Táboření jako návrat k přírodě
Autor: Cui Jia (Cchuej Ťia) / Deník China Daily
Omezení cestování v souvislosti s pandemií COVID-19 vedou mnoho lidí k volbě venkovních rekreačních aktivit.
Dazou (Ta-cou) probudil pád jablka Granny Smith ze stromu na její stan ve městě Zhongwei (Čung-wej) v autonomní oblasti Ningxia (Ning-sia) národnostní menšiny Hui (Chuej). Dazou uvedla, že je poháněna přírodou, proto často jezdí tábořit.
Táborníci relaxují v táboře Sanbin (San-pin) nedaleko od jezera Songlin (Sung-lin) v okresu Anji (An-ťi) v provincii Zhejiang (Če-ťiang). [Fotografii poskytl deník China Daily]
„Ve velkých městech plných hluků způsobených lidskými aktivitami si nevšimnete maličkostí, jako je zvuk pádu jablka nebo jemný vánek. Ale v přírodě, když jste její součástí, to zaznamenáte, “řekla.
Pandemie COVID-19 zvýšila touhu lidí po spojení s přírodou. Dazou, stejně jako mnoho táborníků, raději používá sou přezdívku, pod kterou vystupuje na sociálních médiích. Řekla, že pandemie nového koronaviru bezpochyby významně zvýšila rozvoj táboření v Číně, vzrostl například prodej vybavení pro táboření a v blízkosti velkých měst vzniklo mnoho nových míst pro táboření.
Dazou poprvé zažila táboření při návštěvě národního parku Yosemite ve Spojených státech v roce 2016. „Strávili jsme tam tři dny bez mobilního telefonu a každý den jsme pokračovali po různých trasách. Tam jsem poprvé cítila spojení s přírodou. Byl to nezapomenutelný okamžik v mém životě, “řekla Dazou.
Stejně jako mnoho lidí, jednatřicetiletá Dazou pracuje ve společnosti informační technologie v Šanghaji. Když loni v lednu vypukla epidemie, požádala o to, aby mohla pracovat z domu. Vzhledem k tomu, že kvůli epidemii přišla o možnost cestovat do zahraničí, začala hledat možnosti kempování v tuzemsku a snažila se najít komerční kempy v okolí jezer nebo v lesních oblastech.
Na rozdíl od tradičních táborníků, kteří se snaží minimalizovat hmotnost kempovacího zařízení, jako jsou stany nebo nádobí, někteří lidé nyní rádi táboří stylově, takže investovali do dobrého vybavení, které je funkční a módní i pohodlné. Důležité je pro ně také to, aby bylo kempování velmi fotogenické. To se nazývá „glamping “(okouzlující táboření).
„Nechci spadat do žádné kategorie, moje volba vybavení závisí na tom, jaké zážitky vyhledávám. Někdy se rozhodnu poslat těžší vybavení do kempu předem, a pak tam cestuji pomocí veřejné hromadné dopravy se svým batohem, “řekla Dazou.
Dazou (vlevo) hraje karty s kamarádkou v kempu. [Fotografii poskytl deník China Daily]
Dazou také sdílí své zkušenosti z táboření na vlogu na sociálních médiích. Ve svých videích často připravuje šálek dobré kávy nebo jídlo, zatímco ukazuje krásný výhled, který ji každé ráno pozdraví, když se probudí. „Chtěla bych, aby lidé věděli, že pro táboření nemusí mít auto nebo drahé vybavení. Také nemusí jet daleko, aby našli pěkné místo pro táboření, “řekla Dazou.
Dazou dodala, že během táboření vždy dojde k očekávaným i nečekaným zkušenostem. „Co je ale jisté je, že navážeme spojení s přírodou. Je to v naší DNA. Poté, co příliš dlouho žijeme ve městech máme tendenci na přírodu zapomínat. Co vám příroda přinese bude určitě pokaždé odlišné, “doplnila.
Dazou nyní vyráží tábořit jednou nebo dvakrát za měsíc a táboření už se stalo součástí jejího životního stylu, protože cítí, že venkovní činnosti v ní probouzejí pozitivní energii. „Ve volné přírodě si mohou lidé uvědomit, jak zanedbatelní jsou pro svět. Čím víc jezdím tábořit, tím jsem klidnější. Opravdu si užívám tuto změnu, “řekla Dazou.
Su Shixiao (Su Š’-siao), Pekingčan, cestovatel a veterán táboření, řekl, že sociální média také hrála klíčovou roli při popularizaci kempování a venkovních volnočasových aktivit v Číně. „Táboření bylo spojeno s drsností a schopností přežití, protože je to obvykle součástí expedic nebo dlouhých turistických výletů. Lidé se ze sociálních médií naučili, že kempování může být také bezpečné, pohodlné a stylové, “řekl Su Shixiao.
„Pro mě je okamžik, na který se nejvíc těším, když se brzo ráno probudím ve stanu ve volné přírodě a nevím, co mi příroda ukáže, “řekl Su. Dodal, že při táboření udělal některá z klíčových rozhodnutí v jeho životě, protože když nechá za sebou život ve městě, vidí a myslí jasněji, a lépe si uvědomuje, co vlastně potřebuje.
„Lidé mohou být ovlivněni energií přírody, jak fyzicky, tak i psychicky. Jednomu z mých kamarádů vyhrkly slzy poté, co viděl ohromující hvězdnou oblohu v noci, když jsme tábořili v blízkosti spící sopky v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. “
Dazou si vychutnává šálek kávy u svého stanu v kempu. [Fotografii poskytl deník China Daily]
Su Shixiao neměl zpočátku rád komerční kempy na okraji velkých měst, protože věřil, že do takových kempů jezdí mnoho lidí spíše za společenskými aktivitami, než si užívat přírodu, a proto nikdy nemohou zažít stejný pocit, jako měl jeho přítel ve Vnitřním Mongolsku. Toto jeho myšlení se ale v letošním roce začalo měnit.
„Tyto snadno dostupné kempy mohou být dobrým krokem pro lidi, aby se zapojili do venkovních aktivit nebo dokonce dobrodružství, protože se tam mohou naučit základní dovednosti přežití, “řekl Su.
Podle platformy zaměřené na sociální životní styl Xiaohongshu (Siao-chung-šu, Červená knížka) počet vyhledávání týkajícího se kempování během volna u příležitosti Svátku dračích člunů (v době od 12. do 14. června) byl letos asi čtyřikrát vyšší než loni. Většinou tuto tematiku vyhledávali lidé z Pekingu, Chengdu (Čcheng-tu) v provincii Sichuan (S´-čchuan), Šanghaje, Chongqingu (Čchung-čching) a Hangzhou (Chang-čou) v provincii Zhejiang (Če-ťiang). Asi 80 % lidí, kteří hledali informace o kempování v roce 2020, bylo podle Xiaohongshu ve věku 19 až 33 let.
„Někteří říkají, že rostoucí zájem o kempování ukazuje, že lidé se cítí uvězněni v důsledku opatření na prevenci a kontrolu epidemie nového koronaviru. Ale věřím, že je to proto, že epidemie umožnila lidem znovu uvažovat o svém vztahu s přírodou, “dodal Su.
Lou Shaojie (Lou Šao-ťie) se dozvěděl o „glampingu “, když jel na turistický výlet do Japonska v roce 2019. „Když jsem tam navštěvoval obchody prodávající venkovní vybavení, všiml jsem si velkého kempovacího vybavení, které je vhodné pro rodinné výlety. Také se mi velmi líbil design takového vybavení, takže jsem přinesl myšlenku glampingu, která byla populární v Japonsku, do Číny. “
V roce 2020 založil Lou klub Treeline Camping v Šanghaji. V letošním roce otevřel tábor v blízkosti jezera Songlin (Sung-lin) v okresu Anji (An-ťi) v provincii Zhejiang asi 200 kilometrů západně od Šanghaje.
Tábor také poskytuje stany, aby uspokojil potřeby lidí, kteří se chtějí vyhnout potížím při balení kempovacího vybavení nebo při stavění stanů. „Skutečnost je, že asi 80 % táborníků nejsou fanoušci venkovního dobrodružství. Jednoduše je přilákaly příspěvky nebo vlogy na sociálních médiích. Samozřejmě, některé z nich venkovní životní styl zaujme a budou pokračovat v táboření, ale bude to menšina z nich, “řekl Lou.
Někteří lidé se také stali fanoušky „glampingu “, protože milují vybavování svých stanů a je to jejich koníček. Rádi nakupují nábytek a doplňky, řekl Lou. „Lidé mohou vyzdobit svůj dům jen jednou za mnoho let, ale styl svých stanů mohou měnit neustále a mohou to sdílet s ostatními na sociálních médiích. “
„Vývoj společnosti Treeline spoléhá na popularizaci „glampingu “na sociálních médiích. S malým vstupem v marketingu se už mnoho lidí dozvědělo o klubu Treeline, “řekl Lou. Ať se vám to líbí nebo ne, kempování se stalo v Číně zábavou pro lidi se středními příjmy.
„Mým cílem je, aby se lidé v Šanghaji dozvěděli, že zkoumání přírody není tak obtížné, jak si myslí. Postupně mohou vyrážet stále dál na venkovní výlety, jejichž součástí je kempování a praktické dovednosti pro přežití, “řekl Lou. „Ale nelze popřít, že popularita „glampingu “umožnila více lidem vyrazit mimo město a přiblížit se k přírodě, což je vždy dobrá věc, “dodal Lou.
Wang He (Wang Che), spoluzakladatel ABC Camping Village poblíž jezera Qiandao (Čchien-tao) v Hangzhou, řekl, že během šestiměsíčního období po otevření v letošním roce je patrný stálý růst počtu táborníků, a to bez zahájení jakékoli marketingové kampaně. Společnost také staví další kemp, který bude podle očekávání oficiálně otevřený pro táborníky v říjnu.
Kempy vybavené toaletami a sprchovými kouty také nabízejí k pronájmu kempovací zařízení, včetně značkových stanů, nábytku a osvětlovacích zařízení.
„Epidemie s bezprecedentní rychlostí zrychlila rozvoj podnikání v oblasti kempování v Číně, protože lidé hledají více možností pro volnočasové aktivity v zemi, “řekl Wang.
„Ale i bez vypuknutí pandemie věřím, že by o kempování projevovalo zájem stále více lidí. Ve skutečnosti se venkovní činnost stává pro mnoho lidí součástí jejich životního stylu, “řekl Wang.
Wang řekl, že to, co dělá kempování nebo „glamping “tak naplňujícím zážitkem je příroda. Radost z dobrého a praktického kempování je jako třešnička na dortu. „Nejsem posedlý kempováním, ani nepopírám potěšení, které mi přináší, “dodal Wang.
Možná v reakci na Wangovo prohlášení sdílela Dazou na svém vlogu některé z jejích nových kempovacích vybavení. „Pro táborníky je nejdůležitější věc přijmout přírodu. Táboření nemá význam pro lidi, kteří chtějí celý den hrát Mahjong, “řekla Dazou.
D.