Jump to ratings and reviews
Rate this book

Et glas mælk, tak

Rate this book

Dorte er femten år og bor i en landsby i Litauen. Her drømmer hun ikke om det store eventyr, men om det konkrete og nære: bagerens søn Nikolaj, lidt mindre fattigdom, og at hendes far stadig var i live.
Derfor slår hun også til, da hun bliver tilbudt en gratis rejse til Stockholm, hvor hun vil få arbejde på en restaurant. Selv om det undrer hende, at afrejsen skal foregå i smug, og selv om de to mænd, der kører bilen, ikke er særlige venlige, kan hun næsten ikke fatte, at hun, Dorte, har været så heldig.
Et glas mælk, tak er en roman om håbløshed og drømme og om at finde styrken i sig selv til at overleve - også det der er allermest umenneskeligt.

406 pages, Paperback

First published January 1, 2006

Loading interface...
Loading interface...

About the author

Herbjørg Wassmo

42 books274 followers
Herbjørg Wassmo (born Vesterålen, December 6, 1942) is a Norwegian author. She worked as a teacher in northern Norway until her debut as an author. Her debut work was a collection of poems, "Vingeslag" ("Beating of Wings"). Her major breakthrough was her first novel, "Huset med den blinde glassveranda" ("The House with the Blind Glass Porch") in 1981.
Her best known book is Dinas bok (Dina's Book) from 1989. This novel was made into a film with the title "I Am Dina" in 2002, starring Maria Bonnevie and Gérard Depardieu.

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
773 (33%)
4 stars
858 (37%)
3 stars
478 (21%)
2 stars
138 (6%)
1 star
28 (1%)
Displaying 1 - 30 of 129 reviews
Profile Image for Patricija || book.duo.
748 reviews501 followers
February 11, 2021
2.5/5

Būna knygų, kurios apgauna. Užsuka uodegą ir nesupranti kur iš kelio išklydai. O būna knygų, kur viskas lygiai taip, kaip ir buvo žadėta. Parduota mergina. Sekso vergija. Stiklinė pieno. Lygiai tai ir nieko daugiau. Jokių papildomų prošvaisčių, tik viena labai labai liūdna, labai naivi, labai jauna mergaitė ir jos pienas. Labai daug skausmo, labai daug siaubo. Bet kai jis neturi daugiau nieko, jokio antro dugno, jokios vilties, jokio šviesos blyksnio, viskas virsta bėdų turgumi. Kuomet visos problemos žinomos. Ir skaudžios, nesupraskit manęs neteisingai, pragariškai skaudžios. Bet taip, kaip nesirenku sąmoningai gerti į save kriminalinių naujienų 420 puslapių be prošvaisčių, taip nesirinkčiau ir Stiklinės pieno kartoti. Ar kam nors rekomenduoti. Tik kuo ši knyga skiriasi nuo visų kitų, parašytų panašia tematika?..

Tikriausiai paprasčiausiai būtų Stiklinę pieno sulyginti su J.Ivanauskaitės „Miegančių drugelių tvirtove“. Tačiau jeigu pastarojoje spalvų, atspalvių, balsų ir pusbalsių, minčių ir iliuzijų, sapnų ir idėjų taip gausu, kad net tiršta, jei prostitucijos tema įdedama į milžiniškai platų kontekstą, jei keičias pasakojimo kampas, jei bent kartais jaučiamą siaubą ir skrandžio persukimus pakeičia šyptelėjimas, tai „Stiklinėje pieno“ viskas taip tamsu, taip juoda. Taip buitiška. Tikroviška, neabejotinai. Bet nyku, kaip nyku. Toks „TV Pagalbos“, „Farų“, „Bėdų turgaus“ ir panašios skausmo, bejėgystės ir tamsos televizijos atitikmuo knygoje. Yra kam patinka. Ir galbūt, jei knygą būčiau atradusi paauglystėje, viskas atrodytų kitaip. Bet dabar, nors skaityti skauda, nors akivaizdus autorės talentas (o knyga, beje, kaip diena ir naktis stilistine prasme skiriasi nuo prieš tai mano skaitytos „Dinos knygos“), visgi galiausiai, kaip ir veikėja, beveik atbunki prieš skausmą, į kurį tik murkdosi Dortė ir murkdosi, be šansų įkvėpti, be noro kažką keisti. Ir nekyla ranka man jos kaltinti nei akimirkai. Bet suprantu tuos, kuriems norėtųsi ją papurtyti. O čia ir yra didžiausia knygos bėda.

Knyga, prasidedanti realistiškai ir įtaigiai, galiausiai pasiekia tokias skubėjimo aukštumas, kad paskutiniame trečdalyje pagavau savęs nebetikint visai. O stiklinės pieno simbolis per visą knygą kartojasi tiek dažnai ir tiek daug, kad veikiau norisi toje stiklinėje pačiam nusiskandinti, nei dar kartą apie tai perskaityti. Ir visa knyga primena pasaką be galo – lyg įkvepi oro ir vėl viskas iš naujo. Ir dar kartą. Ir vėl. Tikiu, kad skaitant „Stiklinę pieno“ tinkamu metu, galbūt mokykloje, ji suskambėtų kitaip. Bet šį kartą man per daug buities, per daug Dievo, galiausiai – per daug pieno. O blogiausia tai, jog istorija pateikiama tokiu būdu, jog auką kaltinti, kas, mano galva, ir taip yra milžiniška, baisiai sunki problema tokių ir panašių nusikaltimų atveju – per lengva. Kaip būtų gera, jei tokių galimybių būtų suteikta kuo mažiau.
Profile Image for Knygu_jura.
399 reviews209 followers
January 30, 2021

Po nesėkmingos pirmosios pažinties su šia autore,  kai pradėjau skaityti šią knygą, galvojau, kad šį kartą viskas bus žymiai geriau. Istorija įtraukė nuo pirmųjų puslapių, jaučiau jos tamsumą, šiurpumą ir skaudumą. Tačiau tai tęsėsi neilgai, tik kokius šimtą puslapių, kuriuos perkopus, istorija blogėjo, o autorė vis labiau išsiseminėjo. 

Jaunų, nepatyrusių ir socialiai nepriklausomų žmonių, dažniausiai merginų, prekyba prostitucijai yra opi ir skaudi tema. Baisiausia, kad viskas vyksta ištikrųjų, dar baisiau tai, kad tai vyksta ir dvidešimt pirmame amžiuje. Tad knygos tema yra tikrai įdomi, tačiau čia ji neišpildyta taip, kaip galėtų būti..

Pirmiausia, pagrindinės veikėjos Dortės naivumas ir kvailumas manęs neįtikino. Su juo buvo persistengta, nes vietoj gailesčio jai, man darėsi juokingi jos sprendimai, juokingas jos nesuvokimas į ką brenda, kai tai, jau ne pirmas kartas ir elementariai galėtų pasimokyti iš to, kas jau buvo. O atsakymų apie tai, kodėl žmogus nesinaudoja progomis, jeigu jam yra blogai ir jis trokšta pagalbos, tai tiesiog negavau.

Stiklinė pieno šioje knygoje turi savo simbolį. Tik, gaila, kad kuo gilyn į knygą, tuo simbolio reikšmė tapo dar viena perdėta ir visai neįtikinančia knygos dalimi. O tokių dalių šioje knygoje taip pat daug. Pilna neišbaigtų vietų, pilna klausimų. Man trūko dalies apie Dortės motiną ir seserį, kaip jos reagavo, ar išviso pastebėjo, kad Dortė išvažiavo? Pabaiga irgi buvo, lyg nukirsta. Autorė rašė rašė, tada staiga nusprendė, kad jau reikia baigti istoriją, tai toj vietoj maždaug ir pabaigė. 

Ir tikrai, kartais paslaptingumas istorijai prideda žavesio ir tikros pridėtinės vertės, nes kartais įdomiau yra nežinoti. Gal, jeigu nebūtų perdėto naivumo, istorijos simbolio sugadinimo, tai ir nesinorėtų tų visų atsakymų. Tačiau natūraliai, tokiu atveju pradedi kapstytis giliau. Dar kalbant apie šiurpias, kraują stingdančias vietas, tai, man tokia buvo viena ir tame šimtuke, kuris man tikrai patiko. Todėl, jeigu jau pradžioje gauni fejerverką, tai ir kitose knygos vietose mažiausiai bent to ir tikiesi, nes išlaikyti šiurpą ir žiaurumą nepakanka tik tuo, kad pati istorijos tema tokia. 

Ar galiu pažintį su šia autore laikyti vykusia? Na, kaip ir, nes knygos nepadėjau į šoną ir pabaigiau. Tačiau manau, kad jeigu būčiau skaičiusi ją paauglystėje, maždaug tuo metu, kai skaičiau “Heroiną”, būtų susiskaitę geriau. Turbūt būčiau neieškojus gylio, prasmės ir atsakymų, o pati prostitucijos tema būtų viską ant rankų išnešus. 
Profile Image for Kamilė | Bukinistė.
261 reviews135 followers
July 27, 2022
Man buvo sunku patikėti, jog čia Wassmo knyga. Perskaičius Dinos tetralogiją, Stiklinė Pieno man pasirodė lyg išties rašyta visai kito autoriaus.

Jeigu Dina turėjo begales paslapčių, istorija buvo su subtiliais (na ne visada) nutylėjimais, žavėjo savo veikėjų įspūdingumu, ir buvo pastatyta kaip puikus spektaklis, Stiklinė Pieno buvo tokia nuspėjama, tokia naivi, tokia masinė ir masinanti istorija, kad ir vėl sakau, man tikrai buvo keista - kad apie abi knygų herojes rašė ta pati autorė.

Aš puikiai suprantu, kodėl istorija sužavėjo ar tiksliau sujaudino daugelį skaitytojų - tema - sekso vergija, žmonių pardavinėjimas išties intriguoja, atskleidžiamos užuolaidos į skaitytojui neregėtą ir negirdėtą pasaulį. Pasaulį, kuris šiaip jau nėra autorės fantazijos vaisius, tik sukonkretintas į vieno atsitiktinio žmogaus istoriją, kokių realybėje yra begalės. O vieno žmogaus istorija visuomet jaudina, nes masės žmonių kančios dažniausiai tėra statistika.

Ir su tuo būtų viskas gerai, bet veikėjai man čia tokie klišiniai, kad štai asmeniškai - ir nebelietė, nes daugiau priminė šablonus, nei gyvus žmones, pavyzdžius iš vadovėlio, veikėjus iš mamos išgalvoto - gąsdinančio ir pamokančio pasakojimo.
Knyga įtraukė, aišku, jog buvo įdomu, kaip baigsis jaunos į pinkles įkliuvusios merginos gyvenimas, tačiau stipraus literatūrinio statinio nebuvimas ir žiaurios įvykių scenos - skaitymo niekaip negalėjo paversti maloniu.
Profile Image for Queen D.
34 reviews10 followers
November 16, 2023
Sunku skaityti kai supranti, kad taip vyksta ištikro. Labai stipri knyga.
Profile Image for Yulia.
90 reviews37 followers
June 13, 2013
Despite the fact that this book is rather well-written and pretty gripping (kudos to the Russian translator too!), it left me with an overwhelming sense of despair and hopelessness. In fact, it felt like a nightmare - a horrible, extremely violent nightmare, and sometimes it seemed to me I could no longer stand it. My heart ached the whole time I read this novel. All those terrible things that happened to Dorte, oh my! This book is definitely not for the faint-hearted.
September 26, 2023
Tokios tematikos knygas skaityti visada sunku, norisi po skyriaus užversti ją, kad pavytų “suvirškinti”.
Pirmieji puslapiai tikrai užkabino, tačiau potencialas kuo toliau, tuo labiau blėso.
Istorija pasakoja apie vargstančią šeimą bandžiusios išgelbėti paauglės Dortės išgyvenimus. Naivumas liejosi per kievieną puslapį - susiviliojimas puikiu gyvenimu Stokholme dirbant padavėja, šūsniais pinigų bei galimybe apsaugoti motiną ir seserį nuo iškeldinimo.
Paauglė patenka į prostitucijos pasaulį ir nuo tada viskas, galima sakyti, eina velniop.
Taip, istorija žiauri, tačiau pasirodė, kad autorei kilęs įkvėpimas pamažu išseko. Tomo, Laros veikėjai neįtikino - tarsi buvo nuspręsta, kad jie per gerai elgiasi su Dorte, tad kodėl gi neįrašius poros kumščių ir įniršio protrūkių. O Artūro veikėjas ir apskritai epizodai su juo nedavė jokios pridėtinės vertės knygai.
Taigi, knyga įdomi, tema aktuali, apie tai kalbėti reikia. Tačiau, jei reikėtų rinktis geriausią istoriją prostitucijos tematika, tai būtų ne ji.
Profile Image for Edita Kazakevičienė.
Author 2 books77 followers
April 29, 2022
„Niekas negali pakenkti tokiai statulai, nors ji ir vaizduoja nuogą jauną merginą. Niekas apie ją nieko nežino. Žmonės gali į ją žiūrėti, ją liesti, žaisti su ja. Prisiglausti prie jos. Jei joje yra skylė, aišku, galima į ją kišti daiktus. Na ir kas? Juk anksčiau ar vėliau jie ištrauks tą daiktą ir nueis. Ji nejaučia nepažįstamojo odos arba vis sunkėjančio alsavimo. Galbūt blogiau jau nebebus?"

Prekyba žmonėmis, sekso vergija, prostitucija ir smurtas. Tikrai skaudžios ir nepatogios temos apie kurias sunku ne tik skaityti, bet ir kalbėti ar galvoti. Tai mano pirmoji pažintis su šia autore, todėl net kelis kartus pasitikslinau, ar ji tikrai norvegė. Mat dalis romano vyksta Lietuvoje, o ir pagrindinė veikėja – lietuvaitė Dortė.

Tai istorija apie mamą, kuri su dviem paauglėm dukrom, iš Baltarusijos atsikrausto į Lietuvą. Visos trys glaudžiasi pas susenusį tėvo dėdę, kuris gyvena su išprotėjusia žmona. Mama garsiai kalbasi su Dievu, tėtis miręs, vyresnioji sesuo nuolat išeina iš namų, o aplinkui toks skurdas, slogumas, vargas, jog rodos, nėra jokio vilties spindulėlio.

Jaunesniajai dukrai Dortei nutinka daug baisių dalykų ir žiauri realybė smogia visa jėga. Neteisinu prekybos žmonėmis, tačiau šiame romane viskas dar šlykščiau, nes mergaitės tyrumas ir naivumas sudaro kontrastą prostitucijos baisybėms. Kilo daug klausimų: ar įmanoma ištrūkti iš jos tinklo? Ar žaizdos kada nors užgis? Ar mūsų vyrai, broliai ir sūnus žemina ir išnaudoja tokias moteris?

Romano pradžia ir pabaiga gera. Tačiau viduryje visko buvo per daug ir nuobodžiavau. Skaitant Dortės pokalbius su tėčiu, jausdavau, jog mintys nukrypdavo į šalį ir tekdavo prisiversti grįžti prie teksto. Ir kam reikėjo Tomo personažo? Ar autorė norėjo parodyti, jog ir tarp sąvadautojų yra gerų žmonių? Manau, kad autorė rašo puikiai, tik istorijos sudėliojimas galėjo būti kitoks.

O romano pabaigoje nuo tos stiklinės pieno darėsi koktu (aš pieno visiškai negeriu). Apskritai, net nenoriu prisiminti ką skaičiau ir nekiltų ranka dar kartą atsiversti šios knygos ir turėti ją namuose. Tačiau ji paskatino susimąstyti apie seksualinio išnaudojimo aukas ir požiūrį į moterį.

Daugiau knygų apžvalgų: www.profesionalimama.wordpress.com
Profile Image for Lillemy_bok.
3 reviews
August 5, 2015
Brukte lang tid på å komme meg gjennom boka. Rett og slett fordi den var så vond og grusom. Nå er jeg ferdig, og selv om det var forferdelig å lese, så var den veldig bra!
Anbefales!
Profile Image for Eitvilė .
67 reviews15 followers
March 14, 2021
"Visas gyvenimas susideda iš begalinės virtinės dalykų, kurių visai neišmanai, bet turi įveikti!"

Tikrai ne lengvas ir ne šviesus skaitinys jaukiam vakarui, tačiau vienareikšmiškai dėmesio verta knyga. Čia pasakojama sukrečianti ir sunki Dortės - merginos iš Lietuvos - istorija. Norėdama padėti savo šeimai užsidirbti daugiau pinigų, ji, būdama vos penkiolikos, papuola į prekybos žmonėmis ir prostitucijos sūkurį. Knygoje labai nuosekliai ir išsamiai perteikta Dortės emocinė būsena - nuolatinė baimė, gėda, įtampa - ir jos bandymas išgyventi nepakeliamomis sąlygomis. Perskaičiusi knygą ir pasidomėjusi autore supratau, kodėl pagrindinės veikėjos pasakojimas perteiktas taip tikroviškai - deja, knygos autorei vaikystėje taip pat teko patirti šiuos išgyvenimus ir būti išnaudojamai. Nors knyga yra be proto skaudi ir tikrai neatnešanti teigiamų emocijų, verta ją perskaityti kaip gyvą įrodymą, ką patiria išnaudojami žmonės, iš kurių atimta paprasčiausia prigimtinė teisė į laisvą savo pačių gyvenimą.

Link'as į straipsnį su autore: https://www.moteris.lt/lt/psichologij...
Profile Image for Ernesta.
143 reviews
May 9, 2024
Kad jau problemos tos pačios kaip ir “Amerikos purve”, tai leisiu sau pacituoti Myriam Gurba, kuri taip apibūdino pastarąjį:

𝙰𝚍𝚟𝚎𝚗𝚝𝚞𝚛𝚎 𝚙𝚒𝚝𝚢 𝚙𝚘𝚛𝚗

Autorė teigia, kad gyvendama vienoje madingiausiu Norvegijos gatvių suprato, kad merginų išnaudojimas vyksta “po jos pagalve” ir todėl nutarė papasakoti tai kas dažniausiai nutylima. Todėl ryžosi aplankyti ne tik siaubingus teismo procesus, tačiau NETGI nuskrido į Lietuvą (koks pasišventimas!).

Tiesa, įtariu, kad labai ilgai ten neužsibuvo, nes lietuviškumas knygoje apsiriboja vos keletu lietuviškų vardų ir cepelinais. Dauguma veikėjų yra Lietuvoje gyvenantys rusai/ baltarusiai.
Kas man pasirodė šioks toks slėpimasis tarp kultūrų. Kai nesi tikras kaip ten iš tikrųjų, tai sumakaluoji viską, kad nei vieni, nei kiti negalėtų piktintis, nes nei apie vienus iki galo. Antra vertus, tai paaiškina ir kodėl šalutinis, rusų tautybės moters personažas, buvo kur kas ryškesnis… taip taip, tiesiog drąsiau naudotasi stereotipais.

Verta paminėti, kad velnias slypi detalėse ir dabar nemėginu įtikinti, kad apie sekso vergovę mes Lietuvoje jau tikrai nesam nieko girdėję. Ne, bet pats visuomenės paveikslas man buvo visai neatpažįstamas, problemos mūsų visai kituose aspektuose. O problemų periferijoje tikrai ne tik būta, bet dažnai ir tebėra.

Ir, viena vertus, kam rūpi, juk rašyta labiausiai norvegams, ne lietuviams, tai gal neverta sureikšminti…
Tik kad kai kalbame apie realių žmonių istorijas ir problemas, niuansai tampa svarbūs. Pirma, lietuviai yra Norvegijos mažuma, tad tokiu atveju literatūra formuoja stereotipus bei kultūrinę misinterpretaciją, kuri vėliau turi labai realų poveikį labai realiems žmoniems.

Kita problemos dalis yra pasiimti pažeidžiamos grupės istoriją ir papasakoti, kai mažai ką pats suprantanti, iš patogios galios pozicijos. Kas čia ir nutiko. Aš kažkaip iki pat galo tikėjausi, kad ir kiek ten netikslumų buvę, kad autorė suteiks galią moterims, tačiau visas jų įgalinimas apsiribojo dvasiniu nepasidavimu, jei herojės padėtis bent kiek pagerėdavo, tai dėl žmogiškumo užsilikusio pas norvegą vyrą. Ir tie norvegai, nesvarbu pirko ar pardavė moters kūną buvo kažkokie labiau negeri, nei kad tie žvėrys lietuviai vyrai, jas pardavę…

Pabaigai dar norisi paminėti, kad autorės gebėjimas “gražiai” rašyti (todėl ir 2*, o ne viena), sakyčiau, čia veikia prieš ją pačią. Tas grandiozinis romantizmas bei dramatizmas visa kame tik paryškina naivizmą. Pabrėžiamas kontrastas tarp Dordės šeimos ir situacijos, kad jie tai tikrai geri žmonės iš gerų šeimų ir labai nenusisekusių aplinkybių, man pasirodė net savaip nepagarbus visoms toms tikresnėms moterims, kurios atsiduria sekso vergijoje. Tarsi autorė pati smerktų ir tuo pačių bandytų išteisinti siaubingomis, neišvengiamomis aplinkynėmis…

Tai išties gaila, kad viskas nukrypavo tokiais keistais keliukais, knygą ėmiau su lūkesčiu gauti šydo atskleidimą, kokiame gi santykyje yra pati visuomenė su sekso vergija. Nes jie turi istorija, turi ką reflektuoti: nuo garsiojo Alberinos paveikslo iki tuo metu jau kurį laiką vykusių debatų visuomeneje (ir 2009 priimto teisės akto) dėl sekso kliento/pirkėjo krimilizavimo.

Bet, kam gi atsukti veidrodį į save, kai gali pikantiškai aprašinėti siaubingas smurtines scenas ir žinai, kad tikrai suveiks, nes šokiruoja. O be tų scenų nelabai kas ir beliktų iš knygos…
This entire review has been hidden because of spoilers.
Profile Image for Eivor.
58 reviews
July 17, 2022
«Hemmeligheten med tankene, er at ingen kan ta dem fra deg.»

«Man er det man spiser, og man er det en tenker.»

«Tror du det er noen som kan snakke om alt? Altså det de skammer seg over?»

«»Ja» sa hun inn i brystet hans. Det var som å snakke inn i en skinnfell.»

«Du skal ikke lastes for andres ondskap.»

«Sivilisasjonen er avhengig av at også mannen er et menneske.»

«Når man har muligheter må man bruke dem.»

«Jeg vet det jeg bryr meg om å vite.»
January 28, 2021
I was hoping for a really good story and was hyped about the book. Halfway through the book I was thinking "ok, let's just finish it and be done".

Yes, the topic is disturbing and her life was terrible, but at the same time I hated the main character more and more with every chapter. There's a limit how naïve and stupid you can be! Feels like the character was 9, not 16 years old. Other characters could be fit into 4-5 categories as well - everyone felt so flat and predictable.

Also, the culmination was in the last 10 pages of the book. Chapter before that was STILL leading nowhere. The ending was completely unfinished, seemed like the writer forgot to write 5 more chapters about life after everything that happened and left so many questions unanswered.

That glass of milk finally became nothing. It was so overdone in the book that in the end completely lost it's meaning.

I gave 2 stars just because I wanted to see how the story ends and managed to finish the book.
May 28, 2010
A fantastic book - this is the Danish translation of the original Norwegian. I have never read anything by Herbjørg Wassmo before, but have been reading about her latest book and came across this one at the library. Everyone should read this book, and see how the trafficking of women is an evil that must be fought to the last. The book descries a 15 year old Russian/Latvian girl is tricked into travelling to Stockholm to earn money for her mother and sister, and all the terrible things that happen to her from then on. I could hardly bear to read it, but at the same couldn't put it down. Read it.
Profile Image for Egle Cep.
8 reviews4 followers
November 1, 2021
Šiurpinanti bet įtraukianti istorija. Daug beviltiškumo, kuris tęsiasi visos knygos metu. Atrodo lyg skęstum. Kartais iškyli į paviršių įkvėpti oro ir vėl į dugną. Jokios šviesos, tik skausmas. Supratau kodėl tiek beviltiškumo ir tikrai nesitikėjau tipiškos istorijos kai princas ant balto žirgo atjoja ir visi ilgai ir laimingai gyvena. Tačiau visgi pabaiga paliko daug neaatsakytų klausimų, daug neaiškumo. Ir atrodo skaitytojas negavo to ko nusipelnė perskaitęs tokią sukrečiančią istoriją. Nebent vienintelis istorijos tikslas tebuvo sukrėsti.
Profile Image for Gintarė Liūtaširdė.
53 reviews5 followers
March 13, 2017
Įdomi knyga, kurioje papasakojama žiauri istorija apie prekybą žmonėmis, vaikišką naivumą pražudžiusį visas merginos svajones.
Skaitant knygą kažkas viduje persisuko. Pradėjau žiūrėti į merginas gatvėje, stebėti jas ir kartais atrodydavo, kad matau pagrindinę knygos veikėją. Juk visko gali būti.
Pribloškiančiai vaizdžiai aprašytos žiaurios, antihumaniškos scenos. Kai pagalvoji tai dalis informacijos veikiausiai net nebuvo bandoma išplėtoti, nes būtų sunku suvokti.
Profile Image for Ruta Alb.
274 reviews1 follower
September 5, 2024
Penkiolikmetė mergina gyvena Lietuvos kaime su mama ir sese. Po tėvo mirties šeima susiduria su skurdu, o šeimininkas reikalauja nuomos, kurios jos negali sumokėti. Tuo metu Dortė susipažįsta su mergina, kuri žada geresnį gyvenimą ir pelningą darbą Švedijoje, kuris ne tik jai, bet ir jos mamai bei sesei padėtų išbristi iš vargų. Keli mėnesiai darbo kavinėje turėtų išspręsti visas problemas Lietuvoje. Tačiau, kai Dortė galiausiai susirenka daiktus ir išvyksta su nepažįstamais vyrais, ji nė nenutuokia, kaip radikaliai pasikeis jos gyvenimas. Vietoj darbo kavinėje Švedijoje, ją nuveža į kitą vietą, kur daugybė vyrų ją fiziškai sužaloja, o vėliau kelyje sutinkami žmonės toliau traumuoja ją psichologiškai. Mergina kabinasi į prisiminimus apie tėvą ir pokalbius su juo, kad išgyventų tai, kas atrodo nepakeliama.
Knyga yra žiauri, liūdna, šiurpi ir sunkiai suvokiama. Tokie dalykai vyko ir vyksta toliau, todėl tai yra viena šiurpiausių knygų, kurias skaičiau pastaraisiais metais.
Taigi, ką pasiimu iš šios knygos sau?
Nelinkėčiau to niekam, net savo pikčiausiam priešui.
June 30, 2022
Knyga paliko neišpildytos istorijos įspūdį. Kur dar tikrai kažko trūko. Bet tikrai ne laimingos ar tragiškos pabaigos, bet pasakojimo, ką darė mama su Dortės sese Vera, jai prapuolus? Kaip Nikolajus ir jo mama? Ką jie darė, kaip jie jos ieškojo?

Per daug Dievo, per daug pieno… kažkodėl pasirodė šie du motyvai itin dirbtinai.

Žinoma, istorija apie vienos merginos tragišką likimą mane tikrai sukrėtė… tad čia kiti žmonės tik kintamieji ir jų gyvenimo linijų nuotrupų gal ir pakanka, bet kartais, rodos, viskas buvo smulkmeniška iki skausmo ir tos vietos nereikšmingos man pasirodė, o kitur skubėta taip, kad pasakojimas tapo lyg apgraibomis užrašytas.
Galvoju, gal tokia knygos idėja: tai tarsi sapnas, kai įsivažiuoji palengva, o prieš nubudimą viskas taip susijaukia, kad nieko nebesupranti ir tada prabundi. Naujas tuščias lapas, gyvenimas vyksta toliau. Tačiau man to neužteko.
Profile Image for Arvena.
116 reviews3 followers
August 2, 2024
„Sunku rasti jauną merginą, kuri galėtų atsisakyti linksmų draugų, mielų niekučių ir netrokštų gyventi gražiai ir laimingai.“ knygoje „Mažosios moterys“ rašė Louisa May Alcott dar 1868 metais. Tačiau kaip tiksliai šis sakinys tinka ir šiuolaikinėms merginoms! Net ir praėjus daugiau nei amžiui šiuo klausimu niekas nepasikeitė. Kita vertus – ar gali pasikeisti ar išnykti noras gyventi gražiau, prabangiau, patogiau?

Ne išimtis ir Herbjørg Wassmo knygos herojė Dortė. Mergaitei penkiolika metų, ji gyvena Lietuvos kaime. Svajoja apie geresnį gyvenimą ir kepėjo sūnų Nikolajų. Tėtis miręs. Mama sunkiai dirba, Dortė ir jos vyresnė sesuo Vera intensyviai ieško darbo. Ne tam, kad nusipirktų gražesnį drabužį ar pagerintų savo vargingą buitį. Pinigėliai reikalingi susimokėti nuomą – nes su kiekvienu vėlavimu didėja ir rizika būti išmestoms į gatvę.

Tad Dortė priima pasiūlymą padirbėti užsienyje. Naivi mergaitė tiki, kad dirbs kavinėj, o uždirbtus pinigus siųs mamai. Ji nieko neįtaria nei tada, kai su dviem menkai pažįstamais ( ar, veikiau – visai nepažįstamais) tipais važiuoja per Lietuvą automobiliu, nei kai sužino, kad ją kvietusi mergina į užsienį nevažiuos, nei kai naktį praleidžia viena užrakintame bute kažkur Vilniuje. Net po žiaurios orgijos, visa sudaužyta ir gausiai kraujuojanti ji vis tik tikisi, kad „kai pasveiks ir pramoks kalbą“, galės dirbti kavinėje. Deja...

Herbjørg Wassmo sugeba sukurti labai tikroviškus, gyvybingus personažus. Turbūt žymiausia jos Dina iš „Dinos knygos“ (ir kitų Dinos trilogijos dalių). Dina – demoniška, stipri moteris, nepaisanti nieko, besielgianti taip, kaip jai reikia, ir taip, kaip ji nori, išnaudojanti vyrus ir nepripažįstanti autoritetų nei taisyklių. Dortė ne tokia – naivi jaunutė mergaitė iš Lietuvos kaimo, neturinti galimybės pasipriešinti ir pakeisti savo padėties. Tačiau Dortė, kaip ir Dina, yra stipri. Kitaip. Savaip. Nors ir užgesusiomis akimis, tačiau vis aktyviai besikabinanti į gyvenimą.

Dortė mėgsta pieną. Paklausta, ko norėtų, dažniausiai atsako: „stiklinės pieno“. Toks ir knygos pavadinimas. Tokia ir Dortė. Vaikiška (ne tik dėl pieno – į kelionę ji pasiima pliušinį drambliuką). Nekalta („juk tai tik kūnas“). Paprasta.

Kita gana svarbi detalė – vardas Ana. Ana – Dortės dėdės žmona, Ana Karenina – Levo Tolstojaus knygos herojė; šiuo vardu Dortė prisistatinėdavo nepažįstamiesiems. Dortė į lagaminą įsimetė knygą „Ana Karenina“ (rusų kalba), kaip ir Ana Karenina, bandė nusižudyti. Ne taip, kaip Ana Karenina ir netaip sėkmingai.

Knygoje daug smurto, prievartos, skausmo ir pažeminimo. Susitaikymo. Nesipriešinimo. Beviltiškumo. Skaitant tai, ką patiria Dortė, nori nenori apninka mintys – kuo ji tapo, kas ji yra dabar? Žaisliukas žiaurių, negailestingų ir gašlių vyrų rankose? Mėsos gabalas, kurį galima vartyti ir minkyti kaip tik nori? Lėlytė, kurią gali nusipirkti kada tik užsigeidęs? Ar tik graži statula, kuriai tas pats, kuri nejaučia nei skausmo, nei patyčių, nei pažeminimo?

Knygoje apstu šlykščių, neįsivaizduojamai žiaurių vyrų tipažų (ypač atgrasus – knygos pabaigoje pasirodantis Bjarnė). Tai leidžia su palengvėjimu atsidusti: kaip gerai, kad gyvenime su tokiais netenka susidurti! Tačiau tai ir priminimas, kad kartais gyvenimas gali būti ir dar žiauresnis nei knygoje nupasakota Dortės istorija. Kita vertus, tai nėra knyga, kuria būtų siekiama įrodyti, kad „visi vyrai – kiaulės“. Anaiptol. Turbūt labiausiai čia tiktų Dortės tėčio frazė: „Ir vyrai turi būti žmonės“.

Taip, kai Dortei sunku, ji kalbasi su tėčiu. Mintyse. Sulaukia jo patarimų, palaikymo, padrąsinimo. Kad ir kaip blogai būtų. Kartais Dortė pati save smerkia labiau nei reikėtų. Pokalbiai su tėčiu, prisiminimai iš vaikystės yra tai, kas padeda išgyventi. Ir tai, kas rodo, jog, nepaisant visko, ji tebėra žmogus. Nors kai kurių kitų akimis – tik prekė.

H. Wassmo dažnai tituluojama Norvegijos literatūros karaliene. Ir, nors knygos pabaigoje rašytoja dėkoja ir nemažai lietuvių, padėjusių jai rašant šią knygą, vis tik galima prie šio to prikibti.

H. Wassmo Lietuvoje gyvena rusai, baltarusiai, žydai. Žodžiu – kas tik nori, bet ne lietuviai. Tiesa, Dortės tėvas kalbėjo lietuviškai, šios kalbos mokė ir savo dukras, tačiau jis buvo žydas. Dėl to keistai atrodo tai, kad, nors Dortės mama – rusė, bet tėčio pageidavimu būdavo švenčiamos lietuviškos Kalėdos. Nors žydai paprastai Kalėdų nešvenčia. Kita vertus, akivaizdu, kad rašytojai tiesiog knietėjo parašyti tai, jog Lietuvoje II pasaulinio karo metais buvo išžudyta apie 200 000 žydų tautybės asmenų. Nepamirštant paminėti, kad lietuviai kolaboravo su naciais. Tačiau visiškai pamirštant paminėti, kad daugybė lietuvių, rizikuodami savo ir savo šeimų gyvybėmis slėpė žydus ir kitaip jiems padėjo.

Dar yra keletas smulkesnių klaidelių (labai jau keistai ilgaamžis Dortės dėdė Jozefas, juolab, kad jam teko išgyventi koncentracijos stovyklos pragarą) ar tiesiog neatitikimų dėl nežinojimo (lyginimo lenta – tikrai ne kiekvienuose Lietuvos namuose, juolab, varginguose, randamas daiktas; Dortės visiškas neišmanymas apie mobiliuosius telefonus arba nustebimas, kad kavą galimą malti ir elektrine kavamale (e-hei XXI a. Lietuva – jums gi ne koks laukinių kraštas!). Šypseną sukelia tai, kad Dortė dėdei seną laikraštį, rašantį apie prezidento apkaltą – tiesiog kyšo norėjimas pasirodyti. Kita vertus – net ir senas laikraštis kada nors taps per senas – jau dabar nuo proceso pradžios praėjo kone visas dešimtmetis. Aišku, tai nekeičia knygos esmės, bet jei jau kalbama apie tam tikrus faktus, norisi tikslumo.

Tai stipri ir, kad ir kaip paradoksaliai skambėtų, jautri knyga. Knyga, kuri galbūt nors maža dalimi prisideda prie to, kad išnyktų prekyba žmonėmis ir smurtas prieš moteris. O jei ir ne – kad bent šiek tiek apsaugotų jaunas merginas nuo jų pačių naivumo.
Profile Image for Astrid Marte.
183 reviews7 followers
Read
July 19, 2023
Dette skriver forfatteren i etterordet: "En særlig takk til de unge kvinnene som tar belastningen med å vitne mot sine overgripere. Vi skylder dem beskyttelse, hjelp og respekt. Vi må sette alt inn for å stoppe overgrep og slavehandel."
Det kostet å lese denne boken, jeg leste litt på trass. Det var ekstremt rått og brutalt innhold og Wassmo er ikke redd for å gå detaljert inn i beskrivelsene. Men såpass må jeg klare. Det skulle bare mangle, egentlig, med tanke på alt det grusomme som skjer av overgrep og menneskehandel i virkeligheten.
41 reviews
June 14, 2024
Har genlæst denne bog.
Absolut en genlæsning værd.
Ikke fordi det er rar læsning, men vigtigt at forstå hvordan livet også kan være.
Velskrevet og med en afslutning der kan fortolkes som man vil og det synes jeg er fornuftigt ved en historie som denne.
Et glas mælk tak, er værd at læse og vigtig for forståelsen af et miljø der er råt for usødet.
Profile Image for Bianca Averdijk.
12 reviews
January 12, 2023
Jeetje wat een verhaal. Dat zulke dingen in het echt nog steeds gebeuren.
Vreselijk! Een goed geschreven boek, die nog lang in je hoofd blijft zitten.
Alleen jammer van die open einde ik hoop echt op een vervolg.
Profile Image for Renée.
355 reviews14 followers
July 10, 2013
Dat was een goed boek. Wat ik zo fijn vind aan de schrijfstijl is een combinatie van een helder verhaal zonder al te veel postmodernistische interessantdoenerij met tegelijk beeldend taalgebruik, veel treffende metaforen e.d. Hoewel bepaalde ervaringen zich in een of andere variant herhaalden, bleven ze interessant om te lezen. Het boek ademt eenzaamheid uit, ik kon de wanhoop voelen van de hoofdpersoon en vond het geloofwaardig dat ze op bepaalde momenten niet probeerde te ontsnappen of naar de politie stapte (een punt waarop ik anders zeker kritiek had gehad). De schrijfstijl vind ik ook op die van mij lijken, waardoor ik denk veel van de schrijfster te kunnen leren. Ook vond ik het verhaal niet vervelend voorspelbaar.

Minpuntjes:
* De vragende naief-onschuldige houding van de hoofdpersoon Dorte begon me op den duur te irriteren. Er is een duidelijke passage waaruit blijkt dat ze assertiever wordt waarna ze bij vlagen ineens zo uit de hoek kan komen maar erg veel ontwikkeling zit er niet in wat dat betreft. Ik kreeg op den duur het gevoel dat het de schrijfster vooral leuk uitkwam als ze op die manier via de hoofdpersoon anderen aan het woord kon laten, antwoorden kon laten geven, en het contrast kon blijven versterken tussen het naieve jonge kind in een gewelddadige harde omgeving. Het zat wat mij betreft soms op het randje.
* Ook de thematiek rond het glas melk zat er soms wat te dik in. Met name ergens op het laatst zegt Dorte wel erg nadrukkelijk dat ze een glas melk wil, waar ik in plaats van haar de schrijfster gewaarword, die blijkbaar een punt wil maken. Maak van het uitroepteken een punt en het was al een stuk beter geweest.
* Soms zat er iets te veel herhaling, dan liet de schrijfster met name Lara in één scene haar boosheid zien door alles telkens ´met een klap´ op tafel neer te zetten.
* Ze werkte goed naar het einde toe...maar plotwise had het er meer ingehakt als Dorte gesprongen was (´gevallen´) en ze daarna een epiloog had geschreven waarin de politie haar bijv. vindt, het oh zo koud is, enzovoorts. Dan was er ook een echt einde geweest, nu was het een semi-einde, omdat er duidelijk een einde komt aan het prostitutiegebeuren, maar verder alles open ligt.
* Tenslotte leken de halve flashbackfantasietussendoortjes SOMS meer opvulling of verluchtiging van de zware materie dan absoluut noodzakelijk voor het verhaal.

Toch zijn het kleine minpuntjes, ik zat er helemaal in, vond het sterk geschreven met prachtige originele beeldtaal.
Profile Image for Katri.
825 reviews94 followers
January 9, 2016
Rankka ja raaka kirja 15-vuotiaasta tytöstä, joka tulee huijatuksi mukaan ulkomaille ja tätä kautta seksityöläiseksi, joka joutuu hyväksikäytön ja väkivallan toistuvaksi uhriksi. Nuorena ja naiivina hänen maailmankuvansa alkaa rakentua tämän varassa.

Kirjassa käsitellään rankkoja ja tärkeitä teemoja. Aina Tukholman syndroomaan asti.

Jäin silti odottamaan, että kirja ottaisi enemmän kantaa. Nyt tuntui, että kirjan shokeeraus oli lähinnä väkivallalla ratsastaminen, joka teki pahaa ja pisti ajattelemaan, mutta jätti olon, että jotain uupuu.

Uskonnon, naiseuden ja seksin yhdistäminen oli ihan toimivaa, mutta sitäkään en tiedä mitä kirjailija haki sillä takaa. Itse uskonnottaman koin ajatuksen, että naisen tulee olla puhdas neitsyt, häveliäs yms. negatiivisena, mutta en tiedä oliko se tarkoituskin vai oliko tarkoitus joku, jota en omien aatteideni vuoksi osannut hahmottaa.

Tärkeä kirja, joka herättää ajatuksia. En silti tiedä kenelle kirjaa suosittelisin?
Profile Image for Lina Ch.
29 reviews2 followers
January 22, 2021
Tiesą pasakius pradėjau šią knygą skaitytiir po kelių skyrių padėjau į šoną. Nelabai suprantu koks tikslas yra rašyti tokią knygą? Toks įspūdis, kad autorė neseniai išgirdo ar domėjosi žmonių vergovės klausimu ir viską, ką girdėjo, sudėjo į knygą. Toks vaizdas, kad ji kuo labiau skubėdama stengiasi papasakoti kuo daugiau žiaurumo, praleisdama visus kitus dalykus. Kokia tokios knygos literatūrinė vertė? Šiaip tikrai nesu jautri ir mėgstu sukrečiančias istorijas, bet ši - jau too much. Suprasčiau, jeigu ši knyga būtų naudojama kaip priemonė mažų miestelių mergaitėms, tikinčioms, kad užsienyje gaus darbą ir galės pirkti ką nori - bet gal tai buvo aktualiau anksčiau. Tad vėlgi, jeigu gyvenime trūksta tragizmo ir žiaurumų - knyga Jums, jeigu visgi norisi kitokios malonumo iš skaitymo - palikit šią knygą lentynoj. Mano jau antras susitikimas su Wassmo, bet kažkaip vėl nelabai sėkmingas.
53 reviews
November 6, 2022
Bogen begyndte at fange mig på et tidspunkt efter en lidt langsom start. Men den blev så.spændende, at jeg bare måtte læse den færdig!
Den beskriver en forfærdelig situation for en unge pige, der lader sig narre til at komme med fra Litauen til Norge for at tjene mange penge. Hendes familie kæmper nemlig dagligt for at få det hele til at hænge sammen, efter at faderen er død. Desværre bliver det slet ikke, som hun har forestillet sig det, og hendes situation ser helt håbløs ud. Hun møder flere unge piger, som er kommet i samme situation. En roman, der beskriver det grusomme i slavehandel med piger, der må lægge krop til skrupelløse mænd, der udnytter dem på det groveste. Hvordan ender det? Tager hun sit eget liv, eller føder hun barnet, da hun bliver taget? En tankevækkende slutning.
Displaying 1 - 30 of 129 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.