Autoři: Yang Jun (Jang Ťün) a Li Hezi (Li Che-c´) / deník China Daily
Pohled na scénickou oblast Shier Beihou (Š´-er Pej-chou). [Fotografii poskytl deník China Daily]
Francouzský jeskynní průzkumník Jean Bottazzi, oblečený v zablácených botách a stejně špinavém oblečení s malou látkovou taškou, snadno proplouvá klikatými jeskyněmi hluboko v horách v okresu Suiyang (Suej-jang) v provincii Guizhou (Kuej-čou) na jihozápadě Číny. Jeho cestu do Guizhou podpořila jeho láska k jeskyním, která hraničí s posedlostí, jak uvádí Televizní a rozhlasová stanice Guizhou.
Když Jean Bottazzi diskutuje o přitažlivosti průzkumu jeskyní, přirovnává to k hraní šachu, ne aby zajal krále, ale aby ho „našel “v těchto neprobádaných územích. „Průzkum jeskyní začíná představivostí - přemýšlením o poloze jeskyně, o hoře, ve které se nachází, o jejím vchodu a východu. Pak přichází akce: fyzické prozkoumávání a ponoření se do jeskyně. Naší úlohou je dokumentovat a měřit, připravit průzkumnou cestu pro budoucnost, vysvětlil Jean Bottazzi.
Jean Bottazzi se narodil v roce 1962 v rodině jeskynních průzkumníků. Ve věku 16 let vstoupil do Francouzské speleologické federace a svůj život zasvětil průzkumu jeskyní. Jeho vášeň a nasazení mu vynesly mezinárodní uznání a pozici viceprezidenta federace. Stejná vášeň ho přivedla do Guizhou.
V roce 1986 na pozvání Ústavu geologie Čínské akademie geologických věd (IGCAGS) zahájil Jean Bottazzi a jeho pětičlenný tým průzkum jeskyní v Guizhou, čímž začaly jeho každoroční návštěvy Číny.
Guizhou je hlavní krasová oblast bohatá na jeskyně. Jean Bottazzi provedl spolu s čínskými a mezinárodními odborníky téměř 20 společných vědeckých průzkumů v jeskyni Shuanghe (Šuang-che) v malebné oblasti Shier Beihou (Š´-er Pej-chou), které potvrdily tuto jeskyni jako nejdelší jeskyni v Asii.
Jeskyně Shuanghe, oslavovaná jako „přírodní muzeum krasových jeskyní “, je největší skupinou krasových jeskyní v Číně a nejdelší dolomitovou jeskyní na světě a největší celestinovou (celestin nebo celestýn je minerál) jeskyní.
Délka zatím objevených částí jeskyně je 409,90 kilometru a jeskyně dosahuje hloubky 912 metrů. Průzkumy zde odhalily fosilie starověkých obratlovců, včetně pand velkých a medvědů, což zdůrazňuje paleontologickou hodnotu lokality.
Složité jeskynní systémy v Suiyangu dnes nevidí už jen Jean Bottazzi a jeho tým, protože bylo rozvinuto stále více jeskynních zdrojů, které se staly tajemnými turistickými atrakcemi.
Podzemní trhlina v malebné oblasti Shier Beihou. [Fotografii poskytl deník China Daily]
Výkonný ředitel společnosti pro rozvoj cestovního ruchu v oblasti Shier Beihou v provincii Guizhou pan Liu Dezhang (Liou Te-čang) vysvětlil: „Tradiční rozvoj jeskyní zahrnuje budování chodníků a instalaci osvětlení pro turisty, aby si prohlédli geologickou krajinu. Scénická oblast jeskyně Shuanghe však inovovala jeskynní turistiku rozvojem venkovních sportovních akcí přizpůsobených rysům různých jeskynních větví. Jako například v jeskyni Yinhe (Jin-che, jeskyně Galaxie), s jejími obrovskými vertikálními šachtami, jsme vyvinuli aktivity, jako je slaňování a lanová dráha. V jeskyni nejsou vybudovány žádné chodníky ani osvětlení a návštěvníci slaňují k průzkumu nedotčených jeskyní pod vedením instruktorů. Celý proces je nový a vzrušující, zvláště oblíbený mezi mladými lidmi, outdoorovými nadšenci a dětmi. “
V dnešní době rozmanitého a personalizovaného cestování pohání hlavní proud poptávky v cestovním ruchu zájem o vzrušující a jedinečné zážitky při cestování. Výsledkem je, že se probouzejí jeskyně, které ležely po miliony let ladem, a řada specifických, avšak velmi poutavých jeskynních zážitků stimuluje adrenalin veřejnosti. Scénická oblast jeskyně Shuanghe je v popředí a provádí inovaci pomocí svého turistického modelu „jeskyně plus “, aby představila nová dobrodružství.
Jak uvedlo Mediální centrum Suiyang, generální ředitel scénické oblasti jeskyně Shuanghe Lou Jianjun (Lou Ťien-ťün), řekl: „V létě využíváme „jeskyně plus hudba “ke zlepšení jeskynní turistiky, abychom přilákali návštěvníky z daleka. V zimě připravujeme výlety do jeskyní a venkovní dobrodružství, abychom přilákali studijní skupiny zimních táborů pro vzdělávací a outdoorové zážitky, čímž plně využíváme náš potenciál jeskynní turistiky. “
Kempování v jedné z jeskyní v malebné oblasti Shier Beihou. [Fotografii poskytl deník China Daily]
Každoroční Týden hudby v jeskyních v Guizhou, jehož první ročník proběhl v loňském roce, byl letos zahájen 1. května na téma „Barevné Guizhou: Jedinečné zvuky jeskyní “, a vstupenky na koncerty jsou k dispozici zdarma. Podle Eyesnews pod správou Deníku Guizhou se během hudebního týdne sejde ve scénické oblasti Shier Beihou přes 20 renomovaných zpěváků spolu s hudebními skupinami a umělci z Divadla písní a tanců v provincii Guizhou, kteří představí sérii špičkových audiovizuálních slavností, včetně koncertu písní etnické skupiny Dong (Tung), koncertu písní etnické skupiny Miao (Miao) a symfonického koncertu, které rozezní jeskyni starou miliony let a ukáží její vitalitu.
Koncert, který se loni konal v malebné oblasti Shier Beihou. [Fotografii poskytl deník China Daily]
Ve dnech 11. a 12. dubna se v okresu Xingyi (Sing-i) v autonomní prefektuře Qianxinan (Čchien-si-nan) národností Miao a Buyi (Pu-i) na jihozápadě provincie Guizhou konala 18. konference o rozvoji cestovního ruchu v Guizhou. Akce s hlavním tématem „Podpora hluboké integrace kultury a cestovního ruchu a budování turistické destinace na světové úrovni “opět upozornila na bohaté kulturní a turistické atrakce provincie Guizhou v celosvětovém měřítku.
„Do budoucna se snažíme plně využít jedinečné a bohaté horské zdroje našeho regionu a zaměřit se na horské outdoorové sporty a ekologické zdraví. Tím, že se ponoříme hluboko do našich místních ekologických atributů, kulturní identity a lidových tradic, dodáme naší nabídce rozmanité zážitky, interaktivitu a společenskou zajímavost, abychom přilákali více mladých lidí, “uvedl výkonný ředitel společnosti pro rozvoj cestovního ruchu v oblasti Shier Beihou v provincii Guizhou Liu Dezhang.
D.