Jump to ratings and reviews
Rate this book

Livsfilosofi: Et personlig bidrag om følelser og fornuft

Rate this book
Arne Næss (1912–2009) sai filosoofiadoktori kraadi 1936. aastal pärast õpinguid Viinis ning oli 1939–1970 Oslo ülikooli filosoofiaprofessor. Samuti oli ta tuntud vägivallatuse eestkõnelejana, mägironijana, eelkõige norra-, aga ka ingliskeelsete õpikute ja filosoofiaraamatute autorina. Teose “Elufilosoofia” kaasautoriks on Per Ingvar Haukeland (sünd. 1966), kellega Næss on pidnud loenguid kodu- ja välismaal, põhiliselt süvaökoloogiast ja ökofilosoofiast, aga ka tunnete filosoofiast ja elufilosoofiast. Sõnum, et see Næssi enda meelest väike tunnetest ja mõistusest rääkiv raamat lugejatele korda läks, neile kasulikuks osutus, oli autori jaoks kõige väärtuslikum tunnustus, mida kirjanik võib tahta. Raamatu teljeks on “Eessõna” kirjutanud Toomas Trapido sõnul tunnete apoloogia ehk kaitsekõne tunnetele ja tundetarkusele ning isegi nende ülistamine, vähemalt oma õigele kohale seadmine Næssi vaates.

188 pages, Hardcover

First published January 1, 1998

Loading interface...
Loading interface...

About the author

Arne Næss

64books122followers
Næss was a Norwegian philosopher, known foremost as the founder of the conceptDeep Ecology
Næss combined his ecological vision with Gandhian nonviolence and on several occasions participated in direct action events. He was the youngest person to ever be promoted to professor at Oslo University (27), a position he inhabited from 1939 to 1970.
Næss' main philosophical work from the 1950s was entitledInterpretation and Preciseness..He later developed the conclusions in that book into a simplified, practical textbook, entitledCommunication and Argument,which became a valued introduction to pragmatics or rather "language logic", and was thus used over many decades as a sine qua non for the preparatory examination at the University of Oslo, later known as "Examen Philosophicum".

From the 1960s and forward his work came to be more and more focused on what would later be known as deep ecology.
The name was first introduced to the public by Næss in 1972 during a lecture and was later explained further inThe Shallow and the Deep Long-Range Ecology Movement: A Summary(published 1973 in theInquiryjournal).

Ratings&Reviews

What doyouthink?
Rate this book

Friends&Following

Create a free accountto discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
67 (25%)
4 stars
126 (48%)
3 stars
58 (22%)
2 stars
5 (1%)
1 star
2 (<1%)
Displaying 1 - 18 of 18 reviews
Profile Image for Cleo.
192 reviews36 followers
January 12, 2022
Previous Review (a new one is now needed)
Read (savored, inhaled) this a long time ago and realized only lately that I still think about it. We are lucky to have access, as it was translated into English. This is the sort of book that helped me realize the *best* people are those who care about such small things as flowers and such and then also health of the environment. This includes kindness and generosity. A few years after reading and being deeply inspired by this (along with some incredibly amazing colleagues) I was brave enough to study Philosophy (a mere B.A. that, nonetheless, took all my effort).

I had forgotten the title but not the author's name. A few clicky-click key taps and here we are, like finding an old friend. Mr. Naess has since passed; his writing remains.
Profile Image for Tilda.
171 reviews30 followers
January 10, 2024
Arne Næss nimi jäi mulle silma siis, kui otsisin infot Pentty Linkolast vahetult peale tema „Teisitimõtleja märkmete “lugemist. Googeldasin mõistet „süvaökoloogia “ja sealt edasi juhatas sõber äsjailmunud „Elufilosoofiani “. Kitsamas plaanis raamat minu ootustele ei vastanud, soovisin lugeda konkreetselt süvaökoloogiast, kuid sellest on raamatus täpselt üks peatükk. Samas, pettunud ma ka ei ole, sest, kui võtta laiemalt, nii laialt, et ökoloogia on kõige seosest kõigega, siis… Ma tahtsin lugeda Linkola kõigi ja kõige suhtes vaenulikule Maa päästmise programmile mõnd alternatiivset nägemust tekkinud olukorrast (inimtekkelise ökokatastroofi eelõhtu, eksole) ja ehk isegi selle lahendamise võimalustest vm, ja Næssi vaated või mõtted, veendumused, seda kindlasti on (Linkola ökofašismi suhtes alternatiivsed). Lihtsalt, et nüüd tahaks lugeda tema teisi, konkreetselt keskkonna hoiule pühendatud tekste.
Arne Næss (27.01.1912 – 12.01.2009) on üks Norra 20. sajandi silmapaistvamaid mõtlejaid, filosoof, süvaökoloogia rajaja. On kirjutanud arvukalt raamatuid ja artikleid erinevatel filosoofia ja loogika teemadel, mh Norra ülikoolides pikka aega kasutusel olnud loogika õpiku. Töötas Oslo Ülikoolis filosoofiaprofessorina (1939–1970), peale ülikoolist lahkumist tegeles aktiivselt keskkonnakaitse ja mägironimisega.
Selle raamatu alapealkiri on „Mõtisklus tunnetest ja mõistusest “ja just sellest Næss raamatus räägib: „… tunnete olulisuse jõhkrast ja vastutustundetust alahindamisest tänases ühiskonnas ja elus tunnete rolli suuremale teadvustamisele inimese mõtetes ja tegudes. “( lk 13). Raamat on kirjutatud koostöös Per Ingvar Haukelandiga, kellega koos Næss aastaid süvaökoloogia ja ökosoofia loenguid pidas.
Raamat algab intervjuu vormis kirjutisest, kus Næss räägib enda elust, veendumustest ning sellest, kuidas ta just seesugusteni jõudis. Ja edasi juba pisut põhjalikumalt, tunnetest ja mõistusest ning sellest, et need kaks ei ole teineteisest lahusolevad asjad, tunnete tähtsusest, enda ja maailma tajumisest, tundeelu väljakujunemisest või küpsemisest (päris huvitav arutlus – mis sundis noori norralasi II maailmasõjas natsidega ühinema ning osalema innukalt kaasmaalaste piinamistes ülekuulamistel?), kujutlusvõimest, teadustööst ja taskupahnatarkusest, elukunstist. Kirjutasin nüüd pmts sisukorra ümber, sest teemasid, mida raamat käsitleb on palju ja neid on kuidagi keeruline kokku võtta. Peamised mõtted, mis raamatust meelde jäid, on umbes järgmised. Igaühel on üks elu ja pmts elavad inimesed (Næss kirjutab küll vist konkreetselt Norra heaoluühiskonnast, kuid minu meelest kehtib see suures osas ka nt Eesti) täna ajal ja kohas, kus igaühel on võimalik valida, kuidas oma elu elada, kuid paljud inimesed ei pööra sellele piisavalt tähelepanu. Næssi meelest on kõige olulisemad siin elus rõõm ja rahulolu. Need saabuvad, kui inimesed järgiksid oma tundeid, teeksid oma elutähtsad otsused mitte üksnes pragmaatiliselt, külmalt, mõistusele toetused vaid mõtleksid eeskätt sellele, mis tunde see või teine otsus või nende otsuste reaaliseerimisel saabunud tagajärg neis tekitab. On see ikka see, mida inimene tahab, mis teeb teda rõõmsaks või õnnelikuks? Ehk parandab elukvaliteeti. Mulle tundub väga huvitav peatükk, kus Næss räägib haridusest. Tema meelest on inimesed ammu ilma jõudnud arengutasemeni, kus lapsi ei ole vaja sundida õppima asju, mis neile huvi ei paku. Õppima peaks eelkõige seda, mis huvi pakub, seda, mis silmad särama või südame tugevamalt põksuma paneb. Konks on siin muidugi selles, et kõigepealt tuleb siis välja selgitada, mis see on, mis huvi pakub. Tuginedes oma pikale töökogemusele ülikoolis, ütleb Næss, et pragu oleme olukorras, kus isegi ülikooli sisseastujad ei oska vastata küsimusele, mis neid tegelikult huvitab. Minnakse õppima midagi prestiižset või siis lihtsalt seda, kuhu sisseastumiskonkurss on väiksem ja valdkond väga vastu ei karju, kutsumuseta. Nö õigete asjade õppimisest on palju tähtsam oskus esitada küsimusi.
Lisaks iseenda teadvustatud tunnetele tuleks otsuste lahendamisel arvestada perspektiivi. Püüda näha oma otsuste mõju (nii üksikisiku tasandil kui sotsiaalsete gruppidena) tulevikus. Kas otsus, mis tehakse täna, tekitab hea tunde ka tulevikus, nt mõeldes lastele või keskkonnale. Kõik see on tehtav üksnes süvenedes, aktiivselt süvitsi minnes. Igasugune pealiskaudsus ja nö vooluga kaasa loksumine on kurjast. Elu nautimist tuleb võtta täie tõsidusega, selle poole püüelda ja teha ka väikesed asju kirega. Üksnes kohustustele keskendumine tapab elurõõmu. Ainus piir, millega elu nautimisel arvestama peab, on teise inimese või elusolendi samasugune õigus. Ära tee teisele seda, mida sa ei taha, et sulle tehakse. Kõigel elaval on iseväärtus, keegi ei ole kellegi jaoks ega pärast. Kõik mõjutab kõiki ja kõike, mõtle ette.
Pmts on need väga lihtsad, kõigile teada tuntud teesid. Ja ometi kuidagi mõtlemapanevad. Mõttes, kes ja kus mina olen; kas see, kus ma hetkel olen, on see, kus ma olla tahaksin; kas see, mis ma teen, on see, mis minu silmad särama paneb; millele minu aeg kulub; kuidas kõik see mina ülepea ümbritseva maailmaga suhestub, mh perspektiivis… Raamat on kirjutatud nö tavalugejale, mõistmiseks ei pea olema filosoof. Tekst on sõbralik nii tehniliselt, kui sisult. Mõttes, Næss oli üle kaheksakümnene, kui ta selle kirja pani ja teatud elutarkus- ja kogemus siit peegeldub, kuid tuimaks vanainimese targutamiseks üle ei lähe, tekst on olemuselt positiivne ja isegi rõõmus, täis heatahtlikust ja lugupidamist kõige elava suhtes. Næss on selgelt optimist. Muu hulgas väljendub see mu meelest Næssi korduvalt välja öeldud tõdemuses, et tema veendumused, tema elufilosoofia, on tema oma, iga teine inimene peaks mõtlema välja enda oma, individuaalse, just temale sobiva ning elama siis sellega, nagu nt elab üks puu puid tihedalt täis metsas (ilma siis oksi liigselt laiali ajamata… ).
65 reviews1 follower
January 24, 2022
En svært interessant bok om følelser, filosofi og fornuft.

Næss er dyktig til å differensiere følelsenes intensitet, og mener at uhyre svake positive eller negative følelser alltid er til stede. Når han er så bevisst og presis i formuleringene rundt følelser blir det også lettere for leseren å betrakte egne følelser og emosjoner.

Gjennom boken argumentere Næss for en radikal endring i skole- og utdanningssystemet, og noe av det viktigste for han er at elever og studenter i mye større grad, og mye tidligere, må få lov til å utdype seg i emner de gløder for.

"Den menneskelige tilpasningsevne er ubegrenset. Angi tolkningsmuligheter".
Profile Image for Kirsti (Kris Kringle).
121 reviews2 followers
July 16, 2024
If I could give this book 6 stars, I would. I can’t even begin to describe what it means to me. I will try my very best to keep Professor Næss’ words and thoughts in my mind and heart for as long as I am able, because they verify so much of what I myself has come to believe in and think, and also because of what he has taught me through this book.
Profile Image for John.
688 reviews23 followers
April 20, 2022
Livsfilsofi, or "Philosophy of Life" is generally a good book, even if it began with me disagreeing with something very early. The book is about feelings and rationality, or as Jane Austen would put it "Sense and Sensibility", a topic that is not much touched upon philosophically. This book is not a philosophical brick but is intentionally written in a more personal manner without footnotes. It suits the topics and makes the book more accessible. Arne Næss is easy to like even if our disagreement is great - and he gets a lot of inspiration from Spinoza, as well as touching upon Peter Wessel Zapffe here too. Gandhi is also mentioned a few times.
18 reviews1 follower
July 9, 2021
This was a great book for its time. But it still has too many brilliant ideas which stand still and there's too much to learn from Arne Naess, I think.
Some of the ideas regarding emotion and cognition may not be true and therefor some ideas based on the assumptions on this ground. Cause today's science prove some of them to be wrong. I admire Naess's wisdom whom himself is well aware of the fact that things may change and articulates this belief in some parts of the book wisely, and his humility on this basis is very evident in his writing.
30 reviews
December 22, 2019
A treatise to the importance of emotions...
in science, education, life and everything.

Mixed with some memoirs.
Must read, if you want to know more about Arne Naess.
Maybe not so much if it is the topic of emotions, deep ecology or something else you are after.

A good read nonetheless.
Profile Image for Ann Michael.
Author12 books27 followers
November 16, 2021
I love the sagacity and practicality of Naess' book and the open-minded curiosity he displays. Readable philosophy, from a person who was quite capable of high-flown abstract philosophy but chose not to use those terms and approaches in this late work.

It's a book I'll return to again.
Profile Image for Anneli.
172 reviews22 followers
March 24, 2023
Igaühele midagi.
"Peame endalt rohkem küsima: kas mulle meeldib mu praegune elu ja kas see, mida ma teen, on mu kujuteldava hea elu seisukohalt oluline?"
"... see kahandab inimest, kui tal on amet, mis nõuab pikalt järjest nii palju aega ja tähelepanu."
Profile Image for Eric George.
45 reviews30 followers
October 8, 2014
Arne Næss tar oss igjennom et langt liv og har mye klokt å fortelle. Det er tidvis personlig og man stifter ett litt bedre bekjentskap med fjellklatreren og professoren. Han er meget opptatt av filosofen Spinotza og siterer og tolker mye i lys av denne filosofen fra 1700 tallet. Dette kan virke litt avleggs, men det er kanskje slik at menneskenes hjerter ikke endrer seg så mye? For det handler mye om følelser og fornuft og det å søke en balanse mellom disse to, om det skulle være en motsetning. De hentes også litt inspirasjon fra Gandhi og fra buddhismen. Alt i alt en fin bok, som kan motivere, skape diskusjon og engasjere.
91 reviews1 follower
January 16, 2009
The author is a philosopher who launched the Deep Ecology movement, and the book is about integrating reason and emotions. I was hooked from the opening line of Chapter 1, "Confronting life can be quite brutal."
Profile Image for Siri-beate.
23 reviews
July 13, 2012
Mye interessant, men veldig mye "jeg er såå glad for å høre med egen stemme" aktig prat.
367 reviews1 follower
January 29, 2019
Readable and enjoyable philosophy from someone who's been around long enough and through enough difficult history to be taken seriously as an authority.
Displaying 1 - 18 of 18 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.