charts[35] 14
НімеччинаНімеччинаGerman Albums (Media Control)[36] 15
Нова ЗеландіяНова ЗеландіяNew Zealand Albums (Recorded Music NZ)[37] 3
НорвегіяНорвегіяNorwegian Albums (VG-lista)[38] 8
ШвеціяШвеціяSwedish Albums (Sverigetopplistan)[39] 9
Велика БританіяВелика БританіяUK Albums (OCC)[40] 18
СШАСШАBillboard 200[41] 2
БельгіяБельгіяBelgian Albums (UltratopFlanders)[42] 34
БельгіяБельгіяBelgian Albums (UltratopWallonia)[43] 101
ПортугаліяПортугаліяPortuguese Albums (AFP)[44] 12
ІталіяІталіяItalian Albums (FIMI)[45] 20
ПортугаліяПортугаліяPortuguese Albums (AFP)[46] 2
ШвейцаріяШвейцаріяSwiss Albums (Schweizer Hitparade)[47] 67
МісцяTenв річних чартах
Рік Хіт-парад Позиція
1992
КанадаCanadian Albums (RPM)[48] 12
НідерландиDutch Albums (Album Top 100)[49] 15
НімеччинаGerman Albums (Offizielle Top 100)[50] 46
СШАUSBillboard200[51] 11
1993
КанадаCanadian Albums (RPM)[52] 48
НідерландиDutch Albums (Album Top 100)[53] 56
Нова ЗеландіяNew Zealand Albums (RMNZ)[54] 11
Велика БританіяUK Albums (OCC)[55] 94
СШАUSBillboard200[56] 8
1994
АвстраліяAustralian Albums (ARIA)[57] 62
НідерландиDutch Albums (Album Top 100)[58] 71
Нова ЗеландіяNew Zealand Albums (RMNZ)[59] 23
СШАUSBillboard200[60] 58
1995
АвстраліяAustralian Albums (ARIA)[61] 49
СШАUSBillboard200[62] 106
1996
СШАUSBillboard200[63] 185
2002
КанадаCanadian Alternative Albums (Nielsen SoundScan)[64] 167
КанадаCanadian Metal Albums (Nielsen SoundScan)[65] 85
2019
БельгіяBelgian Albums (Ultratop Flanders)[66] 78
2020
БельгіяBelgian Albums (Ultratop Flanders)[67] 84
2021
БельгіяBelgian Albums (Ultratop Flanders)[68] 121
СШАUS Top Rock Albums (Billboard)[69] 67
2022
БельгіяBelgian Albums (Ultratop Flanders)[70] 137
МісцяTenв десятирічних чартах
Десятиріччя Хіт-парад Позиція
1990—1999 СШАUSBillboard200[71] 14
Місця синглів зTenв тижневих чартах
Сингл Рік Найвища позиція Сертифікації
US
[72]
US Main
[73]
US Mod
[74]
AUS
[75]
BEL
[76]
CAN
[77]
GER
[78]
IRE
[79]
NLD
[80]
NZ
[81]
UK
[82]
«Alive» 1991 [A] 16 18 9 16 44 13 19 20 16
  • Австраліязолотий диск
  • Італіязолотий диск
  • Велика Британіясрібний диск
«Even Flow» 1992 [B] 3 21 22 73 20 27
  • Велика Британіясрібний диск
«Jeremy» 79 5 5 68 32 93 10 59 34 15
  • СШАзолотий диск[83]
«Oceans» 35 30 16
«—» означає, що сингл не увійшов до чарту, або не виходив в цій країні.
  1. «Alive» не увійшов до чартуBillboardHot 100,але провів 61 тиждень в чартіBubbling Under Hot 100 Singles,досягнувши 7 позиції.
  2. «Even Flow» не увійшов до чартуBillboardHot 100, але провів 52 тижні в чарті Bubbling Under Hot 100 Singles, досягнувши 8 позиції.

Продажі та сертифікації

[ред.|ред. код]

Виданий в серпні 1991 року, альбом набув «золотого» статусу лише в лютому 1992 року. Після виходу хітових синглів та виступу на найбільших майданчиках країни показники продажів почали стрімко зростати. Вже 5 травня 1992 рокуTenстав «платиновим» із понад 1 млн проданих примірників, 4 серпня — «двічі платиновим», 10 вересня — «тричі платиновим»[84].Майк Маккріді був приємно вражений такими високими показниками: «Ми навіть не підозрювали, що справи коли-небудь йтимуть так добре. Ми просто відчували, що це справді класний запис, і я знав, що знаходжуся в правильному гурті»[19].

В 1996 роціTenотримав від RIAA «діамантовий статус», ставши першою зґранджовихплатівок, продажі якої перевищили 10 млн примірників. Найближчий «конкурент»Pearl Jam,гуртNirvana,зміг досягнути цього показника лише за три роки, коли «діамантовим» було визнано їхній проривний альбомNevermind[84][85].

В перший тиждень після перевидання альбому у 2009 році тижневі показники продажів перевищували 60 тис. примірників[86].Це дозволило платівці отримати чергову сертифікацію від RIAA: 31 березня 2009 рокуTenстав «13 разів платиновим»[84].

Список сертифікацій альбомуTen
Регіон Сертифікація Продажі
Аргентина (CAPIF)[87] Золотий 20 000^
Австралія (ARIA)[88] 8× Платиновий 560 000double-dagger
Бельгія (BEA)[89] Платиновий 50 000*
Бразилія (ABPD)[90] Золотий 100 000*
Канада (Music Canada)[91] 7× Платиновий 700 000^
Данія (IFPI Denmark)[92] 3× Платиновий 60 000double-dagger
Німеччина (BVMI)[93] Золотий 250 000^
Італія (FIMI)[94] Платиновий 50 000*
Нідерланди (NVPI)[95] Платиновий 100 000^
Нова Зеландія (RIANZ)[96] 6× Платиновий 90 000^
Норвегія (IFPI Norway)[97] Золотий 25 000*
Польща (ZPAV)[98] Золотий 35 000*
Португалія (AFP)[99] Золотий 20 000^
Швеція (IFPI Sweden)[100] Золотий 50 000^
Швейцарія (IFPI Switzerland)[101] Золотий 25 000^
Велика Британія (BPI)[102] 2× Платиновий 600 000^
США (RIAA)[103] 13× Платиновий 13 000 000^

*продажі, що базуються лише на сертифікаціях
^відвантаження, що базуються лише на сертифікаціях
double-daggerпродажі+прослуховування, що базуються лише на сертифікаціях

Нагороди та номінації

[ред.|ред. код]

АльбомTenстав відомим завдяки трьом хітовим композиціям: «Alive», «Even Flow» та «Jeremy». Остання з них принесла гуртові перші номінації на отримання премії«Греммі».В 1993 році «Jeremy» було номіновано у категоріях «Найкращий хард-роковий виступ» та «Найкраща рок-пісня», але в обох з них пісня поступилася іншим виконавцям: кращим виступом було названо«Give It Away»Red Hot Chili Peppers,а кращою рок-піснею — акустичну версію пісні«Layla»Еріка Клептона[104][105].

У 1992 році кліп до пісні «Alive» був номінований наMTV Video Music Awardв номінації «Найкраще відео альтернативного року», але програв«Smells Like Teen Spirit»Nirvana[106].Проте вже наступного року Pearl Jam отримали цілу низку нагород від MTV за кліп до пісні «Jeremy», серед яких «Відео року», «Найкраще відео гурту», «Найкраще відео в стилі метал або хард-рок» та «Найкраща режисура»; лише в категорії «Вибір глядачів»Pearl Jamпоступилися кліпові «Livin' On The Edge» відAerosmith[107].

Значення

[ред.|ред. код]

На момент виходуTen,на початку 1990-х роківальтернативний рокще не був настільки популярним, а найбільше слухачів збирали гуртиглем-металу,на кшталтGuns N' Roses.Дебютна платівка Pearl Jam стала одним з перших та визначних елементівгранджовоїекспансії, яку започаткували музичні гурти зСіетлу.Tenвийшов в той момент, коли галас навколо сіетлських музичних колективів лише починав утворюватися, звукозаписувальні компанії вкладали великі гроші в агресивні маркетингові кампанії, що дозволило гуртові швидко стати популярним[1].Альбом рівною мірою відносився як домейнстримного,так і доальтернативногороку, що призвело до суперечливого ставлення до Pearl Jam: дехто бачив в них натхненних музикантів, які зуміли своїми піснями привернути увагу мільйонів прихильників, інші — «запроданців», які зрадили цінності незалежної місцевої спільноти заради привабливого контракту[7].Зокрема, послідовним критиком Pearl Jam був лідерNirvanaКурт Кобейн,який відмовлявся вважати їхню музику альтернативним роком через занадто милозвучні гітарні партії. З усім тим, саме вихідTenпризвів до того, що Pearl Jam стали вважати одним з гуртів «великої четвірки гранджу», разом зNirvana,SoundgardenтаAlice in Chains[2].

На сайтіPitchforkальбом назвали «безсумнівно, другою за величиною платівкою в каноні гранджу», післяNevermind[108];у рейтингу видання Loudwire він поступився першим місцем альбомовіDirtгуртуAlice in Chains,завдячуючи не лише близькості до класичної рок-музики, але й темам «соціальної несправедливості, усвідомлення психічного здоров'я та внутрішнього відчаю»[109].В журналіRolling StoneTenпосів третє місце серед усіх гранджових альбомів, поступившисьBadmotorfingerтаNevermind:Енді Грін зауважив, що на момент виходу ніхто не міг передбачити, що альбом стане 13 разів платиновим, зробивши з Pearl Jam гурт, що збирає стадіони та створює справжні гімни для радіо[110].Схожої думки дотримувалися на сайті Ultimate Classic Rock, оцінившиTenнижче за два останні альбоми Nirvana —NevermindтаIn Utero,— але назвавши його навіть більш впливовим, аніж решта гранджових платівок[111].

Tenнеодноразово визнавався одним з найкращих музичних альбомів 1990-х років. В журналіRolling Stoneйого поставили на шосте місце серед усіх платівок, що вийшли в дев'яності, назвавши «майже бездоганним», завдяки голосу Едді Веддера та гітарним соло Майка Маккріді[112].У рейтингу, опублікованому в журналіSpin,він посів 33 місце; Джесіка Леткеман зазначила, що відео на пісню «Jeremy» набуло статусу ікони, а Едді Веддер згодом став вважатися справжнім голосом покоління[113].Ба більше, через тридцять років після виходу,Tenбуло визнано одним з найкращих альбомів всіх часів. Він потрапив досписку 500 найкращих альбомів усіх часів за версією журналу «Rolling Stone»,посівши у ньому спочатку 209 місце[114],а потім — 160 місце[115].Бретт Шевіц відзначив, що хоча цю платівку зазвичай називають«гранджем»,її варто вважати ближчою до«альтернативного року»через більшу привабливість пісень для радіостанцій[115].На сайтіConsequenceTenпосів 86 місце в списку найкращих альбомів всіх часів завдяки внеску в розвиток альтернативного року: на думку оглядача, ані самі Pearl Jam, ані більшість рок-виконавців протягом наступних 30 років не зуміли перевершити насиченість дебютної платівки сіетлського гурту[116].

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. абвгдежиклPearlman, Nina (27 серпня 2021).The making of Pearl Jam's Ten: from the depths of despair to a bold and defiant debut.Guitar World(англ.).Процитовано 24 жовтня 2023.
  2. абвгдежикPearl Jam – Ten.This Day In Music(англ.).7 січня 2022.Процитовано 24 жовтня 2023.
  3. Coffman, Tim (4 серпня 2023).The dark road to making Pearl Jam album 'Ten'.faroutmagazine.co.uk(англ.).Процитовано 24 жовтня 2023.
  4. Anderson, Kyle (2007).Accidental Revolution: The Story of Grunge(англ.).Macmillan. с. 66—73.ISBN978-0-312-35819-8.
  5. абUitti, Jacob (12 травня 2022).The Meaning Behind the Band Name: Pearl Jam.American Songwriter(англ.).Процитовано 29 жовтня 2023.
  6. Pearl Jam - Ten,процитовано 31 жовтня 2023
  7. абвгдежиклEpstein, Dan (26 серпня 2016).Pearl Jam's 'Ten': 10 Things You Didn't Know - Rolling Stone.Rolling Stone(англ.).Архіворигіналуза 11 вересня 2020.Процитовано 24 жовтня 2023.
  8. Dave Abbruzzese: Pearl Jam And More.Modern Drummer Magazine(англ.).11 лютого 2010.Процитовано 29 жовтня 2023.
  9. абвUitti, Jacob (27 квітня 2023).The "All-For-One" Story Behind Pearl Jam's Album Cover, 'Ten'.American Songwriter(англ.).Процитовано 29 жовтня 2023.
  10. Album cover of the week: Ten.The Man in the Gray Flannel Suit(амер.).3 січня 2011.Процитовано 1 листопада 2023.
  11. Pearl Jam - Ten(англ.),1991,процитовано 1 листопада 2023
  12. абвBienstockpublished, Richard (17 серпня 2021).Pearl Jam's Ten: "It was a mind-f*** but it was awesome".Classic Rock(англ.).Процитовано 29 жовтня 2023.
  13. абвгHarkins, Thomas Edward; Corbett, Bernard M. (2016).Pearl Jam FAQ: all that’s left to know about Seattle’s most enduring band(англ.).Milwaukee, WI: Backbeat Books. с.85-90.ISBN9781617136122.
  14. Pearl Jam Announces the Reissue of Band's Debut Album, Ten: Four Special Edition Packages in Stores March 24, 2009.sony(амер.).Процитовано 1 листопада 2023.
  15. Pearl Jam - Ten (Reissue),процитовано 1 листопада 2023
  16. Deusner, Stephen M. (3 квітня 2009).Pearl Jam: Ten: Deluxe Edition.Pitchfork(англ.).Процитовано 1 листопада 2023.
  17. Pearl Jam - Ten(англ.),24 березня 2009,процитовано 2 листопада 2023
  18. абвгChilders, Chad (15 жовтня 2013).10 Best Pearl Jam Videos.Noisecreep(англ.).Процитовано 24 жовтня 2023.
  19. абChilders, Chad (27 серпня 2023).32 Years Ago: Pearl Jam Release Their Debut Album 'Ten'.Loudwire(англ.).Процитовано 29 жовтня 2023.
  20. Pearl Jam: Timeline.web.archive.org.9 січня 2008. Архіворигіналуза 9 січня 2008.Процитовано 23 жовтня 2023.
  21. Blum, Jordan (17 березня 2023).10 Rock + Metal Albums Critics Hated That Became Classics.Loudwire(англ.).Процитовано 23 жовтня 2023.
  22. Lewis, Angela (February 29, 1992). «Pearl Jam: Ten». NME. London. p. 33.
  23. Browne, David (13 грудня 1991).Ten.EW(англ.).Процитовано 23 жовтня 2023.
  24. Kot, Greg (5 вересня 1991).Pearl JamTen (Epic) (STAR)(STAR)(STAR)Grandiose acid-rock and epic... - Chicago Tribune.Chicago Tribune(англ.).Архіворигіналуза 3 грудня 2020.Процитовано 23 жовтня 2023.
  25. Fricke, David (12 грудня 1991).Ten – Rolling Stone.Rolling Stone(англ.).Архіворигіналуза 16 серпня 2018.Процитовано 23 жовтня 2023.
  26. абвгTen [Reissue] by Pearl Jam(англ.),процитовано 14 листопада 2023
  27. Huey, Steve,Pearl Jam - Ten Album Reviews, Songs & More | AllMusic(англ.),процитовано 14 листопада 2023
  28. Weiner, Jonah (28 березня 2009).Pearl Jam: Ten: Deluxe Edition Review on Blender:: The Ultimate Guide to Music and More.Blender(англ.).Архіворигіналуза 28 березня 2009.Процитовано 14 листопада 2023.
  29. Letkemann, Jessica (4 квітня 2009).Ten.Billboard(англ.).Архіворигіналуза 8 травня 2009.Процитовано 14 листопада 2023.
  30. Stump, P V (1 квітня 2009).Ten (Legacy Edition): Pearl Jam: Review: Rolling Stone.Rolling Stone(англ.).Архіворигіналуза 6 травня 2009.Процитовано 14 листопада 2023.
  31. «Pearl Jam — Ten»(англійською). Australiancharts. Hung Medien.
  32. «Pearl Jam — Ten»(німецькою). Austriancharts.at. Hung Medien.
  33. Top Albums/CDs - Volume 56, No. 13, September 26, 1992.RPM.Архіворигіналу за 19 травня 2011.Процитовано 7 березня 2008.
  34. «Pearl Jam — Ten»(нідерландською). Dutchcharts.nl. Hung Medien.
  35. Pennanen, Timo (2006).Sisältää hitin - levyt ja esittäjät Suomen musiikkilistoilla vuodesta 1972(фін.)(вид. 1st). Helsinki: Kustannusosakeyhtiö Otava. с. 263.ISBN978-951-1-21053-5.Архіворигіналу за 21 серпня 2016.Процитовано 14 серпня 2016.
  36. «Longplay-Chartverfolgung at Musicline»(німецькою). Musicline.de.Media Control.
  37. «Pearl Jam — Ten»(англійською). Charts.org.nz. Hung Medien.
  38. «Pearl Jam — Ten»(англійською). Norwegiancharts. Hung Medien.
  39. «Pearl Jam — Ten»(англійською). Swedishcharts. Hung Medien.
  40. «Pearl Jam | Artist | Official Charts»(англійською).UK Albums Chart.The Official Charts Company.
  41. "Pearl Jam Chart History (Billboard200) ".Billboard.
  42. «Pearl Jam — Ten»(нідерландською). Ultratop.be. Hung Medien.
  43. «Pearl Jam — Ten»(французькою). Ultratop.be. Hung Medien.
  44. «Pearl Jam — Ten»(англійською). Portuguesecharts. Hung Medien.
  45. «Pearl Jam — Ten»(італійська). Italiancharts. Hung Medien.
  46. «Pearl Jam — Ten»(англійською). Portuguesecharts. Hung Medien.
  47. «Pearl Jam — Ten»(німецькою). Swisscharts. Hung Medien.
  48. The RPM Top 100 Albums of 1992(PDF).RPM.Т. 56, № 25. 19 грудня 1992. с. 13.Архів(PDF)оригіналу за 25 лютого 2021.Процитовано 3 червня 2021.
  49. Jaaroverzichten – Album 1992.dutchcharts.nl.Архіворигіналу за 10 листопада 2020.Процитовано 14 квітня 2021.
  50. Top 100 Album-Jahrescharts(нім.).GfK Entertainment.Архіворигіналу за 6 січня 2016.Процитовано 14 квітня 2021.
  51. Year-End top-selling albums across all genres, ranked by sales data as compiled by Nielsen SoundScan.Billboard.Prometheus Global Media.1992.Архіворигіналу за 7 січня 2017.Процитовано 27 серпня 2013.
  52. The RPM Top 100 Albums of 1993.RPM. 18 грудня 1993. Архіворигіналуза 21 жовтня 2012.Процитовано 3 червня 2021.
  53. Jaaroverzichten – Album 1993.dutchcharts.nl.Архіворигіналу за 24 лютого 2021.Процитовано 14 квітня 2021.
  54. Top Selling Albums of 1993 — The Official New Zealand Music Chart.Recorded Music New Zealand.Архіворигіналу за 5 листопада 2020.Процитовано 2 листопада 2021.
  55. Top 100 Albums 1993(PDF).Music Week.15 січня 1994. с. 25.Процитовано 20 квітня 2022.
  56. Year-End top-selling albums across all genres, ranked by sales data as compiled by Nielsen SoundScan.Billboard.Prometheus Global Media.1993.Архіворигіналу за 7 січня 2017.Процитовано 3 серпня 2015.
  57. The ARIA Australian Top 100 Albums 1994.Australian Record Industry Association Ltd. Архіворигіналуза 2 листопада 2015.Процитовано 19 травня 2022.
  58. Jaaroverzichten – Album 1994.dutchcharts.nl.Архіворигіналу за 4 січня 2021.Процитовано 14 квітня 2021.
  59. Top Selling Albums of 1994 — The Official New Zealand Music Chart.Recorded Music New Zealand.Архіворигіналу за 2 листопада 2021.Процитовано 2 листопада 2021.
  60. Year-End top-selling albums across all genres, ranked by sales data as compiled by Nielsen SoundScan.Billboard.Prometheus Global Media.1994.Архіворигіналу за 4 квітня 2013.Процитовано 3 серпня 2015.
  61. ARIA Top 100 Albums for 1995.Australian Recording Industry Association.Архіворигіналу за 11 листопада 2020.Процитовано 14 квітня 2021.
  62. Year-End top-selling albums across all genres, ranked by sales data as compiled by Nielsen SoundScan.Billboard.Prometheus Global Media.1995.Архіворигіналу за 23 січня 2015.Процитовано 3 серпня 2015.
  63. Year-End top-selling albums across all genres, ranked by sales data as compiled by Nielsen SoundScan.Billboard.Prometheus Global Media.1996.Архіворигіналу за 21 жовтня 2014.Процитовано 3 серпня 2015.
  64. Canada's Top 200 Alternative albums of 2002.Jam!.Архіворигіналуза 2 вересня 2004.Процитовано 28 березня 2022.
  65. Top 100 Metal Albums of 2002.Jam!.Архіворигіналуза 12 серпня 2004.Процитовано 23 березня 2022.
  66. Jaaroverzichten 2019.Ultratop.Архіворигіналу за 22 лютого 2020.Процитовано 14 квітня 2021.
  67. Jaaroverzichten 2020.Ultratop.Архіворигіналу за 22 грудня 2020.Процитовано 18 грудня 2020.
  68. Jaaroverzichten 2021.Ultratop.Процитовано 5 січня 2022.
  69. Top Rock Albums – Year-End 2021.Billboard.Процитовано 16 січня 2022.
  70. Jaaroverzichten 2022(нід.).Ultratop.Процитовано 14 січня 2023.
  71. Mayfield, Geoff (25 грудня 1999).1999 The Year in Music Totally '90s: Diary of a Decade - The listing of Top Pop Albums of the '90s & Hot 100 Singles of the '90s.Billboard.Процитовано 15 жовтня 2010.
  72. Pearl Jam Chart History — Hot 100.Billboard.Процитовано 21 жовтня 2010.
  73. Pearl Jam Chart History — Mainstream Rock Tracks.Billboard.Процитовано 21 жовтня 2010.
  74. Pearl Jam Chart History — Alternative Songs.Billboard.Процитовано 21 жовтня 2010.
  75. Pearl Jam in Australian Charts.Australian-charts.Hung Medien.Архіворигіналу за 16 квітня 2009.Процитовано 29 вересня 2009.
  76. Pearl Jam — Belgian Singles Chart positions[Архівовано19 вересня 2016 уWayback Machine.]ultratop.be. Retrieved August 13, 2016.
  77. Peak positions for Peal Jam's singles in Canadian singles charts:
  78. Chartverfolgung / Pearl Jam / Single.Musicline.de(нім.).PhonoNet.Архіворигіналу за 28 вересня 2007.Процитовано 29 вересня 2009.
  79. Search the charts.Irish Recorded Music Association.Архіворигіналу за 2 червня 2009.Процитовано 29 вересня 2009.Note: User needs to enter «Pearl Jam» in «Search by Artist» and click «search».
  80. Pearl Jam in Dutch Charts.Dutchcharts.nl(нід.).Hung Medien.Архіворигіналу за 22 жовтня 2012.Процитовано 29 вересня 2009.
  81. Pearl Jam in New Zealand Charts.charts.nz.Hung Medien.Архіворигіналу за 12 серпня 2020.Процитовано 29 вересня 2009.
  82. Pearl Jam — UK Chart Archive[Архівовано31 липня 2016 уWayback Machine.]officialcharts. Retrieved 13 August 2016.
  83. Gold and Platinum Database Search.Recording Industry Association of America.Архіворигіналуза 24 вересня 2015.Процитовано 4 лютого 2014.
  84. абвGold & Platinum.RIAA(амер.).Процитовано 29 жовтня 2023.
  85. Banulescu, Eduard (8 жовтня 2020).10 Biggest Grunge Albums of All Time.Alt77(англ.).Процитовано 29 жовтня 2023.
  86. Monumental Reissue of 'Ten,' Pearl Jam's 1991 Debut Album, Rockets to #1 on Billboard Top Pop Catalog Chart.sony(амер.).Процитовано 7 листопада 2023.
  87. Discos de Oro y Platino(ісп.).Cámara Argentina de Productores de Fonogramas y Videogramas.Архіворигіналуза 20 серпня 2011.
  88. ARIA Charts – Accreditations – 2021 Albums(PDF).Австралійська асоціація компаній звукозапису(ARIA).
  89. Ultratop — Goud en Platina — albums 2000.Ultratop.Hung Medien.
  90. Brazilian album certifications – Pearl Jam – Ten(Португальська).Pro-Música Brasil.
  91. Canadian album certifications – Pearl Jam – Ten.Канадська асоціація компаній звукозапису(CRIA).
  92. Danish album certifications – Pearl Jam – Ten.IFPIДанія.Процитовано 15 січня 2019.
  93. Gold-/Platin-Datenbank (Pearl Jam; 'Ten')(Німецька).Bundesverband Musikindustrie.
  94. Italian album certifications – Pearl Jam – Ten(Італійська).Італійська асоціація компаній звукозапису(FIMI).Процитовано 27 липня 2023.Виберіть "2015" у випадальному меню "Anno". Виберіть "Ten" у полі "Filtra". Виберіть "Album e Compilation" під "Sezione".
  95. Dutch album certifications – Pearl Jam – Ten(Нідерландська).Nederlandse Vereniging van Producenten en Importeurs van beeld- en geluidsdragers.Процитовано 16 липня 2022.ВведітьTenу полі "Artiest of titel".Виберіть1992з випадального меню з текстом "Alle jaargangen".
  96. New Zealand album certifications – Pearl Jam – Ten.Новозеландська асоціація компаній звукозапису(RIANZ).Процитовано 13 вересня 2022.
  97. IFPI Norsk platebransje Trofeer 1993–2011(Норвезька).IFPIНорвегія.Процитовано 1 березня 2020.
  98. Wyróżnienia – Złote płyty CD - Archiwum - Przyznane w 2003 roku(Польска).Polish Society of the Phonographic Industry(ZPAV). 14 травня 2003.
  99. Portuguese album certifications – Pearl Jam – Ten(PDF)(Португальська).Associação Fonográfica Portuguesa.Процитовано 2 січня 2023.
  100. Guld- och Platinacertifikat − År 1987−1998(PDF)(Шведська).IFPI Швеція.Архіворигіналу(PDF)за 17 травня 2011.
  101. The Official Swiss Charts and Music Community: Awards (‍ '​Ten‍ '​).IFPI Switzerland. Hung Medien.
  102. British album certifications – Pearl Jam – Ten(Англійська).Британська асоціація виробників фонограм(BPI).
  103. American album certifications – Pearl Jam – Ten(Англійська).Американська асоціація компаній звукозапису(RIAA).
  104. Pearl Jam | Artist | GRAMMY.grammy.Процитовано 14 листопада 2023.
  105. Lifton, Dave (24 січня 2020).Pearl Jam's Grammy History.Ultimate Pearl Jam(англ.).Процитовано 14 листопада 2023.
  106. 1992 MTV Video Music Awards.Архіворигіналуза 12 червня 2018.Процитовано 1 жовтня 2012.
  107. 1993 MTV Video Music Awards.Архіворигіналуза 7 грудня 2007.Процитовано 1 жовтня 2012.
  108. Larson, Jeremy D. (6 жовтня 2022).The 25 Best Grunge Albums of the ’90s.Pitchfork(англ.).Процитовано 14 листопада 2023.
  109. The 30 Best Grunge Albums of All Time.Loudwire(англ.).10 січня 2023.Процитовано 14 листопада 2023.
  110. Vozick-Levinson, David Browne,Suzy Exposito,Sarah Grant,Andy Greene,Kory Grow,Joseph Hudak,Daniel Kreps,Angie Martoccio,Jason Newman,Hank Shteamer,Brittany Spanos,Simon; Browne, David; Exposito, Suzy; Grant, Sarah; Greene, Andy; Grow, Kory; Hudak, Joseph; Kreps, Daniel; Martoccio, Angie (1 квітня 2019).50 Greatest Grunge Albums.Rolling Stone(амер.).Процитовано 14 листопада 2023.
  111. Gallucci, Michael (11 жовтня 2021).Top 30 Grunge Albums.Ultimate Classic Rock(англ.).Процитовано 14 листопада 2023.
  112. 100 Best Albums of the '90s.Rolling Stone(англ.).4 жовтня 2019.Процитовано 15 листопада 2023.
  113. Letkemann, Jessica (25 грудня 2021).The 90 Greatest Albums of the ’90s.Spin(англ.).
  114. 500 Greatest Albums of All Time.Rolling Stone(амер.).31 травня 2009.Процитовано 15 листопада 2023.
  115. аб#160 Pearl Jam, 'Ten' (1991).Rolling Stone 500 Greatest Albums Of All Time(амер.).Процитовано 15 листопада 2023.
  116. The 100 Greatest Albums of All Time: See the Full List(амер.).12 вересня 2022.Процитовано 15 листопада 2023.