pH

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Деякі значення pH
Речовина pH
Електролітив свинцевих акумуляторах <1,0
Шлунковий сік 1,0 — 2,0
Лимонний сік (5% розчинлимонної кислоти) 2,0 ± 0,3
Харчовийоцет 2,4
Кока-кола 3,0 ± 0,3
Яблучнийсік 3,0
Пиво 4,5
Кава 5,0
Шампунь 5,5
Чай 5,5
Шкіраздорової людини 5,5
Кислотні дощі < 5,6
Слина 6,35 — 6,85
Молоко 6,6-6,9
Чиставода 7,0
Кров 7,36 — 7,44
Морська вода 8,0
Мило(жирове) для рук 9,0 — 10,0
Нашатирний спирт 11,5
Відбілювач (хлорне вапно) 12,5
Концентровані розчинилугів >13

pH,Водневий показник— величина, що показує міруактивностііонівводню+) врозчині,тобто ступінь кислотності або лужності цього розчину. Для розведених розчинів можна користуватись терміном«концентрація»замість «активність» у цьому визначенні. pH нейтральноговодногорозчину становить 7, розчини із більшим значенням водневого показника є лужними, із меншими — кислими.

Загальну концепцію виміру кислотності розчину за допомогою рН сформулювавС. П. Соренсен(Sørensen) в1909р.

Визначення

[ред.|ред. код]
Співвідношення між pH та pOH

рН обчислюється як від'ємний десятковий логарифм активності іонів H+(або, точніше, для водних розчинів — іонів гідроксонію [H3O+]) і єбезрозмірнісною величиною:

Тут і далі квадратні дужки [] позначають рівноважну концентрацію. Отже, для нейтральних водних розчинів значення pH рівне 7, для лужних — більше 7, для кислих — менше. Із значення pH можна розрахувати pOH[1]:

.

При вищих температурахконстанта електролітичної дисоціаціїводи підвищується, відповідно збільшуєтьсяіонний добуток водиKw,тому нейтральною виявляється pH < 7 (що відповідає концентраціям, що збільшилися як H+,так і OH); при зниженні температури, навпаки, нейтральна pH зростає. Всі ці зміни відбуваються в інтервалі значень[2]Kwвід 0,11·10-14(0 °C) до 55,0·10-14(100 °C), тобто залежно від температури pH нейтрального водного розчину змінюється від 7,48 до 6,13. Так само для неводнихпротонних розчинниківзначення константи дисоціації чи тоавтопротолізувідрізняється від значенняKwводи, тому в них нейтральному середовищу відповідає інше, відмінне від 7, значення pH.

рН абсолютно чистоїводимусить мати значення 7. Але на практиці такого майже ніколи не трапляється — наприклад, при контакті із повітрям у воді розчиняєтьсявуглекислий газ,з якого утворюєтьсявугільна кислотаН2СО3,внаслідок цього рН води падає до 5,7—6.

pH більшості відомих розчинів коливається між значеннями 0 та 14. Відомі розчини із значенням рН меншим нуля та більшим 14, але у таких випадках замість pH, як характеристики кислотності розчину, зазвичай користуються концентрацією кислоти або лугу.

Розрахунок pH для розчинів

[ред.|ред. код]

Значення pH для слабких та сильних кислот можна розрахувати, використовуючи деякі припущення.

Процес розчинення сильної кислоти, наприкладсоляної,у воді можна записати так:

HCl(aq) → H++ Cl

Тобто приймається, що в 0,01 M розчині HCl концентрація іонів гідроксонію також становить 0,01 M. Отже: pH = −log10[H+]:

pH = −log (0,01)

що дорівнює 2.

Слабкі кислоти не дисоціюють повністю. Між іонами водню, молекулами кислоти та їїспорідненої основивстановлюєтьсярівновага.Наступне рівняння ілюструє цю рівновагу міжмурашиною кислотоюта її іонами:

HCOOH(aq) ⇄ H++ HCOO

Щоб мати можливість розрахувати pH, необхідно знатиконстанту рівновагицієї реакції, яка називаєтьсяконстантою кислотностій визначається за наступним рівнянням:

Ka= [іони водню][іони кислоти] / [кислота]

Для HCOOH,Ka= 1,6 × 10−4.

При розрахунку pH не дуже слабкої кислоти у не занадто розведеному розчині зазвичай приймається, що вода не постачає іонів водню (таке ж припущення було зроблено для розрахунку кислотності сильної кислоти вище). Це спрощує розрахунок і достатньо правомірно, тому що концентрація іонів водню, яка є наслідком дисоціації води, становить 1×10−7М, що зазвичай несуттєво.

Для мурашиної кислоти (HCOOH) константа кислотності записується у вигляді:

Ka= [H+][HCOO] / [HCOOH]

Приймаючи заxкількість дисоційованих молекул кислоти в 1 л розчину, зауважимо, що при встановленнірівноваги[HCOOH] зменшиться від вихідного значення 0,1 моль/л на цю кількість, у той час як [H+] та [HCOO] збільшаться на це число. Таким чином, [HCOOH] можна замінити на 0,1 −x,а [H+] та [HCOO] наx.В результаті маємо вираз:

Розв'язуючи це рівняння відносноx,одержуємо 3,9×10−3,що і є концентрацією іонів водню. Таким чином pH = −log(3,9×10−3), або приблизно 2,4.

Експериментальне вимірювання pH

[ред.|ред. код]
pH-метр
Універсальний індикаторний папір для вимірювання pH

Водневий показник водних розчинів можна приблизно визначити, використовуючиіндикатори— сполуки, що змінюють забарвлення при протонуванні/депротонуванні, тобто приєднанні чи відщепленні катіона водню. До найрозповсюдженіших індикаторів належатьфенолфталеїн,лакмус,метилоранжтощо[1].

Для більш точного визначення pH використовуютьpH-метри,що маютьскляний електрод,винятково чутливий до іонів H+,але майже нечутливий до інших катіонів. Сигнал від такого електрода, поміщеного у дослідний розчин, підсилюється і порівнюється із сигналом від розчину з точно відомим значенням pH[1].

Значення pH для біологічних систем

[ред.|ред. код]

Майже всі хімічні реакції, що відбуваються в живих клітинах, суттєво залежать від pH. Навіть невелика зміна кислотності може призвести до сильно виражених змін в цих процесах. Це справедливо не тільки для багатьох реакцій, в яких безпосередньо задіяні іони H+,а й для інших, оскільки більшість біомолекул, зокремаферменти,містять групи, здатні до іонізації. Для кожногоферментухарактерне певне оптимальне значення pH, при якому найефективніше приєднується молекуласубстратуікаталізуєтьсянеобхідне хімічне перетворення. Живі клітини підтримують pH цитоплазми, а багатоклітинні тварини також pH рідин внутрішнього середовища на сталому рівні, переважно близько 7, завдякибуферним системам[1].

Визначення водневого показника крові є рутинною процедурою в клінічній діагностиці. У нормі pH плазми крові становить 7,4, зниження цього показника називаєтьсяацидозомі може спостерігатись, наприклад, при важких формахцукрового діабету.Під час інших захворювань кров може, навпаки, ставати надто лужною, такий стан називаєтьсяалкалозом[1].

Див. також

[ред.|ред. код]

Джерела

[ред.|ред. код]
  1. абвгдNelson D.L., Cox M.M. (2008).Lehninger Principles of Biochemistry(вид. 5th). W. H. Freeman. с.55—61.ISBN978-0-7167-7108-1.
  2. Лурье Ю.Ю. (1989).Справочник по аналитической химии(вид. 6-е, перераб. и доп.).М.: Химия. с. 189.ISBN5-7245-0000-0.(рос.)

Посилання

[ред.|ред. код]