Tracta
SA des Automobiles Tracta | |
---|---|
Тип | Акціонерне товариство |
Організаційно-правова форма господарювання | анонімне товариство |
Галузь | Автомобілебудування |
Засновано | 1926 |
Засновник(и) | Жан-Альбер Грегуар |
Закриття (ліквідація) | 1934 |
Штаб-квартира | Версаль,пізніше -Аньєр-сюр-Сен,Франція |
Попередні назви | Société des garages des chantiers |
Керівник(и) | Jean-Albert GrégoiredіPierre Fenailled |
Ключові особи | П'єр Фенай |
Продукція | Транспортні засоби |
TractaуВікісховищі |
Tracta(Тракта) — з1926рокуфранцузькийвиробникавтомобілів.Штаб-квартира розташована уВерсалі.У1934році компанія припинила виробництво автомобілів.
Жан-Альбер Грегуарнародився в1899році, у віці 7 років він стає сиротою і за його виховання береться рідний дядько. У 18 років він вступає в політехнічний інститут École Polytechnique вчитися на інженера. В інституті він довчився до докторського ступеня. Післявійнивін їде на георозвідку нафти на острівМадагаскар.У1925році він повертається доФранції,засновує фірму «Société des garages des chantiers» і починає продаватиавтомобілімарокDelageіMathis.Також починає брати участь в гонках наавтомобіляхмарки«Матіс»і«Бугатті».У1925році він знайомиться з чоловіком на ім'я П'єр Фенай.
П'єр Фенай походив з дуже багатої родини, його дід був нафтовидобувником і володів фірмоюSaxoleine,яка продавала гас для освітлення, потім його батько стане власником фірми, що почне займатися нафтопродуктами, сьогодні ця фірма відома якEsso Standart.Гроші дозволяли П'єру витрачати їх на спортивніавтомобіліі гонки. Гонками П'єр захопився після служби в авіації під часПершої світової,в якій він мало не загинув в1916році. У1925році Фенай під час гри в теніс знайомиться зЖаном-Полем Грегуаром,під час спілкування з'ясовується, що обидва хворіють гонками, Фенай пропонуєЖану-Полюналаштувати свій«Амількар»для гонок вМонте-Карло.Після гонок Фенай пропонуєГрегуарупобудувати свій власнийавтомобіль,Грегуарбагатий своїми пізнаннями в інженерній галузі, ну а Фенай — грошима.
Фенай дає настанову — треба побудувати передньопривідний спортивнийавтомобіль,влистопаді1925року вони беруться за роботу. Уже влипні1926року був готовий ходовий зразок. Звичайно, вони були не першими, хто побудував передньопривіднийавтомобіль,але вони були першими, хто вирішив проблему, пов'язану з переднім приводом. Річ у тому, що до цього конструктори ставиликарданивідкоробкидо провідних коліс однакової довжини, в поворотах рух супроводжувався поштовхами та униканням передбачуваної траєкторії руху. Але Фенаю іГрегуарувдалося вирішити цю проблему.Грегуаррозробив шарніри рівних кутових швидкостей. Це були так звані «сухарикові шарніри», в яких крутний момент передавався через плоскі поверхні, що контактували одні з одними.Автомобільотримав назвуTracta Gephi,перше слово було побудовано зі слів «Траксьйон Аван» (тобто передній привід), а друге — співзвучне скорочення з прізвищ творців.
Крім переднього приводу особливістю машини стали незалежна «свічкова»підвіскапередніх коліс, 1.1 л мотор фірмиSCAPзкомпресоромCozette, що дозволяло розвивати 40сил,двигунрозташовувався маховиком вперед, перед ним розташовувалася чотириступінчаста механічнакоробка передач,а попереду кріпився редуктор переднього моста. Це був дуже низький і легкийавтомобільз низьким центром ваги, подібнихавтомобіліву конкурентів не було.
Гальма були встановлені на всі колеса. Машина могла розганятися до 140км/год.
11 листопада1926року машина виставляється на гонки Coupe de l'Armistice, де машина завойовує перше місце, і це незважаючи на те, що вона загорілася через коротке замикання, пожежу вдалося ліквідувати і машина продовжила гонки.
Усічні1927року друзі засновують фірмуSociété des Automobiles Tracta.Вони починають будуватиавтомобілідля гонокЛе Мана.За день до гонок команда потрапляє в аварію наавтомобілімарки«Панар»,Фенай впадає в кому, самГрегуарвтікає з лікарні, незважаючи на те, що сам весь забинтований, розбиту і забинтовану голову йому вдається сховати під шоломом, в результатіГрегуарі його напарник Буссо Фенай (брат Феная) приходять сьомими (причому, Буссо вперше сидів за кермом цієї машини, змінившиГрегуарапісля того, як той вів машину вже 20 годин), але вигравши в своєму класі, машина показала себе з найкращого боку, також підтвердили свою надійність і шруси «Тракта», які були запатентовані вгрудні1926року.
У1928році почався серійний випускавтомобілів,першою стала модельА.
Це був 1 лавтомобіль,мотор фірми«СКАП»,який був оснащенийкомпресоромі розвивав 45силі швидкість до 145км/год.На жаль, П'єр так і не вийшов з коми, і проект фінансував його батько, оскільки за яку б ціну машину не продавали, вони не окупали собівартість виробництва. Щоб не закрити підприємство,Греруарпродає патенти на свої винаходи, так іменем скористаються фірми«ДКВ»,«Ауді»,«Адлер»та інші, проте, як не дивно,німціне поспішали з виплатою грошей, і їх доводилося вибивати через суд.18 лютого1929року у фірму вливає гроші Чарльз Вайманн, компанія переїжджає в нові приміщення.
У цей час виходятьавтомобілісеріїА,ВіD,вони оснащені 4-циліндровими моторами фірмиSCAP,об'ємом від 1 до 1,6 л. УЛе Мані1928року машина приходить 2-ю у своєму класі, а в1929році — знову першою.
У1930році фірма починає випускати 6-циліндровіавтомобілімоделіЕ.Він оснащувався 2,7 л мотором фірмиContinentalі розвивав потужність в 58сил,що дозволяло розганятися до 120км/год.
Всього було випущено близько 50автомобілівцієї моделі, з них до наших днів дійшло всього 2авто,до речі, стільки ж збереглося іавтомоделіА.
У1932році з'являється 3,3 л модельD2з мотором фірмиHotchkiss.
Ця модель виявилася наймасовішою, її випустили в кількості 110 екземплярів.
У1933році з'явилася остання модель марки —F,яка також оснащувалася 6-циліндровим мотором«Готчкісс».
У1934році фірма, випустивши до цього часу приблизно всього 200автомобілів,закривається, оскільки, не дивлячись на передову конструкцію, машина не має попиту в консервативної публіки.
Грегуардопомагає іншим фірмам налагодити конструкції переднього приводу, однією з цих фірм була і компанія«Сітроен»,протеГрегуарпосварився з Лефевром, який не хотів підкорятисяГрегуару,іЖан-Альберпісля цього інциденту відмовився від співпраці і навіть від гонорару. До1937року він підготував передньопривіднийавтомобіль«Амількар».ПіслявійниспроектувавPanhard Dyna,Hotchkiss-Greguar,навіть випускав під своєю ім'ямGreguarавтомобіліз кузовом «Шапрона» (10 примірників), потім брав участь ще в різних проектах, в тому числі вАвстралії,а вже коли йому було за 80, він будував електричні транспортні засоби. А пішов він з життя в1992році.
- Harald Linz, Halwart Schrader: Die Internationale Automobil-Enzyklopädie. United Soft Media Verlag, München 2008,ISBN 978-3-8032-9876-8.(нім.)
- George Nick Georgano (Chefredakteur): The Beaulieu Encyclopedia of the Automobile. Volume 3: P-Z. Fitzroy Dearborn Publishers, Chicago 2001,ISBN 1-57958-293-1.(англ.)
- George Nick Georgano: Autos. Encyclopédie complète. 1885 à nos jours. Courtille, Paris 1975. (фр.)
- Michael Sedgwick, Mark Gillies: A-Z of Cars of the 1930s. Bay View Books, Bideford, Devon 1998,ISBN 1-870979-38-9.(англ.)
- Jean-Albert Grégoire (1899—1992, X1918)[Архівовано3 вересня 2014 уWayback Machine.](фр.)